test stepperovV dnešnej dobe sa ľudia stále častejšie stretávajú s problémami, ktoré sú následkom nedostatku pohybu. V zamestnaniach veľa času strávime za počítačom, domov sa odvezieme autom a potom tiež len sedíme alebo ležíme. Je dôležité si uvedomiť, že telo je prispôsobené na aktívny životný štýl a málo aktivity mu škodí. V prípade, že na cvičenie nemáte veľa času, v súvislosti so steppermi to problém nebude.

Steppery vám poskytnú výbornú príležitosť na pohyb aj keď nemáte veľa priestoru a času. Prečítajte si niečo o ich druhoch, výhodách, alebo dôležitých veciach pri nákupe.

Steppery sú, ako naznačuje ich pomenovanie, zariadenia napodobňujúce pohyb, ktorý človek robí keď kráča po schodoch. Najčastejšie sú ich základom dve plošiny na nohy, ktoré sa striedavo dvíhajú a klesajú. Sú obľúbené v komerčných posilňovniach, ale aj u ľudí, ktorí si chcú doma v obývačke dopriať trochu pohybu. Keďže cvičenie na nich spočíva v „kráčaní po schodoch“, najviac sa zapájajú nohy a zadné partie. Ako sa ale neskôr dočítate, dajú sa kúpiť aj steppery, ktoré v sebe majú aj zariadenia na zapojenie iných svalových partií, napríklad rúk.

Náš test stepperov vám predstavuje rebríček tých najlepších stepperov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP7 najlepšie steppery

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.inSPORTline Bailar
stepper inSPORTline Bailar
169€
2.DUVLAN Skip
stepper DUVLAN Skip
139€
3.inSPORTline Twist Big
stepper inSPORTline Twist Big
79€
4.HMS S3096
stepper HMS S3096
69€
5.DUVLAN Tapie Mini stepper
stepper DUVLAN Tapie Mini stepper
39€
6.Spartan Mini
stepper Spartan Mini
39€
7.Dynamic S-005
stepper Dynamic S-005
39€

Ako vybrať ten najlepší stepper?

Steppery možno vyzerajú ako jednoduché zariadenia, pri ktorých nie je veľa parametrov, podľa ktorých by sa dalo vyberať. Avšak keď si otvoríte internetový obchod ponúkajúci športové vybavenie, zistíte že je niekoľko druhov a každý z nich ponúka iné funkcie.

Základom je pri stepperoch hľadať kvalitné zariadenia. Preto si o každom výrobku prečítajte pred kúpením zákaznícke recenzie, ktoré vám pomôžu rozhodovať sa pri výbere.

S výberom vám pomôžu podrobne rozpísané sekcie článku: Druhy stepperov a Často kladené otázky.

Druhy stepperov

a) Stair stepper – stepper s rúčkami

S týmto typom sa môžete najčastejšie stretnúť vo fitness centrách a posilňovniach. Ich konštrukcia je pomerne veľká, ale vďaka tomu vám ponúknu lepšiu stabilitu a s tým aj bezpečnosť na vyššej úrovni. Tým, že sú väčšie, manipuluje sa s nimi náročnejšie a nemusia vyhovovať ani priestorovým možnostiam vo vašom byte. Vzhľadom na mohutnejšiu stavbu sú tieto steppery odolné a budete na nich môcť cvičiť ešte dlho po zakúpení.

Niektoré modely ponúkajú aj podporu s motorom, ktorý vám pomáha vrátiť zošliapnutú plochu naspäť hore do začiatočnej polohy. Pri manuálnych stepperoch robí všetku prácu ten kto cvičí – keď prenesiete váhu na jednu plochu, druhá ide hore. V prípade motorizovaných stepperov teda musíte myslieť aj na to, aby ste ho mohli zapojiť do elektriny. Tento typ sa pohybuje v strednej cenovej kategórií, takže sú vhodné pre ľudí, ktorí vedia že ho budú často využívať aj v budúcnosti.

Výhody:

 • Držadlá – stabilita, bezpečnosť
 • Odolnosť
 • Vhodné pre ťažších ľudí

Nevýhody:

 • Priestorovo náročnejšie ako Mini Steppery
 • Zložitejšia manipulácia
 • Motorizované sú hlučnejšie

b) Mini stepper

Mini steppery, tiež známe ako twist steppery, sú menšie, prenosnejšie a lacnejšie verzie väčších Stair stepperov. Ich hlavnou výhodou je práve menšia konštrukcia, ktorá je výborná pre ľudí, ktorí napríklad žijú v byte. Mini stepper viete odložiť napríklad pod posteľ a vybrať ho iba keď chcete cvičiť. Sú síce priestorovo nenáročné, ale s menšou a ľahšou stavbou zariadenia sú spojené niektoré nevýhody. Určite je dôležité pozerať pri výbere na maximálnu nosnosť. Práve odlomené súčiastky z dôvodu prekročenia tohto limitu sú asi najčastejším problémom, s ktorým sa zákazníci pri tomto type stretávajú. Taktiež sa pri Mini stepperoch môžete často stretnúť so snahou od výrobcu ušetriť na materiáloch. Dávajte si pozor na zariadenia, ktoré majú hlavnú konštrukciu z plastu. Tieto výrobky sú síce lacnejšie a ľahšie, ale ak chcete niečo spoľahlivé, vyberajte radšej steppery s kovovou konštrukciou. Najlepšie sa problémom s kvalitou vyhnete čítaním recenzií a hodnotení na internete, prípadne sa opýtajte predajcu.

Mini steppery ponúkajú aj rôzne doplnky, ktoré dokážu do vášho cvičenia priniesť iné pohyby. Obľúbené sú napríklad elastické popruhy, ktoré sú pripnuté k prednej časti steppera. Vďaka nim dokážete do cvičenia zapojiť aj ruky, ramená alebo chrbát. Niektoré modely Mini stepperov poskytujú aj funkciu „twisting“, ktorá z bežného a priameho šliapania urobí pohyb s pridaným otáčaním. Tým dosiahnete úplne iný pocit pri cvičení a môžete sa viac zamerať na určité svaly. Cena Mini stepperov je v porovnaní s inými typmi najnižšia, preto sú najobľúbenejšie v bežných domácnostiach.

Výhody:

 • Ľahké a prenosné
 • Doplnky a funkcie pre zaujímavejšie cvičenie
 • Cena

Nevýhody:

 • Hrozba nižšej kvality
 • Bez držadiel – neposkytujú oporu
 • Nevhodné pre ťažších ľudí

c) StairMaster stepper

Tento typ je v podstate to najlepšie, čo môžete v oblasti stepperov nájsť. Sú určené primárne pre fitness centrá a domov si ich kupujú len športovci, ktorí berú pohyb naozaj vážne. Cvičenie na týchto zariadeniach by sa dalo pripísať chôdzi po eskalátore v protismere. Tiež fungujú na princípe schodov, ktoré akoby nikdy nekončili, ale samozrejme sú menšie – najčastejšie pozostávajú zo štyroch schodov. Zložitý mechanizmus si ale vyžaduje veľa miesta, takže pre mnoho domácností sú nevhodné. Ďalším problémom môže byť cenová kategória.

Treba avšak podotknúť fakt, že ak na niektorom zo stepperov zažijete naozaj poctivé cvičenie, bude to práve StairMaster. Cvičenie na nich si môžete nastaviť presne na svoje potreby. Tieto zariadenia bývajú vybavené počítačmi, ktoré podrobne monitorujú priebeh vášho tréningu, takže aj sledovanie dosiahnutých pokrokov je s nimi jednoduchšie. Ak chodíte do fitness centra, kde jeden z týchto strojov majú, jednoznačne by ste ich mali vyskúšať. Ľudia dokonca cvičenie na nich označujú za návykové. Asi jedinou nevýhodou oproti ostatným stepperom je to, že sa musíte počas cvičenia stále sústrediť na pohyb schodov. Treba dávať pozor na to, kedy prichádza ďalší schod, alebo naopak kedy posledný odchádza.

Výhody:

 • Najvyššia kvalita konštrukcie
 • Najlepšie z pohľadu úrovne cvičenia

Nevýhody:

 • Cena
 • Veľkosť a hmotnosť zariadenia
 • Je potrebné sústrediť sa na schody

Často kladené otázky

Keď už si vyberiete typ stepperu, ktorý bude najviac vyhovovať vašim potrebám, ostáva ešte niekoľko vecí na rozhodnutie. Tieto otázky zákazníkov zaujímajú pri kúpe stepperov najviac, lebo často dokážu ovplyvniť celkový zážitok z cvičenia.

S motorom alebo manuálny?

Steppery s motorom poskytujú plynulejšie cvičenie, čo sa prejavuje aj na šetrení kĺbov. Na druhej strane, motor potrebuje elektrinu a tiež vydáva nejaký zvuk. Prispôsobte si teda výber stepperu vašim podmienkam a preferenciám. Taktiež cena sa bude líšiť podľa toho, či si vyberiete manuálny alebo stepper s motorom.

Je potrebný aj počítač?

Toto záleží len na vašom osobnom rozhodnutí. Niekto chce stepper preto, aby si mohol napríklad pri pozeraní televízie na určitý čas dopriať trochu pohybu. Vtedy počítač pravdepodobne nie je veľmi potrebný. Ak ale chcete sledovať svoje pokroky, určite sa vám oplatí hľadať stepper s počítačom. Treba avšak dodať, že dnes už väčšina stepperov aj tak počítač má a líšia sa iba množstvom funkcií.

Ako je vyriešený presun zariadenia?

Týka sa to hlavne väčších a ťažších zariadení. Niektoré majú kolieska, čo výrazne uľahčí presun stepperu po byte. Ak na presun treba viacerých ľudí, rozmyslite si či radšej nechcete niečo menšie. Ušetrí vám to čas a námahu, ktorú radšej môžete vložiť do cvičenia.

Je zloženie stepperu zložité?

Ak pri montáži treba dvíhať a prenášať ťažké diely, radšej si vyberajte z Mini stepperov. Samozrejme, dá sa to vyriešiť tak, že poprosíte niekoho aby vám so zložením pomohol. Ak sa ale aj pi používaní niečo pokazí, znovu budete musieť čakať na pomoc.

Sú steppery šetrné k telu?

V porovnaní s chôdzou po schodoch má stepper niekoľko výhod. Asi najdôležitejšou je práve to, že šetrí kĺby. Celkovo je pohyb na stepperi plynulejší a jemnejší ako reálne došľapovanie na schod. Ak máte nejaké zdravotné problémy s kĺbmi, môže vám pomôcť investícia do zariadenia s motorom. V každom prípade sa predtým ale poraďte s lekárom.

Keď ste si svoj stepper vybrali, ostáva ho už len kúpiť a začať cvičiť. Po určitom čase trénovania určite uvidíte, ako dokáže aj 30 minút cvičenia na stepperi podporiť vaše svalstvo. Vylepšíte si kondíciu a vaše svaly na nohách a zadných partiách sa postupne pekne vyrysujú. Ak si kúpite pokročilejší stepper, ktorý zapája aj ruky a vrchnú časť tela, máte postarané aj o jemný tréning partií vrchnej časti tela. A to všetko môžete dosiahnuť vďaka týmto jednoduchým zariadeniam doma v obývačke. Pre ľudí, ktorí potrebujú súkromie a nechcú chodiť do fitness centier, prípadne majú voľnú iba chvíľu na cvičenie, sú steppery výborným riešením.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]