test praciek electroluxPráčka je domáci elektronický spotrebič, ktorý sa používa na pranie bielizne. Práčka ako pojem je relevantný pre stroje, ktoré používajú vodu ako aj rýchle rotácie bubna na očistenie oblečenia od špín, mastnôt a iných usadenín, na rozdiel od čistenia za sucha alebo ultrazvukových čističov. Používateľ práčky pridáva do zásobníka rôzne pracie prostriedky, či už v tekutej alebo práškovej forme pre čo najlepší prací výsledok ale aj vôňu a mäkkosť vypratej bielizne.

Práčky sú dnes v takmer každej domácnosti, nakoľko umožňujú výrazne jednoduchšie, rýchlejšie a pohodlnejšie pranie bielizne v porovnaní s ručným praním. Práčky okrem iného ponúkajú rôzne cykly, funkcie a možnosti, ktoré vyhovujú rôznym typom tkanín, škvŕn ale aj preferencií (napr. ekologickejšie pranie, šetrenie na energii vďaka praniu v chladnej vode), vďaka čomu budete môcť efektívnejšie alebo ekologickejšie vyprať vašu bielizeň.

V našom teste práčiek Electrolux nájdete tipy na tie najlepšie práčky Electrolux. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších práčiek Electrolux

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Electrolux EW7F447WIN
pracka Electrolux EW7F447WIN
100 %; 2 recenzie729 €
2.Electrolux EW7TN23372C
pracka Electrolux EW7TN23372C
100 %; 2 recenzie639 €
3.ELECTROLUX EW6TN14272
pracka ELECTROLUX EW6TN14272
100 %; 1 recenzie489 €
4.Electrolux EW6TN3062
pracka Electrolux EW6TN3062
95 %; 2 recenzie489 €
5.Electrolux EW6SN406BCI
pracka Electrolux EW6SN406BCI
-419 €
6.Electrolux EW2TN5061C
pracka Electrolux EW2TN5061C
90 %; 5 recenzií399 €
7.Electrolux EW6SN526WC
pracka Electrolux EW6SN526WC
80 %; 1 recenzie379 €

Ako si vybrať tú najlepšiu práčku Electrolux?

1. Typ

Existujú rôzne typy práčok, každý typ má svoje výhody a nevýhody v závislosti od vášho priestoru, rozpočtu, preferencií a potrieb prania. Najčastejšie typy práčok sú:

A) Práčky s predným plnením
  • zvyčajne spotrebujú menej vody a energie ako práčky s horným plnením, ale môžu mať dlhšie pracie cykly a vyššiu obstarávaciu cenu
  • na daný druh práčok môžete položiť sušičku, vhodné do bytu či menšej kúpeľni, kde výška nie je problém
  • estetické
  • vizuálny feedback, je vidieť prací mechanizmus

Náš tip -> Electrolux EW6SN526WC

Moderná Electrolux práčka s predným plnením daný model má kapacitu 6 kg, rýchlosť odstreďovania 1200 otáčok za minútu a triedu energetickej účinnosti C. Má až 14 programov vrátane antialergického programu, rýchleho 14-minútového vypratia a nechýba ani ekologický program. Má aj funkciu správcu času, vďaka čomu dokážete nastaviť dĺžku cyklu podľa vašich potrieb. Má digitálny displej, možnosť odloženého štartu a detskú poistku. Cena danej práčky sa pohybuje od 375 do 418 eur.

B) Práčky s horným plnením
  • môžu byť účinnejšie pri odstraňovaní škvŕn, ale môžu byť aj drsnejšie ku tkaninám, obvykle používajú viac vody a energie v porovnaní s práčkami s predným plnením, nakoľko práčka musí bielizeň vo vnútri ponoriť, kdežto práčka s predným plnením si takéto napĺňanie nevyžaduje
  • vhodné pre ľudí, ktorí majú problém ohýbať sa
  • vhodné pre stiesnené priestory, vyžadujú si skôr výšku

Náš tip -> Electrolux EW6TN3062

Pračka značky Electrolux, vyznačuje sa horným plnením s kapacitou 6 kg, rýchlosťou odstreďovania 1000 otáčok za minútu a triedu energetickej účinnosti D. Má až 14 programov vrátane antialergického programu, rýchleho 14-minútového vypratia a nechýba ani ekologický program. Obsahuje LED displej, je schopná odloženého štartu. Disponuje aj SensiCare, daná funkcia upravuje hladinu vody a spotrebu energie podľa veľkosti aktuálnej náplne. Cena práčky sa pohybuje od 415 do 517 eur.

C) Kombinované práčky so vstavanými sušičkami
  • možnosť prať a sušiť bielizeň v jednom cykle
  • pracie cykly môžu trvať dlhšie a práčky môžu mať nižší výkon v porovnaní so samostatnými, špecializovanými práčkami
  • vyššia obstarávacia cena

Náš tip -> Electrolux EW7W368SI

Electrolux EW7W368SI je vstavaná práčka so sušičkou s kapacitou 8 kg na pranie a 4 kg na sušenie. Má triedu energetickej účinnosti A ako aj rýchlosť odstreďovania s 1600 otáčkami za minútu. Vyznačuje sa tichou prevádzkou a DualCare technológiou, ktorá práčku automaticky prispôsobí v závislosti od automaticky rozpoznaného druhu tkanínhmotnosti náplne. Má tiež parnú funkciu, ktorá znižuje pokrčenie a zároveň osviežuje oblečenie. Práčka Electrolux EW7W368SI je dostupná v rôznych internetových obchodoch s cenami od 828,96 € do 939 €.

D) Kompaktné a prenosné modely
  • zmestia sa do malých priestorov, šetria zároveň miesto
  • zvyknú mať obmedzené funkcie
  • zvyknú mať nižší výkon, čo môže koniec koncov ušetriť na energiách
  • vhodné pre malé rodiny, jednotlivca

Náš tip -> Electrolux EW2TN5061C

Je zhora plnená práčka s kapacitou 6 kg a rýchlosťou odstreďovania 1000 otáčok za minútu. Patrí do energetickej triedy A s hlučnosťou 75 dB. Okrem iných funkcií disponuje aj vybavená funkciou TimeCare, ktorá vám umožňuje skrátiť prací cyklus bez dopadu na kvalitu vypratia. Ako aj iné Electrolux práčky, aj daná práčka sa pýši funkciou AutoSense, ktorá automaticky upravuje všetky náležité nastavenia pre čo najefektívnejšie pranie. Práčka získala certifikát Woolmark Blue čo znamená, že práčka zaručuje šetrnú starostlivosť o vlnené odevy. Práčka Electrolux EW2TN5061C je dostupná v rôznych internetových obchodoch s cenami od 318,99 € do 435,29 €.

2. Veľkosť

Pračky sú dostupné v rôznych veľkostiach, v závislosti od druhu práčky ako aj modelu.

 • Spredu plnené práčky majú obvykle výšku 84 až 85 cm a štandardnú šírku 59,5 – 60 cm, zatiaľ čo ich hĺbka sa môže pohybovať od 50 do 70 cm.
 • Práčky s horným plnením zvyknú mať výšku 90 cm a šírku 40 cm, medzitým ich hĺbka sa zvyčajne pohybuje okolo 60 cm.

Vždy by ste si mali overiť presné rozmery práčky, ktorú chcete kúpiť, či už surfujete na internete alebo ste si našli práčku podľa vašich predstáv v kamennom obchode. Mali by ste si tiež nechať trochu priestoru navyše na vetranie, potrubie ako aj priestor pre otváranie dvierok.

3. Kapacita

Kapacita práčky, udávaná v kilogramoch určuje, koľko bielizne sa zmestí do jej bubna na jedno naplnenie. Potrebná teda kapacita práčky závisí najmä od toho, koľko bielizne za týždeň vyperiete, veľkosť bielizne (napríklad či periete častokrát prikrývky, uteráky) a ako často chcete prať. Vo všeobecnosti platí, že väčšie rodiny alebo domácnosti s väčšou potrebou prania by mali hľadať väčšie kapacity, zatiaľ čo menšie rodiny alebo domácnosti s menšou potrebou prania sa prirodzene môžu rozhodnúť pre menšie kapacity.

4. Pracie cykly

Pracie cykly sú v praxi programy, ktoré riadia viacero funkcií práčky: teplotu vody, rýchlosť odstreďovania, trvanie a pod. Cykly sú navrhnuté na optimalizovanie prania, nakoľko existuje mnoho druhov tkanín (bavlna, vlna alebo jemné tkaniny), škvŕn (napr. chlorofyl z trávy, krv, mastnoty) alebo si používateľ vyžaduje niečo špecifické od práčky (ako napr. dezinfekcia, naparovanie). Počas hľadania vyhovujúcej práčky preto dbajte aj na cykly, teda to, čo práčka ponúka. Medzi bežné cykly patria:

Normálny: Ide o štandardný cyklus pre väčšinu bežných náplní, ktoré tvorí mierne znečistená, zmiešaná bielizeň.

Jemný: Tento cyklus je šetrný a je určený pre jemné tkaniny, ktoré potrebujú menej agresívne pranie a nižšie otáčky.

Bavlna, syntetika a pod.: Cykly určené pre jednotlivé tkaniny.

Parné pranie: Tento cyklus využíva paru na odstránenie zápachu, pokrčenia alebo alergénov z tkanín.

Eko: Ekologické a zároveň šetrné pranie, môže trvať dlhšie, než štandardné a to najmä kvôli chladnejšej vode.

5. Vlastnosti a funkcie

Moderné práčky obsahujú množstvo funkcií a možností, ktoré zefektívňujú jej chod, zlepšujú pohodlie pre používateľa a pomáhajú dosiahnuť to, čo sa od práčky očakáva. Práčky s rôznymi funkciami môžu osloviť rôznych používateľov v závislosti od ich potrieb a preferencií v oblastí prania. Medzi bežné funkcie patria napr.:

Spotreba vody: V prípade práčok je ekologické zmýšľanie synonymom ekonomického zmýšľania. Kvalitné modely práčok môžu byť menej cenovo dostupné, no ide o zariadenie určené na dlhoročné používanie, za ten čas si bubnom práčky prejdú tony bielizne, hektolitre vody a megawatty energie. Berte preto do úvahy, že kúpa práčky môže byť v určitom ohľade investíciou, než len potrebou.

Monitorovanie zaťaženia: V prípade je daná funkcia zvaná SensiCare. Práčka využíva senzory na sledovanie rozloženia hmotnosti oblečenia, ktoré vkladáte do práčky. Práčka následne podľa toho upraví hladinu vody, dĺžku pracieho cyklu ale aj rýchlosť odstreďovania, aby optimalizovala účinnosť prania.

Inteligentné pripojenie: Ide o funkciu, ktorá vám umožňuje ovládať a monitorovať práčku zo smartfónu alebo iných zariadení za pomoci Wi-Fi či dokonca Bluetooth. Na diaľku môžete spúšťať, zastavovať, pozastavovať alebo prispôsobovať cykly, dostávať upozornenia o dokončení prania, riešiť problémy alebo dokonca sťahovať nové cykly.

Spotreba energie: Spotreba energie práčky znamená, koľko elektrickej energie spotrebuje za rok. Spotreba energie sa meria v kilowatthodinách (kWh) a ovplyvňuje vaše účty za energie a vplyv na životné prostredie. Mali by ste hľadať práčku, ktorá má nízku spotrebu energie alebo je energeticky účinná alebo má certifikát Energy Star. Práčky s certifikátom Energy Star spotrebujú približne o 25 % menej energie a o 33 % menej vody ako bežné práčky. Spotrebu energie rôznych modelov môžete porovnať na ich žltých štítkoch Energy Guide, na ktorých sú uvedené odhadované ročné prevádzkové náklady a spotreba energie.

6. O značke Electrolux

Electrolux je švédsky nadnárodný výrobca domácich spotrebičov so sídlom v Štokholme. Podľa počtu predaných kusov je jedným z najväčších výrobcov spotrebičov na svete a to hneď po americkom gigantovi Whirlpool. Výrobky spoločnosti Electrolux sa predávajú pod rôznymi značkami (vrátane jej vlastných). Electrolux je kótovaná spoločnosť s akciami predávanými na štokholmskej burze cenných papierov a je súčasťou indexu OMX Stockholm 30. Electrolux ako spoločnosť vznikla zjednotením dvoch spoločností – Lux AB a Svenska Elektron AB, kde Lux AB bola známym výrobcom zatiaľ čo Svenska Elektron AB bola mladšou spoločnosťou, založenou bývalým predajcom vysávačov a zároveň zamestnancom Lux AB.

Počiatky spoločnosti Electrolux sú úzko spojené s vysávačmi, ale dnes vyrába aj veľké spotrebiče, ako sú chladničky, umývačky riadu, elektrické rúry, mikrovlnné rúry ako aj práčky.

Najčastejšie kladené otázky a odpovede o práčkach Electrolux (FAQ)

Idem prať po prvýkrát, existuje návod, ako používať práčku?

V prvom rade je po kúpe akéhokoľvek elektronického spotrebiča odporúčané pozorne a niekoľkokrát prečítať návod. Existujú však základné kroky pri používaní práčky, a to sú:

Trieďte oblečenie podľa tkaniny a pre istotu aj podľa farby; Vždy kontrolujte štítky bielizne, oboznámte sa s jednotlivými kusmi a uistite sa, či na nich nie sú uvedené špeciálne pokyny, symboly starostlivosti; Vložte oblečenie do práčky bez toho, aby ste práčku preplnili, nakoľko bude pranie neefektívne a zbytočne práčku zaťažujete; Naplňte teda práčku optimálnym množstvom bielizne, zvoľte správny typ pracieho prostriedku; Vďaka práčke budete môcť zistiť, či je vaša voda tvrdá. Môže sa to odraziť na zaťažených komponentoch práčky ale aj tým, že vaša bielizeň bude napriek aviváži a iným prostriedkom drsná a tvrdá. Drogérie poskytujú zmäkčovače vody, ktoré budete môcť použiť; Vyberte vhodný prací cyklus, teplotu a rýchlosť odstreďovania pre vašu bielizeň; Spustite práčku a počkajte, kým sa cyklus dokončí; Čo najskôr vyberte oblečenie a vyveste ho alebo použite sušičku.

Vyzerá, že práčka má problém vyprať moju bielizeň. Prečo?

Dôvodov môže existovať niekoľko, napr.: Používate príliš veľa alebo príliš málo pracieho prostriedku, to môže na oblečení zanechať zvyšky prostriedku alebo nedokonale vyčistené nečistoty; Preťažujete alebo nedostatočne zaťažujete práčku, čo môže zabrániť správnemu praniu, plákaniu bielizne; Volíte nesprávny prací cyklus, teplotu, prípadne rýchlosť odstreďovania pre vašu bielizeň, čo môže ovplyvniť účinnosť prania; Máte zanesený/zablokovaný dávkovač pracieho prostriedku, filter alebo vypúšťaciu hadicu, čo môže znížiť prietok vody a čistiaci výkon práčky; Ak chcete tieto problémy odstrániť, mali by ste dodržiavať pokyny výrobcu týkajúce sa plnenia, dávkovania a výberu pracích cyklov pre vašu práčku. Dbajte na vedomie, že aj práčka si vyžaduje pravidelnú údržbu – pravidelne odstraňujte žmolky, nečistoty a pod., udržujte filter čistým.

Ako môžem zabrániť úniku vody z práčky?

Vytekanie je bežný problém práčok, ktorý môže spôsobiť poškodenie podlahy a čiastočné zatopenie plafónu u susedov v prípade neustriehnutia. Medzi možné príčiny a riešenia úniku patrí:

Uvoľnené alebo poškodené hadice: Skontrolujte, či hadice, ktoré spájajú práčku s prívodom vody a odtokovým systémom, nemajú trhliny, diery alebo nie sú uvoľnené. Vymeňte všetky poškodené hadice alebo dotiahnite všetky uvoľnené spojky; Nadmerný tlak vody: Ak je tlak vody vo vašej domácnosti príliš vysoký, môže to spôsobiť, že voda strieka z hadíc alebo preteká z bubna práčky; Upchaté odtokové potrubie: Ak je odtokové potrubie, ktoré odvádza špinavú vodu z práčky upchaté žmolkami, vlasmi alebo inými nečistotami, môže to spôsobiť návrat špinavej vody a zanesenie bubna práčky či výtoku. Môžete použiť prostriedky na čistenie odtoku alebo dokonca horúcu vodu a ocot. Poriadne opláchnite.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]