test posteliTretinu života strávime spánkom, ktorý je nevyhnutný pre zdravie a správne fungovanie nášho zdravia. Veľký vplyv na jeho kvalitu a dĺžku má posteľ. Nesprávna posteľ môže viesť k bolestiam svalov, prispieť k problémom s chrbticou a samozrejme k nedostatku spánku. Preto je dôležité venovať výberu novej postele dostatok času. A práve v tomto článku sa pozrieme na to, čo to je posteľ, na čo slúži a podľa čoho sa rozhodovať pri jej kúpe.

Posteľ je obdĺžnikový kus nábytku, ktorý slúži na spánok a odpočinok. Skladá sa z posteľného rámu, roštu a matraca. Umiestniť sa dá kdekoľvek, ale najčastejšie je využívaná v spálni, detskej alebo hosťovskej izbe.

Postele sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, tvaroch a farebných prevedeniach. Môžu byť vybavené nožičkami, čelom, úložným priestorom alebo inými doplnkami, ale nie je to pravidlom. Jedná sa o nevyhnutný nábytok, ktorý dokonale poslúži pre kvalitný a pravidelný spánok a nemal by chýbať v žiadnej domácnosti.

V našom teste postelí nájdete tipy na tie najlepšie postele. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších postelí

Ako vybrať tú najlepšiu posteľ?

Parametre, ktoré si treba pri výbere postele všímať

Pri výbere akéhokoľvek nábytku zaujímajú ľudí hlavne dva atribúty, a to kvalita a cena. V internetových a kamenných obchodoch sú dostupné postele v rozličných veľkostiach, štýloch, vyrobené z rôznych materiálov. Vybrať si jednu z nich nie je vôbec jednoduché. Aby sme vám tento výber uľahčili, urobili sme za vás analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Predtým ako si zakúpite svoju novú posteľ, zamerajte sa hlavne na nasledovné parametre a vlastnosti:

1. Veľkosť postele

Správna veľkosť postele je prvým a základným parametrom, ktorý treba pri výbere novej postele zohľadniť. Veľmi dôležité je zvážiť, koľko miesta máte v izbe a či je možné daný typ postele do nej umiestniť. Poďme sa pozrieť na základné rozdelenie postelí podľa ich veľkosti:

Jednolôžková posteľ – posteľ, ktorá je určená pre jednu osobu. Štandardný rozmer je 90 x 200 cm a 80 x 200 cm, ale obľúbené sú aj jednolôžkové postele s rozmermi 100 x 200 cm. Sú vhodné pre deti, ale aj dospelých.

Dvojlôžková (manželská posteľ) – dvojlôžková posteľ sa označuje aj ako manželská a je primárne určená pre dve osoby. Štandardný rozmer je 160 x 200 cm, ale dostupné sú aj menšie dvojlôžkové postele (s rozmermi 140 x 200 cm) alebo väčšie manželské postele s rozmermi 180 x 200 cm, prípadne 200 x 200 cm.

Zvýšená posteľ – posteľ, ktorá je v porovnaní s bežnou vyššia. Je určená najmä pre seniorov, preto sa označuje aj ako seniorská posteľ. Zvyčajne sa dá polohovať a je vybavená praktickými madlami, ktoré uľahčujú zdvíhanie z ložnej plochy .

Kontinentálna posteľ boxspring – kontinentálna posteľ je systém pozostávajúci z boxspringovej postele (pružinového boxu), pružinového matraca a vrchnej časti matraca, tzv. toppera. Jedná sa o vysokú posteľ, ktorá zabezpečí kvalitný a zdravý spánok. Tieto postele ponúkajú dlhú životnosť. Najčastejšie sa s ňou môžete stretnúť v hoteloch alebo iných ubytovacích zariadeniach.

Detská posteľ – už samotný názov napovedá, že sa jedná o posteľ, ktorá je určená pre dieťa. Pre deti do troch rokov je štandardný rozmer 120 x 60 cm. Pre deti od troch do šiestich rokov je štandardný rozmer 140 x 70 cm, pričom tieto postele sú zvyčajne vybavené zábranou proti vypadnutiu dieťaťa zo spiacej plochy. Pre deti staršie ako šesť rokov je bežným štandardom veľkosť postele s rozmermi 160 x 80 cm. Dostupné sú rôzne prevedenia, ako napríklad domčeková posteľ, posteľ v tvare auta alebo detská posteľ s kreslenými postavičkami.

postel1

2. Postele podľa druhu konštrukcie

Postele je možné rozdeliť aj podľa toho, akú majú konštrukciu. Na našom trhu sú dostupné nasledovné druhy:

Štandardná posteľ – štandardná posteľ, ktorá je umiestnená na jednom stabilnom mieste (jednolôžková, dvojlôžková a podobne).

Poschodová posteľ – spoznáte ju podľa toho, že má zvyčajne dve (niekedy tri) samostatné spiace plochy nad sebou. Tieto postele sú dokonalým riešením, keď chcete v miestnosti ušetriť priestor. Najčastejšie sa volia do detskej izby pre dve a viac detí, prípadne do hosťovskej izby pre návštevu. Vybrať si môžete dvojposchodové postele alebo trojposchodové. Súčasťou poschodovej postele je zábrana proti spadnutiu a  rebrík, ktorý umožňuje vyliezť a zostúpiť z horného lôžka. Nevýhodou je, že sú veľké a veľmi ťažko sa s nimi manipuluje.

Posteľ s prístelkou – jedná sa o bežnú jednolôžkovú posteľ s úložným priestorom, v ktorom sa nachádza ďalšia posteľ (vysúva sa). Je ideálna pre hostí a nečakané prespávanie.

Váľanda – je jednolôžková celočalúnená posteľ, ktorá má v sebe integrovaný matrac a pod ním úložný priestor. Najviac sa využíva v detskej alebo hosťovskej izbe. Nevýhodou je, že zabudovaný matrac sa nedá otáčať. Takže ak sa váľanda pravidelne používa, po nejakom čase sa matrac vyleží, a tým pádom bude potrebné vymeniť celú posteľ.

Posteľ s nebesami (baldachýnom) – konštrukcia (rám) postele má štyri dlhé stĺpiky, ktoré vystupujú z každého rohu postele a na vrchu ich spája vrchná konštrukcia. Na vrchnú konštrukciu je možné uchytiť záclony alebo baldachýn. Takáto posteľ navodí veľkolepý, kráľovský vzhľad. Je určená do veľkých miestností s vyšším stropom.

Sklápacia posteľ – jedná sa o výklopnú posteľ, ktorá sa ukrýva v skrini. Keď ju človek potrebuje, jednoducho ju za pár sekúnd vyberie, respektíve vyklopí zo skrine. Je vhodná hlavne tam, kde je nedostatok priestoru. Pri výbere dbajte na kvalitu sklápacieho mechanizmu.

Polohovateľná (nastaviteľná) posteľ – posteľ, ktorá umožňuje nastaviť polohu. Ovládanie je zabezpečené pomocou diaľkového ovládača alebo tlačidla – umožňujú nastaviť lôžko do rôznych polôh pomocou zdvíhania a spúšťania vrchnej a spodnej časti postele. Perfektná voľba pre tých, ktorí majú problémy s pohyblivosťou alebo pre tých, ktorí pociťujú bolesť, keď spia a potrebujú počas noci zmeniť svoju polohu.

Rozkladacia posteľ – jedná sa o pohovku, ktorá sa dá rozložiť, čím sa vytvorí lôžko pre jednu alebo dve osoby. Cez deň slúži ako pohovka a cez noc ako posteľ.  Je vhodná do menších izieb, bytov alebo na chalupu. (zdroj:www.mattressonline.co.uk)

Skladacia posteľ – takáto posteľ je určená pre hostí. Je veľmi obľúbenou voľbou, pretože má elegantný kovový rám, ktorý sa rýchlo a jednoducho zostavuje. Vďaka kompaktným rozmerom sa ľahko skladá.

Domčeková posteľ – detská drevená posteľ, ktorá je skonštruovaná do tvaru domčeka. Veľmi obľúbené sú modely domčekovej postele s bočnicami a so zábranou. Je určená na spánok, ale dokonale poslúži aj na hranie. Na výber sú rôzne farebné prevedenia a štýly.

postel2

3. Materiál postele

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere postele je materiál, z ktorého je vyrobená. Každý materiál určuje, aká bude životnosť postele, jej pevnosť alebo vzhľad. Sú dostupné v rôznych farbách a štýloch. Vybrať si môžete:

 • Postele z masívu – sú to drevené postele, ktoré sa vyznačujú dostatočnou pevnosťou, odolnosťou, stabilitou a hlavne dlhou životnosťou. Vyrábajú sa z kvalitného dreva, najčastejšie z borovice, smreku, buka alebo duba. Pevná a odolná drevená posteľ automaticky vnáša do spálne tradičný nádych. Je to posteľ, ktorá vám vydrží roky. Výhodou je, že si môžete vybrať rozmery, aké chcete – postele z masívu sa vyrábajú presne na mieru, podľa požiadaviek zákazníka. Nevýhodou je, že kvalita týchto postelí sa odrazí v obstarávacej cene, ktorá je vyššia.
 • Postele z drevotriesky – rám postele tvorí laminát, čo je drevotrieska s vrchnou dekoračnou fóliou, ktorú je možné vybrať si v rôznom prevedení (bežne sa používa vzor dreva, ale možnosti sú nekonečné). Preto sa tieto postele označujú ako laminátové postele. V porovnaní s posteľami z masívu sa ľahšie čistia, sú odolnejšie voči škvrnám aalebo poškriabaniu a cenovo dostupnejšie. Nevýhodou je nižšia nosnosť lôžka.
 • Kovové postele – sú všestranné a dajú sa použiť do rôznych interiérov. Najčastejšie sa vyrábajú z ocele, železa alebo mosadze. Kov má neprekonateľnú odolnosť – kovový rám postele je vhodný aj pre ťažších ľudí, pretože udrží ťažšie váhy. Niektoré kovové rámy postelí sa dodávajú s prídavnými nohami, ktoré sú umiestnené v strede postele a slúžia ako zvýšená opora. Navyše, v porovnaní s inými posteľami si vyžadujú výrazne nižšiu údržbu a sú odolnejšie voči zafarbeniu a vplyvom tepla či vlhkosti. Kovové postele sú mimoriadne ľahké, takže pri upratovaní sa dajú ľahko presúvať. Pri výbere tejto postele si dôkladne skontrolujte hlavne kvalitu zvárania. Nevýhodou je, že po čase môže kovová posteľ vŕzgať. Sú dostupné v širokej škále farieb a štýlov a za priaznivé ceny – sú dobrou voľbou, ak máte obmedzený rozpočet. (zdroj:https://megafurniture.sg)
 • Čalúnené postele – čalúnenú konštrukciu postele tvorí drevený alebo kovový rám, ktorý je potiahnutý látkou. Tieto postele sú pohodlné, mäkké a pôsobia útulným dojmom. Na výber je množstvo typov látok, vrátane semišu, umelej kože a zamatu. Ich štýl môže byť jednoduchý, ale aj extravagantný so vzormi, gombíkmi či vyšívaním. Nevýhodou je, že si vyžadujú pravidelnú údržbu – čistenie od prachu, vysávanie a tepovanie. Okrem toho, sú náchylné na vyblednutie, zachytenie alebo roztrhnutie poťahového materiálu.

4. Rozmery postele

Pri výbere novej postele je nutné sa uistiť, aby sa vám zmestila do spálne alebo miestnosti, kde ju chcete umiestniť. Preto je pred nákupom dôležité skontrolovať rozmery postele – dĺžku a šírku. Na našom trhu sú zvyčajne dostupné postele v týchto veľkostiach :

 • 140 x 70 cm
 • 160 x 80 cm
 • 180 x 90 cm
 • 190 x 80 cm
 • 200 x 80 cm
 • 200 x 90 cm
 • 200 x 100 cm
 • 200 x 120 cm
 • 200 x 140 cm
 • 200 x 160 cm
 • 200 x 180 cm
 • 200 x 200 cm

Okrem toho, aby sa posteľ zmestila do miestnosti, tak je potrebné zvoliť jej správnu dĺžku. Pri výbere sa treba riadiť základným pravidlom – k výške pripočítať 20 až 25 cm. Výsledkom je správna dĺžka postele pre daného človeka.

postel3

5. Výška postele

Okrem dĺžky a šírky postele je potrebné zvoliť jej správnu výšku. Mala by korelovať s výškou osoby, ktorá bude na posteli spať. Nie je dobré, ak bude veľmi nízka (pri vstávaní zaťažíte svoje kĺby), ale ani veľmi vysoká (vstávanie z postele môže spôsobiť bolesť nôh).

Vo všeobecnosti platí, že čím je človek vyšší, tým by aj posteľ mala byť vyššia. Ak si chcete vybrať správnu výšku postele, zistiť sa to dá veľmi jednoducho. Musíte si sadnúť na okraj postele a všímať si, kam klesajú vaše nohy alebo aký je uhol v kolenách. Chodidlá by mali byť položené na zemi a kolená s nohami na podlahe v uhle 90º. Ak vaše nohy nedočiahnu na podlahu, posteľ je pre vás veľmi vysoká. A ak vaše kolená s nohami na podlahe nie sú v uhle 90º, posteľ je pre vás veľmi nízka. (zdroj:www.dreams.co.uk)

V prípade manželskej postele, ktorá je určená pre dve osoby, je najlepší riešením nájsť posteľ, ktorá je v strede ideálnej výšky pre oboch používateľov.

6. Štýl postele

Výber postele ovplyvňuje aj štýl prevedenia. Ten by mal korešpondovať so zvyškom vášho domova a najmä ladiť s existujúcim nábytkom vo vašej spálni. Vybrať si môžete nasledujúce štýly postelí:

 • klasický
 • moderný
 • minimalistický
 • škandinávsky
 • rustikálny
 • vidiecky
 • industriálny
 • retro
 • provence
 • vintage
 • orientálny
 • romantický

7. Úložný priestor

Niektoré modely postelí môžu byť vybavené úložným priestorom. Využiť sa dá na úschovu perín alebo na odkladanie sezónneho oblečenia či menej potrebných vecí. Úložný priestor v posteli môže byť:

 • zabudovaný v posteli – tento typ úložného priestoru sa otvára buď z bočnej strany postele (ľavej alebo pravej) alebo zo strany, ktorá je oproti čelu postele,
 • pod posteľou – tento typ sa zvyčajne dokupuje zvlášť, ale existujú aj modely postelí, ktoré ich majú dostupné automaticky v cene postele. Sú v podobe jedného výsuvného šuplíka, prípadne dvoch či troch menších.

8. Nožičky

Posteľ si môžete vybrať s nožičkami alebo bez nich. Výhodou postele s nožičkami je, že umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu pod matracom. Vďaka tomu matrac nebude zachytávať vlhkosť (vzniká z potu, ktorý sa tvorí pri spaní). Ďalšou výhodou je, že uľahčia upratovanie pod posteľou.

Nožičky na posteľ sa vyrábajú z viacerých materiálov a sú dostupné v rôznych štýloch. Vybrať si môžete napríklad elegantné a zároveň moderné chrómové alebo oceľové nohy, prípadne drevené nohy s rustikálnym nádychom.

Dizajn nožičiek postele môže pridať na estetike spálne, najmä ak ladia s nábytkovými nohami nočných stolíkov alebo stoličiek. Okrem toho, dĺžka nôh postele spolu s hrúbkou matraca umožňuje dosiahnuť správnu výšku postele.

9. Doplnky a príslušenstvo k posteliam

V závislosti od typu postele, môžete pri výbere naraziť aj na nejaké prvky, ktoré zvýšia komfort pri používaní alebo spríjemnia spanie. Medzi takéto doplnky a príslušenstvo k posteliam patrí:

 • Čelo postele – jedná sa o časť postele, ktorá sa nachádza za hlavou. Poskytuje dodatočnú oporu chrbta a krku (ocenia ho ľudia, ktorí si v posteli radi čítajú), bráni poškodeniu steny a pozdvihuje interiér izby. Nie je to však nevyhnutnosť — ak sa zrieknete čela postele, ušetríte trochu miesta na stene a podlahe. Niektoré rámy postele sa dodávajú s pripevneným čelom, zatiaľ čo iné ho majú odnímateľné.
 • Nočné stolíky – súčasťou niektorých modelov postelí môžu byť nočné stolíky, ktoré slúžia na odkladanie vecí alebo umiestnenie nočnej lampy. Môžu byť pripevnené na predĺžené záhlavie postele alebo samostatne stojace. Zvyčajne sú materiálovo a aj farebne zladené k posteli, nie je to však pravidlom.
 • Zábrany a bočnice – tieto doplnky nájdete zvyčajne pri detských posteliach. Slúžia ako zábrany proti vypadnutiu dieťaťa z postele. Zvyčajne sú tieto prvky odmontovateľné, ale niektoré modely ich majú pripevnené napevno.
 • Osvetlenie – drahšie modely postelí môžu mať v čele zabudované LED osvetlenie. Vďaka tomu nemusíte v miestnosti používať iné nočné lampy.

10. Overené značky

Pri výbere akéhokoľvek nábytku alebo výrobku je lepšie a hlavne bezpečnejšie si vybrať značky, ktoré sú známe a overené zákazníkmi. Postele sú na našom trhu dostupné od mnohých výrobcov. Medzi najznámejšie značky postelí patrí:

 • Amila
 • Babyboo
 • DomTextilu
 • Drewmax
 • Globis
 • Ourbaby
 • Meditec sk
 • Kocot kids
 • Kondela
 • Kunert
 • Letoss
 • Maxi-Drew
 • Shumee
 • Signal
 • Top Beds
 • Wooden Toys

11. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete pre kúpu novej postele, ako prvé by ste si mali stanoviť maximálnu cenu, ktorú ste ochotní do nej investovať. V kamenných a internetových obchodoch sú dostupné rôzne cenové kategórie, ktoré ovplyvňujú mnohé faktory, vrátane použitého materiálu, veľkosti a druhu postele, ale aj samotná značka.

 • Postele od 40 do 200 eur – najlacnejšie postele si viete zaobstarať už od 40 eur. Zvyčajne sa jedná o detské postele a klasické jednolôžka s rozmermi 90 x 200 cm. Sú vyrobené z lacnejších materiálov, najčastejšie z drevotriesky. Zvyčajne sú to iba rámy postele, bez roštu a matraca. V cenovom rozmedzí od 100 do 200 eur nájdete kvalitnejšie jednolôžka vo viacerých rozmeroch alebo manželské postele pre nenáročných užívateľov. V cene týchto postelí zvyčajne nie je zahrnutý rošt, prípadne je posteľ vybavená iba základným latkovým roštom. Mnohé modely sú vybavené nožičkami alebo úložným priestorom. V tejto cenovej kategórií nájdete aj menšie detské postele so zábranou a bočnicami.
 • Postele od 201 do 350 eur – v tejto cenovej kategórií nájdete široký výber postelí rôznych druhov a veľkostí. Ponúkajú najlepší pomer cena / kvalita. Nájsť tu môžete kvalitné jednolôžka z masívu, kovové a rôzne čalúnené postele, ale aj manželské postele, detské postele vrátane domčekových a poschodové postele pre súrodencov.
 • Postele od 351 eur a viac – v tejto cenovej kategórií nájdete drahšie modely postelí, ale odrazí sa to v ich kvalite. Postele sú dostupné v rôznych materiáloch, rozmeroch a súčasťou je zvyčajne aj nejaké vybavenie či doplnky. Nájsť tu môžete rôzne atypické rozmery postelí, kvalitné kontinentálne postele boxspring či detské postele z masívu. Nechýbajú ani luxusné postele s osvetlením a polohovaním, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších užívateľov.

Často kladené otázky o posteliach

Aká je kontinentálna posteľ boxspring?

Je to kvalitná vysoká posteľ, ktorá je zostavená z boxspringovej postele (pružinového boxu), pružinového matraca a vrchnej časti matraca, tzv. toppera. Poskytuje dostatočný komfort a maximálne sa prispôsobí telu ležiaceho človeka (rovnomerne sa rozloží hmotnosť človeka). Vyznačuje sa dlhou životnosťou.

Je lepšie mať posteľ vysokú alebo nízku?

Závisí to od výšky človeka a jeho veku. Vyšší ľudia uprednostnia a ocenia vyššiu posteľ, vďaka čomu budú mať zaistený lepšie vstávanie z postele. Nižší ľudia ocenia nižšiu posteľ. A čo sa týka veku, tak starší ľudia a seniori môžu mať problém zdvihnúť sa z veľmi nízkej postele, a preto je lepšia voľba vyššia posteľ.

Koľko miesta treba nechať okolo postele?

Okolo postele by mal byť priestor na chodenie aspoň dva metre, aby bol zabezpečený dostatočný priestor na pohyb a výmenu posteľnej bielizne. Podľa potreby treba nechať priestor pre nočné stolíky, osvetlenie a ďalší nábytok.

Prečo je pri výbere postele veľmi dôležitá jej výška?

Veľmi nízka alebo vysoká posteľ môže zaťažovať vaše kĺby, preto je dôležité vybrať si posteľ, ktorá koreluje s vašou výškou. Okrem toho, správna výška postele zaistí maximálne pohodlie a komfort pri používaní.

Aká je životnosť kovového a dreveného rámu postele?

Predpokladaná životnosť kovového rámu postele je zvyčajne okolo 15 a viac rokov. Drevené rámy postele s lamelami zvyčajne vydržia 7 až 10 rokov, ak sú správne udržiavané.

Ktorú posteľ kúpiť, aby po čase nevŕzgala?

Vyhnite sa veľmi lacným posteliam vyrobených z drevotriesky, pretože tie sa po čase môžu rozkývať, čo môže spôsobiť nepríjemné vŕzganie. Radšej si za kvalitu priplaťte, v opačnom prípade sa vám to vypomstí. Vybrať si môžete posteľ z masívu, čalúnenú alebo kvalitnú kovovú posteľ.

Ako zistím, či mi posteľ vyhovuje?

Pri výbere postele si nestačí ju len pozrieť. Je nevyhnutné, aby ste si pred kúpou posteľ vyskúšali. Každý človek je iný a jedna posteľ nie je stvorená pre každého. Požiadavky ľudí sa líšia, takže musíte byť so svojím rozhodnutím skutočne spokojní.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]