test matracovMatrac je podložka určená na podporu tela pozdĺž celej jeho dĺžky počas ľahu. Používa sa buď ako posteľ, alebo zvyčajne ako podpora na posteľnej konštrukcii, teda ako súčasť postele. Matrace sa skladajú z poťahov ktoré môžu byť zašité, alebo iným spôsobom uzavreté. Ich vnútro sa skladá z rôzneho materiálu, v minulosti najmä z jednoduchých prírodných materiálov ako je slama, bavlna alebo z nových syntetických materiálov ako sú rôzne peny, gumovité materiály, či zo zostavy pružín. Dnešné matrace sú často vyrobené z niekoľkých vrstiev rôznych materiálov ktoré sa vďaka ich vlastnostiam navzájom doplňujú.

Ako matrac funguje?

Matrac je zvyčajne položený na vrch posteľnej konštrukcii, tá ho zospodu podopiera. Na základe fyzikálnych javov akcie a reakcie je posteľ schopná udržiavať telo človeka, nakoľko tlačí rovnakou silou voči sile ktorú ľudské telo vyvíja pri ľahu (tzv. protitlak). Matrac v tomto prípade zohráva veľmi dôležitú rolu, a to takú, že spevňuje ale aj zároveň zmäkčuje priestor pod človekom.

Náš test matracov vám predstavuje rebríček tých najlepších matracov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 11 najlepšie matrace

Názov modeluHodnoteniePribližná cena odParametre
1.Dormeo Ergo Comfort
matrac Dormeo Ergo Comfort
od 369€tvrdosť 2 - mäkké; počet zón - 3
2.Benab King 1+1
matrac Benab King 1+1
od 369€tvrdosť 3 - stredne tvrdé; počet zón - 7
3.Benab Fyzio Plus 1+1
matrac Benab Fyzio Plus 1+1
od 359€tvrdosť 3 - stredne tvrdé; počet zón - 7
4.MPO Memory Comfort 1+1
matrac MPO Memory Comfort 1+1
od 349€tvrdosť 4 a 5; počet zón - 7
5.Benab Omega Flex
matrac Benab Omega Flex
od 179€tvrdosť 3 - stredne tvrdé; počet zón - 7
6.Benab Zero Hard
matrac Benab Zero Hard
od 159€tvrdosť 3 - stredne tvrdé
7.Ecomatrace Zeus Aloe Vera
matrac Ecomatrace Zeus Aloe Vera
od 139€tvrdosť 3 - stredne tvrdé; počet zón - 7
8.Dormeo Aloe Vera
matrac Dormeo Aloe Vera
od 99€tvrdosť 4 - tvrdé; počet zón - 1
9.Matracehravo Betta
matrac Matracehravo Betta
od 79€-
10.Ecomatrace GOLD
matrac Ecomatrace GOLD
od 59€tvrdosť 4 - tvrdé
11.Jaamatrac Brave
matrac Jaamatrac Brave
od 49€tvrdosť 3 - stredne tvrdé

Ako si vybrať ten správny matrac?

Na čo pozerať pri kúpe a ako sa rozhodnúť pre ten správny

1. Tvrdosť

Tvrdosť matraca je veľmi dôležitá. Skvelé kombinovanie tvrdosti a kvalitných materiálov vám môže dodať spánok aký ste ešte nezažili, je avšak dôležité vedieť dôvody prečo by ste si mali zakúpiť matrac určitej tvrdosti.

Úrovne tvrdosti

  • Tvrdosť 1 – najmäkšie matrace, vyrobené z rôznych druhov pien
  • Tvrdosť 2 – mäkké až stredne mäkké matrace vyrobené zo širokej škály materiálov, podporujú telo a chrbticu udržiavajúc si svoju mäkkosť
  • Tvrdosť 3 – stredne tvrdé až tvrdé matrace vyrobené najmä z materiálov vyššej tuhosti, ako je napríklad kokosová doska a i.
  • Tvrdosť 4 – extra tvrdé matrace pre ľudí s vyššou váhou (nad 130 kg) využívajú špeciálnu PUR penu a často aj kokosovú dosku

Mládež a deti

Malé deti a dorast rastú veľmi rýchlo. Hoci ľudské telo môže rásť aj do 25. roku, jeho rast je v pubertálnom a predpubertálnom veku rapídny a nesmierne dôležitý. Nakoľko sa v týchto rokoch telo vyvíja, je dôležité ho poriadne podporiť. Výživa a pohyb sú dôležité, no rovnako dôležitý je kvalitný spánok. Nenechajte sa zbalamutiť vašim dieťaťom ak pôjdete vyskúšať matrac do obchodu. Každý by chcel spať na obláčiku, no v ich prípade je dôležité siahnuť po stredne tvrdom matraci, ktorý vďaka jeho tvrdosti dokáže podporovať kostru neustále sa vyvíjajúceho dieťaťa. Tvrdosť je teda dôležitým faktorom pre vaše deti, nakoľko je deformácia kostry či chrbtice často nezvratná.

Dospelí pracujúci ľudia

Pre vás je dôležité zohľadniť najmä vašu hmotnosť spoločne s výškou. Čím vyšší ste, tým viac sa tlak z váhy vášho tela rozloží pozdĺž matracu. Ak ste teda vyšší a ťažší, siahnite po tvrdšom. Pokiaľ ste nižší a ťažší, tlak vyvíjaný na matrac bude podstatne koncentrovanejší. V takom prípade musíte siahnuť po extra tvrdom s kvalitnými vrstvami dobre koncentrovaných materiálov. Pokiaľ máte menej ako 60 kíl, pokojne siahnite po mäkších či stredne mäkkých matracoch. Pokiaľ máte nad 60 kíl, siahnite po stredne mäkkých až stredne tvrdých matracoch.

TIP: Ľahnutie si na matrac v obchode na minútku nijako nepredstavuje skutočný zážitok, ktorý budete mať z osemhodinového spánku. Často sa môže takýto matrac javiť ako tým pravým, no po príchode domov a niekoľkých nocí zistíte, že je príliš mäkký a veľmi rýchlo ho vyležíte, alebo je príliš tvrdý a je ťažké na ňom zaspať. Pri kúpe matracu berte na vedomie vašu váhu a výšku.

Dôchodcovia

Pre dôchodcov sú najvhodnejšie mäkké matrace. Starnutím kosti rednú a strácajú na pevnosti, zatiaľ čo svaly strácajú na sile a telo na flexibilite. Vďaka svojej elasticite a schopnosti prispôsobiť sa tvaru tela, mäkké matrace poskytnú starším ľuďom možnosť uvoľniť napäté svaly a upokojiť kĺby počas spánku.

TIP: Aj vo vašom prípade je potrebné brať do úvahy vašu hmotnosť. Čím vyššiu hmotnosť máte, tým mäkšie vám môžu mäkké matrace pripadať. Ak máte vysokú hmotnosť, siahnite po tvrdšom, ale nie extrémne tvrdom matraci kde protitlak vám môže spôsobovať bolesti a ťažké zaspávanie.

2. Rozmery matraca

Odhliadnuc od všetkých dôležitých vlastností matracov je nemenej dôležitý aj samotný rozmer. Výber správnej veľkosti môže byť dokonca jedným z kľúčových kritérií, pretože ovplyvňuje, aký kvalitný bude váš spánok. Pri výbere rozmeru zvážte, aká veľká je vaša spálňa a taktiež váš rozpočet. A to predovšetkým vtedy, ak spoločne s matracom hľadáte aj posteľ. Väčšina ľudí uprednostňuje veľkosť matraca Queen (60” x 80”), ďalšou o niečo menšou alternatívou je veľkosť (54” x 75”), prípadne (76” x 80”).

Tu sú najčastejšie typy rozmerov:

Rozmery postele King Size – sú zvyčajne 76 palcov x 80 palcov. V tomto prípade sa odporúča minimálna veľkosť miestnosti 12 x 12 stôp. Takýto typ postele je určený pre tých, ktorí preferujú luxusný spánok. Do tejto postele sa pohodlne zmestia dvaja ľudia. Táto posteľ je zvyčajne o 4 palce väčšiu na šírku ako California King, ale je o 4 palce menšia na dĺžku.

Rozmery postele Queen – matrac má 60 palcov x 80 palcov, minimálna odporúčaná veľkosť miestnosti je 10 x 10 stôp. Tento matrac ocenia predovšetkým páry, ktoré nevyžadujú príliš veľa miesta. Je tiež vhodný pre jedného človeka, ktorý uprednostňuje extra priestor.

Rozmer postele v plnej veľkosti – je 54 palcov x 75 palcov. Hodí sa do miestnosti 9 stôp 6 palcov x 10 stôp 6 palcov. Je to ideálny matrac pre jedného človeka a pre pohodlný spánok, pretože poskytuje stále dostatok priestoru. Hodí sa tiež ako voľba do hosťovskej miestnosti.

Rozmery postele veľkosti Twin XL – 38 palcov x 80 palcov. Vhodný do miestnosti 9 stôp 6 palcov x 10 stôp 6 palcov. Je preferovanou voľbou pre dvoch vyšších ľudí alebo pre hostí na krátkodobé ubytovanie.

Rozmery postele pre 2 osoby – 38 palcov x 75 palcov. Hodí sa do miestnosti 7 stôp x 10 stôp. Je to najmenšia voľba zo všetkých štandardných veľkostí, ale zároveň jedna z najbežnejších dostupných postelí.

3. Nosnosť matraca

Viete, akú váhu unesie váš matrac? Pri výbere určite zvážte aj toto kritérium. Najlepšie matrace zvyčajne nájdete členené v rôznych dimenziách a jedným nich je aj ich nosnosť. Každý matrac je totiž navrhnutý tak, aby podporoval rôzne nosnosti. Nosnosť starostlivo zvážte predovšetkým v tom prípade, ak budete hľadať matrac pre dvoch alebo ak ste väčší človek. Nie je totiž hanba zaostarať si matrac, ktorý má väčšiu nosnosť, pretože v konečnom dôsledku je potrebné nájsť matrac, ktorý bude správne podopierať naše telo a dopraje nám dobrý spánok.

Práve preto potrebujú aj ťažší jedinci matrac, ktorý im poskytne správne odpruženie a podporu v oblastiach, kde je sústredená hmotnosť. Väčšina bežných matracov pre jedného človeka má nosnosť zhruba do 90 kilogramov rozmery king size až do 220 kilogramov, ak však preferujete, na trhu nájdete aj matrace s vyššou hmotnosťou, a to predovšetkým pre jedného človeka.

4. Iné vlastnosti (výška, šírka, dĺžka)

Výška

Je dôležité mať dostatočne vysoký matrac na to, aby dokonale okopíroval vaše telo. Príliš tenký matrac sa vám nemusí plne prispôsobiť. Aj v tomto prípade hrá vaša váha rolu. Čím vyššia je vaša váha, tým vyšší matrac by ste si mali zakúpiť, pretože tlak vyvíjaný vaším telom bude príliš vysoký na to, aby vrstvy tenkého matracu boli schopné sa prispôsobiť. Môže sa tak stať, že matrac sa vyleží predčasne a vaše telo bude konieckoncov podopierané roštom.

Vo všeobecnosti sa doporučuje výška minimálne 12 cm. Pre starších ľudí sú výhodnejšie vyššie matrace, ktoré umožnia jednoduchšie vstávanie z postele – ako napr. 20+ cm matrace.

Šírka a dĺžka

Dĺžka matraca musí byť vyššia než výška človeka. Nesúlad výšky človeka a dĺžky matraca sa môže stať problémom, najmä ak sa jedná o zónový matrac ktorého zóny sú určené na rôzne časti tela. Vo všeobecnosti sa jedná o minimálne 20 cm navýšenie od výšky človeka, zatiaľ čo pri šírke je to aspoň 90 cm kvôli nočnému prevaľovaniu sa z boka na bok.

TIP: Čím rozmernejší (výškovo či dĺžkou), tým drahší matrac je. Pokiaľ vás tlačí rozpočet, snažte sa urobiť kompromis kde kvalita by mala zohrávať tú najväčšiu rolu.

TIP 2: Čím ťažší matrac je, tým väčšie množstvo materiálu bolo použité. Je to faktor jeho kvality. Hoci niektoré matrace môžu obsahovať kvalitné materiály, nemusia byť v dostatočnom množstve, čo vedie k predčasnému vyležaniu.

5. Zóny

Matracové zóny poskytujú anatomické rozloženie tvrdších a mäkších zón pozdĺž jeho rozmerov na to, aby bol matrac schopný adekvátneho protitlaku na určitých miestach ľudského tela. Matrace sa líšia počtom zón.

  • 3-zónový – obsahuje dve mäkšie zóny a jednú tvrdšiu, tá sa nachádza pod hlavným ťažiskom tela čo je spodný chrbát a stehná
  • 5-zónový – obsahuje zónu aj pre vaše ramená a kolená
  • 7-zónový – obsahuje 2 zóny navyše, poskytujúc komplexnejší systém zón a tak ľahší spánok

6. Záruka

Matrace môžu často obsahovať vysokokvalitné materiály, no ich množstvo vo vnútri nemusí byť dostatočné, čo vedie k predčasnej strate pružnosti. Takéto prípady sú často nepokryté dlhoročnou zárukou. Je teda dôležité pozrieť sa pred kúpou na záruku a jej obsah, teda na čo sa záruka vzťahuje. Hlavným bodom vašej pozornosti by mala byť istota výrobcu týkajúca sa zachovania pružnosti materiálov vo vnútri. Ak si je výrobca kvalitou istý, záruka matracu sa bude vzťahovať aj na to.

7. Materiály matracov

Aký materiál si pri matraci vybrať?

Jednou z nemenej dôležitých tém, ktorú budete riešiť pri výbere matracov je tiež výber materiálu, z ktorého je vyrobený. Čiastočne sa táto téma odvíja aj od toho, komu je matrac určený, a to či ide o dieťa alebo o dospelého človeka. Veľkou výhodou však je, že v súčasnosti si môžete vybrať pomerne z veľkého množstva rôznych druhov a kombinácii materiálov. Poďme však k tým najdôležitejším.

Materiál matracu do veľkej miery určuje jeho základné vlastnosti. Matrace sú zväčša dostupné v najrôznejších tvaroch, veľkostiach a aj štýlov, ale práve materiál zohráva veľmi podstatnú úlohu v tom, aký pohodlný v konečnom dôsledku matrac bude. Práve vďaka nemu môže byť váš spánok alebo odpočinok veľmi pohodlný alebo skôr nepohodlný.

Penové matrace

Penové matrace sú vhodné pre všetkých, ktorí sú fanúšikmi mäkkého povrchu na spanie. Pena však musí byť zároveň dostatočne pevná, aby tiež poskytovala dostatočnú podporu. Vďaka svojej konzistencii poskytuje skvelý pocit odpruženia. To ocenia predovšetkým ľudia, ktorí spia radi na boku.

Výhodou peny tiež je, že pevne drží a dokáže tlmiť kĺmiť. Zároveň stále podporuje aj chrbticu. Vďaka tomu udržuje náš chrbát v neutrálnej polohe. Tak dokáže zabrániť vzniku takzvaných tlakových bodov, a to predovšetkým v citlivých oblastiach, ktorými sú krk, kríže, boky alebo ramená. Pena sa taktiež odporúča pre ľudí, ktorí trpia bolesťami kĺbov. Je to predovšetkým z toho dôvodu, že mäkký povrch dokáže zaistiť, že aj bez ohľadu na to, v akej polohe v konečnom dôsledku zaspíte, matrac nebude na žiadne miesto príliš tlačiť. Vďaka tomu sa následne znižuje prípadne napätie a tiež bolesť kĺbov.

Aké formy peny poznáme?

Technológie idú vpred, a preto sa aj výrobcovia snažia prísť na trh s rôznymi druhmi penových matracov, ktoré budú maximálne vyhovovať ich užívateľom. Práve preto je v súčasnosti na trhu niekoľko druhov penových matracov, medzi ktoré patrí:

Pamäťová pena – táto pena, ktorá bola navrhnutá NASA, je vlastne dostatočne hustá pena, ktorá sa dokáže maximálne prispôsobiť tvaru vášho tela. Tak dokáže stlmiť akýkoľvek tlak a zároveň vytvára dostatočnú podporu pre váš dobrý spánok. Tento typ penového matraca je ideálny pre ľudí, ktorí spia radi na boku.

Latexová pena – latex je materiál, ktorý je vyrobený z prírodného latexu. Je ideálny práve pre nadšencov ekologických možností, pretože spĺňa z tohto hľadiska oveľa viac kritérii než pamäťová pena. Latexová pena je mäkší materiál a hodí sa predovšetkým pre tých, ktorí zvyknú spávať na boku alebo na chrbte.

Reflexná pena – podobne, ako pamäťová pena, tento matrac bude o niečo pevnejší a zároveň hustejší. Vďaka tomu dodáva stredný pocit pevnosti. Hodí sa ako detský matrac a pre ľudí, ktorí preferujú penu, ale zároveň majú radi pocit podpory. Je vhodná pre ľudí, ktorí spia radi na prednej časti tela.

Gélová pena – takáto pena a jej vrstvy obsahujú malé gélové perličky, ktoré dokážu ochladzovať penu. Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa v noci veľa potia alebo preferujete chladnejšie prostredie pre váš spánok, bude to skvelá voľba.

Pružinové matrace

Poďme však teraz asi k najznámejším a najtradičnejším matracom, ktorými sú práve tie pružinové. Takéto matrace využívajú taktiež rôzne technológie, a to buď vysokopevnostné pružiny, ktoré sú uložené v jednotlivých vreckách alebo tiež maticu, ktorá má otvorenú špirálu. Ide o jedinečný spôsob výroby matracov, ktorý sa takmer rovnako používal v minulosti až dodnes.

V portfóliu pružinových matracov nájdete úplne všetky druhy, a to od mäkkých až po špeciálne ortopedické. Ak teda dávate prednosť práve tomuto druhu matracov, určite si dokážete vybrať, a to bez ohľadu na to, či preferujete mäkšie alebo pevnejšie typy. Pružinový matrac je úplne pre všetkých a najviac bude zrejme vyhovovať ľuďom, ktorí spia zvyčajne na chrbte.

Tieto matrace nájdete taktiež v rôznych cenových reláciách, čo závisí predovšetkým od kvality použitej konštrukcie. Spravidla sú vreckové odpružené matrace o niečo drahšie ako tie, ktoré majú otvorené špirály. Dôvod je predovšetkým ten, že dokážu ponúknuť väčší komfort a sú tiež odolnejšie.

Aké druhy pružinových matracov poznáme?

Miracoil – je špeciálny patentovaný dizajn Silentnight. Tento matrac poskytuje skvelú podporu a odpruženie a tiež reaguje veľmi rýchlo. Pružiny v ňom sú štruktúrované skôr vertikálne.

Vreckové odpruženie – v tomto matraci sú pružiny uložené v látkových vreckách. To im umožňuje pohybovať sa nezávisle, ale stále vytvárajú synchronizáciu so susednými pružinami. Zabezpečujú minimálny prenos pohybu.

Otvorená cievka – ide vôbec o najstaršiu formu dizajnu matraca. Matice v ňom sú vyrobené z vysokopevnostných oceľových pružín, ktoré sú vzájomne spojené a vytvárajú tak jadro, ktoré je obklopené vrstvami vlákien. Tieto matrace dokážu dobre reagovať na pohyb a sú veľmi pohodlné.

8. Ďalšie druhy matracov

Poznáte ešte ďalšie druhy matracov? Výrobcovia dokážu poskytnúť takmer všetko, čím by mohli vyhovieť svojím zákazníkom. Preto sú napríklad stále na trhu aj vodné matrace, ktoré boli však postupne nahradené ich pokročilejšími alternatívami, ako je napríklad gélová pena. Vďaka tomu sú bezpečnejšie a tiež sa ľahšie udržujú.

Hybridné druhy matracov – takéto matrace bývajú zvyčajne kombináciou zmesy pružín a peny. Vďaka tejto kombinácii poskytujú vynikajúcu možnosť a benefity oboch druhov matracov. Poskytujú oporu a odpruženie, ale zároveň tiež mäkký dizajn.

A čo vankúše? Vankúše môžu byť tiež matracové a v tomto prípade bývajú väčšinou vyrobené zo zmesy pružín s mäkkou a pohodlnou vrstvou. Vďaka tomu poskytujú podporu s mäkším povrchom.

9. Materiál matracu a jeho trvácnosť

Viete, ako dlho by mal váš matrac vydržať? Odborníci hovoria o priemernej dĺžke sedem rokov. Samozrejme, niektoré typy matracov vám vydržia dlhšie a niektoré zase kratšie. Ak je vaším najdôležitejším kritériom práve životnosť matraca, dokáže si vybrať aj podľa toho.

Najodolnejšie sú matrace, ktoré majú vo vnútri latexovú penu a tie s vreckovým odpružením. Kvalitnejšie druhy týchto matracov vydržia osem až desať rokov, to znamená, že je to zhruba o dva roky dlhšie.

10. Ako predĺžiť životnosť matraca?

Životnosť vášho matraca vždy závisí predovšetkým od spôsobu jeho zaobchádzania, ale tiež od toho, ako ho používate, ako sa ň staráte a chránite ho a od jeho samotnej kvality. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu starať sa správne o váš matrac:

Snažte sa používať chránič matraca – matrace sú pomerne drahé, a preto sa oplatí zainvestovať aj do chrániča, ktorý ochráni jeho povrch. Vďaka chrániču predovšetkým ochránite jeho vnútorné výplne. Práve preto je najvhodnejší nepremokavý chránič, ktorý zabráni akejkoľvek nehode.

Matrac pravidelne čistite – matrac je vhodné aspoň raz za tri mesiaca poriadne povysávať. Pozor – ak však máte penový matrac, je lepšie ho zametať, pretože by ste inak mohli roztrhnúť jeho povrch.

Pretáčanie alebo otočenie matraca – všetci odborníci hovoria, že v záujme rovnomerného zaťaženia a opotrebovania celého matraca je ho vhodné niekoľkokrát do roka prevrátiť alebo otočiť. Vďaka tomu zabránite prílišnému tlaku len na jednu časť a matrac sa tak nebude prehýbať. Predtým, ako to však spravíte, preverte si najskôr, či je to vhodné aj pre váš typ matracu.

11. Aký je ideálny typ matraca?

V predchádzajúcom texte sme pre vás popísali všetky alternatívy, ktoré je potrebné pri výbere matraca zvážiť. V konečnom dôsledku je však výber na vás. Ak preferujete matrace napríklad z prírodných materiálov, dokážete na trhu nájsť aj materiály, medzi ktoré patrí vlna, spomínaný latex, ale aj bambus či konope. Napríklad materiály, ako je egyptská bavlna či hodváb patria medzi obľúbené druhy prémiových štýlov matracov. Ak je teda vaším kritériom aj luxus, určite zvážte pri výbere tieto druhy.

Čo sa týka samotného spánku – pohodlie pri výbere matraca je vecou osobnej preferencie. Sú totiž ľudia, ktorí milujú mäkké matrace, iní skôr uprednostňujú flexibilitu. V súvislosti s prírodnými materiálmi je tiež dobré ešte spomenúť, že prírodné materiály sú antimikrobiálne a antibakteriálne. Vďaka tomu sú ideálne pre ľudí, ktorí majú dýchacie problémy alebo tiež trpia alergiami.

Pri výbere matraca dobre zvážte vašu telesnú hmotnosť, či na matraci budete s partnerom alebo bez a tiež vašu bežnú polohu pri spánku. Platí, že čím je hmotnosť väčšia, tým by mal byť matrac pevnejší.

12. Najznámejšie značky matracov

Je dôležité, aby ste výrobcu poznali. Hoci veta „Vyrobené na Slovensku“ znie fajn, často to nemusí byť pravdou, alebo len čiastočnou. Materiály pre matrac môžu byť lacné importy zo zahraničia, a jeho zostavenie na Slovensku mu nijakým zázrakom na kvalite nepridá. Kupujte overené značky ktorým môžete veriť, v prípade že značku nepoznáte, dbajte na recenzie. Výrobca by mal rovnako mať certifikáty od nezávislých medzinárodných inštitúcií a nie od inštitúcií, ktoré založila samá značka.

Teraz už poďme k samotným výrobcom matracov. Na trhu nájdete veľké množstvo výrobcov, ktorí predávajú a vyrábajú matrace. Treba povedať, že aj slovenskí výrobcovia patria medzi veľmi kvalitných. Pripravili sme pre vás výber piatich výrobcov, ktorí vyrábajú veľmi kvalitné matrace. Tu sú:

SEGUM – portfólio výroby tejto značky siaha až do roku 1992. Postupne sa v portfóliu tejto spoločnosti začali objavovať lacnejšie a aj luxusnejšie druhy matracov, ktoré vyhovujú potrebám zákazníkov. Táto spoločnosť vyrába okrem matracov aj postele. Všetky matrace sa vyrábajú na mieru podľa požiadaviek jednotlivých zákazníkov. V kolekcii však nájdete aj tie najviac preferované druhy. Pri vývoji nových modelov matracov sa spoločnosť snaží udržať dostupnú cenu matracov. Ak sa rozhodnete pre túto spoločnosť, matrace si viete prísť aj priamo odskúšať na predajniach, ktoré sú v súčasnosti v mestách Bratislava, Senica a Žilina.  V sortimente týchto ortopedických matracov sú pružinové a sendvičové matrace. Spoločnosť pri svojej výrobe používa kvalitné materiály, preto sa jednoznačne môžete spoľahnúť, že ak sa rozhodnete pre túto značku, bude to dobrý výber.

MATERASSO – je v súčasnosti zrejme najznámejší výrobca matracov na slovenskom trhu. Spoločnosť disponuje tímom odborníkov, ktorí sú schopní vytvoriť naozaj kvalitné druhy ortopedických matracov. Spoločnosť do veľkej miery investuje aj do vývoja materiálov, preto patria tiež mdzi skvelú voľbu.

TEXPOL – ide o slovenského výrobcu, ktorý prináša široký sortiment za dostupné ceny z vysoko kvalitných materiálov, ktoré prinesú spokojný a zdravý spánok. Okrem samotných matracov nájdete v ich ponuke aj nábytok z masívu, latové a lamelové rošty a tiež širokú ponuku matracov, medzi ktoré patria matrace s pamäťovou penou, studenou penou, bio matrace, taštičkové matrace, exkluzívne matrace, a podobne.

Matratex – táto spoločnosť vyrába matrace už viac ako 20 rokov a svoje produkty taktiež zdokonaľujú vďaka množstvu technológií a najnovších materiálov. Materiály, ktoré používajú na ich výrobu, pochádzajú predovšetkým z Nemecka a z Talianska. Taktiež prinášajú na trh aj nové materiály, ktoré sa používajú pri vývoje a výrobe.

BENAB – ide o slovenského výrobcu matracov spod Tatier.  Táto značka pôsobí na trhu už 20 rokov. Ide o modernú výrobnú spoločnosť, ktorá je okrem iného zameraná na sériovú výrobu kvalitného lôžkového nábytku a to postelí, lôžok, zdravotných matracov, pohoviek, roštov a rôznych doplnkov. Všetky ponúkané výrobky sú vyvíjané a kompletne vyrábané na Slovensku v meste Kežmarok, kde na celý proces dohliada skúsený tím pracovníkov a odborníkov.

13. Certifikácie matracov

Je dobré si tiež ešte v krátkosti spomenúť jeden dôležitý faktor pri výbere matracov a tou je ich certifikácia. Vďaka tomuto označeniu sa rozlišujú viaceré druhy materiálov, ako aj ich kvalita. Medzi ekologické certifikácie patria tieto – Certi-PUR, Oeko-Tex a Greenguard). Ak budete hľadať práve tieto označenia, pravdepodobne nájdete jeden z najekologickejších matracov. Pokiaľ ide o prírodné materiály, ako je latex alebo bavlna, GOLS (Global Organic Latex Standard) alebo GOTS (Global Organic Textile Standard) sú certifikácie, ktoré vám pomôžu zorientovať sa.

Pri zvažovaní matraca z prírodného latexu je potrebné venovať pozornosť 5 hlavným certifikáciám matracov:

Globálny štandard pre organický textil (GOTS)
Globálny štandard organického latexu (GOLS)
Greenguard & Greenguard Gold
Oeko-Tex Standard 100
Eco Institute

14. Cena

Často najhlavnejším faktorom rozhodujúci finálnu kúpu je samotná cena matracu. Hoci je cena všeobecným indikátorom kvality, často tomu tak nemusí byť. Na trhu sa totižto nachádza široký sortiment matracov od rôznych výrobcov, kde materiály ktoré výrobcovia vydávajú za kvalitné, môžu byť skúpené za veľmi lacný peniaz zo zahraničia. Pri kúpe matracu si je potrebné uvedomiť, že takáto kúpa je dlhoročná investícia. Takáto jednorazová kúpa by teda mala byť poriadnou.

TIP: Na trhu sa nachádzajú aj tzv. „budget (rozpočtové) matrace“ ktoré sú veľmi prijateľné vašim peňaženkám a poskytnú pohodlný spánok. Môžu byť v cenovom rozsahu od 50 – 100+ € a hoci neponúkajú pokročilé technológie zón alebo nastaviteľnosť, môžu vám poskytnúť príjemnejší spánok oproti matracu ktorý ste si za tie roky vyležali, a to bez toho, aby vám extrémne odkrojili z vášho rodinného rozpočtu. Pri takejto kúpe je potrebné zohľadniť najmä recenzie spotrebiteľov.

Často kladené otázky o matracoch

Som starší človek s vyššou hmotnosťou a s problematickými kĺbmi. Po ako tvrdom matraci by som mal siahnuť?

Tu je dôležité zohľadniť to, ako sa cítite na terajšom matraci. Ak je pre vás pritvrdý, hľadajte mäkší matrac. Avšak kvôli vašej váhe by ste to nemali preháňať. Snažte sa nájsť zlatý stred v tvrdosti matracu, no ten stred by mal smerovať bližšie k mäkkosti nakoľko je dôležité, aby sa vaše kĺby a svaly uvoľnili. Rovnako dôležité je siahnuť po vysokom matraci.

Môže mi škodiť mäkký matrac?

Jednoznačne, najmä ak je vaša hmotnosť vysoká alebo ste ešte stále vo vývine. Ak milujete spánok ako na obláčiku, nebojte sa siahnuť po mäkších matracoch. Nikdy však nezvoľte extrémy tvrdosti/mäkkosti ak na to nemáte správny dôvod. V dlhodobom horizonte sa u vás môžu prejaviť nepríjemné bolesti a priskoré dojmy budete ľutovať.

Je problém, ak si zakúpim matrac zo supermarketu?

Vo všeobecnosti sa odporúča kupovať veci v obchodoch, ktoré sa na danú vec špecializujú. Môže sa jednať o lacný matrac ktorý nemusí vydržať veľmi dlho, ktorého výrobca je úplne neznámy, ktorého materiály nie sú dostatočne husté a kvalitne spracované a ktorého vnútro je len z jediného nekvalitného materiálu. Nakoľko v priemere strávime tretinu nášho života spaním, mali by sme brať matrac ako menšiu životnú investíciu.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 24 Priemerne: 4.5]