Test TOP 7 najlepších matracov 2021

test matracovMatrac je podložka určená na podporu tela pozdĺž celej jeho dĺžky počas ľahu. Používa sa buď ako posteľ, alebo zvyčajne ako podpora na posteľnej konštrukcii, teda ako súčasť postele. Matrace sa skladajú z poťahov ktoré môžu byť zašité, alebo iným spôsobom uzavreté. Ich vnútro sa skladá z rôzneho materiálu, v minulosti najmä z jednoduchých prírodných materiálov ako je slama, bavlna alebo z nových syntetických materiálov ako sú rôzne peny, gumovité materiály, či zo zostavy pružín. Dnešné matrace sú často vyrobené z niekoľkých vrstiev rôznych materiálov ktoré sa vďaka ich vlastnostiam navzájom doplňujú.

Ako funguje?

Matrac je zvyčajne položený na vrch posteľnej konštrukcii, tá ho zospodu podopiera. Na základe fyzikálnych javov akcie a reakcie je posteľ schopná udržiavať telo človeka, nakoľko tlačí rovnakou silou voči sile ktorú ľudské telo vyvíja pri ľahu (tzv. protitlak). Matrac v tomto prípade zohráva veľmi dôležitú rolu, a to takú, že spevňuje ale aj zároveň zmäkčuje priestor pod človekom.

Jeho pevnosť umožňuje chrbtici oprieť sa o dostatočne pevnú oporu, ktorá chrbticu vyrovná, zatiaľ čo vďaka mäkkosti rameno nie je vtlačené do vnútra tela a umožňuje svalom uvoľniť sa. Príliš mäkký matrac spôsobuje to, že chrbtové svaly sú počas spánku neustále zapojené, nakoľko sa snažia chrbticu vyrovnať v reakcii na mäkkosť povrchu. V našom teste sa vám snažíme pomôcť s výberom a ukázať tie najlepšie matrace, ktoré na našom trhu patria medzi najobľúbenejšie zároveň s veľmi vysokým hodnotením.

Náš test matracov vám predstavuje rebríček tých najlepších matracov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP7 najlepšie matrace

 Názov modeluHodnoteniePribližná cena 
1.Benab Zero 1+1
Matrac Benab Zero 1+1
od 179€
2.Panmatraci ATLANT
Matrac Panmatraci ATLANT
od 122€
3.Dormeo Hero
Matrac Dormeo Hero
od 99€
4.Benab Zero
Matrac Benab Zero
od 95€
5.MALL Relaxdream Queen
Matrac MALL Relaxdream Queen
od 66€
6.Panmatraci STANDART
Matrac Panmatraci STANDART
od 70€
7.MOB Helene
Matrac MOB Helene
od 39€

Ako si vybrať ten správny matrac?

Na čo pozerať pri kúpe a ako sa rozhodnúť pre ten správny

Cena

Často najhlavnejším faktorom rozhodujúci finálnu kúpu je samotná cena matracu. Hoci je cena všeobecným indikátorom kvality, často tomu tak nemusí byť. Na trhu sa totižto nachádza široký sortiment matracov od rôznych výrobcov, kde materiály ktoré výrobcovia vydávajú za kvalitné, môžu byť skúpené za veľmi lacný peniaz zo zahraničia. Pri kúpe matracu si je potrebné uvedomiť, že takáto kúpa je dlhoročná investícia. Takáto jednorazová kúpa by teda mala byť poriadnou.

TIP: Na trhu sa nachádzajú aj tzv. „budget (rozpočtové) matrace“ ktoré sú veľmi prijateľné vašim peňaženkám a poskytnú pohodlný spánok. Môžu byť v cenovom rozsahu od 50 – 100+ € a hoci neponúkajú pokročilé technológie zón alebo nastaviteľnosť, môžu vám poskytnúť príjemnejší spánok oproti matracu ktorý ste si za tie roky vyležali, a to bez toho, aby vám extrémne odkrojili z vášho rodinného rozpočtu. Pri takejto kúpe je potrebné zohľadniť najmä recenzie spotrebiteľov.

Tvrdosť

Tvrdosť matraca je veľmi dôležitá. Skvelé kombinovanie tvrdosti a kvalitných materiálov vám môže dodať spánok aký ste ešte nezažili, je avšak dôležité vedieť dôvody prečo by ste si mali zakúpiť matrac určitej tvrdosti.

Úrovne tvrdosti

  • Tvrdosť 1 – najmäkšie matrace, vyrobené z rôznych druhov pien
  • Tvrdosť 2 – mäkké až stredne mäkké matrace vyrobené zo širokej škály materiálov, podporujú telo a chrbticu udržiavajúc si svoju mäkkosť
  • Tvrdosť 3 – stredne tvrdé až tvrdé matrace vyrobené najmä z materiálov vyššej tuhosti, ako je napríklad kokosová doska a i.
  • Tvrdosť 4 – extra tvrdé matrace pre ľudí s vyššou váhou (nad 130 kg) využívajú špeciálnu PUR penu a často aj kokosovú dosku

Mládež a deti

Malé deti a dorast rastú veľmi rýchlo. Hoci ľudské telo môže rásť aj do 25. roku, jeho rast je v pubertálnom a predpubertálnom veku rapídny a nesmierne dôležitý. Nakoľko sa v týchto rokoch telo vyvíja, je dôležité ho poriadne podporiť. Výživa a pohyb sú dôležité, no rovnako dôležitý je kvalitný spánok. Nenechajte sa zbalamutiť vašim dieťaťom ak pôjdete vyskúšať matrac do obchodu. Každý by chcel spať na obláčiku, no v ich prípade je dôležité siahnuť po stredne tvrdom matraci, ktorý vďaka jeho tvrdosti dokáže podporovať kostru neustále sa vyvíjajúceho dieťaťa. Tvrdosť je teda dôležitým faktorom pre vaše deti, nakoľko je deformácia kostry či chrbtice často nezvratná.

Dospelí pracujúci ľudia

Pre vás je dôležité zohľadniť najmä vašu hmotnosť spoločne s výškou. Čím vyšší ste, tým viac sa tlak z váhy vášho tela rozloží pozdĺž matracu. Ak ste teda vyšší a ťažší, siahnite po tvrdšom. Pokiaľ ste nižší a ťažší, tlak vyvíjaný na matrac bude podstatne koncentrovanejší. V takom prípade musíte siahnuť po extra tvrdom s kvalitnými vrstvami dobre koncentrovaných materiálov. Pokiaľ máte menej ako 60 kíl, pokojne siahnite po mäkších či stredne mäkkých matracoch. Pokiaľ máte nad 60 kíl, siahnite po stredne mäkkých až stredne tvrdých matracoch.

TIP: Ľahnutie si na matrac v obchode na minútku nijako nepredstavuje skutočný zážitok, ktorý budete mať z osemhodinového spánku. Často sa môže takýto matrac javiť ako tým pravým, no po príchode domov a niekoľkých nocí zistíte, že je príliš mäkký a veľmi rýchlo ho vyležíte, alebo je príliš tvrdý a je ťažké na ňom zaspať. Pri kúpe matracu berte na vedomie vašu váhu a výšku.

Dôchodcovia

Pre dôchodcov sú najvhodnejšie mäkké matrace. Starnutím kosti rednú a strácajú na pevnosti, zatiaľ čo svaly strácajú na sile a telo na flexibilite. Vďaka svojej elasticite a schopnosti prispôsobiť sa tvaru tela, mäkké matrace poskytnú starším ľuďom možnosť uvoľniť napäté svaly a upokojiť kĺby počas spánku.

TIP: Aj vo vašom prípade je potrebné brať do úvahy vašu hmotnosť. Čím vyššiu hmotnosť máte, tým mäkšie vám môžu mäkké matrace pripadať. Ak máte vysokú hmotnosť, siahnite po tvrdšom, ale nie extrémne tvrdom matraci kde protitlak vám môže spôsobovať bolesti a ťažké zaspávanie.

Iné vlastnosti (výška, šírka, dĺžka)

Výška

Je dôležité mať dostatočne vysoký matrac na to, aby dokonale okopíroval vaše telo. Príliš tenký matrac sa vám nemusí plne prispôsobiť. Aj v tomto prípade hrá vaša váha rolu. Čím vyššia je vaša váha, tým vyšší matrac by ste si mali zakúpiť, pretože tlak vyvíjaný vaším telom bude príliš vysoký na to, aby vrstvy tenkého matracu boli schopné sa prispôsobiť. Môže sa tak stať, že matrac sa vyleží predčasne a vaše telo bude konieckoncov podopierané roštom.

Vo všeobecnosti sa doporučuje výška minimálne 12 cm. Pre starších ľudí sú výhodnejšie vyššie matrace, ktoré umožnia jednoduchšie vstávanie z postele – ako napr. 20+ cm matrace.

Šírka a dĺžka

Dĺžka matraca musí byť vyššia než výška človeka. Nesúlad výšky človeka a dĺžky matraca sa môže stať problémom, najmä ak sa jedná o zónový matrac ktorého zóny sú určené na rôzne časti tela. Vo všeobecnosti sa jedná o minimálne 20 cm navýšenie od výšky človeka, zatiaľ čo pri šírke je to aspoň 90 cm kvôli nočnému prevaľovaniu sa z boka na bok.

TIP: Čím rozmernejší (výškovo či dĺžkou), tým drahší matrac je. Pokiaľ vás tlačí rozpočet, snažte sa urobiť kompromis kde kvalita by mala zohrávať tú najväčšiu rolu.

TIP 2: Čím ťažší matrac je, tým väčšie množstvo materiálu bolo použité. Je to faktor jeho kvality. Hoci niektoré matrace môžu obsahovať kvalitné materiály, nemusia byť v dostatočnom množstve, čo vedie k predčasnému vyležaniu.

Zóny

Matracové zóny poskytujú anatomické rozloženie tvrdších a mäkších zón pozdĺž jeho rozmerov na to, aby bol matrac schopný adekvátneho protitlaku na určitých miestach ľudského tela. Matrace sa líšia počtom zón.

  • 3-zónový – obsahuje dve mäkšie zóny a jednú tvrdšiu, tá sa nachádza pod hlavným ťažiskom tela čo je spodný chrbát a stehná
  • 5-zónový – obsahuje zónu aj pre vaše ramená a kolená
  • 7-zónový – obsahuje 2 zóny navyše, poskytujúc komplexnejší systém zón a tak ľahší spánok

Výrobca

Je dôležité, aby ste výrobcu poznali. Hoci veta „Vyrobené na Slovensku“ znie fajn, často to nemusí byť pravdou, alebo len čiastočnou. Materiály pre matrac môžu byť lacné importy zo zahraničia, a jeho zostavenie na Slovensku mu nijakým zázrakom na kvalite nepridá. Kupujte overené značky ktorým môžete veriť, v prípade že značku nepoznáte, dbajte na recenzie. Výrobca by mal rovnako mať certifikáty od nezávislých medzinárodných inštitúcií a nie od inštitúcií, ktoré založila samá značka.

Záruka

Matrace môžu často obsahovať vysokokvalitné materiály, no ich množstvo vo vnútri nemusí byť dostatočné, čo vedie k predčasnej strate pružnosti. Takéto prípady sú často nepokryté dlhoročnou zárukou. Je teda dôležité pozrieť sa pred kúpou na záruku a jej obsah, teda na čo sa záruka vzťahuje. Hlavným bodom vašej pozornosti by mala byť istota výrobcu týkajúca sa zachovania pružnosti materiálov vo vnútri. Ak si je výrobca kvalitou istý, záruka matracu sa bude vzťahovať aj na to.

Časté kladené otázky


Som starší človek s vyššou hmotnosťou a s problematickými kĺbmi. Po ako tvrdom matraci by som mal siahnuť?
Odpoveď: Tu je dôležité zohľadniť to, ako sa cítite na terajšom matraci. Ak je pre vás pritvrdý, hľadajte mäkší matrac. Avšak kvôli vašej váhe by ste to nemali preháňať. Snažte sa nájsť zlatý stred v tvrdosti matracu, no ten stred by mal smerovať bližšie k mäkkosti nakoľko je dôležité, aby sa vaše kĺby a svaly uvoľnili. Rovnako dôležité je siahnuť po vysokom matraci.
Môže mi škodiť mäkký matrac?
Odpoveď: Jednoznačne, najmä ak je vaša hmotnosť vysoká alebo ste ešte stále vo vývine. Ak milujete spánok ako na obláčiku, nebojte sa siahnuť po mäkších matracoch. Nikdy však nezvoľte extrémy tvrdosti/mäkkosti ak na to nemáte správny dôvod. V dlhodobom horizonte sa u vás môžu prejaviť nepríjemné bolesti a priskoré dojmy budete ľutovať.
Je problém, ak si zakúpim matrac zo supermarketu?
Odpoveď: Vo všeobecnosti sa odporúča kupovať veci v obchodoch, ktoré sa na danú vec špecializujú. Môže sa jednať o lacný matrac ktorý nemusí vydržať veľmi dlho, ktorého výrobca je úplne neznámy, ktorého materiály nie sú dostatočne husté a kvalitne spracované a ktorého vnútro je len z jediného nekvalitného materiálu. Nakoľko v priemere strávime tretinu nášho života spaním, mali by sme brať matrac ako menšiu životnú investíciu.

Leave a Reply

Leave the field below empty!