test nafukovacich viriviekVírivý bazén, tiež zvaný ako ‚vírivka‘, je multifunkčný bazén, vďaka ktorému si používateľ dokáže maximálne efektívne oddýchnuť nielen po telesnej, ale aj duševnej stránke. Nafukovací vírivý bazén je prenosný, teda mobilný variant vírivky vstavanej do bazéna, ktorý môžete použiť na otvorenom priestranstve, ako napr. vo vašej záhrade, na chate a pod.

Vírivky poskytujú rôzne módy a funkcie ako napr. ohrev vody, pulzovanie a pod. Vírivý kúpeľ vás zároveň môže uviesť do stavu duševného pokoja, či už po náročnom pracovnom dni alebo po zlom dni, a to nielen masážou za pomoci trysiek, no taktiež aj za pomoci aromaterapie.

Náš test nafukovacích víriviek vám predstavuje rebríček tých najlepších nafukovacích víriviek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie nafukovacie vírivky

Porovnanie technických parametrov TOP nafukovacích víriviek

Intex 28458 Pure Spa Jet & Bubble Deluxe nafukovacia vírivka Intex 28458 Pure Spa Jet & Bubble Deluxe Intex 28442 Purespa Greywood Deluxe HWS 1100+ nafukovacia vírivka Intex 28442 Purespa Greywood Deluxe HWS 1100+ Marimex 11400212 Pure Spa HWS nafukovacia vírivka Marimex 11400212 Pure Spa HWS Bestway 60023 Lay-Z-Spa St. Moritz nafukovacia vírivka Bestway 60023 Lay-Z-Spa St. Moritz Intex 28426 Pure Spa Bubble Masage nafukovacia vírivka Intex 28426 Pure Spa Bubble Masage BESTWAY 60001 Lay-Z-Spa Miami nafukovacia vírivka BESTWAY 60001 Lay-Z-Spa Miami NetSpa BOHEMIAN SP-BHM118 nafukovacia vírivka NetSpa BOHEMIAN SP-BHM118
Výkon ohrevu 2.2 kW 2.2 kW 2.2 kW 2.2 kW 1.5 kW
Objem 795 l 1098 l 795 l 1190 l 795 l 669 l
Počet osôb 4 6 4 7 4 4 4
Počet trysiek 120 ks 140 ks 180 ks 120 ks
Rozmery 201 x 201 x 71 cm 196 x 196 x 71 cm
Konštrukcia nafukovacie nafukovacie nafukovacie nafukovacie nafukovacie nafukovacie nafukovacie
Solinátor ano
Celoročné ano ano ano

Ako vybrať tú najlepšiu nafukovaciu vírivku?

1. Cena

Vírivé bazény nie sú lacnou záležitosťou a sú vo všeobecnosti považované skôr za doplnok, než za dôležitú súčasť domácnosti. Ak však niekoľko sto eur nie je pre vás problém a radi relaxujete, vírivky sú skvelým riešením. Cenový rozsah je pri vírivkách skutočne rozsiahly a potenciálnemu kupcovi výška ceny napovedá o vybavenosti a o vlastnostiach danej vírivky.

Najlacnejšie vírivky sa cenovo pohybujú nad 400 €, čo sa rovná pomalšiemu, kancelárskemu notebooku. Za 400+ € si teda môžete dopriať každodenný relax. Hoci takáto vírivka nemusí poskytovať niektoré funkcie a konštrukcia nebude tak kvalitná, no aj tak si budete môcť užiť perličkový kúpeľ.

Drahšie vírivky majú ceny pohybujúce sa už od 700 € a vyššie. Jedná sa o sofistikovanejšie výrobky, obsahujúce rôzne vbudované systémy a ochrany. Cena víriviek sa však môže vyšplhať až do tisíciek eur, v takom prípade sa jedná o skutočne luxusný a prepracovaný výrobok so širokou nastaviteľnosťou, kvalitnými materiálmi a množstvom drahých systémov a ochrán.

TIP: V prípade kúpy tak drahej vírivky je skutočne dôležité starať sa o stav vody ako aj pravidelné čistenie všetkých potrebných súčastí. Akékoľvek opravy či výmeny drahej vírivky vám môžu výrazne siahnuť do vrecka a kúpu vírivky môžete z toho dôvodu oľutovať. Je preto dôležité hľadieť do budúcna a pravidelne sa o vírivku starať.

2. Náklady na prevádzku

Vírivka je bazén a pol. Inými slovami, náklady na prevádzku vírivky budú vyššie, než v prípade bazéna. Vírivka potrebuje neustály prísun elektrickej energie, čo v závislosti od frekvencie používania sa môže pohybovať už od 10 eurového účtu za elektrinu mesačne. Ak vaša vírivka umožňuje aromaterapiu a ste jej fanúšikom/fanúšičkou, budete musieť pravidelne dokupovať esenciálne oleje. Následne je potrebné do údržby pridať aj pravidelné kupovanie chemických, teda dezinfekčných a čistiacich prostriedkov. Filtrové vložky sú ďalšou položkou, ktoré bude potrebné pravidelne vymieňať.

3. Rozmery, kapacita osôb a objem

Nafukovacia vírivka má druhotný názov – „mobilná vírivka“. Vírivka s priveľkými rozmermi však stráca mobilitu. Ak teda plánujete brať nafukovaciu vírivku na svoju chatu či kdekoľvek inde, je potrebné zvážiť rozmery. Zároveň je dôležité odmerať voľnú plochu, kam ju plánujete umiestniť. Vírivka totižto musí byť umiestnená vodorovne, čo si vyžaduje rovnú plochu.

TIP: Pri zvažovaní rozmernosti vírivky je potrebné si uvedomiť, že v prípade lacnejších a veľkostne rozmernejších variantoch sa môže nekvalitná konštrukcia a použitý materiál naplno prejaviť. Z toho dôvodu je veľmi dôležité pozerať na recenzie spotrebiteľov.

Objem poukazuje na výšku, dĺžku a šírku vírivky a je vyjadrený v litroch. V prípade rodinnej idylky, objem víriviek nie je až tak dôležitý. Tak napríklad, 700 litrová vírivka môže pokojne postačovať štyrom osobám. 900 až 1000 litrová naopak môže poskytovať priestor aj šiestim ľuďom.

4. Trysky

Trysky sú najdôležitejšou súčasťou vírivky, práve vďaka nim tieto špecializované nafukovacie bazény získali názov ‚vírivka‘. Trysky sa nachádzajú obvykle na bokoch a spodku a sú vďaka čerpadlám schopné masírovať takmer celé telo – chodidlá, spodný a horný chrbát, krk a kĺby – teda všetky časti tela, ktoré budú náročnou ale aj sedavou prácou zaťažené. Pri výbere vírivky je dôležité hlavne pozerať na množstvo trysiek a ich typ. Inými faktormi na zváženie sú veľkosť a rozmiestnenie trysiek.

Vzduchové trysky

Vzduchové trysky vytvárajú takzvaný perličkový kúpeľ, ktorý vzniká tým, že trysky zo spodnej časti vírivky pod tlakom vytlačujú navrch vzduch, vytvárajúc tým vo vode bublinky, ktoré aktívne a jemne masírujú telo vibráciami. Inými slovami, jedná o sýtenie vody.

Vodné trysky

Vodné trysky vykonávajú hydromasáž. Trysky vypúšťajú pod tlakom vodu, ktorá svojim prúdom masíruje časti tela. Sofistikovanejšie vírivky majú možnosť regulovať intenzitu tohto prúdu.

Záležiac od ich veľkosti a prietoku vody, vodné trysky sa delia na:

  • Pulzné
  • Priame
  • Rotačné

5. Hmotnosť

Pri umiestňovaní je dôležité zohľadniť aj celkovú hmotnosť vírivky naplnenej vodou spoločne s ľuďmi vo vnútri. Táto váha môže veľmi ľahko presahovať 700 kilogramov, hlavne kvôli objemu vírivky. Je preto dôležité pripraviť vodorovnú plochu pre vírivku. Hmotnosť zohľadňujte najmä vtedy, ak plánujete vírivku presunúť do vnútra a používať ju tam. Musí byť totižto umiestnená na rovinatej ploche, ktorá je schopná takúto váhu zvládnuť.

6. Tvar

Záležiac od vašich možností a priestorov, tvar vírivky môže byť dôležitým faktorom. Veľkosť vírivky spoločne s jej tvarom však môže negatívne ovplyvniť priestor vo vnútri. Tvary víriviek sú obvykle v štyroch variantoch: kruh, ovál, mnohouholník a štvorec.

7. Ovládanie

Nafukovacie vírivky môžu obsahovať dva samostatné ovládače – externý ovládač a ovládací panel na vírivke. Záležiac od sofistikovanosti a vybavenosti nafukovacích víriviek, vírivky môžu poskytovať nastavenie takmer všetkých svojich systémov. Najčastejšie sú to práve regulácia teploty vody ako aj ovládanie trysiek, presnejšie ich intenzitu. Ovládanie by malo byť prosté, jednoduché na pochopenie a ľahko prístupné. Sofistikovanejšie vírivky môžu mať funkciu s názvom „monitorovanie teploty“ kedy dochádza k meraniu teploty vody. V prípade poklesu z vami stanovenej hodnoty sa ohrev vody automaticky zapne.

TIP: Ovládací panel, rovnako ako externý ovládač, musia byť ako pravidlo vodotesné. Seriózny výrobca víriviek túto dôležitú skutočnosť prehliadnuť nemôže.

8. Regulátor prúdu

Regulátory prúdu sú vyrábané z plastu alebo nerezového kovu. Je potrebné vedieť, kde plánujete dať vírivku, nakoľko slnečné lúče dokážu poškodzovať nerezový povrch, čím stráca svoju nerezovosť a začne hrdzavieť.

9. Materiál vírivky

Skelet víriviek môže byť tvorený z rôznych unikátnych patentovaných materiálov alebo aj bežných materiálov, ako napr. PVC či akrylát. Tie sa svojou kvalitou líšia, či už vzhľadom na vlastnosť daného materiálu alebo krajinu pôvodu.

Materiál vírivých bazénov by mal byť odolný voči:

  1. škrabancom spôsobenými ostrými kamienkami, nechtami, pazúrmi a inými ostrými predmetmi
  2. UV žiareniu zo Slnka

Akrylát

Základnejším materiálom je práve akrylát, ktorý svojou kvalitou môže človeka prekvapiť aj kladne ale aj záporne, záleží totižto na tom, akým spôsobom je vyrobený a spracovaný. Nie je totižto akrylát ako akrylát. Akrylát čínskeho pôvodu zvykne byť nízkej kvality a také vírivky sú obvykle menej odolné voči vonkajším faktorom. Na druhej strane tu máme akrylát zo ‚západného sveta‘, za kvalitu ktorého si však priplatíte.

TIP: Je dôležité si všímať, s akým množstvom informácií sa o svojom výrobku s vami predávajúci resp. výrobca rozhodne zdôveriť. To jednoznačne platí aj pri materiáloch jednotlivých častí.

Laminovaný PVC

Obvykle s UV ochranou a ako pravidlo s trojvrstvovým skeletom. Vírivka z laminovaného PVC je vysoko odolná. Toto stužené PVC je tvorené z troch vrstiev, kde prvá a posledná vrstva je značne vystužená, čo dodáva vašej vírivke decentnú ochranu voči poškodeniu ako aj pevnosť.

TIP: Pozor, nie vždy majú vírivky z tohto materiálu aj UV ochranu, opýtajte sa predajcu.

Prémium PVC/Rhino Tech

Vystužený a pevný materiál, ktorý nafukovacej vírivke dodáva potrebnú stabilitu. Zároveň je odolný voči UV žiareniu a je dokonca mierne mrazu odolný. Je zložený zo 6-tich vrstiev (ochranná vrstva pre blokovanie UV žiarenie, samotné PVC, výstuž spevňujúca skelet, laminátová tkanina, výstuž spevňujúca strednú a poslednú vrstvu a nakoniec opäť PVC vrstva/-y). Jedná sa o sofistikovanejší materiál, ktorý však vírivke nepridáva nijako výrazne na cene. Napriek tomu dodáva používateľovi prémiový pocit.

i-Beam

Materiál použitý v tomto prípade je obvykle vystužený PVC. Samotný názov i-Beam je však patentovaná štruktúra, v ktorej použitá výstuž má podobu vzduchových komôr.

10. Ionizátor

Ionizátor je elektrinou poháňané zariadenie, ktoré má za cieľ zabrániť resp. spomaliť množeniu mikróbov, plesní a vírusov. To znamená, že ionizátor nie je schopný vodu dezinfikovať a vyčistiť ju od špín, mikróbov a plesní. Vzhľadom na to, že teplota vody vo vírivom bazéne dosahuje okolo 36 až 40 stupňov, mikróby a iné škodlivé patogény sa v takýchto podmienkach dokážu rapídne šíriť. Ionizátor aktívne produkuje ióny nabité atómami kyslíka a šíri ich do média – vody alebo vzduchu. Takýmto spôsobom sa výrazne zhoršujú podmienky pre rast patogénov akéhokoľvek pôvodu. Vďaka ionizátoru teda môžete znížiť náklady na chemické prostriedky ako aj frekvenciu ich používania.

TIP: Je možné zaobísť sa aj bez ionizátora. Ionizátor síce efektívny v spomaľovaní či zastavovaní šírenia patogénov je, no jeho rolu môžu nahradiť viaceré opatrenia majiteľa vírivého bazéna. Také opatrenia však môžu zvýšiť finančné náklady z dôvodu pravidelnejšej údržby.

11. Filtrácia

Filtrácia víriviek je dôležitým faktorom, ktorý by ste mali pri kúpe jednoznačne zohľadniť. Nakoľko teplota vody zlepšuje podmienky pre šírenie patogénov, efektívna filtrácia je potrebná. Filtrácia však musí byť dostatočne výkonná na to, aby dokázala filtrovať všetky ‚časti‘ vody, vrátane dna, hladiny a vodou nachádzajúcou sa pod úrovňou hladiny. Faktorom pri volení efektívnej filtrácie je práve pomer medzi výkonom filtrácie a objemom vírivky.

TIP: Pozor na celkovú hlučnosť vírivky. Hlučnosť môže výkonná filtrácia ešte zväčšiť, čím sa môže vytvoriť priveľký šum na zrelaxovanie alebo vyrušovanie susedov.

Výkon filtrácie

Na to, aby filtrácia bola efektívna a spĺňala si svoj účel je potrebné, aby bola dostatočne výkonná. Nie všetky vírivky na trhu budú mať filtráciu výkonnostne postačujúcu na prefiltrovanie vody raz za 1-2 hodiny.

Voda v bazéne ako aj vírivke by sa mala prefiltrovať niekoľkokrát do dňa. Výkonnostne slabá filtrácia vzhľadom na privysoký objem vírivky by teda bola neadekvátna. Výkon filtrácie vírivého bazéna je možné vyrátať jednoducho: objem vírivky je potrebné vydeliť 4. Výsledná hodnota poukazuje na výkon filtrácie v metroch kubických (m3).

  1. Kartušová filtrácia

Kartušová filtrácia dokáže čistiť nečistoty z vody za pomoci papierovej vložky. Z toho dôvodu je potrebné použitú vložku niekoľkokrát do týždňa vybrať a preprať pod silným tlakom vody. Nakoľko má vložka svoju životnosť, je potrebné ju pravidelne vymieňať, inak filtračný systém nebude môcť fungovať efektívne. Pravidelnosť vymieňania závisí od pravidelnosti využívania vírivky, no ako pravidlo sa odporúča vložku vymieňať aspoň niekoľkokrát za sezónu. Táto filtrácia je najvhodnejšia práve pre nafukovacie vírivky.

+ Lacná a efektívna filtrácia

+ Nízka obstarávacia cena

+ Vhodná práve pre nafukovacie vírivky

– Je potrebné umývať filter niekoľkokrát do týždňa

– Relatívne častá výmena filtračnej vložky (niekoľkokrát do roka)

  1. Piesková filtrácia

Tento druh filtrácie využíva piesok pre prirodzenú, nechemickú filtráciu vody, jej obdobu využívali už starí Egypťania. Voda je zbavovaná nečistôt za pomoci náplne kremičitého piesku. Tieto častice piesku zachytávajú nečistoty, zatiaľ čo teraz už očistená voda je schopná cez častice prechádzať. Skvelou vlastnosťou tejto filtrácie je nielen jej prirodzenosť a absencia chemikálií, no taktiež aj minimálna údržba či minimalizovanie pravidelných nákladov na výmenu filtra, ako aj dokupovanie chemických látok. Hoci sa náplň má vyčistiť pod tlakom vody raz za týždeň (opäť, pravidelnosť čistenia náplne závisí od pravidelnosti používania vírivky), jej výmena je potrebná len raz za 2 až 3 roky.

+ Vysokoúčinná, prirodzená filtrácia

+ Znižuje náklady na chemické prostriedky ako aj nové filtre

+ Vyčistiť náplň je potrebné len raz za týždeň

+ Vymeniť náplň sa odporúča len raz za 2 až 3 roky

+ Umožňujú napojenie ďalšieho príslušenstva, ako napr. solárneho ohrievača, UV lampy a pod.

– Vysoká obstarávacia cena

TIP: Keď sa už spomína čistota vody je potrebné, tak ako v každom bazéne, udržiavať vodu v normálnej hladine pH. Jedná sa o rozmedzie medzi 6,5 a 7,4, hoci iné zdroje môžu uvádzať rozmedzie 7,4 až 7,6. Hladinu pH je potrebné udržiavať z viacerých dôvodov a v dlhodobom horizonte sa nekontrolovanosť tejto hodnoty môže odraziť na poškodení komponentov vírivky, zároveň môže vysušovať a iritovať pokožku. Hodnotu pH je možné otestovať viacerými spôsobmi, najlacnejším spôsobom je cez papierový tester, potom tu je možnosť elektronického testera. Pre detailnejšie rozobratie dopadu pH na vírivku a človeka, viď Často kladené otázky

12. Výhrevnosť

Menej dôležitým ukazovateľom v prípade víriviek je ich schopnosť vyhrievania vody. Vzhľadom na vysoký objem víriviek, zohrievanie takéhoto veľkého množstva vody je obťažné. Obvykle sa výhrevnosť víriviek pohybuje okolo +1 až 2 °C za hodinu.

13. Možnosť aromaterapie

Aromaterapia je spôsob liečenia využívajúci vône esenciálnych olejov. Je však potrebné vopred upozorniť, že aromaterapia nie je všeliekom a častokrát nie je ani liekom. Jedinými esenciálnymi olejmi, ktoré vykazujú akýkoľvek fyziologický účinok na ľudské telo sú eukalyptový a mentolový olej, ktoré dokážu pomôcť s upchatými dýchacími cestami. Ďalším potenciálnym, no doposiaľ vedecky nepotvrdeným esenciálnym olejom, ktorý môže mať fyziologický dopad na naše telo, je levanduľový olej. Ten obsahuje linalilacetát či linalool. Sú to chemikálie, ktoré sa veľmi rýchlo dostanú do krvného obehu a majú sedatívne účinky, zároveň dokážu mierne zmierniť bolesť.

Ostatné účinky späté s väčšinou esenciálnych olejov sú buď placebo alebo psychologického pôvodu. Príjemné vône vo ‚vírivkovitej‘ aromaterapie nám pomáhajú upokojiť sa a zabudnúť na strasti a starosti.

TIP: Veľkým dôvodom, prečo niektoré esenciálne oleje majú účinok a iné nie, je práve skutočnosť, že mnohé esenciálne oleje nie sú skutočnými esenciálnymi olejmi a jedná sa jednoducho o vône, ktoré zároveň môžu byť obohatené o ďalšie syntetické aditíva. Tieto arómy môžu napomôcť k relaxu, no ak plánujete využiť aromaterapiu naplno, je potrebné nájsť dôveryhodný zdroj s kvalitnými a skutočnými esenciálnymi olejmi.

POZOR: Oleje môžu mať negatívny dopad na filtračný systém.

14. Možnosť chromaterapie

Chromaterapia je terapia za pomoci farieb a svetiel.

Farby pomáhajú mozgu upokojiť sa, evokujú v ňom asociácie s rôznymi emóciami, miestami a náladami. Tak napríklad, zelené svetlo mozgu pripomína zeleň. Je potvrdené, že zeleň – či už trávnaté plochy, lesy alebo parky majú pozitívny vplyv na človeka, jednoducho ho upokojujú. Slabomodré svetlo upokojuje rovnako a je to zároveň farba reprezentujúca myseľ. Pomáha teda v koncentrácii. Pre romantickejšiu, vášnivú náladu je tu červená farba, a pod.

Najčastejšie kladené otázky o nafukovacích vírivkách (FAQ)

Kde by som mal umiestniť vírivku?

Ak plánujete umiestniť mobilný vírivý bazén do vonkajšieho priestoru, nepostavte ho priamo na zem. Najlepšie bude obstaranie si nepremokavej plachty a izolačnej podložky, ktorá spodok nafukovacej vírivky ochráni pred ostrými kamienkami, prípadným sklom ako aj vlhkosťou, ktorá by v inom prípade zapríčinila tvorbu plesní. Povrch, na ktorý chcete umiestniť vírivku, musí byť dostatočne pevný na to, aby vydržal váhu naplnenej vírivky spoločne s maximálnou kapacitou ľudí v nej. Čo sa týka lokácie, vyberte miesto, ktoré je ďalej od kríkov, stromov a pod., nakoľko podobné nečistoty vo vode môžu zahltiť filtráciu. V prípade umiestnenia do zimnej záhrady alebo všeobecne do interiéru je opäť potrebné dbať na celkovú hmotnosť vírivky. Krehké kachličky či iný podklad sa môžu poškodiť.

Prečo je udržiavanie hladiny pH v rozmedzí 6,5 do 7,4 dôležité?

1. Udržiavanie správneho chemického balansu vody je dôležité pre čistotu vody, a to nielen z dôvodu mikróbov a iných patogénnych nečistôt, ale aj mäkkosti/tvrdosti vody. 2. Voda nesmie byť zásaditá ani kyslá, inak dochádza k neustálemu oxidovaniu kovových častí a ničeniu povrchu vírivky. 3. Chemicky nevybalansovaná voda vysušuje a irituje pleť a pokožku na celom tele, zároveň poškodzuje vlasy. 4. Vysoké hladiny pH deaktivujú chlór vo vode, čím sa znižuje účinnosť dezinfekčných látok a filtrácie.

Sú vírivky pridrahou záležitosťou?

Nafukovacie vírivky sa môžu považovať za rozpočtový variant víriviek. To znamená, že aj za 500 € si môžete zaobstarať slušnú vírivku. Pravidelné výdavky tu budú, najmä na filtráciu, chemikálie a elektrinu, no vírivku pravdepodobne nebudete využívať po celý rok. Relax je však pre telo a myseľ potrebný a zvyšuje produktivitu. Možnosť mať masážnu terapiu a aromaterapiu takmer denne za cenu lacného notebooku je určite niečo na zamyslenie.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.8]