test freestyle kolobeziekJazda na freestyle kolobežke patrí v súčasnosti k veľmi obľúbeným a vyhľadávaným akčným športom nielen u mladých, ale aj dospelých ľudí. Čo to vlastne tá freestyle kolobežka je a podľa čoho sa rozhodovať pri jej kúpe si povieme v tomto článku.

Freestyle kolobežky sú špeciálne upravené kolobežky, ktoré umožňujú vykonávať rôzne skoky, kúsky a triky. V porovnaní s bežnými kolobežkami majú menšie kolieska, ich riadidlá majú pevnú výšku (bez možnosti nastavenia) a ich rám je taktiež menší a odľahčený. Freestyle kolobežky sú tvorené z pevných a oveľa kvalitnejších materiálov, vďaka čomu vydržia aj náročnejšie či agresívne zaobchádzanie, medzi ktoré patrí predvádzanie rôznych trikov, skokov a otočiek.

Freestyle kolobežka sa používa pre jazdenie v skateparkoch, kde môžete cvičiť rôzne skoky, triky či slidy na prekážkach. Jazdí sa tam napríklad na U-rampách, zábradlí, schodoch a na ďalších pomôckach či prekážkach, ktoré sú určené na vykonávanie akrobatických kúskov a trikov. Okrem toho ju však môžete využiť aj na bežnú jazdu na rovnom povrchu, ale musí byť čistý, aby kamienky a rôzne nečistoty nezničili kolieska.

Náš test freestyle kolobežiek vám predstavuje rebríček tých najlepších freestyle kolobežiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie herné klávesnice

Ako vybrať tú najlepšiu freestyle kolobežku

Parametre, ktoré si treba pri výbere freestyle kolobežky všímať

Mnoho ľudí pri výbere akejkoľvek športovej pomôcky či nástroja zaujímajú dva hlavné atribúty, ktorými sú cena a kvalita. Na našom trhu sa nachádzajú freestyle kolobežky v rôznych cenových hladinách a sú dostupné v rôznej kvalite. Vyznať sa a vybrať si medzi všetkými tými modelmi freestyle kolobežiek môže byť celkom náročné. My vám chceme tento výber uľahčiť, a preto sme za vás urobili analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe freestyle kolobežky mali všímať. Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu, zamerajte sa hlavne na nasledovné parametre a vlastnosti:

1. Druhy freestyle kolobežiek

Freestyle jazdenie na kolobežke sa v súčasnosti dostáva do väčšieho povedomia. Preto sa na slovenskom trhu môžete stretnúť s niekoľkými druhmi týchto kolobežiek. Medzi tie najznámejšie patria nasledovné:

  • Streetové kolobežky – dosky a zároveň aj riadidlá sú na kolobežke dlhé a široké, pričom tvar dosky je rovnomerný a hranatý. Tieto druhy kolobežiek sú väčšie, ich hmotnosť je taktiež vyššia a sú oveľa robustnejšie ako modely, ktoré sú určené do skateparkov
  • Kolobežky pre skateparky – tieto druhy freestyle kolobežiek sú menšie a ľahšie, vďaka použitému materiálu (hliníku). Doska na tejto freestyle kolobežke je užšia a kratšia, čím je oveľa flexibilnejšia pre jazdenie
  • Dirtové kolobežky – pre tieto druhy kolobežiek sú charakteristické veľké kolieska so vzorkou (ktorá je priamo určená na nespevnený terén). Sú ideálne pre jazdenie náročných terénov, akými sú nespevnený povrch či terén a strmý downhill

2. Výška a šírka riadidiel

Najzákladnejším pravidlom pri výbere freestyle kolobežky je zvoliť správnu výšku riadidiel. Dôvodom je, že riadidlá na freestyle kolobežke sú pevné, takže sa nedajú dodatočne nastaviť. Ak by boli nízke, v takom prípade by sa na nej jazdec hrbil a v prípade, ak by boli vyššie, tak by bolo riadenie oveľa náročnejšie. 

Výška riadidiel sa určuje podľa výšky jazdca. Tu treba upozorniť, že výška riadidiel sa nemeria od zeme po vrch riadidiel. Meria sa od dosky až smerom hore k riadidlam. Pre lepšiu predstavu, keď sa jazdec postaví na kolobežku, ideálne je, aby riadidlá siahali po jeho úroveň pásu. Pozrite sa na optimálne hodnoty výšky riadidiel, ktoré si treba pred kúpou freestyle kolobežky všímať:

  • jazdec s výškou 100 – 110 cm → výška riadidiel 29 – 34 cm
  • jazdec s výškou 110 – 120 cm → výška riadidiel 34 – 39 cm
  • jazdec s výškou 120 – 130 cm → výška riadidiel 39 – 45 cm
  • jazdec s výškou 130 – 140 cm → výška riadidiel 45 – 50 cm
  • jazdec s výškou 140 – 150 cm → výška riadidiel 50 – 55 cm
  • jazdec s výškou 150 – 160 cm → výška riadidiel 55 – 60 cm
  • jazdec s výškou 160 – 170 cm → výška riadidiel 60 – 65 cm
  • jazdec s výškou 170 – 180 cm → výška riadidiel 65 – 71 cm
  • jazdec s výškou 180 – 190 cm → výška riadidiel 71 – 76 cm
  • jazdec s výškou 190 – 200 cm → výška riadidiel 76 – 81 cm

Šírka riadidiel by mala zodpovedať šírke ramien jazdca. A čo sa týka tvaru riadidiel, tak na našom trhu sú dostupné freestyle kolobežky, ktoré majú riadidlá dvoch typov:

  • Riadidlá tvarované do písmena “T“ (tzv. T-bar) – tento typ riadidiel je ľahší a jednoduchší na ovladanie, je vhodnejší pre začínajúcich freestyle jazdcov
  • Riadidlá tvarované do písmena “Y“ (tzv. Y-bar, BMX štýl) – tieto riadidlá sú pevnejšie, ale na druhej strane aj ťažšie ovládateľné, preto sú vhodnejšie pre skúseného jazdca

3. Veľkosť a tvrdosť koliesok

Kolieska na freestyle kolobežke sa skladajú zo stredu (ktorý je buď plastový alebo hliníkový), polyuretánovej gumy a majú predinštalované ložiská (veľkosť otvorov a osičky sú pri každom modeli a výrobcovi rovnaké). Plastové stredy majú v porovnaní s hliníkovými oveľa menšiu odolnosť a životnosť. Sú určené pre začiatočníkov, to znamená, že ich nájdete v lacnejších modeloch freestyle kolobežiek. Hliníkové stredy môžu byť plné, ktoré sú dostatočne odolné alebo lúčové, ktoré sú ľahšie. (Zdroj: https://www.freestyle-kolobezky.cz)

Všeobecne platí, že čím väčšie kolieska má namontované freestyle kolobežka, tým je jazda rýchlejšia, avšak je horšie ovládateľná. Takže ak patríte medzi začínajúcich freestyle jazdcov, prípadne sa obzeráte po kolobežke pre dieťa, v takom prípade zvoľte menšie kolieska. Väčšie kolieska si môžu dovoliť skúsení jazdci, ktorí majú s kolobežkami skúsenosť a túžia po rýchlejšej jazde.

Čo sa týka samotného rozmeru, tak štandardný rozmer koliesok na freestyle kolobežke sa pohybuje okolo 110 mm. V prípade začiatočníkov je ideálny rozmer okolo 100 mm a v prípade pokročilých freestyle jazdcov sa rozmer koliesok pohybuje okolo 120 až 125 mm.

Tvrdosť koliesok je taktiež veľmi dôležitá, pretože vplýva na rýchlosť ako aj kvalitu jazdenia. Ak sú kolieska tvrdšie, jazda na kolobežke je rýchlejšia. Mäkké kolieska sú pohodlnejšie, pretože dokážu tlmiť otrasy.

Ak si chcete zaobstarať kvalitnú freestyle kolobežku, tak si všímajte dva hlavné ukazovatele, ktorými sú tvrdosť koliesok a typy ložísk, ktoré sú označované stupnicou ABEC.

Tvrdosť koliesok sa označuje nasledovne:

  • Mäkká guma má označenie 86A a nižšie – kolieska z mäkkej gumy sú pomalšie, priľnavejšie a vhodnejšie pre začínajúcich jazdcov
  • Tvrdá guma má označenie 88A a vyššie – kolieska z tvrdej gumy sú rýchlejšie a sú vhodné na hladký a rovný terén, ktorý je príznačný pre skateparky a U-rampy

Keď má freestyle kolobežka kvalitné ložiská, plynulosť a rýchlosť jazdy je na lepšej úrovni. Práve vyššie spomínaná stupnica ABEC označuje kvalitu ložísk. Označuje sa číslicami od 1 do 9. Kvalitnejšie freestyle kolobežky sú vybavené kolieskami s ložiskami ABEC 5 a vyššie.

4. Veľkosť a tvar dosky

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere freestyle kolobežky je jej doska. Na výber je dĺžka v rozmedzí od 45 do 58 cm a šírka od 10 do 13 cm. Veľkosť dosky by mala zodpovedať veľkosti topánok jazdca.

Samotný výber dĺžky dosky na freestyle kolobežke môže byť na prvý pohľad náročný, no závisí od toho, kde ju chcete používať. Kratšia dĺžka dosky je vhodnejšia do skateparku a dlhšia doska je vhodnejšia na vozenie po uliciach.

Čo sa týka tvaru dosky, tak existuje krabicový tvar buď bez ostrých hrán alebo s ostrými hranami. Pre freestyle jazdenie je vhodný krabicový tvar bez ostrých hrán a pre začiatočníkov je vhodnejší ten druhý, teda s ostrými hranami.

5. Brzda

Freestyle kolobežka je vybavená iba zadnou brzdou, ktorá je väčšinou vyrobená z ocele.  Čo sa týka typu brzdy, tak rozdeľujeme ich do dvoch skupín:

  • Pružinová brzda – tento typ brzdy je osadený na osi s pružinou a tá má za úlohu dvíhať brzdu (pri vysilení pružiny môže brzda vytvárať hluk)
  • Flex brzda – táto brzda je k doske napevno prichytená, pri nášľape brzdí svojou pružnosťou (flexuje)

6. Headset

Headset je hlavové zloženie, ktoré sa nachádza v hrdle dosky. Je určené na plynulé pretáčanie hriadeľa riadenia (vidlice). Rozlišujeme tri druhy hlavového zloženia:

  • Závitové – toto hlavové zloženie je základné a najlacnejšie a využíva sa v lacných freestyle kolobežkách
  • Bezzávitové integrované – doska na freestyle kolobežke má pripevnené misky pre ložiská, chod je hladký, plynulý a tichý
  • Bezzávitové neintegrované, štandardné – doska kolobežky nemá misky pre ložiská, ale sú súčasťou headsetu, chod je taktiež hladký, plynulý a tichý

7. Vidlice

Freestyle kolobežky majú na výber dva druhy vidlíc. Prvé sú oceľové, ktoré sú ťažšie a lacnejšie. Druhé sú hliníkové, ktoré sú  ľahšie a kvalitnejšie a preto sú pochopiteľne aj drahšie. Vidlica súvisí s kompresným systémom, ktorý je vysvetlený nižšie 

8. Kompresný systém

Kompresný systém slúži na utiahnutie hriadeľa riadenia v doske, respektíve vidlice a hlavového zloženia. Než prejdeme k jednotlivým kompresným systémom, musíme si ujasniť, aké systémy existujú. Na kolobežkách existujú dva typy systémov:

  • Závitový systém –  nachádza sa v lacnejších kolobežkách, ktoré sú určené pre začínajúcich freestyle jazdcov. Tento systém je nutné po čase opakovane doťahovať, v opačnom prípade prestane vidlica reagovať na akékoľvek pohyby riadidiel, čím sa nebude natáčať ani samotné koleso. Patrí sem závitová vidlica
  • Bezzávitové systémy – sú odolnejšie a nevyžadujú si pravidelné doťahovanie, pretože sa tento systém nepovoľuje. Spojenie medzi vidlicou a riadidlami je na vysokej úrovni. Tieto systémy sú určené pre kvalitné a drahšie freestyle kolobežky. Patria sem systémy ICS, HIC, IHC, SCS

Typy kompresných systémov:

  • Závitová vidlica + objímka – tento kompresný systém patrí medzi najstaršie a je využívaný pri lacných freestyle kolobežkách. Medzi výhody patrí nízka výrobná cena. Nevýhodou je, že občas ho treba dotiahnuť.
  • ICS (Inverted Compression System) + objímka – v súčasnosti je tento systém už na ústupe. Jedná sa o dlhú alebo krátku skrutku, ktorá má na konci oceľového ježka. Funguje na princípe, že sa akoby zahryzne do vnútornej časti tuby riadidiel. Slúži ako fixačný bod, pričom sa doňho zaskrutkuje dlhá skrutka. Tento systém je určený pre hliníkové riadidlá, pretože v prípade oceľových sa môže stať, že sem-tam prekĺzne.
  • HIC (Hidden Internal Compression System) + objímka – v porovnaní s ICS je veľkou výhodou stálosť spoja, ktorá je medzi vidlicou a riadidlami.  Montáž a demontáž je veľmi jednoduchá. Stačí povoliť objímku, zložiť riadidlá, pričom hlavové zloženie ostáva utiahnuté (vhodné na uskladnenie kolobežky do úzkych priestorov).
  • IHC (Inverted Hidden Compression) + objímka – v tomto prípade sú výhody totožné ako pri vyššie spomenutom systéme HIC, avšak tento je menší a používa sa na vidlice s menším vonkajším priemerom (jedná sa o zmenšeninu profesionálneho kompresného systému HIC).
  • SCS (Standard Compression System)  – tento kompresný systém patrí medzi najviac efektívne a navyše pri ňom nie je nutné používať objímku. Medzi najlepšie výhody patrí vysoká životnosť a šetrí sa hlavové zloženie (vďaka väčšej ploche kompresného systému).

Najviac využívané z vyššie uvedených kompresných systémov sú SCS a ICS. 

9. Nosnosť

Freestyle kolobežky sú stabilné a pevné, no hmotnosť jazdca, čiže jej nosnosť je veľmi dôležitá. Hlavne kvôli tomu, že samotná nosnosť má zásadný vplyv na jazdné vlastnosti freestyle kolobežky. Štandardná nosnosť freestyle kolobežiek sa pohybuje od 80 až do 100 kg.

10. Pegy a gripy

Pegy a gripy patria medzi príslušenstvo, ktoré sa dá samostatne dokúpiť ku freestyle kolobežke.

Pegy sú vlastne nástavce alebo nášľapné plochy, ktoré sa uchytávajú ku kolieskam a slúžia ako opora pri skákaní a vytváraní trikov. Toto príslušenstvo treba dokúpiť zvlášť. Pokiaľ ste začiatočník, nemusíte ich hneď kupovať, pretože ich nebudete potrebovať. Sú určené skôr pre pokročilejších freestyle jazdcov.

Gripy sú úchytky vyrobené z peny alebo gumy, ktoré sa upevňujú na riadidlá freestyle kolobežky a slúžia na ochranu rúk pred pľuzgiermi a mozoľmi. K dispozícií sú dva druhy gripov:

  • gripy mäkké – majú na svojom povrchy ryhy a sú pohodlnejšie
  • gripy tvrdé – sú oveľa viac odolnejšie, takže majú aj vyššiu životnosť

Na výber je celá rada farebných kombinácií a rôznych povrchov.

11. Overené značky

Freestyle kolobežky sú na trhu dostupné od mnohých výrobcov. Medzi najznámejšie a najkvalitnejšie značky patria nasledujúce:

  • District – táto značka má vo svojej ponuke freestyle kolobežky pre pokročilých jazdcov, ich cena je síce vyššia, ale kvalita vysoká
  • Ethic – francúzska značka, v ktorej nájdete širokú ponuku kvalitných freestyle kolobežiek v nadštandardnom prevedení, určených hlavne na skákanie a predvádzanie trikov a otočiek
  • Lucky – štýlová značka, ktorá pôsobí na trhu už od roku 2008. V jej ponuke okrem freestyle kolobežiek nájdete aj pestrú ponuku náhradných dielov na objednávku
  • MPG – jedná sa o austrálsku značku, ktorú založil v roku 2002 Mike Horne. Vo svojej ponuke má profesionálne freestyle kolobežky. Značka sa zameriava na bezpečnosť a komfort
  • Oxelo – táto značka z dielne Decathlon má vo svojej ponuke kolobežky, korčule a skateboardy. Kolobežky sú určené pre začiatočníkov a stredne pokročilých a sú cenovo dostupné pre každého
  • Slamm – britská značka má vo svojej ponuke kvalitné a štýlové freestyle kolobežky. V ponuke nájdete široký výber pre začínajúcich i pokročilých freestyle jazdcov. Kolobežky majú krásny dizajn a sú dostupné za rozumné ceny.
  • Spartan – rakúska značka, ktorá patrí na Slovensku k tým najpredávanejším. V ponuke nájdete široký výber kolobežiek pre začínajúcich a aj pokročilých freestyle jazdcov
  • Street Surfing – značka pochádza z Kalifornie a vo svojej ponuke má široký výber freestyle kolobežiek, ale aj skateboardov, longboardov či pennyboardov

Prečítajte si aj: Test elektrických kolobežiek

12. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete pre kúpu freestyle kolobežky, ako prvé by ste si mali stanoviť maximálnu cenu, ktorú ste ochotní do nej investovať. V internetových a kamenných obchodoch si môžete vyberať z rôznych cenových kategórií a dostupných značiek. Samotná cena za freestyle kolobežku je závislá na tom, z akých kvalitných dielov je vytvorená. Takže výšku ceny určujú nasledujúce atribúty:

  • materiál
  • kvalita koliesok
  • typ hlavového zloženia
  • typ, pevnosť, šírka a dĺžka dosky
  • vidlice
  • riadidlá
  • brzda a spôsob jej uchytenia

Okrem vyššie spomenutých má na cenu vplyv aj to, či je kolobežka určená pre začínajúcich jazdcov alebo pre pokročilejších. Pochopiteľne, pre pokročilejších je cena vyššia a pre začínajúcich nižšia.

Užitočné tipy pri kúpe freestyle kolobežky

Ak ste sa rozhodli pre kúpu novej freestyle kolobežky, potom vás bude zaujímať, ako si vybrať čo najrozumnejšie, aby ste neskôr nemuseli banovať, že ste zbytočne vyhodili peniaze za kolobežku, ktorá nespĺňa všetky vaše nároky a požiadavky. Poďme sa teda pozrieť na dôležité a užitočné tipy, ktoré sa vám hodia pri výbere vašej novej freestyle kolobežky:

  • Dôležitý je vek jazdca a úroveň jazdy – iné požiadavky sú na freestyle kolobežku, ktorá je vhodná pre začiatočníkov a deti a rovnako iné sú nároky pri skúsenejších freestyle jazdcoch. V závislosti od požadovaných parametrov sa bude odvíjať aj počiatočná investícia do kolobežky
  • Preverte si maximálnu nosnosť – čím má freestyle kolobežka vyššiu nosnosť, tým aj dlhšie vydrží. Treba však brať na vedomie, že pri skákaní je zaťaženie na kolobežku niekoľkonásobne vyššie (dva až trikrát vyššie)
  • Zvoľte ideálnu výšku riadidiel – keď sa jazdec postaví na kolobežku, tak riadidlá by mali siahať zhruba po jeho úroveň pásu
  • Dbajte na kvalitu dielov a materiálov –  je dôležité, aby kolobežka bola vyrobená zo skutočne kvalitných dielov, medzi ktoré patria kolieska, vidlice, riadidlá, doska, brzda…
  • Vyberajte si freestyle kolobežku od známeho a overeného predajcu

Často kladené otázky o freestyle kolobežke

Ktorá freestyle kolobežka je lepšia? Oceľová alebo hliníková?

Pre začínajúcich freestyle jazdcov je vhodnejšia hliníková kolobežka. Jej konštrukcia je ľahšia a má jednoduchšie ovládanie, vďaka čomu jazdci ľahko môžu zvládnuť rôzne skoky a triky. Pre pokročilých a profesionálnych jazdcov je vhodnejšia oceľová kolobežka, ktorá je síce oveľa ťažšia, ale v porovnaní s hliníkovou viac odolnejšia.


Prečo sa freestyle kolobežka nedá zložiť?

Freestyle kolobežka je určená pre jazdenie a predvádzanie rôznych trikov, otočiek či skokov v skateparku. Pre maximálnu bezpečnosť (aby sa pri náročnejšom používaní kolobežka nepovolila) je konštrukcia kolobežky pevná, preto sa nedá zložiť.


Aká je správna výška riadidiel na freestyle kolobežke?

Správna výška riadidiel na freestyle kolobežke je veľmi dôležitá, pretože nie je dodatočne nastaviteľná, ale pevne daná. Výšku riadidiel nie je dobré mať príliš nízko a ani príliš vysoko. Ideálna výška je, keď sa jazdec postaví na kolobežku, tak riadidlá by mali siahať po jeho úroveň pásu.


Aká môže byť dĺžka a šírka dosky na freestyle kolobežke?

Freestyle kolobežka môže byť dlhá od 45 do 58 cm. Kratšia dĺžka dosky je vhodná do skateparku a dlhšia doska je vhodnejšia na vozenie po uliciach. Šírka dosky na freestyle kolobežke môže byť od 10 do 13 cm.


Kde kúpiť kvalitnú freestyle kolobežku?

Freestyle kolobežku vyberajte len u overeného predajcu, ktorý má špecializovanú predajňu. Overte si, či poskytuje servis a akú má dostupnosť náhradných dielov. Pokiaľ má predajca v ponuke možnosť vyskladať si vlastnú freestyle kolobežku, v takom prípade je to poznávacím znamením, že sa jedná o kvalitného predajcu.


Aký je rozdiel medzi plastovými a kovovými kolieskami na freestyle kolobežke?

Plastové kolieska na freestyle kolobežke sú cenovo dostupnejšie, avšak rýchlejšie sa opotrebovávajú. Kovové kolieska sú za vyššie ceny, avšak sú odolnejšie a vydržia dlhšie ako plastové.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 9 Priemerne: 4.8]