test dronovDron je elektronické zariadenie menšieho rozmeru, ktoré je schopné letu. Na trhu ich môžete nájsť aj pod názvom trikoptéry, kvadrokoptéry, ktoré sú najčastejšie sa vyskytujúce, či hexakoptéry. Počas letu využíva svoje vrtule, ktoré sú poháňané batériou uloženej vo vnútri dronu. Samotný dron je ovládaný používateľom buď cez digitálne alebo analógové signály. Nie je signál ako signál, preto je potrebné vybrať taký, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky, i keď to bude mať vyšší dopad na konečnú cenu dronu.

Drony, rovnako ako internetová technológia, boli prvotne založené a skonštruované na základe armádnych dokumentov a výskumov, až následne boli skopírované civilnými spoločnosťami, vďaka čomu sa dron, rovnako ako internet, stal mainstreamovým výdobytkom dnešného človeka. Vďaka dronu je možné zachytiť skutočne úchvatné fotografie ale aj videá z vtáčej perspektívy, ktoré sa kedysi mohli točiť len z helikoptér.

Náš test dronov vám predstavuje rebríček tých najlepších dronov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie drony

Ako vybrať ten najlepší dron?

Dron je relatívne nové zariadenie, s ktorým sa však už roky môžete stretnúť na trhu. Rovnako ako pri novoobjavených a novovytvorených zariadeniach, cena dronu bola na počiatku privysoká. S postupom času sa však cena dronov vďaka zjednodušenej, efektívnejšej výrobe a jednoduchším dizajnom výrazne znížila, vďaka čomu si môžete dron zadovážiť za skutočne lacný peniaz. Napriek výraznému prepadu cien a celkovej lacnosti je ešte pred kúpou potrebné zvážiť mnoho dôležitých faktorov a nenechať sa nalákať relatívne nízkou cenou. Pre mnohých ľudí musí dron spĺňať účel. Jedným z najhlavnejších účelov takýchto civilných dronov je práve natáčanie pohybujúcich sa objektov, scenérií, alebo fotografovanie daných scenérií a to všetko za pomoci integrovanej kamery.

Začiatočník? Začnite radšej pomaly

Ak plánujete po prvýkrát vkročiť do sveta dronov, najvhodnejšie by bolo zaobstarať si v prvom rade lacnejší dron, prípadne sa ešte vopred naučiť teóriuzáklady, ako narábať s dronom a čomu sa vyvarovať. Ďalším problémom je obsluha a skonštruovanie v prípade, že dron dôjde v súčiastkach.

Nepodceňujte ovládanie dronov

Dron je okrem rekreačného lietania veľmi užitočný nástroj na zachytávanie kvalitných a dych berúcich záznamov. Ak ste nováčikom v technológií dronov, a uvedomujete si potenciál, ktorý dron ponúka pre rozšírenie Vášho portfólia alebo okorenenia Vášho hobby, budete rozmýšľať nad nemalou investíciou pri kúpe dronu. V takom prípade budete musieť začať lietať a experimentovať s Vašou nemalou investíciou, a v prípade poškodenia dronu môžete kvôli veľkej finančnej škode prestať lietať a nakoniec Vás to môže odradiť. Je preto lepšie naučiť sa základy lietania s dronom vopred, najlepšie na nejakej lacnejšej „makete“, ktorú si zakúpite za pár desiatok či stovku eur. Je predsa len lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

Pozor na komplikovanosť skonštruovania dronov

To isté platí aj pri konštrukcii dronu. Ak ste úplným nováčikom a príde Váš objednaný dron, môže Vás komplikovanosť spojazdnenia dronu odradiť od konštruovania. Ak nie ste technický typ a obávate sa, že Vašim poskladaním môžete niečo pokaziť, môže Vás to odradiť. Preto sa na trhu nachádzajú drony, ktoré sú buď vopred poskladané, tzv. RTF drony (Ready-To-Fly), alebo stačí určité nepripojené časti jednoducho pripojiť, obvykle ide práve o vysielač spoločne s motorčekom, v takom prípade sa jedná o ARF drony (Almost Ready-To-Fly).

Kompletný dron, Nekompletná sada

Na trhu sa nachádzajú drony, ktoré nemusia mať úplnú zostavu. Je dobré sa vopred informovať ešte pred kúpou, či daný dron má všetky potrebné časti, vrátane ovládača.

Takzvané Bind-N-Fly drony na trhu sú drony, ktoré sa môžu zdať kompletné a „pripravené na let“, háčik je však v tom, že v balení nemajú vlastný ovládač, a teda si vyžadujú samostatné dokúpenie ovládača. Ak ste nováčik a nevyznáte sa do technických záležitostí, bolo by vhodné upriamiť pozornosť na iné drony, ktoré obsahujú aj ovládač. Pri dokupovaní takéhoto ovládača je potrebné zistiť, či prijímacia a vysielacia frekvencia ovládaču a dronu je rovnaká, inak nebude ovládač fungovať.

Kvalita konštrukcie

Plasty

V dnešnej dobe, plastová konštrukcia neznamená, že je daný výrobok automaticky nekvalitný. Vďaka technologickým pokrokom sa objavili nové metódy tvorby plastov, ktoré sú tvrdšieľahšie. Napriek tomu všetkému plasty obvykle nájdete práve na lacných dronoch, ide najmä o zníženie výdavkov.

Vzhľadom na vysoké rýchlosti, ktoré dron dosahuje, čo platí dvojnásobne pri strate kontroly, v rukách nováčika môže byť dron z plastovej konštrukcie veľmi jednoducho poškodený. Je preto potrebné porozmýšľať, či ste dostatočne skúsený v ovládaní dronov, či ide o lacnejší dron alebo drahší dron s prevažne plastovou konštrukciou. Ak má Vami vyhliadnutý dron vyspelé technológie, no medzitým je konštrukcia prevažne plastová, pri možnej kolízii alebo tvrdom dopade môže byť nielen konštrukcia ale aj jeho súčasti nenávratne poškodené.

Zliatiny

Vyspelé a drahé drony majú svoju konštrukciu vystuženú zliatinami, ktoré poskytujú extrémne vysokú odolnosť a relatívne nízku váhu. V porovnaní s plastom sú zliatiny kovov na oveľa vyššej úrovni. V prípade nárazov či náhlych dopadov bude konštrukcia dronu v drvivej väčšine prípadov v poriadku. Súčiastky mimo konštrukciu, ak sa prípadne kvôli nárazu poškodia, sú stále vymeniteľné.

Typy dronov

Typizácia dronov je založená na počte vrtúľ, ktoré dron poháňajú. Početnosť vrtúľ má dopad na rýchlosť, manévrovateľnosť, výkon pre unesenie dodatočných výbav (ako napr. kamery) a stabilnosť, resp. odolnosť voči vetru. Je preto potrebné zvážiť aj počet vrtúľ. Za zlatý stred sa považujú kvadrokoptéry, ktoré majú väčšinové zastúpenie na trhu.

Trikoptéry

Trikoptéry sú trojvrtuľové drony schopné  relatívne nízkej rýchlosti, no zato svižnej manévrovateľnosti, vďaka čomu sú skvelé pre akrobatické, rekreačné využitie. Dané drony sú preto určené skôr pre laickú verejnosť. Kvôli malému počtu vrtúľ sú trikoptéry menej odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a sú menej výkonné, kvôli čomu spravidla nemusia byť schopné niesť kameru ani iné vybavenie.

Kvadrokoptéry

Vďaka štyrom rovnomerne rozloženým po konštrukcii vrtuliam predstavujú kvadrokoptéry zlatý stred vo výkone, obratnosti, odolnosti voči vetru a pod. Ide o drony určené tak pre laickú ako aj profesionálnu verejnosť, aj preto je cenový rozsah kvadrokoptér tak rozsiahly. Sú dostatočne výkonné pre kameru, vietor ich tak veľmi jednoducho neodnesie a sú dostatočne obratné aj na rekreačné použitie. Rýchlosť dosahujú dostatočne vysokú na „dobehávanie“ objektov, ktoré svojou kamerou sledujú.

Hexakoptéry

Šesťvrtuľové drony sú vďaka svojmu hojnému počtu vrtúľ schopné rýchlych letov, vysokého výkonu pre nosenie vyspelejších a preto rozmernejších a ťažších kamier, vďaka váhe a vysokému výkonu sú takéto drony menej náchylné na odviatie vetrom. Problémom hexakoptérov je ich zložitá, pomalá manévrovateľnosť. Hexakoptéry preto predstavujú prvý stupienok k profesionálnemu využitiu dronov.

Oktakoptéry

To isté platí aj v prípade oktakoptér, ktoré sa pýšia ôsmimi vrtuľami, vďaka ktorým sú ešte výkonnejšie, ešte ťažšie a preto sú výrazne menej ovplyvnené silnými vetrami. Vďaka výkonu dokážu niesť aj ťažšie náklady. Problematickou stránkou oktakoptér je ich cena a skutočne obťažná manévrovateľnosť, kvôli ktorej sú oktakoptéry využívané výlučne profesionálmi v profesionálnej sfére.

Softvér a Hardvér

Dron je elektronické zariadenie, preto slúži nielen na lietanie, no je schopný spĺňať aj iné účely, vďaka ktorým je možné natáčať vysokokvalitné video záznamy, ale taktiež aj presúvať z bodu A do bodu B poštové balíky. V prípade natáčania profesionálnych záznamov je však softvér rovnako, ak nie dôležitejší ako hardvér.

Frekvencia

Drony komunikujú s používateľom za pomoci rádiových vĺn blízkych alebo plne totožných Wi-Fi. V najčastejšom prípade ide o 2,4 GHz a 5,8 GHz pásma. Daný výber je potrebné zvážiť ešte pred kúpou, prípadne keď viete, že daný dron je „Bind-N-Fly“, teda bez ovládača. V takom prípade musíte zakúpiť ovládač, ktorý dokáže komunikovať s dronom na rovnakej frekvencii.

2,4 GHz

Ak dané číslo už poznáte, je to práve z toho dôvodu, že je využívané Wi-Fi vysielačmi a prijímačmi. To znamená, že môže dôjsť k aktívnej interferencii medzi smerovačmi/inými zariadeniami využívajúcimi túto frekvenciu a dronom. K takejto interferencii dochádza najmä v zaľudnených oblastiach, najmä pri takých objektoch akými sú bytovky, husto osídlené územie domami a pod.

Plusom danej frekvencie sú jej penetračné vlastnosti a dosah. Vďaka týmto vlastnostiam je daná frekvencia stvorená pre „landscape“ videá v prírode, lese, nad kopcami a pod.

5,8 GHz

Daná alternatíva poskytuje ničím nerušenú frekvenciu na komunikáciu medzi dronom a používateľom. Problémom, teda aspoň v teórii, je jej slabší dosahpenetrácia cez a okolo objektov. Daná frekvencia nie je využívaná zariadeniami využívajúce Wi-Fi, najbližšie sa tomu približuje 5 GHz pásmo, ktoré nedokáže interferovať s 5,8 GHz pásmom. Preto je daná frekvencia skvelou voľbou v prípade, že plánujete dron využívať skôr v mestských oblastiach, najmä okolo bytoviek a pod.

Kamera

Vlastnosti kamery nesmie žiaden informovaný spotrebiteľ prehliadnuť a to najmä vtedy, ak plánuje zakúpiť dron práve pre zachytávanie videí z vtáčej perspektívy.

Kompatibilita

Kameru je možné pre Váš dron dodatočne dokúpiť, resp. vymeniť za kvalitnejšiu kameru. No to len v tom prípade, že daná kamera je kompatibilná s Vašim dronom. Pozorne si prečítajte všetky dostupné informácie, ktoré výrobca poskytuje či už v online dokumentácii alebo v informačných manuáloch, ktoré sú k dronu pribalené.

Rozlíšenie záznamu

Čoraz menšie kamery sú schopné zaznamenávať čoraz vyššie rozlíšenie a to využívajú práve drony vo svoj prospech.

  • 480p
    • Rozlíšenie, na ktoré nenatrafíte len tak ľahko, ide najmä o kamery na lacných dronoch, ktoré nie sú určené ani špecializované na natáčanie úchvatných záznamov. Napriek tomu dokážu dané drony pomôcť pri stavebných činnostiach alebo pri rekreačných záujmoch.
  • HD – 720p
    • „Výrazne“ lepšie rozlíšenie oproti 480p, ktoré je v dnešnej dobe už zastaralé, HD rozlíšenie ponúka dostatočné množstvo pixelov aj pre pekné záznamy, napriek tomu je však takéto rozlíšenie vhodnejšie pre rekreačné aktivity.
  • Full HD – 1080p
    • Minimálny štandard pre pozoruhodné videozáznamy, Full HD rozlíšenie je schopné zachytávať malé detaily z vtáčej perspektívy. Získavate teda dostatočne ostrý obraz, ktorý je využiteľný nielen pre rekreačné záujmy, ale aj pre natáčanie kvalitných záznamov.
  • 7K
    • Rozlíšenie schopné dych berúcich detailov, kamery schopné tohto rozlíšenia sú skutočne pokročilénestoja lacný Určené na profesionálne využitie.
  • 4K
    • Doposiaľ najvyššie rozlíšenie, ktoré môžete nájsť na kamerách pre drony, poskytuje kryštálovo čistý záznam kde kompresia nie je takmer vôbec viditeľná. Rozlíšenie 4K je určené pre špičkové záznamy a preto ide o kameru určenú pre plne profesionálne využitie.
Bitrate

Bitrate videa sa rovná kvalite zachytenej na snímkach. Čím vyšší bitrate, tým je výsledný obraz kvalitnejší – ostrejší a detailnejší, zároveň má menej takzvaných artefaktov, ktoré vznikajú v dôsledku kompresných algoritmov, ktoré znižujú kvalitu ale aj veľkosť videosúborov.

Stabilizovanie obrazu – Softvér a Gimbal

Vďaka vyspelým algoritmom sú dnešné kamery schopné efektívne stabilizovať obraz, a teda akékoľvek nežiadúce pohyby kamery spôsobené pohybom dronu alebo poveternostnými podmienkami sú minimalizované. Stabilizácia obrazu je veľmi užitočná najmä v prípade, že plánujete využívať dron vo výškach, kde môže byť vietor silnejší, alebo pre sledovanie pohybujúcich sa objektov, kedy ide o čo najstabilnejší obraz.

Niektoré drony disponujú aj tzv. „Gimbalom“. Gimbal je stabilizačné zariadenie, vďaka ktorému je kamerový záznam stabilnejší. Gimbal slúži na stabilizovanie kamery v prípade otrasov či prudkých náklonov, ktoré sú počas letu dronov veľmi časté a absencia takejto súčasti je na konečnom zázname viditeľná.

Batéria a jej výdrž (min.)

Rovnako ako Váš smartfón, laptop či vysielačka, aj dron beží na batérii. Daná vlastnosť je však v prípade dronov označená inak, ako v druhých zariadeniach. Výdrž dronov sa vyjadruje v minútach letu, ktoré je dron schopný dosiahnuť do vybitia svojej batérie. Vyspelé drony sú obvykle schopné 30 minútového doletu, zatiaľ čo tie lacnejšie sa nemusia udržať vo vzduchu dlhšie než niekoľko minút.

Batéria totižto musí byť dostatočne malá na to, aby sa do malého dronu zmestila, dostatočne ľahká na to, aby zbytočne dron nezaťažovala a dostatočne výkonná, aby dokázala váhu daného dron (vrátane váhy samotnej batérie) vo vzduchu udržiavať. To sú hlavné dôvody prečo sú výdrže dronov tak malé.

Cena

Cena je takmer vždy najhlavnejším stredobodom pozornosti pri kúpe akéhokoľvek elektronického zariadenia. Na trhu sa nachádzajú drony, ktoré si vďaka ich cene môžete zakúpiť aj z vreckového, no môžete naraziť aj na také, ktoré kvôli svojej výbave, sofistikovanosti a vlastnostiam stoja stovky až tisíce eur.

Kvalita konštrukcie a využitých technológií sa pravdaže odráža na konečnej cene. Preto, ak si vyžadujete tú najväčšiu spoľahlivosť, najväčší dosah, najkvalitnejší záznamnajvyššiu rýchlosť, pripravte si väčšiu sumu peňazí pre zakúpenie high-end dronov, cena ktorých sa môže pohybovať od 700 do tisícok €. High-end drony sú navrhnuté pre skutočne profesionálne záznamy a pýšia sa okrem kvalitou konštrukcievýdrže aj svojou širokou funkcionalitou – tak hardvérovou, ako aj softvérovou.

Do strednej triedy je možné zaradiť drony, cena ktorých sa pohybuje v stovkách eur, obvykle okolo 500 až do 700 €. Problémom strednej triedy dronov je ich nie veľmi vysoká špecializácia – poskytujú vecí, ktoré sa od nich očakávajú, no v niektorých ohľadoch je ich funkcionalita obmedzená a kvalita nemusí zodpovedať profesionálnym požiadavkám. Vyplňujú tak priestor na trhu medzi plne profesionálnym a plne rekreačným účelom.

Pre rekreačné využitie je možné na trhu nájsť aj low-end drony. Najlacnejšia kategória dronov poskytuje tie najlacnejšie materiály, hardvér a prípadne aj softvér, kde tie úplne najlacnejšie nemusia mať takmer žiadne kamerové vybavenie. Takýto dron je prispôsobený len na krátke lety a je taktiež náchylný k poškodeniu v prípade neopatrného zaobchádzania s ním, nakoľko sa v ich konštrukciách veľmi často využívajú plasty rôznych druhov. Cena takýchto dronov sa výrazne líši, kde drony pripomínajúce skôr hračky Vás môžu stáť len desať eur, zatiaľ čo drony schopné zaznamenávať a lietať na dlhšie vzdialenosti stoja aj 300 či 400 .

Iné užitočné funkcie

GPS

Vďaka GPS je dron schopný vykonávať rôzne inštrukcie, ktoré mu zadáte, stáva sa tak inteligentnejším pomocníkom. GPS mu umožňuje zisťovať svoju aktuálnu polohu na základe čoho mu môžete povedať, aby letel okolo určitého bodu na mape, aby zastal na určitom bode, aby sa vrátil späťštartovacej pozícii, aby Vás sledoval z vtáčej perspektívy a pod.

Systém detekcie prekážok

Vďaka tomuto sofistikovanému systému, ktorý je nanešťastie prítomný skôr v high-end modeloch dronov, sa môžete spoľahnúť na samotný dron, aby nedošlo k devastačnej zrážke so stromom, strechou, elektrickým stĺpom či iným objektom, ktorý môže dron stretnúť vo svojej trajektórii. Na základe výpočtov sa dokáže objektu uhnúť do rôznych strán a častokrát to môže byť jediná záchranná brzda, ktorá delí Váš dron od úplného zničenia.

Sledovanie objektov – tzv. „Follow Me“

Vďaka možnosti sledovaniu objektu je dron schopný plynulo zachytávať pohybujúci sa objekt z vtáčej perspektívy. Ide o užitočnú funkciu najmä v prípade, že plánujete natáčať lyžujúceho sa alebo bicyklujúceho človeka.

Ukážka funkcie „Follow Me“ v akcii (odporúčame si video prehrať v čase od 1:50)

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Je skutočne dôležité zakúpiť si najprv lacný a obratnejší dron, a následne kúpiť drahší, menej obratný? Predsa len, ovládanie bude aj tak iné a moje zručnosti sa nemusia presunúť na menej obratný dron.

A: Vo všeobecnosti sa odporúča začať pomaly ale isto. V danom prípade nejde tak o využitie a „presunutie“ Vašich zručností a zvyklostí, ktoré máte spojené s obratným dronom, na dron menej obratný. Ide práve o presunutie Vašich skúseností s ovládaním dronu. Musíte si uvedomiť, že sa s dronom môžete dostať do chaotických a nečakaných situácií, kedy s ním stratíte spojenie a kontrolu nad ním, prípadne si prineskoro všimnete, že v trajektórii dronu je objekt, ktorý môže dron nadobro poškodiť. Tak ako piloti začínajú na trenažéri a s malým lietadlom, až následne idú na lietadlo, tak aj Vám sa odporúča začať s lacným dronom, ide o skúseností a vedomosti, ako zvládnuť určité situácie, nejde o zručnosti ako také.

Q: Ktoré funkcie by som mal prioritizovať v prípade, že plánujem s dronom natáčať kvalitné záznamy?

A: V prvom rade je potrebné vyhradiť si dostatočný rozpočet. Kameru, ak nedosahuje Vaše požiadavky, je možné vymeniť za kvalitnejšiu, tá však musí byť s dronom kompatibilná. Kompatibilné kamery by mali byť spísané v zozname a dostupné na stránke výrobcu daného dronu. Po pozretí si vlastností kamery (napr. rozlíšenie, bitrate, zobrazovanie video záznamu priamo z kamery na Vašom zariadení) musíte zvážiť aj prítomnosť stabilizačných prvkov či už vo forme softvérovej alebo hardvérovej (gimbal).  

Q: Je 5,8 GHz frekvencia skutočne horšia oproti 2,4 GHz?

A: V skratke: čím vyššia frekvencia je, tým dokáže posielať viac dát, no čím vyššia frekvencia je, tým menej je schopná tak dobre penetrovať, prípadne obchádzať objekty a teda má menší dosah. 5,8 GHz frekvencia poskytuje možnosť prenosu video obrazu z dronu vo veľmi vysokej kvalite, no daná kvalita môže byť jednoducho narušená „tienením“, ktoré spôsobuje objekt nachádzajúci sa medzi dronom a používateľom. Rovnako môže byť signál slabší čím ďalej sa dron nachádza od používateľa. Daná frekvencia je však skvelá v prípade, že sa nachádzate v husto zaľudnenej oblasti a signál dronu je neustále prerušovaný aktívnymi Wi-Fi vo Vašej blízkosti  – značná časť zariadení využíva Wi-Fi na frekvencii 2,5 GHz, ktoré je dostupné na dronoch. 5,8 GHz tak poskytuje skvelú ničím neprerušovanú alternatívu.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 12 Priemerne: 4.8]