test cisticov okienČisté okná sú jedným zo spôsobov ako vylepšiť vzhľad vášho domova. Dávajú vášmu domovu svieži vzhľad, príjemný pocit a umožňujú preniknúť záplavám prirodzeného slnečného žiarenia. Vykonávanie domácich prác si môže vyžadovať obrovské množstvo času a dokonca aj potom, čo sa vám podarí okná vyčistiť zistíte, že nie sú umyté dokonale. To je dôvod, prečo väčšina ľudí považuje dôveryhodný a spoľahlivý čistič okien (umývač okien/stierka na sklo) za správnu investíciu.

Princípom čistenia je predĺžená odsávacia stierka (hovorovo „stierka na sklo“), ktorá umožňuje zotretie celej plochy bez prerušovania. Kombinácia rozprašovacej fľašestierky z mikrovlákna ako aj odsávacej funkcie čističa okien sa stará o maximálne efektívne čistenie a žiarivo čisté okná – bez šmúh a zvyškov. Jedná sa o obzvlášť hygienické čistenie okien, pretože nedochádza ku kontaktu so špinavou vodou. Čističe okien zväčša fungujú na batérie avšak s dlhšou výdržou.

Čističe okien sa používajú predovšetkým na čistenie sklenených, alebo hladkých povrchov, zrkadiel či sprchových kútov. Určite ich oceníte hlavne pri čistení veľkých okien, kde vám značne nielen uľahčia, ale hlavne urýchlia prácu. Navyše so zaručeným výsledkom.

Náš test čističov okien vám predstavuje rebríček tých najlepších čističov okien, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

TOP 7 najlepšie čističe okien

Na čo sa pri kúpe čističov okien zamerať?

Pri výbere toho správneho spotrebiča je nutné vždy zohľadňovať množstvo parametrov. Avšak čo je dôležité práve pri výbere čističa okien? Každý spotrebič má svoje vlastné špecifické parametre, na ktoré je potrebné sa zamerať. Aby bola vaša spokojnosť zaručená určite si všímajte parametre ako príkon, tlak, objem nádoby, hmotnosť, šírka stierky či rôzne ponúkané príslušenstvo. Hlavne od nich sa totiž odvíja aj celková kvalita daného výrobku. Vo všeobecnosti sa investovať do kvality zaiste oplatí. Aké sú však ideálne hodnoty daných parametrov? Na čo sa pri výbere zamerať?

1. Príkon

Príkon motora má priamy vplyv na výkon čističa. Rovnako dôležité sú samozrejme aj použité materiály, kvalita motora a podobne. Na trhu sa u čističov okien pohybuje príkon od 10 do 30 W. Čím vyšší príkon, tým vyšší je aj výkon spotrebiča. Avšak výkonnejší čistič na bežné domáce použitie by mal disponovať príkonom okolo 20 W. Pokiaľ na spotrebiči výrobca uvádza len výkon, hľadajte taký, ktorý má minimálne 12 W.

2. Tlak

Aj pri tomto parametri platí, že čím vyšší tlak, tým je aj čistenie účinnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie. Pri výbere čističov okien preto dbajte na to, aby čistič disponoval tlakom aspoň 2,5 barov. Čističe s vyšším tlakom si hravo poradia aj s odolnou mastnou nečistotou či s extrémne znečistenými povrchmi.

3. Výdrž batérie

Výdrž batérie väčšiny čističov okien sa pohybuje od 20 do 40 minút. Doba nabíjania je individuálna, avšak väčšinu budete nabíjať 120 až 180 minút. Na trhu sú však aj také, ktoré je potrebné nabíjať aj niekoľko hodín. Pri tomto parametri zbystrite pozornosť ak chcete používať čistič dlhšie. Ak chcete totiž naraz umyť viacero okien či veľkých sklenených povrchov výrobcovia ponúkajú riešenie. Mnoho čističov okien totiž disponuje aj náhradnou batériou. To vám v prípade, že máte obe batérie plne nabité zdvojnásobuje čas na čistenie.

4. Objem nádoby

Čistič okien (umývač na okná) funguje na princípe odsávania špinavej vody zo sklenených, hladkých, zrkadlových povrchov či kachličiek. Samozrejme niekam musí byť odsatá špinavá voda v čističi kumulovaná. K tomu práve slúži nádoba, ktorej objem je zväčša okolo 100 až 150 ml. Mala by vám postačovať na celú dobu čistenia, takže sa nemusíte obávať, že budete musieť nádobu vyprázdňovať za každým umytým oknom.

5. Hmotnosť

Hmotnosť je veľmi závažným parametrom hlavne v prípade, že ho plánuje používať žena. Príliš ťažký čistič by vám mohol znemožňovať prácu, ba dokonca okrem nepohodlia môže spôsobiť aj zdravotné problémy ako napríklad bolesti chrbta a pod. Keďže dôvodom prečo si chcete čistič okien zaobstarať je zrejme zjednodušenie si práce a komfort pri upratovaní, voľte radšej ľahšie spotrebiče. Ideálne by mali čističe vážiť menej ako 700 gramov. Kúpu tých, ktoré vážia aj 1,5 kg radšej zvážte.

6. Šírka stierky

Šírka stierky na sklo samozrejme ovplyvňuje efektívnosť čistenia. Pokiaľ sa jedná o veľké plochy zaiste oceníte čo najširšiu stierku. Avšak v prípade, že potrebujete umyť menšie okno, môže to byť problém. Väčšina čističov disponuje stierkou so šírkou 28 cm. Na trhu však samozrejme nájdete aj kompaktnejšie, užšie stierky. Je teda len na vás na čo potrebujete čistič používať a aká šírka bude vašim plánom vyhovovať.

7. Príslušenstvo

Čistič okien môže obsahovať okrem základného vybavenia ako je batéria a kábel s nabíjačkou aj rôzne iné príslušenstvo. Štandardne sa jedná o utierku z mikrovlákna či čistiaci prostriedok. Mnoho príslušenstva je však možné dokúpiť si dodatočne.

Veľmi praktická je napríklad teleskopická tyč. Tá vám zabezpečí pohodlné a hlavne bezpečné umývanie z pevnej zeme. Ocenia to hlavne majitelia veľkých francúzskych okien, či ľudia, ktorí umývanie zo stoličky nemajú v obľube, alebo zo zdravotných dôvodov je to pre nich veľmi namáhavé.

Taktiež je zaiste možnosť dokúpiť si iný rozmer sacej stierky či hubice. Väčšinou sa teda jedná o menšie kompaktnejšie rozmery sacej stierky. Tak sa jednoducho dostanete aj do užších priestorov a poľahky umyjete aj menšie okná.

V širokom sortimente príslušenstva nájdete napríklad aj návlek z mikrofázy. Ten je možné zakúpiť do interiéru i exteriéru. Zaručuje optimálne odstránenie špiny z hladkých povrchov jednoducho a rýchlo. Abrazívne vlákna napomáhajú jednoduchému vyčisteniu aj veľmi znečistených okien.

Veľmi praktická môže byť aj bedrová taška na čistič okien.  Budete ho mať po ruke a zaiste sa vám nemôže stať, že čistič niekde zabudnete.

Veľmi vyhľadávaným artiklom medzi príslušenstvom je práve náhradná batéria. Vďaka nej predĺžite čistenie o raz taký dlhý čas ako by to bolo bez nej. Samozrejme v prípade, že budete mať obe batérie plne nabité. Každopádne sa to hodí v prípade, že chcete naraz umyť všetko čo potrebujete.

Nezabudnite tiež na koncentrát. Ten sa vám pri čistení okien zíde rovnako ako samotný čistič. Mnoho krát závisí totiž kvalita čistenia aj od prípravku, ktorý na to použijete. Pokiaľ však chcete upratovať s použitím minimu chémie, účinne čistí aj ocot. Avšak pri čistení s octom sa musíte zmieriť aj s jeho arómou čo zas nie každému vyhovuje.

Druhy čističov okien

Aj u čističov na okná máte na trhu široký výber produktov. Tie sa môžu líšiť rôznymi parametrami ale aj princípom na akom fungujú. Existuje množstvo typov, medzi ktorými si zaiste vyberie aj ten najnáročnejší zákazník. Jedná sa napríklad o akumulátorové, robotické, parné či čističe okien s odsávaním.

Akumulátorové vysávače na okná

Akumulátorové vysávače na okná sú medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené. Sú oproti ostatným druhom finančne výhodnou variantou avšak vyžadujú aj ručnú prácu. Princípom je odsávanie tekutiny z okna. Špeciálna gumová stierka zaisťuje nielen odsávanie ale tiež zabraňuje vzniku šmúh. Ako sme už spomínali, voda ktorú čistič odsaje putuje do nádoby, ktorá je v čističi umiestnená a viete ju po ukončení čistenia jednoducho vyprázdniť. Patria medzi veľmi efektívne a cenovo dostupné čističe pre všetkých.

Robotické čističe okien

U robotických vysávačov sa dočkáte skvelého výsledku s takmer nulovou námahou. Vo zvislej polohe ich drží buď magnet, alebo podtlak, ktorý vytvára motor. Ovládanie je zabezpečené pomocou diaľkového ovládania, využiť však môžete aj rôzne prednastavené režimy. V podstate to funguje ako známe robotické vysávače na podlahu. Senzory zabudované v čističi detekujú rám okna a tak robotický čistič okien dôkladne, automaticky a precízne okno umyje. Šetrí to veľmi veľa času, avšak bohužiaľ treba rátať aj s vyššou cenou.

Parné čističe okien

Parný čistič okien funguje podobne ako napríklad parné čističe na podlahu. Teda čistí absolútne bez chemikálii. Pri dôkladnom vyčistení zničíte takmer 99% baktérií. Okrem okien ho môžete použiť napríklad aj na digestory, varné dosky či dlaždice. Vďaka pare totiž odstráni aj mastné škvrny či silné nečistoty. Je vhodný hlavne pre rodiny s malými deťmi, kde je nutné dbať na zvýšenú čistotu. Parný čistič okien viete využiť na množstvo hladkých povrchov. Zabezpečíte si tak mimoriadne čistú a dezinfikovanú domácnosť bez baktérií a vírusov.

Čističe okien s odsávaním

Čističe okien s odsávaním predstavujú typ čističa, ktorý perfektne a jednoducho čistí bez šmúh a kvapkania. Vhodné sú napríklad na umývanie strešných okien. Rýchlo odsajú špinavú vodu. Umývanie vašich okien sa teda zaobíde bez kvapkajúcej špinavej vody, bez šmúh a hlavne bez námahy.

Na čo si dávať pri výbere pozor

Cena

Okrem všetkých spomínaných parametrov, ktoré sme spomínali vyššie je pre mnohých dôležitá pri výbere aj cena. Cena však podľa nášho názoru odzrkadľuje aj kvalitu. Tá sa zväčša pohybuje od 30 do 350 €. V tomto cenovom rozmedzí nájdete jednoduché čističe, kvalitnejšie výrobky, ako aj plne robotické čističe.

Pokiaľ vašim nárokom bude vyhovovať lacný čistič, ktorý na jedno nabitie batérie zvládne umyť max. 10 okien pripravte si v priemere okolo 50 €. Takéto čističe sú zväčša menších rozmerov, takže sú tiež jednoducho ovládateľné. Nižšia hmotnosť tiež zabezpečí dobrú manipuláciu. Je však možné, že budete musieť počas umývania niekoľko krát vyprázdniť nádobku na špinavú vodu, kvôli jej menšiemu objemu.

Ako sme už spomínali skôr, výkon daného čističa priamo súvisí aj s jeho príkonom. Tie čističe, ktoré disponujú viac wattovým príkonom sú samozrejme aj o triedu drahšie. Avšak aj samozrejme účinnejšie s dlhšou výdržou batérie. Umyjete tak naraz viac okien na jedno nabitie batérie. Poprípade si v tejto triede zakúpite aj čistič s extra dlhou výdržou batérie.

Najdrahšie sú samozrejme robotické čističe okien. Pri týchto čističoch nie je samozrejme absolútne potrebná vaša práca. Za to si samozrejme aj priplatíte. Drahšie modely sa môžu cenovo pohybovať aj okolo 350 € a viac.

Porozmýšľajte preto dôkladne o tom, ako často budete vysávač okien používať a či vám stojí za to vrážanie peňazí do niečoho, čo v skutočnosti nebude používať pravidelne.

Doba behu

Kým vysávač okien s priemernou dobou nabíjania batérie 35 minút, môže byť dokonale v poriadku v prípade, že potrebujete umyť pár okien, tí, ktorí majú trojposchodový dom, to budú musieť akceptovať, alebo zainvestovať do čističa s dlhšou výdržou, alebo s náhradnou batériou. Štandardne sa však uvádza, že by ste mali v priebehu pol hodiny umyť okolo 10 okien, záleží však samozrejme aj od ich veľkosti. Vzhľadom na tento fakt si už hravo spočítate akú výdrž batérie budete pravdepodobne od vášho čističa vyžadovať.

Tvar a rozmery stierky

Potrebujete umývať veľké sklenené povrchy, alebo sa bude vo vašom prípade jednať o umývanie menších okien? Práve to rozhoduje o tom aká stierka bude pre vás najvhodnejšia. Poprípade si môžete k čističu dokúpiť väčšiu či menšiu stierku pre rôzne veľké sklenené povrchy. Veľa spotrebiteľov volí variantu dokúpenia iného rozmeru huby, či stierky, pretože vďaka tomu máte doma oveľa variabilnejší čistič.

Najznámejší výrobcovia čističov okien

Na trhu nájdete množstvo značiek kvalitnejších i menej kvalitných čističov okien. Väčšina ľudí siaha práve po výrobkoch od známejších výrobcov, hlavne kvôli zaručenej kvalite. Budú samozrejme asi o niečo drahšie, avšak do kvality, ktorú ponúkajú sa podľa nášho názoru oplatí investovať. Medzi najznámejších výrobcov patrí napríklad KÄRCHER, LEIFHEIT či VILEDA.

KÄRCHER

Kärcher je popredným svetovým výrobcom a dodávateľom rôznych čistiacich prístrojov, techniky či prípravkov. Sortiment, ktorý ponúkajú je skutočne veľmi široký. Stále hľadajú nové spôsoby čistenia a neboja sa inovácií. Len v samotnom roku 2011 uviedol Kärcher na trh vyše 100 nových produktov. Kúpa produktov od tohto výrobcu zaručuje vašu spokojnosť.

LEIFHEIT

Značka Leifheit bola založená v roku 1959 manželmi Ingeborg a Günter Leifheit v Nemecku. Leifhet sa sústredí na rôzne produkty do domácnosti. Samozrejme ich sortiment zahŕňa aj čističe rôzneho druhu. Zaujímavý je tiež dizajn ich výrobkov. Samozrejme estetiku doprevádza aj dobrá kvalita.

VILEDA

Výrobky Vileda sú známe ako u predošlých výrobcov a  dodávateľov svojou kvalitou, dlhou životnosťou a neustálymi inováciami. Zameriavajú sa na rôznych pomocníkov do domácnosti hlavne z oblasti čistenia či upratovania. Výrobky Vileda vám určite túto nie veľmi obľúbenú činnosť spríjemnia a zjednoduchšia.

Často kladené otázky a odpovede (FAQ)

Ako môžem vylepšiť výsledky čistenia?

Nalejte všetok dodávaný koncentrát čistiaceho prostriedku (20 ml) do dodávanej sprejovej fľaše a naplňte ju vodou. V závislosti od toho, ako je okno znečistené, bude potrebné ho vyčistiť aj niekoľkokrát. Podržte vysávač na okná tak, aby bola stierka kolmá na tabuľu a nevyvíjala príliš veľký tlak. Odporúčame tiež pravidelne čistiť stierku a odstraňovať zvyšky nečistôt. Stierku môžete vytiahnuť zo strany. Ak je stierka opotrebovaná, mala by sa vymeniť. Okno nastriekajte tak, aby bolo celé vlhké.

Čo robiť, ak zo štrbín vychádza voda?

Uistite sa, že nádrž na znečistenú vodu nie je príliš plná, najmä ak zariadenie používate v horizontálnej polohe alebo nad hlavou.

Čo mám robiť, ak sa zariadenie nespustí alebo sa samo vypne?

Nabite batériu, ak je prevádzkový displej vypnutý alebo ak pomaly bliká. Ak displej bliká rýchlo, obráťte sa na niektorého zo servisných partnerov, alebo na opravárov.

Prečo čistič okien zanecháva šmuhy?

Okná by sa nikdy nemali čistiť na priamom slnečnom svetle. Ak tak urobíte, roztok čistiaceho prostriedku zaschne príliš rýchlo na okennej tabuli  a zanechá za sebou nevzhľadné pruhy. Ak sa v roztoku použije príliš veľa čistiaceho prostriedku, na okne sa môže vytvoriť mastný film.

Čo môžem v čističi okien použiť?

Môžete použiť napríklad kvapku saponátu a octu vo vode. Možno bude potrebné utrieť okrúhle hrany,  prahy či parapetné dosky suchou handrou.

Ako dlho trvá, kým sa čistič okien nabije?

25 minút postačuje na dosiahnutie žiarivých výsledkov na rôznych rovných povrchoch v domácnosti. Avšak s 25 minútami čistenia na jedno nabitie. Ak teda plánujete čistič viac a dlhšie je vhodné  nechať batériu nabiť doplna, poprípade si zadovážiť náhradnú batériu.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 12 Priemerne: 4.8]