test bežeckých pásovBežecký pás je stacionárny mechanicko-elektronický trenažér behu a chôdze, dvoch najprirodzenejších pohybov človeka. Je súčasťou každého fitness centra umožňujúci zlepšovanie výdrže športovcov, účinné spaľovanie kalórií, spevňovanie svalov, zväčšovanie objemu pľúc a podobne. Ich veľkosť je vyhovujúca pre akúkoľvek domácnosť, vrátane bytov.

Čo sa týka bežeckých pásov, majú jednu obrovskú výhodu. Nemusíte premýšľať nad tým, či vám vonku nebude zima alebo uvažovať, či si pôjdete zabehať do dažďa. Bežecký pás môžete jednoducho využiť v teple vášho domova.

Tento druh zariadenia funguje na dvoch pohonoch: motorový, ktorý je poháňaný elektromotorom a mechanický/bezmotorový, teda lacnejší bežecký pás určený pre nenáročných používateľov, využívaný najmä na chôdzu, pás je poháňaný mechanickou silou používateľa.

Veríme, že vám náš test bežeckých pásov pomôže pri správnom výbere.

Náš test bežeckých pásov vám predstavuje rebríček tých najlepších bežeckých pásov. Premýšľate aký model alebo typ bežeckého pásu by ste mali zvoliť? Skúste sa inšpirovať našim testom tých najlepších a najobľúbenejších bežeckých pásov.

Test – TOP5 najlepšie bežecké pásy

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.inSPORTline Gardian G8
Bežecký pás inSPORTline Gardian G8
3699€
2.inSPORTline inCondi T6000i
Bežecký pás inSPORTline inCondi T6000i
2699€
3.inSPORTLine inCondi T400i
Bežecký pás inSPORTLine inCondi T400i
1699€
4.inSPORTline Akamar
Bežecký pás inSPORTline Akamar
799€
5.inSPORTline Sprynkl
Bežecký pás inSPORTline Sprynkl
259€

Ako si vybrať ten správny bežecký pás

Bežecký pás je zariadenie poskytujúce priestor a možnosť behať či chodiť vo vnútri vášho domova bez toho, aby ste si museli plánovať trasu, či ísť von za každých podmienok. Behom a chodením človek spaľuje veľké množstvá kalórií a zvyšuje si výdrž ako aj zlepšuje celkovú imunitu svojho tela. Fyzická záťaž chôdzou či behom taktiež spevňuje postavu a zosilňuje svaly, najmä stehenné a lýtkové.

Nakoľko je na páse možné vykonávať dva druhy pohybov – chôdza a beh, je dôležité uvažovať do budúcna. Ak spotrebiteľ plánuje vykonávať výlučne chôdzu, pokojne sa môže rozhodnúť pre úzky bežecký pás s malým množstvom funkcií. Ak však človek plánuje intenzívne behať, voľba širšieho a viac vybaveného pásu by mala byť nutnosťou, tak pre komfort, efektivitu cvičenia ako aj bezpečie.

V prípade vyššej hmotnosti jednotlivca, je nutné pozerať na nosnosť samotného zariadenia. Kvalitnejšia konštrukcia vydrží oveľa viac a tak je najlepšie si prečítať recenzie jednotlivých pásov ohľadom ich odolnosti.

Taktiež si prečítajte a prezrite náš výber TOP 5 fitness náramkov -> fitness náramky

Typy bežeckých pásov

a) Podľa pohonu

Motorový

Motorový bežecký pás je poháňaný elektromotorom vo vnútri, so silou od 1,5 HP (konská sila) po 5+ HP, elektromotor poháňa samotný pás a umožňuje mu obsahovať aj rôzne iné, veľmi nápomocné funkcie, ako je napríklad ovládanie rýchlosti pásu či nastavenie sklonu.

Pozor: Motorové bežecké pásy majú druhú vlastnosť, zvanú kontinuálny výkon motora, ten je udávaný v CHP. Pri výbere bežeckého pásu je práve táto hodnota tou najlepšou referenciou.

Je potrebné dbať na váhu používateľa, a teda zvoliť bežecký pás ktorého motor je dostatočne výkonný na bezproblémový pohon aj s vysokou záťažou. Vo všeobecnosti je zlatým stredom motor s 2,0 CHP, ak zodpovedá dostatočnej kvalite.

Tip: Motor, ktorý neustále beží na jeho maxime, sa opotrebuje oveľa rýchlejšie než motor, ktorý môže výkon potiahnuť ešte vyššie. To isté pravidlo platí aj pre nosnosť konštrukcie.

Bezmotorový

Lacnejšia varianta bežeckého pásu pre nenáročných používateľov využíva mechanickú silu používateľa ako pohon pásu. Samotnú záťaž pásu je možné nastavovať za pomoci magnetického odporu. Zatiaľ čo automatické bežecké pásy sú pomerne drahšie a môžu si vyžadovať ročnú údržbu, manuálne bežecké pásy sú konštrukčne oveľa jednoduchšie a tým pádom je menej vecí kde sa takýto pás môže pokaziť.

Na bezmotorovom páse sa nenastavuje rýchlosť ako to je pri motorovom, tu si používateľ rýchlosť nastavuje podľa svojho tempa. Je rovnako dôležité pamätať si, že manuálny pás neobsahuje tlačidlo ktoré by pás zastavilo – v tomto prípade je potrebné sa držať oboch rukovätí a položiť chodidlá mimo pásu.

Výhody takéhoto pásu sú jeho váha, cena a jednoduchosť skladovania. Zároveň nevyžaduje žiaden prísun elektriny. Každý model je rôzny, niektoré majú lepšie možnosti skladovania, alebo môžu obsahovať kolieska ktoré umožňujú jednoduchšie presuny. S manuálnym pásom sa človek môže presunúť aj von na verandu a užívať si čerstvý vzduch počas svojho behu či joggingu.

b) Podľa použitia

Domáci bežecký pás (lacnejšie pásy vhodné výlučne do domácnosti na domáce použitie)

+ nie sú hlučné narozdiel od iných typov

+ ľahko sa skladujú

+ vhodné pre celú rodinu

+ nízka cena

– kvalitou sa nevyrovnajú komerčným či klubovým

– chýbajú pokročilejšie funkcie

Klubový bežecký pás (častou voľbou hotelov a klubovým)

+ obsahujú mnohé užitočné funkcie

+ kvalita

+ výhodnejšia záruka

– vyššia cena

Profesionálny bežecký pás (súčasťou vybavenia fitness centier)

+ spĺňajú najprísnejšie normy EÚ

+ dlhoročná záruka

+ vysoká kvalita

+ široký výber pokročilých funkcií

+ servis pre fitness centrá ako balík služieb

+ vysoká výdrž konštrukcie a jednotlivých častí zaručuje plynulý chod

Dôležité parametre pásov

Rám pásu

Spotrebiteľ tu musí zvážiť:

– Nosnosť pásu (je lepšie mať rezervu, než byť neustále na limite)
– Doporučená výška používateľa
– Dizajn
– Ergonómia

Bežecká plocha

– Odpruženie – zmierňuje dopady a teda tlak na kĺby
– Rozsah náklonu – nakoľko človek beží po rovnej ploche a nie je vystavovaný dynamicky sa meniacemu prostrediu v prírode, náklon a jeho rozsah je dôležitým faktorom pri zapájaní všetkých svalov, to človek môže doplniť aj impulzívnym zrýchľovaním či spomaľovaním
– Rozmery – pokiaľ plánujete behať, je bezpečnejšie mať širší a dlhší pás, pre chôdzu stačia nižšie rozmery, no mať rezervu aj v tomto ohľade nikdy neuškodí

Motor

– HP – maximálna konská sila, určuje krátkodobý maximálny ťah motora, váha používateľa je faktorom, na základe ktorého by sa mal rozhodnúť – platí: čím vyššia hmotnosť, tým vyšší výkon
– je výhodnejšie mať rezervu vo výkone, motor sa neopotrebuje rýchlo pokiaľ nie je neustále na maxime
– silnejšie motory sú naopak, často tichšie
– CHP – kontinuálna konská sila je tým presnejším ukazovateľom, nakoľko poskytuje informáciu o neustálom výkone motora a nielen jeho maxime
– regulácia výkonu motora
– max. rýchlosť (až do 25 km/h pre beh)
– min. rýchlosť (výlučne pre chôdzu)

Snímač tepu

– V reálnom čase monitoruje tep používateľa (súčasťou profesionálnejších pásoch)

Iné funkcie

– Počet spálených kalórií
– Prednastavené profily trás/programy
– Schopnosť prepojenia s Androidom či iOS
– Meranie času, kilometrov a rýchlosti

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]