test bežeckých pásovBežecký pás je stacionárny mechanicko-elektronický trenažér behu a chôdze, dvoch najprirodzenejších pohybov človeka. Je súčasťou každého fitness centra umožňujúci zlepšovanie výdrže športovcov, účinné spaľovanie kalórií, spevňovanie svalov, zväčšovanie objemu pľúc a podobne. Ich veľkosť je vyhovujúca pre akúkoľvek domácnosť, vrátane bytov.

Čo sa týka bežeckých pásov, majú jednu obrovskú výhodu. Nemusíte premýšľať nad tým, či vám vonku nebude zima alebo uvažovať, či si pôjdete zabehať do dažďa. Bežecký pás môžete jednoducho využiť v teple vášho domova.

Tento druh zariadenia funguje na dvoch pohonoch: motorový, ktorý je poháňaný elektromotorom a mechanický/bezmotorový, teda lacnejší bežecký pás určený pre nenáročných používateľov, využívaný najmä na chôdzu, pás je poháňaný mechanickou silou používateľa.

Veríme, že vám náš test bežeckých pásov pomôže pri správnom výbere.

Náš test bežeckých pásov vám predstavuje rebríčky tých najlepších bežeckých pásov. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie bežecké pásy

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Sportago Phenix
Bežecký pás Sportago Phenix
2 499€
BH Fitness HRT-02
Bežecký pás BH Fitness HRT-02
1 199€
Gymtek XT800
Bežecký pás Gymtek XT800
1 099€
4.
UltraRun 4100
Bežecký pás UltraRun 4100
999€
5.
UltraRun 3100
Bežecký pás UltraRun 3100
999€
6.
Gymtek XT700
Bežecký pás Gymtek XT700
849€
7.
Sportago Polaris HRC
Bežecký pás Sportago Polaris HRC
649€

Ako si vybrať ten správny bežecký pás

Bežecký pás je zariadenie poskytujúce priestor a možnosť behať či chodiť vo vnútri vášho domova bez toho, aby ste si museli plánovať trasu, či ísť von za každých podmienok. Behom a chodením človek spaľuje veľké množstvá kalórií a zvyšuje si výdrž ako aj zlepšuje celkovú imunitu svojho tela. Fyzická záťaž chôdzou či behom taktiež spevňuje postavu a zosilňuje svaly, najmä stehenné a lýtkové.

Nakoľko je na páse možné vykonávať dva druhy pohybov – chôdza a beh, je dôležité uvažovať do budúcna. Ak spotrebiteľ plánuje vykonávať výlučne chôdzu, pokojne sa môže rozhodnúť pre úzky bežecký pás s malým množstvom funkcií. Ak však človek plánuje intenzívne behať, voľba širšieho a viac vybaveného pásu by mala byť nutnosťou, tak pre komfort, efektivitu cvičenia ako aj bezpečie.

V prípade vyššej hmotnosti jednotlivca, je nutné pozerať na nosnosť samotného zariadenia. Kvalitnejšia konštrukcia vydrží oveľa viac a tak je najlepšie si prečítať recenzie jednotlivých pásov ohľadom ich odolnosti.

💡 Mohlo by vás zaujímať: Beh na bežiacom páse posilňuje srdcový sval, znižuje krvný tlak a zlepšuje kardiovaskulárnu kondíciu, čo znižuje riziko koronárnych a chronických ochorení.

Taktiež si prečítajte a prezrite náš výber TOP 5 fitness náramkov -> fitness náramky

muz na bezeckom pase

1. Typy bežeckých pásov

a) Podľa pohonu

Motorový

Motorový bežecký pás je poháňaný elektromotorom vo vnútri, so silou od 1,5 HP (konská sila) po 5+ HP, elektromotor poháňa samotný pás a umožňuje mu obsahovať aj rôzne iné, veľmi nápomocné funkcie, ako je napríklad ovládanie rýchlosti pásu či nastavenie sklonu.

💡 Pozor: Motorové bežecké pásy majú druhú vlastnosť, zvanú kontinuálny výkon motora, ten je udávaný v CHP. Pri výbere bežeckého pásu je práve táto hodnota tou najlepšou referenciou.

Je potrebné dbať na váhu používateľa, a teda zvoliť bežecký pás ktorého motor je dostatočne výkonný na bezproblémový pohon aj s vysokou záťažou. Vo všeobecnosti je zlatým stredom motor s 2,0 CHP, ak zodpovedá dostatočnej kvalite.

Tip: Motor, ktorý neustále beží na jeho maxime, sa opotrebuje oveľa rýchlejšie než motor, ktorý môže výkon potiahnuť ešte vyššie. To isté pravidlo platí aj pre nosnosť konštrukcie.

Bezmotorový

Lacnejšia varianta bežeckého pásu pre nenáročných používateľov využíva mechanickú silu používateľa ako pohon pásu. Samotnú záťaž pásu je možné nastavovať za pomoci magnetického odporu. Zatiaľ čo automatické bežecké pásy sú pomerne drahšie a môžu si vyžadovať ročnú údržbu, manuálne bežecké pásy sú konštrukčne oveľa jednoduchšie a tým pádom je menej vecí kde sa takýto pás môže pokaziť.

Na bezmotorovom páse sa nenastavuje rýchlosť ako to je pri motorovom, tu si používateľ rýchlosť nastavuje podľa svojho tempa. Je rovnako dôležité pamätať si, že manuálny pás neobsahuje tlačidlo ktoré by pás zastavilo – v tomto prípade je potrebné sa držať oboch rukovätí a položiť chodidlá mimo pásu.

Výhody takéhoto pásu sú jeho váha, cena a jednoduchosť skladovania. Zároveň nevyžaduje žiaden prísun elektriny. Každý model je rôzny, niektoré majú lepšie možnosti skladovania, alebo môžu obsahovať kolieska ktoré umožňujú jednoduchšie presuny. S manuálnym pásom sa človek môže presunúť aj von na verandu a užívať si čerstvý vzduch počas svojho behu či joggingu.

💡 Štúdia publikovaná vo Frontiers of Cardiovascular Medicine zdôraznila výhody aeróbneho cvičenia, ako je beh na bežiacom páse, pri znižovaní rizika srdcových ochorení. Táto štúdia zdôraznila pozitívne účinky behu na kardiovaskulárny a dýchací systém, ako aj jeho vplyv na náladu a dodržiavanie cvičenia. Ukázalo sa, že beh na rôznych povrchoch, vrátane bežeckých pásov, má rôzne účinky na svalovú aktivitu a biomechaniku s potenciálnymi dôsledkami pre fyzickú kondíciu a zlepšenie stavby tela.

b) Podľa použitia

Domáci bežecký pás (lacnejšie pásy vhodné výlučne do domácnosti na domáce použitie)

+ nie sú hlučné narozdiel od iných typov
+ ľahko sa skladujú
+ vhodné pre celú rodinu
+ nízka cena

– kvalitou sa nevyrovnajú komerčným či klubovým
– chýbajú pokročilejšie funkcie

Klubový bežecký pás (častou voľbou hotelov a klubovým)

+ obsahujú mnohé užitočné funkcie
+ kvalita
+ výhodnejšia záruka

– vyššia cena

Profesionálny bežecký pás (súčasťou vybavenia fitness centier)

+ spĺňajú najprísnejšie normy EÚ
+ dlhoročná záruka
+ vysoká kvalita
+ široký výber pokročilých funkcií
+ servis pre fitness centrá ako balík služieb
+ vysoká výdrž konštrukcie a jednotlivých častí zaručuje plynulý chod

2. Zaťaženie a nosnosť bežeckého pásu

Pri výbere bežeckých pásov je jedným z najdôležitejších faktorov zaťaženie a nosnosť. Ide o kľúčové parametre, ktoré určujú nielen to, ako často a intenzívne môže byť stroj používaný, ale tiež to, koľko ľudí ho môže bezpečne využívať.

Pri domácich bežeckých pásoch je bežná maximálna nosnosť zariadenia v rozmedzí od 100 do 180 kilogramov. Pri výbere by sa malo vychádzať z hmotnosti najťažšieho potenciálneho používateľa, pričom je odporúčané pripočítať ďalších 30 % k tejto hmotnosti ako bezpečnostnú rezervu. Napríklad ak najťažší člen domácnosti váži 90 kg, malo by sa uvažovať o kúpe stroja s nosnosťou najmenej 120 kg, aby sa predišlo prípadnému preťaženiu a skráteniu životnosti pásu.

Dôležité je tiež zohľadniť plánovanú frekvenciu používania pásu. Domáce bežecké pásy sú typicky navrhnuté na maximálne dvojhodinové denné používanie. Prekročenie tejto doby môže viesť k nadmernému opotrebeniu a potenciálnym poruchám. Oproti tomu profesionálne bežecké pásy, ako sú tie vo fitness centrách alebo hoteloch, sú konštruované tak, aby zvládli podstatne vyššie denné zaťaženie, až do úrovne nepretržitého celodenného používania.

Pri rozhodovaní je teda zásadné vedieť, aký typ zaťaženia je pre daný bežecký pás prijateľný, a zvážiť, či vám bude vyhovovať na základe počtu ľudí v domácnosti a ich plánovaného využitia stroja. Správny výber zabezpečí nielen dlhšiu životnosť pásu, ale aj bezpečnosť a pohodlie pri cvičení.

3. Sklon bežeckej plochy

Sklon bežeckej plochy je jednou z klúčových funkcií, ktorá umožňuje napodobniť rôzne behové podmienky, ako by ste ich zažili pri behu vonku. Miera sklonu je udávaná v percentách, typicky sa pohybuje od 0% až do 20%. Táto možnosť umožňuje bežcom efektívne trénovať rôzne svalové skupiny a zlepšovať svoju vytrvalosť podobne, ako by zvyšovali intenzitu behu na rôznych typoch terénu.

Pri výbere bežeckého pásu sa môžete stretnúť s dvoma typmi nastavenia sklonu: ručným a elektronickým.

Ručné nastavenie sklonu je často lacnejšou možnosťou, kde si musíte sklon nastaviť pred začiatkom cvičenia alebo dokonca zastaviť a zosadnúť z pásu, aby ste mohli sklon upraviť. Napriek svojej cenovej dostupnosti môže byť tento typ menej pohodlný pre tých, ktorí preferujú dynamické zmeny pri tréningu.

Na druhej strane, bežecké pásy s elektronickým nastavovaním sklonu ponúkajú vyšší komfort a variabilitu. Umožňujú vám meniť sklon priamo počas behu prostredníctvom ovládania na displeji alebo na držadlách. Táto funkcia je ideálna pre bežcov, ktorí chcú simulovať zmeny v teréne bez prerušenia ich tréningu a sú ochotní investovať viac do vyššej kvality a technologických vlastností svojho bežeckého pásu.

4. Počítač bežeckého trenažéru

Počítač bežeckého trenažéra predstavuje základné rozhranie medzi zariadením a užívateľom a jeho význam nemožno podceňovať pri výbere ideálneho bežeckého pásu. Moderné bežecké pásy sú vybavené LCD displejmi, ktoré poskytujú širokú škálu údajov – od základných ako čas, rýchlosť a ubehnutá vzdialenosť, až po komplexnejšie informácie ako kalórie, tepová frekvencia a ďalšie.

Kvalita a funkčnosť počítača závisí primárne od ceny bežeckého pásu. Vyspelé modely sú vybavené rozsiahlymi možnosťami programovania a prednastavenými tréningovými programami, ktoré vám umožňujú prispôsobiť vaše behové relácie vašim konkrétnym fitness cieľom. Tieto programy môžu zahŕňať rôzne režimy behu, ako sú intervalové tréningy, vrcholové stúpania alebo simulácie terénnych podmienok.

Mechanické pásy, ktoré sú zväčša cenovo dostupnejšie, neobsahujú motor a sú vybavené iba základnými funkčnosťami bez elektronických displejov. Používatelia si musia sklon a rýchlosť nastavovať manuálne, čo môže byť pre niektorých obmedzujúce.

Pre tých, ktorí berú svoj tréning vážne, je dôležité vyhľadať modely, ktoré ponúkajú sledovanie tepovej frekvencie. Toto je kľúčové pre optimalizáciu tréningového výkonu a bezpečnosť, keďže umožňuje presne monitorovať intenzitu cvičenia a adekvátne prispôsobiť záťaž.

5. Dôležité parametre pásov

Rám pásu

Spotrebiteľ tu musí zvážiť:

– Nosnosť pásu (je lepšie mať rezervu, než byť neustále na limite)
– Doporučená výška používateľa
– Dizajn
– Ergonómia

Bežecká plocha

– Odpruženie – zmierňuje dopady a teda tlak na kĺby
– Rozsah náklonu – nakoľko človek beží po rovnej ploche a nie je vystavovaný dynamicky sa meniacemu prostrediu v prírode, náklon a jeho rozsah je dôležitým faktorom pri zapájaní všetkých svalov, to človek môže doplniť aj impulzívnym zrýchľovaním či spomaľovaním
– Rozmery – pokiaľ plánujete behať, je bezpečnejšie mať širší a dlhší pás, pre chôdzu stačia nižšie rozmery, no mať rezervu aj v tomto ohľade nikdy neuškodí

Motor

– HP – maximálna konská sila, určuje krátkodobý maximálny ťah motora, váha používateľa je faktorom, na základe ktorého by sa mal rozhodnúť – platí: čím vyššia hmotnosť, tým vyšší výkon
– je výhodnejšie mať rezervu vo výkone, motor sa neopotrebuje rýchlo pokiaľ nie je neustále na maxime
– silnejšie motory sú naopak, často tichšie
– CHP – kontinuálna konská sila je tým presnejším ukazovateľom, nakoľko poskytuje informáciu o neustálom výkone motora a nielen jeho maxime
– regulácia výkonu motora
– max. rýchlosť (až do 25 km/h pre beh)
– min. rýchlosť (výlučne pre chôdzu)

Snímač tepu

– V reálnom čase monitoruje tep používateľa (súčasťou profesionálnejších pásoch)

Iné funkcie

– Počet spálených kalórií
– Prednastavené profily trás/programy
– Schopnosť prepojenia s Androidom či iOS
– Meranie času, kilometrov a rýchlosti

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.7]