test anatomickych vankusovTretinu svojho života strávime spaním a to ako sa kvalitne vyspíme, záleží na veľkom množstve rôznych faktorov. Z rôznych dôvodov preto ľudia vyhľadávajú anatomické vankúše  – ako si však vybrať ten správny?

Určite ste sa už stretli s radami a zoznamom vecí, za ktoré by človek nemal mať problém zaplatiť viac peňazí – topánky do práce, jedlo alebo napríklad matrace. Zatiaľ čo v pracovných topánkach zvykneme nepretržite chodievať 8 hodín, zhruba tretinu svojho života strávime pre mnohých najobľúbenejšou aktivitou – spánkom.

Už len z tohto dôvodu je kvalita spánku nesmierne dôležitá a to tak pre fyzický stav, ako aj psychický. Spánok lieči a udržuje mozog v správnom chode, ukladá krátkodobú pamäť do dlhodobej, počas kvalitného neprerušovaného spánku sa poškodené svalové tkanivo, väzivo a iné časti tela liečia a spevňujú. Kľúčom k dobrému spánku sú okrem návykov aj to, na čom človek spí, vrátane vankúšu. Vankúše majú priamy dopad na zdravie krku a krčnej chrbtice. Vďaka svojim vlastnostiam dokážu anatomické vankúše zmierniť či eliminovať bolesť hlavy spôsobenú nekvalitným spánkom. Ako si však vybrať ten správny?

V našom teste anatomických vankúšov nájdete tipy na tie najlepšie anatomické vankúše. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 5 najlepších anatomických vankúšov


London Polargel

Anatomický vankúš London Polargel je vyrobený z viscoelastickej pamäťovej peny s názvom POLARGEL. Vďaka penového POLARGEL materiálu si užijete hebký a príjemne chladivý pocit počas spánku, vankúš je teda vhodný najmä pre ľudí, ktorí majú problémy s nadmerným potením počas spánku a nechcú hľadať špeciálne tvarovaný vankúš. Vankúš sa sám prispôsobuje tvaru hlavy a krku a poskytuje tak efektívnu, elastickú oporu krčnej chrbtici.

Poťah je odzipsovateľný a šitý z látky VELUR, môžete ho teda jednoducho oprať aj v 60 stupňovej vode kedykoľvek to uznáte za vhodné. Rozmer vankúša je 72 x 42 x 12 cm a poskytuje strednú tvrdosť, vďaka čomu poskytuje zlatý stred pre rôzne váhové kategórie.

Vďaka svojmu vysokokvalitnému prevedeniu vo vnútri ale aj zvonka, ako aj štandardnému tvaru, je London Polargel vankúš tou bezpečnou voľbou pre mnohých ľudí, ktorí sa snažia nájsť kľúč ku kvalitnému spánku, počas ktorého sa bude krčná chrbtica ako aj iné vyťažené časti tela regenerovať. Záruka je dvojročná.


Paris Viscogreen

Anatomický vankúš Paris Viscogreen je tvarovaný vankúš tuhšej tvrdosti. Jadro vankúšu je vyrobené z viscoelastickej peny, obsahuje aj zmes prírodných materiálov, čím vznikol materiál s názvom VISCOGREEN. Prírodné zložky materiálu VISCOGREEN sú získavané z ricínového oleja, do ktorého je primiešané aloe vera, čím vankúš získava značné antibakteriálne vlastnosti.

Daný vankúš vďaka svojmu špecifickému tvaru ako aj pamäťovým vlastnostiam presne kopíruje kontúru chrbtice, čím ju podopiera najmä v oblasti krčných stavcov. Vankúš má zároveň tvar anatomickej vlny, ktorá vyplní priestor medzi krkom a ramenom, čím poskytuje dodatočný relax pre vaše kĺby.

Vankúš Paris Viscogreen má odzipsovateľný chladivý poťah z látky VELUR, ktorý je možné prať oddeliteľne v teplote vody aj na 60 °C, zatiaľ čo samotný vankúš si dlhšie udrží svoju čistotu vďaka zmesi aloe vera, ktorá drží na uzde šírenie baktérií. Záručná doba je dlhá dva roky.

Rozmer vankúša je 60 x 43 x 10-11 cm.


Viscopur Anatomický vankúš Memo-gel Aloe

Anatomický vankúš Memo-gel Aloe je profilovaný vankúš vyrobený z pamäťovej peny s vnorenými kvapôčkami gélu pre chladivý účinok poskytujúci vašej preťaženej a zapálenej krčnej chrbtici upokojujúci a relaxujúci chládok. Profilovaný vankúš je vyplnený jadrom s pamäťovou penou a gélovými guľôčkami, aktívne sa tak prispôsobuje tvaru vašej hlavy a krku vďaka váhe a teplu vášho tela, výsledkom je mimoriadna opora ako aj pohodlie pre hornú časť tela.

Odnímateľný poťah vankúšu obsahuje výťažky z aloe vera, vďaka čomu má vankúš regeneračné, antibakteriálne a absorpčné účinky. Skladá sa zo 40% viskózy s výťažkami aloe vera a 60% polyesteru.  Poťah je teda možné prať kedykoľvek je to potrebné.

Na výber je viacero rozmerov:

  • Menší vankúš s rozmermi 30×50 cm, kde výška je v rozmedzí od 7 do 9 cm
  • Väčší vankúš s rozmermi 40×60 cm a výškou 9 až 11 cm

Memo-gel Aloe je anatomický vankúš vhodný pre spanie tak na boku, ako aj na chrbte a bruchu.


Bellatex anatomický vankúš klinový

Bellatex klinový vankúš je anatomický vankúš v tvare klinu, ktorý drží hornú polovicu tela vo zvýšenej polohe vďaka čomu uľahčuje dýchanie. Je preto vhodný pre dlhodobo ležiacich ľudí a pacientov alebo pre tých, ktorí majú chronické problémy s dýchacími cestami či sa momentálne liečia zo zápalu a potrebujú pravidelne vykašliavať tvorené hlieny.

Vankúš je vyrobený z polyuretánovej peny, ktorá je pevná ako aj odolná a aktívne sa prispôsobuje váhe a telesnému teplu. Poťah vankúšu má zipsovateľný a samotný poťah je šitý z froté látky, je možné ho tak prať podľa potreby.

Rozmer vankúša je 80 x 50 x 20 cm a prevedenie môžete nájsť v rôznych farbách, ako napr. kávová, horčicová či modrosivá.

Vďaka svojim vlastnostiam je daný klinový vankúš nielen situačným pomocníkom, môže byť použitý v rôznych prípadoch. Vzhľadom na klinový tvar však jednoznačne nie je pre každého.


Romeo Anatomický vankúš Memory BAMBOO

Ak hľadáte pohodlný a ergonomický vankúš, ktorý vám počas spánku podoprie hlavu a krk, do zoznamu zvažovaných vankúšov jednoznačne pridajte aj anatomický vankúš Romeo Memory BAMBOO.

Daný vankúš je vyrobený z vysokokvalitnej pamäťovej peny, ktorá sa prispôsobí tvaru vášho tela a poskytuje optimálne zmiernenie tlaku na krčnú chrbticu.

Vankúš má zároveň bambusový poťah (40% bambusové vlákno, 60% polyester), ktorý je mäkký, priedušný, hypoalergénny a antibakteriálny zároveň, vďaka čomu nepohlcuje pachy. Poťah sa dá ľahko odňať a vyprať v práčke pri 40 °C. Anatomický vankúš Romeo Memory Bamboo s rozmermi 50 x 30 cm má strednú úroveň tvrdosti a výšku 12 cm.

Je vhodný pre všetky polohy spánku, je však najoptimálnejší pre ľudí spiacich na boku a chrbte, ktorí si vyžadujú väčšiu oporu pre krčnú chrbticu. Vankúš tiež pomáha predchádzať chrápaniu, bolestiam hlavy a krku. Anatomický vankúš Romeo Memory Bamboo je skvelou voľbou pre každého, kto si cení pohodlie, hygienu a zdravie.


Ako vybrať ten najlepší anatomický vankúš?

Tvrdosť

Pri vankúšoch platí staré dobré pravidlo: sto ľudí, sto chutí. Tvrdosť vankúša sa vyznačuje najmä tým, aký odpor vankúš kladie vašej hlave a krku v momente ľahu. Niektoré materiály sú prirodzene tvrdšie ako iné, napr. stlačená váhou tela, vlna zvykne byť tvrdšia. Iné materiály sú mäkšie, vďaka čomu sa lepšie tvarujú, napríklad páperie, perie či pamäťová pena. Tvrdosť vankúša koniec koncov ovplyvňuje, ako dobre podporuje časti vašej chrbtice a ako pohodlne sa vám leží.

💡TIP: Dbajte okrem výplne vankúša najmä na vašu váhu, vaše preferencie sa teda nemusia zarovnať s najoptimálnejším vankúšom pre vašu chrbticu.

Z toho dôvodu je najlepšie vyskúšať si vankúš v kamennej predajni, vankúš následne otestujte opretím sa o stenu. Pri tvrdosti sa nemajú robiť kompromisy – buď vám tvrdosť vyhovuje alebo nie. Problémom totižto je, že pritvrdý alebo primäkký anatomický vankúš si nebude spĺňať svoju úlohu anatomickosti a môžete sa začať zobúdzať dolámaní, nakoľko vaša hlava bola počas spánku v príliš nízkej alebo vysokej polohe.

Materiál obliečky

Poťah vankúša je vonkajšia vrstva, ktorá prichádza do priameho kontaktu s vašou pokožkou a vlasmi. Má teda priamy dopad na pohodlie, mäkkosť na dotyk, chladenie, hygienu ako aj vzhľad vankúša. Medzi najbežnejšie materiály patria:

  1. Bavlna: Prírodná a vysoko priedušná, mäkká a hladká tkanina. Kvalitná bavlna je husto tkaná, vďaka čomu môže byť vysoko odolná a vydrží aj desaťročia. Bavlnené poťahy sa ľahko perú, vydržia mnoho praní, sušia sa relatívne ťažšie. Sú dostupné v rôznych farbách a vzoroch. Bavlnené poťahy zvyknú tiež byť hypoalergénne a relatívne odolné voči roztočom a plesniam. Bavlnené poťahy sa však môžu ľahko pokrčiť a časom vyblednúť, čo môže byť spôsobené potom a pravidelným praním.
  2. Hodváb: Luxusná a elegantná tkanina, mimoriadne hladká, lesklá a chladivá na dotyk. Hodvábne poťahy sú prospešné pre pokožku a vlasy, zabraňujú totižto treniu. Hodvábne poťahy sú zároveň hypoalergénne a odolné voči roztočom a plesniam. Hodváb však zvykne byť drahý a nie je najodolnejší, vyžaduje si zároveň špeciálnu starostlivosť a čistenie.
  3. Bambus: Udržateľná a ekologická tkanina. Bambusová tkanina je mäkká, priedušná a efektívne odvádza vlhkosť. Takéto poťahy sú vhodné pre ľudí, ktorí sa v noci zvyknú nadmerne potiť, udržia vašu hornú polovicu tela v chlade ako aj suchu. Bambusové poťahy sú tiež hypoalergénne a antibakteriálne, vďaka čomu odolávajú zápachom. Môžu sa však časom zmršťovať alebo rozťahovať a zvyknú si vyžadovať šetrné pranie a sušenie.
  4. Polyester: Syntetická ale odolná tkanina s kvalitnými vlastnosťami. Je odolná voči pokrčeniu, vyblednutiu a škvrnám. Polyesterové poťahy sú cenovo dostupnejšie, ľahko sa perú a rýchlo sušia, dodávajú sa zároveň v mnohých farbách ale aj vzoroch, nakoľko sú procesy na farbenie a úpravu menej nákladné a ľahšie sa s polyesterom narába. Zvyknú zachytávať teplo a vlhkosť a môžu spôsobovať alergické reakcie alebo dráždiť citlivú pokožku. Problematickým môžu byť taktiež jej ekologické dopady, menovite mikroplasty, ktoré sa najmä pri praní dostávajú do vôd a následne do prírody, kde ovplyvňujú mikrosvet, ako napr. mimoriadne dôležité planktóny. Mikroplasty sú dnes už všade a to aj tam, kde človek nežije. Každoročne vychádzajú nové výskumy potvrdzujúce ich čoraz väčší dopad na biosféru, nedávno bola potvrdená prítomnosť mikroplastov v mozgu ľudí a iných cicavcov, kde majú nám ešte neznáme dopady.
    Zdroje: https://www.theguardian.com/environment/2022/mar/24/microplastics-found-in-human-blood-for-first-time
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35302003/
    https://particleandfibretoxicology.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12989-020-00358-y

💡TIP: Pri výbere poťahu dbajte hlavne na vaše problémy. Ste alergik? Častokrát sa v noci potíte? Chcete odolný materiál? Nie každá látka si je rovná. Hypoalergénne a odnímateľné poťahy sú dôležité pre čo najmenej alergénmi narúšaný spánok. Poťahy, ktoré aktívne chladia, vám zaručia, že sa nezobudíte uprostred noci v mokrom vankúši počas neznesiteľne horúcich letných nocí.

Materiál vnútra

Vnútorný materiál jadra anatomických vankúšov je výplň, ktorá je zodpovedná za tvarovanie vankúšov, ich tvrdosť, rozloženie tlaku a teda za rôznu úroveň opory, odolnosť, a celkové pohodlie. Existujú rôzne typy vnútorných materiálov, z ktorých každý má svoje výhody ako aj nevýhody. Medzi najbežnejšie materiály jadier vankúšov patria:

  • Pamäťová pena: Pamäťová pena, je ľahký a menej odolný syntetický materiál, ktorý sa prispôsobí vašej hlave, krku a ramenám a poskytuje optimálnu oporu a úľavu od tlaku. Vankúše z pamäťovej peny môžu byť buď celé alebo prispôsobiteľné (pamäťová pena je vo forme penových častíc), kedy odoberáte alebo pridávate viac materiálu podľa vašich potrieb. Vankúše z pamäťovej peny sú vhodné pre ľudí, ktorí vyžadujú od vankúšu jednoduché reaktívne tvarovanie a mäkkosť. Pamäťová pena je však hustá, kvôli čomu efektívnejšie zachytáva teplo než vankúše z peria či páperia, môže teda spôsobovať problémy u ľudí s nadmerným potením. Dané vankúše môžu zároveň páchnuť od chemikálií.
  • Latexová pena: Prírodný materiál, pochádza z miazgy kaučukovníkov. Latexové vankúše sú veľmi podobné pamäťovej pene, sú prispôsobivé a dokážu výrazne podporovať váš krk a chrbticu. Latex však oproti pamäťovej pene zaručuje ešte vyššiu pružnosť. Vankúše s latexovou výplňou tiež môžu byť v celku alebo s možnosťou si prispôsobovať vnútro. Latexové vankúše sú vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú pružnosť a odolnosť v jednom, zvyknú byť však drahé a ťažšie.
  • Páperie: Prírodný materiál, pochádza z dezinfikovaného, mäkkého a jemného páperia husí alebo kačíc. Vankúše z páperia sú mimoriadne mäkké, nadýchané a ľahké, poskytujú zároveň luxusný pocit. Páperové vankúše sa dajú upraviť našuchorením alebo stlačením, niektorým ľuďom však nemusia poskytovať dostatočnú oporu či zdvih. Vankúše z páperia sú vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú mäkkosť a priedušnosť, môžu však spôsobovať alergické reakcie a zvyknú byť drahšie.
  • Perie: Ďalší prírodný materiál starej školy, pochádza z dezinfikovaného peria husí alebo kačíc. Vankúše z peria sú podobné vankúšom z páperia. Perie je však pevnejšie, tuhšie a podpornejšie. Aj vankúše z peria sa dajú upraviť našuchorením alebo stlačením, občas sa však môžu pripomínať svojimi ostrými časťami vytŕčajúcimi cez poťah. Vankúše z peria sú vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú pevnosť a oporu, rovnako však môžu byť zdrojom alergénov a môžu byť cenovo menej dostupné.
  • Pohánková výplň a iné obilné výplne: Pohánkové vankúše sú v Európe relatívne atypické, kdežto v Japonsku sú typickejšími. Výplň vankúša tvoria šupky z pohánky. Tieto šupky sú malé a obratné, vďaka čomu sa dokážu prispôsobovať tlaku a kontúram vášho tela počas spánku. Ide o ekologickú, efektívnu a etickú voľbu vankúšov. Daná výplň má však svoje nedostatky, menovite ide o tvrdosť (možná bolesť uší po spánku), hygienu ako aj o hluk, ktoré škrupinky vydávajú počas presúvania sa v noci.

Veľkosť

Veľkosť anatomického vankúša ovplyvňuje to, ako dobre sa prispôsobí vášmu matracu, posteli, telu a vašej polohe počas spánku. Existuje široké spektrum rôznych veľkostí anatomických vankúšov, pričom každá má svoje výhody a nevýhody. Medzi bežné veľkostí patria:

Štandardný (50 × 65 cm): Najbežnejšia veľkosť anatomického vankúša, vhodný na dvojlôžko alebo čalúnenú posteľ, vhodný aj pre väčšinu spánkových polôh. Vankúš štandardnej veľkosti je zvyčajne aj najlacnejší a najdostupnejší. Nemusí však vyhovovať niektorým ľuďom, najmä tým, ktorí sa často pohybujú alebo sú väčšieho rozmeru, kvôli čomu nemusia poskytovať dostatočnú plochu a oporu telu.

Rozmer ‚Queen‘ (50 x 75 cm): Ide o čosi väčšiu veľkosť štandardného anatomického vankúša. Vankúš danej veľkosti sa hodí na manželskú posteľ alebo posteľ veľkosti ‚King‘ a môže poskytnúť viac pohodlia a oporného priestoru pre ľudí, ktorí spia na boku a často menia strany alebo radi objímajú svoj vankúš. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí potrebujú vyššiu tvrdosť či výšku vankúša. Pre niektorých ľudí však môže byť príliš objemný či ťažký v závislosti od náplne, a to najmä pre tých, ktorí spia na bruchu alebo sú menšej veľkosti.

Kráľovský rozmer (50 x 90 cm): Najväčšia veľkosť anatomického vankúša, takýto vankúš sa hodí práve na kráľovskú posteľ a môže poskytnúť poriadnu oporu pre väčších ľudí, je rovnako všestranný a vhodný pre nepokojných spáčov, ktorí sa často počas noci pohybujú po posteli alebo radi používajú svoj vankúš ako opierku chrbta. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí potrebujú od svojho vankúša väčšiu úľavu od tlaku či možnosť vyrovnať si celé telo. Vankúš kráľovskej veľkosti však zvykne byť menej cenovo dostupný ako aj všeobecne menej dostupný v obchodoch. Nevhodný do malých postelí a na úzke matrace. Pozor na primäkké a priveľké vankúše, kvôli čomu nozdrám môže zavadzať samotný vankúš, čo následne spôsobuje sťažené dýchanie a slabý odvod horúcich výdychov.

Euro (65 x 65 cm): Ide o anatomický vankúš štvorcového tvaru. Vankúš veľkosti euro sa hodí na akúkoľvek veľkosť postele a môže poskytnúť konzistentný spôsob, ako vyplniť priestory na vašej posteli počas spánku. Rovnako dodá štýl vašim izbám a je použiteľný aj na kreslách či stoličkách. Vankúš veľkosti euro možno použiť aj na dekoráciu či opierku chrbta. Kvôli svojmu štvorcovému tvaru však nemusí poskytovať dostatočné pohodlie, oporu a priestor na komfortné a dlhodobé spanie, najmä pre ľudí väčšieho rozmeru či ľudí, ktorí potrebujú od svojho vankúša viac plochy a teda aj slobody počas nepokojného spánku.

TIP: Pri voľbe veľkosti dbajte okrem spôsobu spania aj na to, či spíte na malej posteli, poschodovej posteli alebo zdieľate posteľ s iným človekom. Nezabudnite na pravidlo, že hlava má byť vždy zarovnaná s chrbticou (dbajte teda na výšku) a ramená musia byť zaborené do samotného matracu, nie vankúša (dbajte teda na rozmery a to, ako spíte), inak môže dôjsť k problémom od ramien po krčnú chrbticu či chrbticu v oblasti lopatiek.

Tvar

Obdĺžnikový tvar: Najštandardnejší a najuniverzálnejší tvar vankúša. Možno ho použiť na akúkoľvek polohu na spanie a častokrát ho môžete upraviť zložením, prípadne našuchorením. Obdĺžnikové vankúše sa dodávajú v rôznych veľkostiach, napríklad štandardné, queen, kráľovské či celotelové a tehotenské.

Štvorcový tvar: Druhý najštandardnejší tvar vankúšov, anatomické vankúše však nezvyknú byť štvorcovými. Štvorcové vankúše sú obvykle používané na malých matracoch a zvyknú byť používané najmä ľuďmi, ktorí spia na boku, aj preto sú tieto vankúše častokrát vyššie.

Vankúše v tvare písmena U: Takýto tvar vankúša sa obtáča okolo hlavy a krku a poskytuje oporu obom stranám tela. Vankúše v tvare U sú obľúbené najmä u tehotných žien, u ľudí s bolesťami chrbta alebo u ľudí, ktorí preferujú priamy kontakt s vankúšom. Vankúše v tvare U sú zvyčajne celotelové ale môžu byť aj špeciálne navrhnuté pre hlavu a krk.

Vankúše v tvare písmena C: Tento tvar vankúša sa rovnako obtáča okolo hlavy, krku ale aj chrbta a poskytuje oporu jednej strane tela. Vankúše v tvare písmena C sú obľúbené aj medzi tehotnými ženami, ľuďmi s bolesťami chrbta alebo ľuďmi, ktorí radi spia na boku. Vankúše v tvare písmena C sú rovnako zvyčajne celotelové.

Vankúše v tvare písmena L: Daný tvar vankúša má na jednom konci pravý uhol, kde dlhšia strana poskytuje oporu hlave a krku, zatiaľ čo pravý uhol poskytuje oporu vašim nohám. Vankúše v tvare L sú vhodné pre ľudí, ktorí spia na boku a potrebujú dodatočnú oporu pre boky a kolená. Vankúše v tvare L sú zvyčajne celotelové.

Druh vankúšu

Existujú rôzne typy anatomických vankúšov, z ktorých každý je špeciálne navrhnutý na určitú časť tela.

Vankúše na hlavu a krk: Tieto vankúše podopierajú hlavu a krk, čím pomáhajú udržiavať správnu polohu chrbtice a predchádzať tak bolestiam krku kvôli asymetrickému tlaku vyvinutému na určité stavce. Zvyčajne sú vyrobené z pamäťovej peny alebo latexu a sú tvarované, kopírujú tak prirodzené zakrivenie chrbtice.

Príklady: štandardné vankúše, tvarované vankúše či klinové vankúše.

Vankúše medzi kolená: Tieto vankúše sa vkladajú medzi kolená. Určené pre ľudí, ktorí spia na boku, pomáhajú znížiť tlak na boky a spodnú časť chrbta („kríže“). Zvyčajne sú vyrobené z pamäťovej, polyuretánovej alebo latexovej peny a majú zakrivený tvar, mali by sa presne zmestiť medzi vaše kolená a symetricky tak rozložiť tlak pozdĺž spodnej časti chrbtice.

Tehotenské vankúše: Ide častokrát o celotelové vankúše, ktoré počas spánku v tehotenstve podopierajú prakticky celé telo – brucho, chrbát, boky a nohy, čím pomáhajú znižovať nepohodlie, rovnomerne rozkladajú váhu a zároveň podporujú krvný obeh. Veľkého a dlhého rozmeru, vankúš obopína vaše telo a hreje ho zároveň. Príklady tehotenských vankúšov: vankúše tvare písmena U, v tvare C a vankúše v tvare L.

Priedušnosť

Ak je vankúš priedušný, znamená to, že cez vankúš cirkuluje vzduch bez výrazných zábran. Niektoré materiály sú priedušnejšie ako iné, napríklad bavlna, konope a bambus sú priedušné a poskytujú tak pocit sviežosti a chladu. Iné materiály sú však menej priedušné a môžu zadržiavať teplo a vlhkosť efektívnejšie, ako napríklad polyesterový poťah, výplne z pamäťovej peny či latexu.

Priedušnosť vankúša ovplyvňuje teda aj to, ako efektívne zadržuje či odvádza teplo a ako dobre zabraňuje vzniku zápachu a šíreniu baktérií.

Odolnosť

V prípade odolnosti ide o to, ako dlho vankúš vydrží vo svojom tvare, pružnosti a pod. Niektoré materiály sú odolnejšie, ako napríklad latex, vlna a výplne z obilnín (tie sa však lámu a štiepia). Iné materiály sú menej odolné a časom sa môžu sploštiť, zmrštiť, roztrhnúť a pod., ako napríklad perie či polyuretánová a pamäťová pena.

Hypoalergénnosť

Hypoalergénne vankúše znižujú šancu, že vankúš spôsobí alergické reakcie alebo podráždi citlivú pokožku a to tým, že zamedzuje šíreniu alebo zachytávaniu alergénov vankúšom. Niektoré materiály sú prirodzene hypoalergénne, napríklad hodváb, bambus a organická bavlna. Iné materiály môžu obsahovať alergény, nadobudnúť ich, akumulovať ich, podporovať ich rast alebo obsahovať chemikálie, ktoré môžu vyvolať rôzne alergické reakcie či iné príznaky (napr. astmu), medzi takéto materiály môže patriť páperie, perie, syntetické vlákna či šupky z obilnín. Takéto materiály je potrebné pravidelnejšie udržiavať, aby sa zamedzilo zhoršeniu zdravotného stavu.

Najčastejšie kladené otázky (FAQ)

Aké sú výhody anatomických vankúšov?

Anatomické vankúše môžu pomôcť znížiť záťaž na určité body chrbtice, krčnej chrbtice či na iné častí vášho tela, zároveň sú schopné zlepšiť krvný obeh, vyrovnať chrbticu, zabrániť chrápaniu, napomôcť vykašliavaniu, zmierniť bolesti krku a chrbta a pod. Správne vybraný anatomický vankúš má priamy dopad na kvalitu spánku, ktorý sa stane menej prerušovaným, hlbším a celkovo kvalitnejším. Výsledok je zdravšie fyzický a psychický stav.

Ako často by som mal vankúš vymieňať?

Frekvencia zakúpenia nového anatomického vankúša závisí najmä od typu, kvality a stavu vankúša, ako aj od vašich osobných preferencií a zdravotných potrieb. Je potrebné, aby si vankúš udržiaval svoje vlastnosti, aby sa tak zabezpečila neustála podpora chrbtice, ako aj celková čistota a teda absencia alergénov.

Je lepšie si zakúpiť lacný anatomický vankúš, než mať štandardný?

Lacný anatomický vankúš môže oproti štandardnému neanatomickému vankúšu poskytovať určité výhody, napríklad lepšiu oporu a pohodlie pre hlavu, krk a chrbticu. Lacný anatomický vankúš však môže mať aj niektoré nevýhody, napríklad nižšiu kvalitu, odolnosť, priedušnosť a zhoršenú hygienu. Štandardný neanatomický vankúš môže byť lacnejší a dostupnejší, ale nemusí vyhovovať vašej polohe počas spánku a vašim preferenciám. Anatomické vankúše sú zároveň na rozdiel od štandardných špecializované a nemusia teda vyhovovať každému v rodine.

Je potrebné vyhradiť si väčší obnos peňazí pre anatomický vankúš?

Jednoznačne nie. Vždy sa odrážajte od toho, aké sú vaše preferencie a potreby. Na trhu nájdete anatomické vankúše v cene od približne 10 eur do viac ako 100 eur. Priemerná cena zvykne byť okolo 20 až 40 eur za anatomické vankúše štandardnej veľkosti a vyššej kvality. Môžete sa však stretnúť so zľavami, akciami, či kupónmi. Jednoznačne sa odporúča do vankúša investovať, nakoľko človek prespí zhruba tretinu svojho života a spánok je životne dôležitým.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]