macbook air m1 dizajnMacBook je jeden z najelegantnejších laptopov na trhu a nechýba mu ani na výkone či bezkonkurenčnej schopnosti zobrazovať detaily a farby vďaka Retina displeju. Okrem toho poskytuje všetko čo sa od laptopu vyžaduje a s každou nasledujúcou verziou prichádza s novými inováciami. Ani MacBook Air M1 nie je v tomto výnimkou, no vďaka bohatému množstvu inovácií je výnimkou v pravidle. Aj preto po ňom siahajú entuziasti ale aj bežní používatelia doteraz, 2 roky odkedy sa začal predávať.

Začiatok MacBook Air M1 a M sérií vôbec

MacBook Air M1 má názov odvodený od názvu procesora, ktorým je poháňaný. M1 je prvý mobilný čipe od Apple, ktorý má za úlohu spĺňať funkciu procesora vrátane grafického procesora, no má rovnako schopnosť využívať „machine-learning“, teda strojové učenie s max. 11 triliónmi príkazov za sekundu. Tak ako tento procesor, aj notebook MacBook M1 vyšiel v roku 2020. Odvtedy sa Apple začal sústrediť na výrobu „svojich“ mobilných procesorov, ktoré si našli využitie aj v iných Apple produktoch, ako napr. v rôznych iPadoch či iMacoch.

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN63SL/A
notebook Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN63SL/A
98 %; 12 recenzií1059€

MacBook M1 má však svoje čaro, na ktoré ľudia nezanevreli doteraz. Ponúka totižto všetko to, čo ponúkať má, a prichádza nielen s prémiovým vzhľadom, dizajnom či pocitom počas jeho používania ale aj s mnohými inováciami. Pre Apple fanúšikov je MacBook Air M1 stredná ‚diamantová‘ cesta, najmä vzhľadom na jeho zníženú cenu na trhu z dôvodu dostupnosti novšej verzie M2.

Prevedenie a vzhľad

MacBooky svojim minimalistickým dizajnom nesklamali a pravdepodobne ani v blízkej budúcnosti nesklamú. Poskytujú všetko, na čo je používateľ zvyknutý, a to v profesionálnom minimalistickom ošatení. Nechýbajú ani rôzne farebné finiše – M1 prichádza v zlatej, striebornej a „vesmírnej sivej“ farbe.

Hliníkový materiál použitý v konštrukcii MacBook Air M1 je nielen na pohľad ale aj na dotyk kvalitný a pevný. V danom MacBooku tiež možno nájsť aj recyklovaný plast, kde vyše 35% z celkového plastu je recyklovaného pôvodu. Síce sa to skôr podobá „green washingu“, niekomu sa však také gesto zapáči.

macbook air m1 dizajn_2

Skonštruovanie

MacBook Air M1 má aj naďalej príjemné oblé rohy a ergonomickú konštrukciu. Pozdĺž klávesnice je možné nájsť na oboch stranách reproduktory, ktorých pomerne nahusto umiestnené dierky nepôsobia vôbec amatérsky a ani nebijú do očí. Touchpad s MacBookom takmer splýva, čo mu vizuálne dodáva na minimalizme.

Chicletové klávesy (teda klávesy, ktoré sú od seba vzdialené a podobajú sa ostrovčekom) majú nožnicový mechanizmus, ktorý je výrazne spoľahlivejší v porovnaní s „butterfly“ klávesmi, s ktorými prišiel Apple na trh ako s inováciou, no kvôli problémom so spoľahlivosťou ich prestali používať.

Aj naďalej je MacBook štíhlym a ľahkým, a preto perfektným kolegom na cestách, tu sa mu nemá čo vytknúť. Pri uložení na pracovný stôl jednoducho nezavadzia, dodáva vášmu pracovnému stolu štýl a ľahko ho môžete presúvať.

Čo sa týka monitora, čierne okraje sú s takmer každou novou iteráciou o čosi užšie a čoraz viac strácajú na „váhe“, čo môžeme považovať len za kladný vývoj.

Mohlo by vás zaujímať: Prečítajte si aj nášho nákupného poradcu – test notebookov

Výkon – Umelá inteligencia a súzvuk dvoch typov jadier pre tichý režim

Procesor – MacBook Air M1, ako už bolo vyššie spomenuté, beží na vlastnom Apple procesore s názvom M1. Na trhu môžete nájsť štandardný M1 Air, ktorý sa pýši 8-jadrovým procesorom s taktom na 3,2 GHz, kde, ako zvykne byť, je zapnutá funkcia automatického taktovania pre úsporu ako aj zvýšený výkon. Daný procesor sa skladá zo štyroch Firestorm vysokovýkonných jadier ako aj štyroch úsporných Icestorm jadier pre čo najtichšiu a najchladnejšiu prevádzku. Novinkou však je aj prítomnosť AI procesora so 16 jadrami. Daný procesor využijú rôzne digitálne povolania, no najmä grafici, ktorí budú môcť využiť paralelne sa učiace algoritmy pri práci s video editáciou, s obrázkami a pod.

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN63SL/A
notebook Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN63SL/A
98 %; 12 recenzií1059€

Grafická karta v MacBook Air M1 nie je. Nachádza sa v nej však grafický čip so siedmimi jadrami, ktorý je integrovaný a je zodpovedný za akékoľvek grafické výpočty. Neočakávajte preto najvyšší výkon pri poriadnej záťaži. Dotyčný procesor však nemá problém so 4K videami či ich editovaním.

Pamäť RAM je len 8 GB no jej frekvencia je až 3700 MHz, vďaka čomu bude môcť procesor narábať s dátami uloženými v tejto pamäti rýchlejšie a efektívnejšie. Vždy je tu možnosť dokúpiť si ďalšiu pamäť RAM, vďaka ktorej získate dual-channel, čo výrazne zvýši celkový výkon. Prečo v MacBooku nie sú dve pamäte, vzhľadom na tak vysokú obstarávaciu cenu, je však záhadou.

Batéria

Lítium-polymérová batéria v Air M1 sa pýši 18-hodinovou výdržou a kapacitou 4379 mAh, no tak ako každá iná batéria, aj táto bude postupne svoju kapacitu strácať, najmä ak ju plánujete neustále nabíjať a vybíjať. Keď už hovoríme o nabíjaní, MacBook M1 sa nabíja štandardným USB-C konektorom. Životnosť batérie si môžete pozrieť za pomoci softvéru Battery Health v Apple Store a ak si chcete byť istý presnosťou merania, môžete použiť aj coconutBattery. Výslednú hodnotu z oboch spriemerujete a mali by ste získať pomerne dôveryhodnú strednú hodnotu.

Displej

Pýcha Applu a jeden z najhlavnejších dôvodov, prečo mnohí dizajnéri siahajú po počítačoch či laptopov od Apple je Retina displej, ktorý je schopný zobrazovať nespočetné množstvo farieb a detailov. To sa pravdaže týka aj MacBook Air M1. Retina displej je schopný, ako je vidieť na porovnaní vyššie, zobrazovať štvornásobok viac pixelov na palec (PPI) v porovnaní so štandardnými monitormi. Obrazovka je tak nasýtená, že pri editovaní obrázkov zbadáte aj tie najmenšie detaily či „muchy“ vo vašej práci.

Notebook MacBook Air M1 ponúka rozlíšenie 2560×1600 s hustotou 227 pixelov na palec, čo je na 13,3“ displej skutočne dychberúce. Hoci sa niekomu bude zdať, že rozlíšenie je privysoké na takú malú veľkosť, ten rozdiel v hustote pixelov si jednoznačne všimnete, napriek 13,3 palcovému displeju.

porovnanie displejov - retina vs displej bez retiny

Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Retina_display

Úložisko – MacBook Air M1 má jeden skutočne malý háčik

Pri profesionálnom používaní notebooku MacBooku Air M1 sa môžete stretnúť s jedným malým/veľkým problémom: má totižto len 256 GB kapacitu a to vo forme SSD. V dnešnej dobe na prácu s grafickými či inými prácami je také úložisko nedostatočné a veľmi rýchlo sa zahltí, najmä ak pracujete s videami vo vysokom rozlíšení a FPS, či mohutnými Photoshop .psd súbormi. Pri kúpe MacBooku navyše zadarmo získate 5 GB cloudové úložisko na iCloud, čo nie je síce zlé, ale ani žiadna veľká výhra. K tomu musíme spomenúť 15 GB zadarmo na Google Drive alebo OneDrive poskytujúce 5 GB úložisko, rovnako ako iCloud.

Riešenie: Ak máte vysokorýchlostný internet a chuť platiť si za tú alebo inú Cloud službu, s takto nízkym lokálnym úložiskom nebudete mať problém. Ak však chcete mať všetko pokope bez potreby internetu, či máte problém s pripojením, bude vhodné ba priam žiadúce kúpiť si pre profesionálne používanie tohto MacBooku vysokokapacitné SSD, ktoré zameníte vo svojom MacBooku, či externý pevný disk, ktorý je síce výrazne pomalší a väčší, no zato bezkonkurenčný čo sa týka kapacity ale najmä aj ceny.

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN63SL/A
notebook Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN63SL/A
98 %; 12 recenzií1059€

Rozhranie – očakávajte len základné veci

Air M1 disponuje dvoma Thunderbolt 3 portmi s 40 Gbit/s rýchlosťou. Dané porty sú kompatibilné s:

  • USB 4 s rovnakou rýchlosťou
  • USB 3.1 Gen 2 štandardom ktorý poskytuje štvrtinovú rýchlosť, teda 10 Gbit/s
  • DisplayPortom

Rovnako prítomný je aj 3,5 mm jack pre slúchadlá.

Neponúka však optickú mechaniku na Blu-ray, CD či DVD.

Reproduktory majú nevyužitý potenciál

Nachádzajúce sa pozdĺž klávesnice, reproduktory Air M1 sú typické pre laptopy – kvalita je priemerná, no trpia navyše prinízkou hlasitosťou, čo je škoda, nakoľko basy je skutočne počuť.

Pripojenie

Bezdrôtové pripojenie MacBooku je vybavené jednou z najnovších verzií, Wi-Fi 6 (štandard 802.11ax a iné pre kompatibilitu), ktorá má teoretické maximum šírky pásma až 9608 Mbit/s, čiže 1,2 GB/s. Nič, čo by bežný používateľ využil, no pri profesionálnom využití sa taká kapacita využiť môže.

Prítomnosť piatej generácie Bluetooth je už dnes v MacBookoch istotou, najmä vzhľadom na čoraz väčšiu obľúbenosť AirPods bezdrôtových slúchadiel.

Air M1 vás rozmazná a zvyknete si na ultratichú prevádzku

Jednou z najlepších vlastností MacBookov tejto generácie je pasívne ale aj aktívne chladenie, ktoré je neuveriteľne tiché, a to napriek tomu, že ide o skutočne tenký laptop, kde prívod chladného vzduchu a odvod horúceho je z pohľadu inžinierstva a fyziky skutočne tvrdým orieškom. MacBook Air M1 je schopný efektívne chladiť svoje vnútro za pomoci viacerých vymožeností, zabraňuje tak prehriatiu a následnému hluku z rýchlych ventilátorov. Na toto ticho si zvyknete natoľko, že pri používaní iných laptopov vás bude hluk ventilátorov poriadne rušiť. Chladenie Air M1 je až natoľko dobré, že sa v zime môže stať problematickým, nakoľko chladný laptop v spojení s chladným hliníkovým telom nie je v zime najlepšou kombináciou.

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN63SL/A
notebook Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN63SL/A
98 %; 12 recenzií1059€

Často kladené otázky (FAQ) o notebooku MacBook Air M1

Oplatí sa Air M1, Pro M1, alebo rada M2?

Záleží na rozpočte ale aj na tom, čo chcete s MacBookom robiť. Zatiaľ čo Air M1 a Air M2 sú určené pre bežných používateľov, čo odráža aj ich ~1000€ – 1500 € cena či špecifiká, ako napr. 8 jadrový procesor, Pro a Max modely sú určené pre profesionálne použitie, to sa tiež odráža na ich výkone (až 64 jadrový procesor) ako aj cene (3800+ eur). Ak ste obmedzení rozpočtom, možno si nebudete chcieť priplatiť za cca. 30% zlepšenie výkonu Air M2 v porovnaní s predošlým Air M1. M2 séria rozširuje okrem iného aj efektívnosť svojho AI procesora, čo sa vám nemusí zísť vždy, aj preto je Air M1 naďalej tak žiadaný.

Je možné vymeniť disk na Air M1?

Áno. 256 GB SSD úložisko na Air M1 je možné zameniť za 512 GB, 1 TB alebo 2 TB SSD.

Môžem MacBook Air M1 vyčistiť rozobratím ak si všimnem, že sa zahrieva?

Ak je stále pod zárukou, najlepšie bude, aby ste vyhľadali profesionálnu službu. Takýto servis nie je najlacnejší, ale je to stále lepšie, ako riskovať záruku. Preto sa odporúča pravidelne používať stlačený vzduch, aby sa prach nestihol rovnomerne usadiť na mnohých komponentoch.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.5]