test vysokotlakovych cisticovVysokotlakový čistič (často označovaný ako wapka) je elektrické zariadenie využívajúce fyzikálne javy na vytvorenie dostatočne vysokého tlaku ktorý poskytne rýchle a efektívne čistenie objektov a povrchov.

Ako funguje?

Všetky vysokotlakové čističe fungujú na rovnakom princípe. Cez prítok vstupuje voda do vysokotlakového čističa pri nízkom tlaku. Následne, záležiac na pohone ktorý vysokotlakový čistič využíva, voda je pumpovaná buďto elektrickým alebo benzínovým motorom pod oveľa vyšším tlakom, prúdiac cez trysku silným prúdom schopným očistiť rôzne objekty či povrchy. Za pomoci trysky a jej úzkeho hrdla, ako aj sily motora je vysokotlakový čistič schopný vytvárať mohutné prúdy vody (môžu byť nebezpečné).

Je preto dôležité už pred kúpou zvažovať nad jeho využitím – kde čistič plánujete využiť, na aké predmety (niektoré nemusia tento silný tlak vôbec vydržať a môžu sa pri koncentrovanom prúde veľmi jednoducho rozbiť). Na základe toho si musíte zvoliť čistič s prijateľnými vlastnosťami.

Náš test vysokotlakových čističov vám predstavuje rebríček tých najlepších vysokotlakových čističov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie vysokotlakové čističe

Ako si vybrať ten správny vysokotlakový čistič?

Vysokotlakové čističe vám dokážu spríjemniť, skrátiť a zjednodušiť prácu čistenia, ktorá by vám zabrala namiesto pár minút často aj polhodinu alebo viac, záležiac na veľkosti plochy a komplexnosti objektu. Namiesto vedra, vody, saponátu a iných prípravkov si tak budete môcť očistiť mnohé predmety ktoré nájdete vo vašej záhrade, garáži či doma, za pomoci vody ktorá je vypúšťaná cez trysku pod silným tlakom. Prvým a najdôležitejším krokom je zvoliť ten najvhodnejší vysokotlakový čistič. Určite si nechcete zakúpiť prisilný, ktorého výkon je nad vaše bežné potreby a prípadne môže poškodiť váš majetok, alebo prislabý, ktorý kvôli nedostatku výkonu bude predlžovať vašu prácu a tak stratíte viac času a vody, ako by ste stratili v prípade správnej kúpy.

Vo všeobecnosti môžeme vysokotlakové čističe rozdeľovať do dvoch (niekedy troch) hlavných kategórií:

  • profesionálne: sú výkonnejšie, určené na priemyselné a náročnejšie využitia
  • domáce: určené pre bežného spotrebiteľa, ich cena je nízka a oveľa prijateľnejšia, určené na jednoduchšie práce

1. Cena

Pokiaľ nemáte neobmedzený rozpočet, cena vysokotlakového čističa je dôležitým faktorom ovplyvňujúci vaše konečné rozhodnutie. To, koľko by ste mali za čistič zaplatiť záleží na vašom rozpočte, ako aj vašich potrebách. Trh vysokotlakových čističov je spolarizovaný, na jednej strane môžete nájsť pomerne neznáme a pochybne vyzerajúce čističe za 50 € ktorých stavba nevyzerá najkvalitnejšie a ich výkon nemusí byť dostatočný, na druhej strane nájdete 500 € čističe ktoré sú použiteľné na tie najnáročnejšie práce. V takomto trhu je pre vás, ako bežného spotrebiteľa, najvýhodnejšie pozerať sa na produkty v rozmedzí týchto extrémov.

Tie najznámejšie a overené značky sú často tie najdrahšie, pretože na trh privádzajú produkt s istotou, že ho niekto už kvôli samotnej značke zakúpi. Tieto produkty môžu byť robustnejšie s oveľa kvalitnejšou konštrukciou, a práca s nimi bude zábavnejšia než v prípade ich lacných náprotivkoch, nakoľko ich motor bude často silnejší a tichší. To avšak neznamená, že je nutné siahnuť po často predražených istotách. Na trhu sa totižto nachádzajú tak zlé, ako aj dobré čističe, ktorých cena nemusí byť frustrujúco vysoká.

Čím viac ste ochotný zaplatiť za vysokotlakový čistič, tým výkonnejší môžete získať. No v niektorých prípadoch môže byť lepšou investíciou práve zakúpenie adaptovateľnejšieho čističa, než supervýkonného. Všetko závisí na vašich potrebách.

2. Tlak vysokotlakového čističa

Tlak vody ktorá prúdi cez trysku je udávaná v baroch. Tento tlak je indikátorom sily prúdu vody, s pomocou ktorého budete schopný očistiť objekty a plochy. Platí, že čím vyšší tlak je čistič schopný vyvinúť, tým viac je stavaný na náročnejšie použitia.

Ak plánujete využívať váš budúci čistič v domácnosti na jednoduchšie práce, ako je napríklad umývanie záhradných stoličiek, stolov, poprípade vozidiel, bude vám postačovať čistič s tlakom aj do 120 barov. Pre o niečo náročnejšie práce a jednoduchšie čistenie vám doporučujeme siahnuť po čističi od 120 barov vyššie.

V prípade, že to myslíte s čistením vážnejšie, môžete siahnuť po čističoch s tlakom od 130 do 140 barov. Takýto čistič vám poskytne tlak dostatočný na vyčistenie objektov s ktorými by mal slabší čistič problémy, od chodníkov po fasády, strechy, gril, bazény a iné objekty či plochy vo vašej domácnosti.

Na trhu sa nachádzajú vysokovýkonné poloprofesionálne/profesionálne čističe s tlakom od 150 do 200 barov, tie poskytujú dostatočný tlak na vyčistenie takmer čohokoľvek čo chcete vyčistiť. Sú schopné čistiť veľké haly, rozľahlé záhrady ťažšie čistiteľné objekty a povrchy.

TIP: Ak ste domáci používateľ, budete chcieť čistič ktorý je všestranný, a tak pokiaľ je to možné, bolo by pre vás len výhodne siahnuť po takom čističi, ktorý obsahuje regulátor tlaku.

3. Prietok vysokotlakového čističa

Prietok je ukazovateľ množstva vody, ktoré pretečie cez čerpadlo čističa za jednú hodinu. Pre niektorých je prietok dôležitejším ukazovateľom než tlak samotný. Nižší prietok (300l až 400l) je vhodný práve na menšie objekty a plochy. Vyšší prietok (od 400l vyššie) znamená lepšie čistiace vlastnosti pri veľkých plochách.

4. Pohon

Elektrický

Takýto pohon vám umožňuje využívať čistič aj vo vnútri vášho domova. Výkonovo slabší, určený najmä na menej seriózne práce a čistenia. Zvyknú byť ľahšie a tichšie.

Benzínový

Poskytujú vysoký výkon a teda rýchle a efektívne čistenie rôznych plôch. Nevyužiteľný vo vnútri domova, je ťažší a hlučnejší. Ponechaním v nečinnosti mu môžete prehriať čerpadlo, čím sa môže poškodiť v prípade narušenia istiaceho ventilu. V chladných klímach je potrebné počas zimy používať nemrznúcu zmes.

5. Cieľový používateľ

Bežný spotrebiteľ

Čističe pre bežného používateľa sú veľmi cenovo prijateľné a sú určené najmä pre tých, ktorí chcú aby ich dom vyzeral čisto. Sú vybavené lacnejším motorom a čerpadlom a nie sú určené na každodenné využitia, skôr na človeka, ktorý si umýva svoje auto raz za týždeň, alebo vykonáva jarné upratovanie.

Poloprofesionálne využitie

Vypĺňa priestor medzi wapkami určené pre bežných spotrebiteľov a profesionálov. Sú vybavené profesionálnymi čerpadlami a o niečo lacnejším motorom, alebo profesionálnym motorom a menej kvalitným čerpadlom. V oboch prípadoch sú kvalitnejšie než v prípade čističov pre bežných spotrebiteľov. Sú určené na pravidelné využitia a pre ľudí, ktorí to myslia s čistením vážnejšie.

Profesionál/Priemyselné využitie

Lacnejšie čističe sú výkonnostne pomerne príbuzné. Potom sú tu profesionálne čističe ktorých vlastnosti sa od tých lacnejších výrazne líšia. Tieto čističe sú určené na každodenné náročné využitia pri ktorých by lacné čističe predčasne zhoreli.

Časté otázky

Pomôže mi vyšší prietok v čistení komplexných objektov, ku ktorým sa ťažko dostanem?
Odpoveď: Vysoký prietok u čističa nemusí automaticky znamenať, že je čistič schopný vyvinúť rovnako vysoký tlak. V takomto prípade je to práve tlak, na ktorý by ste sa mali zamerať.
Akým spôsobom mi môže mráz poškodiť wapku?
Odpoveď: Akákoľvek zostatková voda vo vnútri vysokotlakového čističa počas mínusových teplôt zamrzne, čím dochádza k možnému poškodeniu čističa. Je preto dôležité zbaviť sa akejkoľvek vody zadržanej v jeho vnútri. Nezabudnite na pridanie nemrznúcej zmesi v prípade, že používate benzínový čistič.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 10 Priemerne: 4.7]