test vinotékK moderným, funkčným, ale aj estetickým domácim spotrebičom nepochybne patrí chladnička na víno, tzv. vinotéka.  Pre milovníkov vín je výbornou alternatívou k vínnej pivnici v porovnaní s ktorou je podstatne menšia a praktickejšia. Medzi jej hlavné funkcie patrí uchovať víno v správnej teplote a vlhkosti dlhší čas bez toho, aby stratilo na svojej kvalite.

Pevná konštrukcia vinotéky pozostávajúca z kovového rámu vo vnútri ktorého sa nachádza tvrdé sklo s UV filtrom chráni víno pred svetlom, nepríjemnými zápachmi, oxidáciou a poskytuje tak vhodné podmienky nielen na jeho uschovanie, ale aj zrenie. Vďaka vnútornému podsvieteniu jednotlivých políc na vinotéka sa hodí tak do kuchyne, ako aj do obývačky, kde bude zároveň pekným interiérovým doplnkom.

Náš test vinoték vám predstavuje rebríček tých najlepších vinoték, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Candy CWC 154 EEL
vinoteka Candy CWC 154 EEL
299€
2.Klarstein Reserva 8 Slim Uno
vinoteka Klarstein Reserva 8 Slim Uno
129€
3.Philco PW 12
Vinotéka Philco PW 12
119€
4.Klarstein Bellevin 6 Uno
vinoteka Klarstein Bellevin 6 Uno
109€
5.Hyundai VIN18
Vinotéka Hyundai VIN18
119€

Ako si vybrať tú správnu vinotéku?

Podľa čoho vybrať tú najlepšiu vinotéku? Ktoré parametre sú pri jej kúpe rozhodujúce?

Podobne ako u iných domácich spotrebičov, aj v prípade chladničky na víno by ste si mali najskôr premyslieť všetky vaše očakávania. Aké množstvo vín do nej plánujete ukladať? Preferujete jeden druh vína, alebo viac druhov? Kde plánujete vinotéku umiestniť? Potrpíte si výhradne na funkčnosť, alebo aj na dizajn?

1. Typ vinotéky a klimatická trieda

Pri výbere vinotéky sa stretnete s dvoma základnými typmi, voľne stojacou a vstavanou  vinotékou, ktorá je súčasťou kuchynskej linky. Výhoda tohto typu spočíva najmä v tom, že vidíte iba jej prednú časť, boky a zadná časť sú v obklopení ostatných spotrebičov. Je teda ideálna na vyplnenie prázdneho miesta v kuchynskej linke. Ak už v kuchyni nemáte priestor na ďalší spotrebič, siahnite po voľne stojacej vinotéke, ktorej výber však musíte prispôsobiť teplote miestnosti kde bude umiestnená.

Vinotéky s klimatickou triedou SN môžu byť umiestnené v miestnosti s teplotou od + 10 do 32 °C. Vyššiu teplotu +16 až 32 °C si vyžadujú vinotéky s označením N, +18- 38 °C vinotéky ST a najvyššiu teplotu si vyžaduje klimatická trieda T +18 – 42 °C. Vrátane teploty miestnosti však netreba zabúdať ani na  dizajn voľne stojacej vinotéky a kvalitu použitých materiálov. Obzvlášť v prípade, ak sa ju rozhodnete umiestniť na viditeľné miesto, napríklad do obývačky.

2. Jednozónové vs. viaczónové vinotéky

Jedným zo základných kritérií nad ktorým by ste sa mali zamyslieť je počet zón ktorými chladnička na víno disponuje. Cenovo najdostupnejšie sú jednozónové vinotéky, tie sú určené  na uskladnenie iba jedného druhu vína, keďže nastavená teplota je rovnaká pre všetky poličky.  Ak teda preferujete viac druhov vína, vinotéka s jednou zónou vám rozhodne nebude stačiť.

Odporúčame teda siahnuť skôr po minimálne dvojzónovej vinotéke, ktorá vám umožní nastaviť dve rôzne teploty tak pre červené, ako aj biele víno. Najuniverzálnejšie, avšak cenovo najdrahšie sú viaczónové vinotéky, ktoré poskytujú minimálne tri a viac nastaviteľných teplotných pásiem. Do jednej poličky tak môžete dať červené víno, do druhej biele, do ďalšej šumivé, či archívne víno, pričom každé bude mať špecifickú teplotu a vlhkosť, ktorú potrebuje.

3. Kapacita vinotéky

Znamená objem litrov, alebo počet fliaš, ktoré sa do chladničky na víno zmestia. Ak neplánujete uchovávať veľké množstvo vín, skôr len zopár druhov na špeciálne príležitosti, postačí vám vinotéka s kapacitou 38 až 40 fliaš, samozrejme na trhu nájdete aj podstatne väčšie vinotéky určené pre  viac ako 190 fliaš, ktoré sú ale vhodné skôr pre nadšených zberateľov, alebo do podnikov.

Od kapacity vinotéky sa odvíja aj počet políc, pričom do jednej širšej police sa zmestí až päť fliaš. Celkový počet políc sa pohybuje minimálne od 3 až po 15 a viac políc v závislosti od ich výšky. V súvislosti s policami netreba zabúdať ani na ich materiál, chromované poličky sú síce lacnejšie, avšak v porovnaní s drevenými v udržovaní správnej vlhkosti podstatne zaostávajú.

4. Chladenie vína

Je zabezpečované ekologickým termoelektrickým článkom, alebo výkonným kompresorom. Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody. Z pohľadu nižšej spotreby elektrickej energie a vyššieho výkonu jednoznačne víťazí vinotéka s chladením prostredníctvom kompresoru. Tieto vinotéky sú však podstatne drahšie a hlučnejšie, v domácnosti s malými deťmi by tak mohli byť prekážkou, najmä ak bežia celých 24 hodín denne.

Vinotéky s termoelektrickým článkom sú zas lacnejšie a podstatne tichšie, avšak výkonom výrazne zaostávajú. Nepotešia ani spotrebou elektrickej energie, ktorá je podstatne vyššia ako u vinoték s kompresorom.

5. Spotreba elektrickej energie

Podobne ako klasická chladnička na potraviny, aj chladnička na víno funguje neustále, t.j. 24 hodín, 7 dní v týždni. Ak teda chcete čo najviac financií ušetriť, rozhodne si nezabudnite skontrolovať energetický štítok  s príslušnou energetickou triedou do ktorej daný typ vinotéky spadá. K najúspornejším modelom s minimálnymi prevádzkovými nákladmi patria vinotéky energetickej triedy A++, A+, A a B.

Pri niektorých vinotékach nájdete aj konkrétnu spotrebu elektrickej energie v kW, optimálna spotreba elektrickej energie sa pohybuje okolo 0,5 Kw za 24 hodín, avšak čím je nižšia tým lepšie. K výraznému zníženiu elektrickej energie môže u niektorých modelov dopomôcť aj chladenie prostredníctvom spomínaného  kompresoru, či nižšia teplota miestnosti s vinotékou.

6. Funkcie

Vrátane možnosti regulácie teploty jednotlivých políc u viac zónových vinoték stoja za pozornosť aj ďalšie funkcie, ktoré prispievajú nielen k zachovaniu kvality vína, ale i ku komfortnejšiemu používaniu samotnej vinotéky.

Antibakteriálna ochrana je jednou z najdôležitejších funkcií chladničiek na víno, keďže ho chráni pred napadnutím škodlivými baktériami.

Chuť vína ovplyvňujú aj rôzne zápachy, ktoré sa dostanú do vinotéky.  Z tohto dôvodu je dobré, ak vinotéka disponuje filtrom  vzduchu (airfresh filter) ktorý eliminuje nepríjemné zápachy a spolu s uhlíkovým filtrom zabezpečuje neustály prívod čerstvého vzduchu.

Dotykové svetlo (touchlight) zas zariadi automatické rozsvietenie vnútorného priestoru vinotéky už pri dotknutí sa rúčky na otváranie.

Veľmi praktickou pomôckou je špeciálna priehradka na karafu s vínom, vďaka ktorej si môžete váš obľúbený nápoj vypiť v rovnakej kvalite ako ste si ho odložili aj oniekoľko hodín.

Ak ste milovníkom dokonale vychladeného vína pri kúpe dbajte na to aby daný model disponoval funkciou superchladenia prostredníctvom ktorej dokážete rýchlo znížiť teplotu vo vinotéke na minimum a o pár minút sa už môžete tešiť na pohár dobre vychladeného vína.

Čo by ste mali pred samotným používaním vinotéky vedieť ?

Na to, aby si víno zachovalo svoju kvalitu čo najdlhšie je nevyhnutné nastaviť správnu teplotu vo vinotéke. Každý druh vína je však špecifický a vyžaduje si iné teplotné podmienky. Na základe toho vám prinášame prehľad optimálnych teplôt pre jednotlivé druhy vín: 

Druh vína Optimálna teplota Uloženie
Červené víno zrelé 16 až 18 °C Horná časť vinotéky
Červené víno mladé 14 až 16 °C Horná časť vinotéky
Biele víno suché 9  až 11 °C Stredná/ spodná časť
Biele víno sladké 7 až 9 °C Stredná/ spodná časť
Šumivé víno a šampanské 4  až 6 °C Spodná časť vinotéky

Popri správnej teplote dbajte aj na to, aby sa víno vždy dotýkalo korku, ak by bol korok suchý víno oxiduje a stráca na kvalite. Taktiež dlhodobo nevystavujte víno umelému svetlu a slnečnému žiareniu.

Ako sa správne starať o vinotéku ?

Pre správne fungovanie vinotéky je dôležité ju aspoň raz za pol roka dôkladne vyčistiť. Pred samotným čistením odpojte vinotéku z elektrickej energie a vyberte všetky fľaše vína. Následne namočte handričku do čistej, vlažnej vody zmiešanej s dvoma čajovými lyžičkami sódy bikarbóny a opatrne poumývajte police, koľajničky a ďalšie časti. Nezabudnite ani na jej dno a vonkajšie časti. Po umytí ju nechajte uschnúť, zapojte do elektrickej energie, nastavte správnu teplotu a poukladajte naspäť do políc jednotlivé fľaše vína.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.9]