test sporákovKuchynský sporák je zariadenie, ktoré slúži na tepelnú úpravu jedál. Sporák má viacero častí a to konkrétne: varnú plochu, rúru na pečenie a niekedy môže mať v sebe zabudovaný aj gril či mikrovlnnú rúru.

Kuchynský sporák funguje na základe chemickej alebo elektrickej energie, ktorú premieňa na teplo. Toto teplo potom my používame na prípravu varených, vyprážaných či pečených jedál. Kuchynský sporák je dnes už súčasťou každej modernej domácnosti a pri jeho výbere si môžete zvoliť z rôznych materiálov podľa vášho vlastného vkusu.

Inšpirujte sa pri výbere sporáku našim testom sporákov, ktorý bol vypracovaný na základe rôznych aktuálnych porovnaní a užívateľských recenzií.

V našom teste sporákov môžete nájsť tie najlepšie sporáky z kategórií: plynové sporáky, elektrické sporáky a kombinované sporáky. V prípade, že stále premýšľate a neviete sa rozhodnúť, ktorý sporák je ten pravý a kvalitný, mohol by vám pomôcť náš rebríček tých najobľúbenejších sporákov na trhu.

 

Test – TOP5 najlepšie plynové sporáky

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.MORA P140AW
sporak MORA P140AW
179€
2.MORA P 140 AW1
sporak MORA P 140 AW1
189€
3.BEKO FSG52020FW
sporak BEKO FSG52020FW
179€
4.MORA P 151 BW
plynový sporák MORA P 151 BW
186€
5.Mora P 262 AW
sporak Mora P 262 AW
279€

Test – TOP5 najlepšie elektrické sporáky

Detail produktuHodnoteniePribližná cena
1.Amica 510CE1.30PW
elektrický sporák Amica 510CE1.30PW
220€
2.Mora E 110 AW
elektrický sporák Mora E 110 AW
168€
3.ZANUSSI ZCE 540G1 WA
elektrický sporák ZANUSSI ZCE 540G1 WA
169€
4.ZANUSSI ZCV 550K1 WA
elektrický sporák ZANUSSI ZCV 550K1 WA
239€
5.Electrolux EKC6430AOX
sporak Electrolux EKC6430AOX
399€

Test – TOP5 najlepšie kombinované sporáky

Detail produktuHodnoteniePribližná cena
1.Amica 510GE1.23PFW
kombinovaný sporák Amica 510GE1.23PFW
149€
2.Zanussi ZCK242G1WA
sporak Zanussi ZCK242G1WA
199€
3.Mora K 152 BW
sporak Mora K 152 BW
194€
4.MORA K 865 BW
kombinovaný sporák MORA K 865 BW
279€
5.Mora K 865 BW
sporak Mora K 865 BW
267€

Ako správne vybrať ten najlepší sporák?

Je asi samozrejmé, že farbu alebo materiál z akého sporák je si vyberajte podľa farieb vašej kuchyne aby tam dokonale sadol a ladil. Sú však aj ďalšie podstatné faktory, ktoré ovplyvňujú výber sporáku.

Určite sa zamerajte na veľkosť alebo teda šírku sporáku. V prvom rade sa však rozhodnite či bude sporák stojaci alebo voľne stavaný.
Stavané kuchynské sporáky sú v podstate zabudované do celej kuchynskej linky. Bežná šírka sporákov je asi 50 až 60 cm. Ďalej to už záleží od umiestenia kuchynskej linky a od celkového zariadenia kuchyne.

Typy sporákov

Plynový

Plynový sporák má varnú dosku, ktorá svojim prispôsobením poskytuje skvelé miesto pre stabilné položenie hrncov a panvíc. Dokonca vďaka nej usporíte tepelnú energiu. Rúra, fungujúca na plyn sa ťažko reguluje. Všetko čo do nej dáte bude ohrievať zospodu a to znamená, že môžete skončiť s pripálenými pochúťkami namiesto napučaného koláča.

Ak si plánujete zaobstarať takýto sporák je potrebné aby ste mali v byte alebo dome zavedený plyn a tento úkon môže vykonávať iba skúsený pracovník. Takže vo všeobecnosti sa plynový sporák v dnešnej dobe úplne neoplatí ak naň nemáte vopred vytvorené dokonalé podmienky.

Výhody:

– úspora energie
– nízke náklady
– neuniká teplo
– rýchla intenzita ohrevu

 

Elektrický

Elektrické sporáky sú omnoho populárnejšie dnešnej dobre. Poznáme viaceré typy týchto kuchynských sporákov:

a) Sklokeramická varná doska plus elektrická rúra

Tieto typy varných dosiek sú aktuálne veľmi obľúbené medzi ľuďmi. Vyznačujú sa totiž hladkým povrchovým materiálom a práve vďaka materiálu z akého sú vyrábané teplo smeruje nahor a nie hocikde do strán. Týmto spôsobom značne ušetríte energiu.

Sklokeramické varné dosky sa jednoducho čistia za čo môže ich hladký a rovný povrch a teda sú veľmi jednoduché na celkovú údržbu. Určite si však dávajte pozor aby nedošlo k poškodeniu tejto dosky keďže je vyrobená z trochu jemnejšieho materiálu náchylného na poškodenie alebo rozbitie. Vyvarujte sa teda manipulácii ťažkých a ostrých predmetov v blízkosti sporáku s týmto typom varnej dosky.

b) Indukčná varná doska plus elektrická rúra

Varná doska s týmto názvom vyzerá veľmi podobne ako už spomínaná sklokeramická. Inak však funguje zahrievanie. Táto doska je nastavená tak, že ohrieva iba miesto, kde sa hrniec alebo panvica dotýkajú varnej dosky. Teplo sa teda nestráca do strán, ale ohrieva len tam kde to potrebujeme. Miesto okolo hrnca je príjemné chladné a nezahrieva sa.  A zase sa u stretávame s výhodou úspory energie.

c) Liatinová varná doska plus elektrická rúra

Liatinová doska je o trochu cenovo výhodnejšou možnosťou. Nevýhodou je ich pomalé zahrievanie a po dovarení býva doska dlhšie teplá. Tu prichádza ku strate a plytvaniu elektrickej energie keďže aj po ukončení ohrievania teplo stále uniká.

Výhody

– regulácia tepla
– viacero typov varných dosiek

 

Kombinovaný

Kombinované sporáky sú rozdielne tým, že disponujú plynovou varnou doskou a zároveň elektrickou rúrou. Má viacero funkcií čo sa týka elektrickej rúry pretože ponúka širokú škálu nastavení:

Horný ohrev – znamená, že teplo bude smerovať zhora čo znamená rovno na potravinu, ktorá je tam položená.

Dolný ohrev – tento ohrev používa ohrevné teleso, ktoré je umiestnené na spodku a táto funkcia je vhodná na pečenie.

Horný aj dolný ohrev – teplo bude smerovať aj zhora aj zdola a to znamená rovnomerné pečenie jedál. Vhodné na pečenie koláčov, či iných pokrmov.

Ešte ďalšie funkcie ponúkajú drahšie kombinované sporáky a sú to funkcie ako napríklad gril, ktorý sa dá využiť na klasické grilovanie potravín.

Ďalej to je teplovzdušné pečenie, ktoré funguje na základe teplého vzduchu v rúre a tak zahrieva pokrm.

Možné sú aj funkcie rozmrazovania či funkcia s názvom PIZZA. A na koniec je to ohrievanie spojené s ventilátorom a táto funkcia je vhodná na pečenie koláčov alebo kysnutého cesta. Teplo sa totiž rovnomerne cirkuluje.

Výhody

– rúra má množstvo funkcií pečenia
– po vypnutí neuniká teplo
– praktické

 

Ďalšie rôzne dôležité funkcie sporáka

Sú tu aj isté funkcie, ktoré sú akýmsi základom pri výbere sporáka. Tieto všetky by mal obsahovať kvalitný sporák:

Časovač – nastavíte časovač a keď sa jedlo dopečie alebo polievka dovarí, varná doska alebo teda konkrétny horák sa sám vypne.

Budík – ten si môžete nastaviť podobne ako časovač, no budík vás len upozorní, že už uplynul stanovený čas a začne pípať.

Ďalšie funkcie sú napríklad detská poistka, ktorá zabraňuje sporák zapnúť alebo rôzne pamäťové funkcie, ktoré už však nemusí mať každý sporák.

Takže výber sporáka by mal byť naozaj dôsledný a vždy treba zhodnotiť čo je pre vás najlepšie. Musí sadnúť nielen veľkosť a štýl, ale dbajte na to aby ste mali na sporáku všetky funkcie, ktoré bežne používate. Elektrický, plynový či kombinovaný, je už len otázka zvyku alebo toho, čo je vám pohodlnejšie a jednoduchšie na používanie.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.9]