test solarnych sprchLetné dni si priam žiadajú trávenie voľného času vonku. Solárna sprcha (sprcha do záhrady) sa stáva obľúbeným doplnkom záhrady, pretože predstavuje ekologickú a zároveň ekonomickú cestu, ako získať teplú vodu. Jej nepopierateľnou výhodou je tiež fakt, že v závislosti od Vašich podmienok môže plniť hneď niekoľko funkcií, ktoré Vám v našom dnešnom článku predstavíme do detailov.

Pred výberom by ste mali poznať solárne sprchy čo najviac, pretože výber správneho modelu môže rozhodnúť o tom, či Vám solárna sprcha prirastie k srdcu alebo nie. Solárne sprchy umožňujú ohriať studenú vodu až na teplotu 55°C, sú však i typy s ohrevom vody na 70°C. V ich prospech hovorí i jednoduchá inštalácia, ktorú bez problémov zvládnu i úplní začiatočníci. Solárna sprcha nie je len tak obyčajná sprcha a rozhodne si zaslúži Vašu pozornosť.

Náš test solárnych spŕch vám predstavuje rebríček tých najlepších solárnych spŕch, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie solárne sprchy

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.HANSCRAFT Blue Rainbow 3
solarna sprcha HANSCRAFT Blue Rainbow 3
89 %; 28 recenzií309€
2.Marimex 10992055 Solárna sprcha 35 l
solarna sprcha Marimex 10992055 Solárna sprcha 35 l
100 %; 1 recenzie289€
3.Hawaj 70558 Alu 40l
solarna sprcha Hawaj 70558 Alu 40l
100 %; 4 recenzie209€
4.HAWAJ WONDER RAIN 35 L
solarna sprcha HAWAJ WONDER RAIN 35 L
95 %; 2 recenzie189€
5.BESTWAY Comfort
solarna sprcha BESTWAY Comfort
85 %; 24 recenzií139€
6.Hawaj 70548 Solárna sprcha 38 L
solarna sprcha Hawaj 70548 Solárna sprcha 38 L
85 %; 5 recenzií149€
7.Hawaj 70535 Fantasy Rain 35 l
solarna sprcha Hawaj 70535 Fantasy Rain 35 l
85 %; 8 recenzií149€

Ako vybrať najlepšiu solárnu sprchu?

So solárnymi sprchami sa najčastejšie stretávame pri bazénoch. Možnosť opláchnuť sa pred vstupom do čistej vody bazéna je veľmi vyhľadávaná z mnohých dôvodov. To však nie je jediná možnosť, ako solárnu sprchu využiť.

1. Bazén i záhradka – solárna sprcha má množstvo využití

 

Využitie pri bazéne

Ako sme už naznačili v predchádzajúcich riadkoch, solárne sprchy sú mimoriadne vyhľadávané najmä pri bazéne. Už z klasických plaveckých kurzov si pamätáme potrebu opláchnuť sa pred vstupom do bazénu. Prečo je to nutné? V prvom rade si musíme uvedomiť, že na našej pokožke sa nachádza množstvo rôznych mikroorganizmov, ktoré prenesieme do vody. Ak sa pred vstupom do bazénu opláchneme, zabezpečíme zmytie väčšiny baktérií i vírusov z našej kože. Rovnako sa na našej pokožke nachádzajú mechanické nečistoty v podobe prachu či odumretých kožných buniek. Ak použijeme solárnu sprchu pred vstupom do bazénu, prinášame do vody oveľa menej nečistôt. A vďaka tomuto kroku je voda v bazéne čistejšia a my musíme vynakladať o niečo menej starostlivosti o čistenie bazéna a používať menej bazénových chemikálií.

Využitie v záhradke

Nezameriavajme sa však pri solárnej sprche len na samotný bazén. Máte záhradku, v ktorej s radosťou trávite svoje voľné chvíle? Starostlivosť o rastliny so sebou prináša množstvo nečistôt v podobe hliny i prilepených uschnutých listov. Okrem toho predstavuje bujný porast ideálne prostredie pre kliešte a iné parazity, ktoré sa dokážu potom ľahko dostať na Vašu pokožku. Jedna z dobrý rád znie, že ak sa chcete vyhnúť kliešťom, hneď po pobyte vonku sa osprchujte. A práve na to môžete využiť solárnu sprchu. Hrubých nečistôt sa zbavíte už vo vonkajšom prostredí a nehrozí znečistenie Vášho domova či záhradnej chatky. Osviežte sa i bez potreby bazéna ekologicky a jednoducho. Zároveň získavate na svojom pozemku spoľahlivý zdroj teplej vody, ktorý využíva energiu dostupnú pre každého z nás. Solárnu sprchu môžete na vonkajšie sprchovanie využívať od jari až do jeseň. A to už rozhodne stojí za zváženie.

2. Hlavné výhody solárnej sprchy

 • Osvieženie pred bazénom zabezpečuje menej baktérií na Vašej pokožke a následne nižšie náklady na čistenie bazéna a menej časté používanie bazénových chemikálií
 • Ak vlastníte záhradku vďaka sprche predídete znečisteniu vnútorných priestorov, pretože sa môžete osprchovať už vonku
 • Znižujete riziko nákazy kliešťami, pretože sa hneď vysprchujete
 • Máte zdroj osvieženia i v prípade, že sa na Vašom pozemku nenachádza bazén

3. Ako funguje solárna sprcha?

Princíp solárnej sprchy je mimoriadne jednoduchý. Každá záhradná solárna sprcha disponuje zásobníkom, do ktorého napustíte studenú čistú vodu. Zásobník je vo väčšine prípadov vyrobený z umelých materiálov (plast) alebo z hliníku. Voda v zásobníku sa nahrieva vďaka energie zo slnečných lúčov (solárna energia). V tomto prípade je správnym krokom preštudovať si, na akú teplotu sa voda v solárnej sprche nahreje. Niektorí výrobcovia udávajú hranicu 50°C, je však možné stretnúť sa i s hodnotami 60°C či 70°C.

Pri solárnej sprche je rovnako dobrým krokom zabezpečiť prípojku na vodu, ktorá bude mať dostatočný tlak (aspoň 3 bary). Týmto spôsobom je zabezpečené, že voda zo sprchy veľmi dobre tečie. A ako to funguje ďalej? Ako klasická sprcha, pretože každá solárna sprcha disponuje miesiacou batériou, ktorá umožňuje miešanie teplej a studenej vody pre dosiahnutie optimálnej teploty pre Vás. Ak nepatríte medzi milovníkov extrémne horúcej vody, ale dávate prednosť vlažnej, nemusíte mať obavy z nahriatej vody – namiešate si vodu podľa svojich preferencií.

Ako postupovať v prípade, keď máte prípojku s nízkym tlakom vody?

Ani v tomto prípade nie je potrebné vešať hlavu. Na trhu sa už teraz pohybujú modely s čerpadlom. Ak kombinujete solárnu sprchu s čerpadlom, nezabúdajte na prvok nazývaný rýchlospojka, ktorý zabezpečí dostatok vody i po vypnutí čerpadla. Väčšina čerpadiel je totiž navrhnutá tak, že po ich vypnutí sa voda vráti späť do studne či iného zdroja vody. Na tom by nebolo nič zlé, keby Vám v tomto prípade neostal prázdny zásobník solárnej sprchy a Vy potom musíte čakať, kým sa voda opäť nahreje. Vďaka rýchlospojke však voda z okruhu neunikne späť ku zdroju.

4. Prenosná alebo pevná solárna sprcha?

Dostávame sa k samotnému výberu solárnej sprchy. V prvom rade je potrebné vybrať si typ solárnej sprchy, ktorý budete používať Na výber máte dva základné typy: prenosná a pevná solárna sprcha. Ako si medzi nimi vybrať a ktorý typ bude pre Vás vhodnejším kandidátom?

Pevná solárna sprcha je ideálnou voľbou pre záhradkárov alebo majiteľov veľkých murovaných bazénov. Vyžaduje si priestor, kam ju namontujete. Pevná solárna sprcha sa montuje na betónový podstavec alebo na dlažbu na terase či pri samotnom bazéne. Jej výraznou výhodou je väčší zásobník na vodu a tiež zabudovaná funkcia na oplach nôh (ktorá však nebýva samozrejmosťou a je potrebné si za ňu priplatiť).

Pevná solárna sprcha

Výhody:

 • Väčší zásobník na vodu
 • Funkcia samotného oplachu nôh
 • Pevnejšia konštrukcia

Nevýhody:

 • Vyššie počiatočné finančné náklady
 • Vyžaduje miesto, kde je možné ju primontovať ( a zároveň ju potom nie je možné jednoducho presúvať z jedného miesta na druhé)
 • O niečo náročnejšia konštrukcia

Druhým typom solárnych záhradných spŕch je prenosná sprcha, ktorá predstavuje ideálne osvieženie počas horúcich letných dní. Je vhodná pre tých, ktorí nemajú dostatok miesta na záhrade a hľadajú kompaktnejší model, ktorý nebude nadbytočne zaberať priestor. Jednoducho ju prenesiete z jedného miesta na druhé, je potrebné len natiahnuť hadicu od zdroja vody. Inštalácia je jednoduchá a zvládne ju každý.

Prenosná solárna sprcha

Výhody:

 • Nižšie počiatočné náklady
 • Jednoduchá inštalácia
 • Možnosť prenášať sprchu z jedného miesta na druhé podľa potreby

Nevýhody:

 • Menší objem zásobníka na vodu
 • Konštrukcia je menej pevná a v niektorých prípadoch hrozí prevrhnutie

Existuje ešte tretí typ solárnej sprchy, ktorý je však oveľa menej známy a oveľa menej využívaný než predchádzajúce dva typy. Reč je o solárnych turistických sprchách, ktoré jednoducho zbalíte do batohu a zoberiete so sebou na výlet. Sú vhodné pre cestovateľov, ktorí si chcú dopriať príjemnú sprchu i na odľahlých miestach bez civilizácie. Ako tento typ funguje? Rovnako ako každá solárna sprcha – čierna (vo väčšine prípadov) plastová nádoba ohreje vodu za použitia solárnej energie. Turistické sprchy sú veľmi ľahké, aby v príručnej batožine nezaberali nadbytočný priestor.

5. Veľkosť zásobníku na vodu

Hneď ako si zvolíte typ solárnej sprchy, ktorý je pre Vás najvhodnejší, budete sa zamýšľať nad veľkosťou zásobníka na vodu. V tomto prípade je potrebné opäť uvažovať nad rôznymi modelmi, ktoré by boli pre Vás vhodné. Ak zvolíte príliš malý zásobník, pravdepodobne nebude postačujúci pre Vaše potreby. Na druhej strane, extrémne veľký zásobník znamená nielen vyššie finančné náklady na kúpu sprchy, ale zároveň strávite i dlhý čas pri čakaní na ohrev vody solárnou energiou. Ako teda nájsť správne riešenie? Uvažujte nad tým, koľko ľudí a ako často bude solárnu sprchu využívať.

Solárne sprchy, ktorých objem zásobníka sa pohybuje do 10 litrov sú vhodnou voľbou pre extrémne rýchle opláchnutie. Ak plánujete používať solárnu sprchu pri opláchnutí z bazéna alebo pri vstupe do bazéna, Vaša voľba by sa už mala zameriavať na solárne sprchy s objemom do 15 litrov. Solárne sprchy s objemom 20 litrov sú už vhodné na sprchovanie po dobu 10 minút a sú skvelou voľbou napríklad pre záhradkárov, ktorí chcú zo seba po práci v záhradke zmyť hrubé nečistoty po práci. Ak však plánujete sprchovanie pre celú rodinu, Vaša voľba by mala padnúť na sprchy so zásobníkom o objeme 30 litrov a viac. Zmätení pri výbere správnej solárnej sprchy? Odporúčame Vám našu tabuľku, ktorá Vám rozhodne pomôže vybrať ten správny typ solárnej sprchy pre Vás:

 

Objem sprchy Na čo môžete sprchu využiť?
do 10 litrov extrémne rýchle opláchnutie – slúži predovšetkým na osvieženie počas horúceho letného dňa
do 15 litrov rýchle opláchnutie pred vstupom do bazéna
20 litrov sprcha trvajúca 5-10 minút – vhodná voľba pre záhradkárov na osvieženie i očistenie
30 litrov a viac skvelé sprchovanie pre celú rodinu pred vstupom do bazéna

 

Čím väčší zásobník, tým dlhšie sprchovanie si užijete. Nezabúdajte však i na to, že s väčším zásobníkom rastú i finančné náklady na kúpu sprchy a rovnako sa predlžuje čas, ktorý je potrebný na nahriatie vody.

6. Materiál solárnej sprchy

 

A) Hliník / hliníkové zliatiny

Prvým z parametrov Vašej záhradnej sprchy, ktorý budete zvažovať je materiál, z ktorého je vyrobený zásobník na vodu. Vo väčšine prípadov sa stretávame s hliníkom a plastom. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody. Ak hľadáte materiál ktorý nevyvedú z rovnováhy žiadne zásahy počasia, rozhodne by ste mali uvažovať nad hliníkom, ktorý vyniká veľmi dobrou odolnosťou. Zároveň je veľmi ľahký, a práve preto ho môžete veľmi jednoducho premiestňovať z miesta na miesto.

Má však i svoje slabé stránky, medzi ktoré sa jednoznačne radia vysoké finančné náklady. Solárne sprchy s hliníkovým zásobníkom na vodu sú niečo drahšie ako solárne sprchy so zásobníkom plastovým. Dovolíme si tiež poznamenať, že v prípade hliníkových zásobníkov sú použité na výrobu hliníkové zliatiny, ktoré vynikajú ešte lepšími vlastnosťami ako samotný hliník.

B) Plast

Druhou voľbou je pochopiteľne plast. Umelé materiály ešte stále zažívajú svoj obrovský rozmach a inak tomu nie je ani v prípade solárnych spŕch. Výhodou plastových zásobníkov na vodu je nízka hmotnosť, ktorá umožňuje jednoduchú manipuláciu, a nízke kúpne náklady v porovnaní s hliníkovým zásobníkom. Nevýhodou je práve stabilita plastových materiálov v meniacich sa vonkajších podmienkach. Pri plastovom zásobníku musíte rátať s možnosťou, že vplyvom vysokých teplôt môže zmeniť svoje vlastnosti, čo je značne nevýhodná vlastnosť. Rýchle ochladenie plastu zas spôsobuje krehnutie materiálu. V extrémnych prípadoch môže pri plastových zásobníkoch na vodu dôjsť k deformácii a neskôr i k prasknutiu, ktoré predstavuje nenávratné poškodenie.

TIP: Pri prenosných solárnych sprchách nezabudnite zvážiť i šírku podstavca a hmotnosť. Dôvodom je stabilita a jednoduché prenášanie. Väčšina výrobcov sa pri konštrukcii podstavca drží rozmerov 11 cm až 60 cm. Pri kúpe solárnej sprchy si overte, že Váš model je dostatočne stabilný a vydrží i veterné počasie. V prípade hmotnosti sa zamerajte predovšetkým na fakt, či sa solárna sprcha jednoducho prenáša z jedného miesta na druhé.

7. Naše tipy pri výbere solárnej sprchy

Pri výbere solárnej sprchy sa snažte zodpovedať základné otázky, ktoré sme stanovili na základe predchádzajúcich bodov:

 • Ako plánujete solárnu sprchu predovšetkým využívať?
 • Aký objem zásobníka solárnej sprchy bude pre Vás najvhodnejší pre Vaše potreby?
 • Máte dostatok miesta na pevnú solárnu sprchu alebo bude pre Vás lepšou voľbou prenosný model, s ktorým môžete jednoducho manipulovať?
 • Je Vami vybraný model dostatočne stabilný?
 • Je pre Vás vhodnou voľbou plastový alebo skôr hliníkový zásobník na vodu, ktorý je odolnejší voči vplyvom vonkajšieho prostredia?

Výber solárnej sprchy rozhodne nie je jednoduchou úlohou, ak chcete dostatočne zvážiť všetky fakty. Pri výbere zásobníka na vodu hrajú proti extrémne veľkým zásobníkom, ktoré možno vo Vašich podmienkach nevyužijete nielen čas nahriatia vody a vyššie finančné náklady. Ale i fakt, že solárna sprcha by nemala byť dlho napustená bez toho, aby nebola pravidelne využívaná.

8. Naše tipy a triky pri používaní solárnej sprchy

Pravidelne meňte vodu v zásobníku – ak necháte vodu v solárnej sprche napustenú dlhšie než niekoľko dní, teplé prostredie a stabilné podmienky budú predstavovať ideálne miesto na množenie baktérií. Premnoženie baktérií vo Vašej solárnej sprche sa môže prejaviť nepríjemným slizom na stenách zásobníka na vodu, ale tiež charakteristickým hnilobným zápachom. Práve preto vodu vypúšťajte zo solárnej sprchy, ak ju neplánujete dlhšiu dobu používať.

Neodporúčame zanedbávať ani pravidelné čistenie – ak chcete svoju solárnu sprchu udržať v dobrej kondícii a zabezpečiť bezpečné sprchovanie sebe i svojim blízkym, pravidelné čistenie je pre Vás nevyhnutnosťou. Dôležité je tiež uvedomiť si, že solárne sprchy, rovnako ako mnohé iné spotrebiče prichádzajúce do pravidelného kontaktu s vodou, trpia usadzovaním vodného kameňa. Vodný kameň sa tvorí kvôli nadmernému obsahu rozpustených solí vo vode (tvrdá voda). Hlavnou zložkou vodného kameňa je uhličitan vápenatý. Vodný kameň môžeme poznať ako bielu až žltú vrstvu na spotrebičoch, ako je práčka či rýchlovarná kanvica. Jeho usadzovanie sa nevyhýba ani solárnej sprche. Extrémne tvrdá voda sa vyskytuje predovšetkým na západnom Slovensku, ostatné kraje si však tiež nemôžu uľahčene vydýchnuť.

Dajte si pozor na vodný kameň – vodný kameň je každý rok zodpovedný za poškodenie tisícok zariadení. V čom tkvie jeho hlavný problém? Usádza sa na častiach zariadenia, ktoré sa veľmi rýchlo ochladzujú a zohrievajú. Vyžaduje vyššiu spotrebu energie na ohrev a spôsobuje postupné krehnutie častí zariadenia. Vodný kameň môže postupne zapríčiniť poškodenie Vašej solárnej sprchy. Pri čistení Vám veľmi dobre môžu poslúžiť prostriedky určené na odstránenie vodného kameňa. Použiť môžete však i bežný kuchynský ocot, ktorý je obľúbeným a často používaným prostriedkom.

9. Ako zapojiť solárnu sprchu?

Podrobný návod, ako zapojiť solárnu sprchu, nájdete pri každom modely. Môžeme Vám prezradiť, že zapojenie solárnej sprchy zvládnete hravo. Pre správne fungovanie solárnej sprchy je potrebné napojiť ju na vodu pomocou hadice. Pevnú sprchu primontujete k podstavcu rovnako jednoducho, prenosná sprcha vyžaduje len dlhú hadicu, ktorá na jej miesto dosiahne.

10. Naše tipy pre správne umiestnenie solárnej sprchy

 • Rovnako ako na prívod vody, myslite i na odtok. V opačnom prípade sa Vám na záhrade začnú tvoriť kaluže, ktoré môžu prilákať neželaných návštevníkov v podobe húb a plesní
 • Sprchu umiestnite na slnečné miesto, aby mohla dostatočne využiť slnečnú energiu na ohrev vody
 • Počas zimného obdobia rozhodne nenechávajte sprchu napojenú na vodu (môže dôjsť k prasknutiu vody)
 • Pred prvými mrazmi odstráňte i zásobník na vodu – odmontujte ho, vysušte a umiestnite na suché miesto (v opačnom prípade sa zásobník môže stať skvelým miestom pre množenie baktérií a rast plesní i húb, ktorých sa budete zbavovať po dlhý čas)

Často kladené otázky pri solárnych sprchách

Čo je to solárna sprcha?

Solárna sprcha je zariadenie, ktoré môžete využiť na ekologický a ekonomický ohrev vody na Vašom pozemku. Využiť ju môžete na rýchle opláchnutie ale i na plnohodnotné sprchovanie, ktoré odstráni mechanické nečistoty.

Na akom princípe funguje solárna sprcha?

Solárna sprcha funguje na princípe ohrevu vody vďaka slnečným lúčom. Vďaka tomu získavate ekonomický ohrev vody na pozemku od jari až do jesene.

Je solárna sprcha vhodná len pre bazény?

Hoci sa so solárnou sprchou stretávame predovšetkým v súvislosti s bazénmi, jej využitie je oveľa univerzálnejšie. V prípade, že patríte medzi vášnivých záhradkárov, solárnu sprchu využijete i na rýchle opláchnutie od hliny a mechanických nečistôt. Rovnako predstavuje solárna sprcha príjemné ochladenie a osvieženie počas horúcich letných dní pre tých, ktorí na svojom pozemku nemajú bazén.

Aké druhy solárnych spŕch poznáme?

Základné druhy solárnych spŕch sú pevná, prenosná a turistická. Pevná potrebuje svoje stále miesto, kam ju namontujete, je však stabilnejšia. Prenosnú môžete pohodlne prenášať z jedného miesta na druhé a turistickú si môžete so sebou zbaliť i na cesty.

Je potrebné pripojiť solárnu sprchu na vodu?

Áno, solárna sprcha potrebuje svoj prívod čistej vody, ktorá prúdi do zásobníku na ohrev vody. Prípojka na vodu pre solárnu sprchu by mala mať tlak aspoň 3 bary. V prípade, že nedokážete dostatočný tlak zabezpečiť, je možné siahnuť po modeloch s čerpadlom, ktoré tento problém vyriešia za Vás.

Potrebuje solárna sprcha svoj odtok?

Nie, solárna sprcha nepotrebuje svoj samostatný odtok, ale tento krok by ste rozhodne nemali zanedbať. Pri častom sprchovaní sa Vám totiž môže stať, že sa na trávniku alebo terase začnú tvoriť obrovské kaluže s vhodnými podmienkami pre rast húb a plesní.

Na akú teplotu dokáže solárna sprcha zohriať vodu?

V tomto prípade sa údaje od rôznych výrobcov líšia, najčastejšie je však uvádzané teplotné rozmedzie od 50°C do 70°C. Z extrémne horúcej vody však nemusíte mať strach. Solárna sprcha umožňuje miešanie teplej a studenej vody pre vytvorenie dokonalého komfortu rovnako ako ktorákoľvek bežná sprcha.

Čo je hlavné kritérium pre výber solárnej sprchy?

Hneď, ako si zvolíte vyhovujúci typ, mali by ste zvážiť veľkosť zásobníka na vodu. Príliš veľký zásobník predstavuje problém v dlhšom ohreve množstva vody, ktoré nevyužijete. Malý zásobník zas nepostačuje množstvom vody, ktoré sa v ňom nachádza. V časti o zásobníkoch objavíte tabuľku, ktorá Vám pomôže vybrať ideálnu veľkosť pre Vás.

Je potrebné zásobník čistiť?

Áno, zásobník odporúčame pravidelne čistiť a nenechávať v ňom napustenú vodu niekoľko dní. Teplá voda predstavuje ideálne prostredie pre množenie baktérií.

Je potrebné čistiť solárnu sprchu?

Áno, solárnu sprchu pravidelne čistite od vodného kameňa. Pomôže Vám napríklad bežný ocot, ktorý máte v kuchyni.

Čo so solárnou sprchou v zime?

Pred prvými mrazmi odpojte solárnu sprchu od vody (inak by po zamrznutí mohlo dôjsť k jej prasknutiu). Zásobník vody odmontujte, vyčistite a počas zimy skladujte na suchom mieste.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 24 Priemerne: 4.5]