test skolskych tasiekPýtate sa, ktoré veci budú vaše ratolesti v prvom ročníku potrebovať? Popri písacích potrebách a školských prezuvkách je asi najdôležitejšou položkou na zozname školská taška. Výber školskej tašky pre prvákov (1. prvý stupeň ZŠ) v sebe spája množstvo rôznych parametrov, či ergonomických funkcií. Rodič musí nájsť dokonalú rovnováhu medzi štýlom a funkčnosťou. A keďže typ školskej tašky do značnej miery ovplyvňuje stav chrbtice dieťaťa,  na zdraví vašich detí sa naozaj neoplatí šetriť.

Poradíme vám, ktoré veci bude vaše dieťa potrebovať, keď začne chodiť do školy a na aké ergonomické funkcie a parametre sa zamerať pri kúpe školskej tašky.

Pre prvákov sú určené ergonomicky tvarované školské aktovky a školské batohy s nastaviteľnými popruhmi. Technicky sú zvyčajne skonštruované pre žiakov s výškou až do 150 cm. Môžu byť teda v závislosti od výšky školákov teoreticky použiteľné až po 5. – 6. ročník základnej školy.

Náš test školských tašiek vám predstavuje rebríček tých najlepších školských tašiek, školských tašiek značky Herlitz, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie školské tašky pre prvákov

Názov modeluHodnoteniePribližná cenaUrčenie
1.Stil batoh Game
skolska taska Stil batoh Game
59€pre chlapcov
2.Karton P+P batoh PREMIUM Sugar and Spice
skolska taska Karton P+P batoh PREMIUM Sugar and Spice
65€pre dievčatá
3.Stil aktovka T-rex
skolska taska Stil aktovka T-rex
55€pre chlapcov
4.Stil batoh Adore
skolska taska Stil batoh Adore
55€pre dievčatá
5.Stil batoh Cosmos
skolska taska Stil batoh Cosmos
54€pre chlapcov
6.Hama pre prváčikov Mačička 139089
skolska taska Hama pre prváčikov Mačička 139089
20€pre dievčatá
7.Hama pre prváčikov Army 139083
skolska taska Hama pre prváčikov Army 139083
20€pre chlapcov

Test – TOP 5 najlepšie školské tašky Herlitz pre prvákov

Názov modeluHodnoteniePribližná cenaUrčenie
1.Herlitz taška MOTION Motorka
skolska taska Herlitz taška MOTION Motorka
59€pre chlapcov
2.Herlitz taška Loop Motýľ
skolska taska Herlitz taška Loop Motýľ
42€pre dievčatá
3.Herlitz taška Loop Auto
skolska taska Herlitz taška Loop Auto
55€pre chlapcov
4.Herlitz taška SMART Motýľ
skolska taska Herlitz taška SMART Motýľ
44€pre dievčatá
5.Herlitz taška SMART Dino
skolska taska Herlitz taška SMART Dino
39€pre chlapcov

Ako vybrať tú najlepšiu školskú tašku?

Pri nákupe novej školskej tašky do prvej triedy by ste mali zvážiť nasledovné parametre:

1. Veľkosť školskej tašky

Školské tašky bývajú preplnené. Len čo sa vaše deti dostanú do prvého ročníka, často sa od nich vyžaduje nosiť aj niekoľko učebníc či kníh. Má vaše dieťa dostatočne priestrannú tašku, aby sa do nej zmestili všetky učebnice spolu s peračníkom, kalkulačkou, desiatou, fľašou na vodu a ďalšími potrebami, ktoré môže dieťa počas dňa potrebovať?

Optimálna školská taška zodpovedá svojou výškou dĺžke chrbta dieťaťa. Ide o vzdialenosť medzi krížovou kosťou a ramenami. Ak dieťa do školy vozíte, môžete dieťaťu vybrať aj väčšiu školskú tašku, pretože počas tak krátkej doby nesprávne držanie tela nebude mať na dieťa veľký vplyv. Zároveň treba brať do úvahy aj fakt, že vaše dieťa môže do 2.9. ešte o niečo vyrásť.

Na školskej taške je potrebné hľadať štítok, na ktorom je uvedená veľkosť obsahu v litroch. Vďaka tejto informácii budete vedieť, koľko vecí sa do školskej tašky skutočne zmestí, pretože batohy a aktovky sa často líšia svojím objemom. Školská taška s objemom 20-24 litrov by mala vždy stačiť. Deti v prvých troch rokoch školskej dochádzky však budú potrebovať školskú tašku najmä na knihy.

Šírka školskej tašky by nemala byť väčšia ako šírka ramien dieťaťa. Horná hrana školskej tašky by nemala byť vyššia ako ramená a spodná časť nižšie ako stehná.

Dno školskej tašky by malo byť vyrobené z plastového alebo gumového materiálu s vystuženými rohmi. Vďaka týmto faktorom bude možné školskú tašku udržiavať dlhšie čistú.

2. Hmotnosť školskej tašky

Školské tašky by nikdy nemali byť ťažšie, ako vaše dieťa zvládne. Pre žiakov, ktorí musia nosiť množstvo kníh, odporúčame batohy so širokými popruhmi. Takto si budú môcť hmotnosť rozložiť na celé telo a nebudú zbytočne zaťažovať chrbát.

Ak chcú prváci nosiť tašku cez rameno, aj tu dbajte na to, aby bol popruh čo najširší pre väčšiu oporu. Ak je popruh dostatočne dlhý alebo ide o nastaviteľný popruh, prváci budú môcť nosiť školskú tašku cez celé telo a vyhnú sa tak namáhaniu jedného ramena.

3. Dizajn školskej tašky

Ak je školská taška praktická, neznamená, že musí byť nudná. Myslite na štýl, osobnosť aj jedinečnosť vášho dieťaťa. Nemusíte sa báť vyberať pestré žiarivé farby či iné dekoratívne prvky. Ak budú vaši prváci nosiť školské potreby v školskej taške s ich obľúbeným hrdinom, je veľká šanca, že budú chodiť do školy radšej.

4. Posuvný chrbtový systém

Posuvné chrbtové systémy možno nájsť v rôznej kvalite. Pravidlom však stále zostáva, že čím vyššia cena, tým lepšia kvalita a manipulovanie s chrbtovým systémom. Najpohodlnejšiu manipuláciu prostredníctvom otočného systému majú modely, kde sa výška ramenných popruhov nastavuje priamo na chrbte dieťaťa. Zároveň by túto jednoduchú manipuláciu malo zvládnuť aj samotné dieťa. Chrbtový systém môže byť napríklad aj na suchý zips, ktorý sa zasúva v oblasti za pútkami. Aj keď ide o náročnejší systém nastavovania, nepredstavuje žiaden problém, pretože systém sa u školákov prestavuje zvyčajne raz za pol rok. Ramenné popruhy by mali byť dostatočne polstrované, aby sa zabránilo ich zarezávaniu do ramien dieťaťa.

Praktické rady pre mamičky prvákov

🟢 Dosky na zošity

Vaše dieťa si bude do školskej dosky ukladať knihy, zošity, výkresy, žiacku knižku či niektoré materiály na školské projekty. Doska na zošity síce udržiava zošity vyrovnané, ale niekedy zbytočne navyšuje hmotnosť celej školskej tašky.

🟢 Fľaša na vodu

Deti vo veku 4-8 rokov potrebujú približne 1,2 litra vody denne. Fľaša na vodu môže vášmu dieťaťu pripomínať, aby sa pravidelne napilo vody a nezostalo dehydrované.

Voda je pre deti ideálnou voľbou, pretože ich hydratuje bez toho, aby im dodávala ďalšie prázdne kalórie či riskovala poškodenie zubov. Vodu deti potrebujú aj počas hry či behu v telocvični. A práve fľaša im túto potrebu vždy pripomenie.

🟢 Súprava na telesnú výchovu

Telesná výchova je pravidelnou súčasťou školského života. Pani učiteľky zvyčajne prvákom oznámia, ktoré dni si musí vaše dieťa priniesť pomôcky na telesnú výchovu. Deti budú potrebovať pohodlné oblečenie, ktoré sa ľahko oblieka a vyzlieka. V prípade, že sa telesná výchova koná vonku, je užitočné deťom pribaliť aj nejaké teplejšie oblečenie pre prípad, že bude chladno či veterno.

🟢 Desiatový box pre dieťa

Ak si vaše dieťa berie so sebou do školy desiatu, bude potrebovať desiatový box. Ubezpečte sa, či si dieťa dokáže desiatový box samo otvoriť, pretože niektoré desiatové boxy môžu byť pre malé deti zložité.

Desiatový box musí mať správnu veľkosť pre vaše dieťa. Ak je príliš malý, nezmestí sa do nej dostatok jedla. Ak je príliš veľký, jedlo sa posúva a môže spôsobiť neporiadok. Aby sa jedlo neposúvalo, môžete jednotlivé časti jedla zabaliť do samostatných menších nádob, ktoré sa vložia do desiatového boxu. A pri výbere desiatového boxu nezabudnite na atraktívny štýl.

🟢 Priestranné priečinky

Školská taška by mala obsahovať viacero priestranných priečinkov, pre ľahšie udržiavanie poriadku a rýchlejšie nájdenie správnej veci. Ideálnou voľbou sú postranné vrecká, kde si môžu deti uložiť drobné veci alebo fľašu na pitie.

Často kladené otázky o školských taškách pre prvákov (FAQ)

Ako nájsť správnu školskú tašku pre dieťa?

Priemerne vysoký prvák 120 – 130 cm by mal mať školskú tašku s pevnou konštrukciou (dokáže stáť stabilne aj keď je plná, aj keď je prázdna), jednokomorové prevedenie, posuvnú prepážku (hlavná komora má posuvnú prepážku, ktorá pomáha umiestneniu ťažších učebníc čo najbližšie k chrbtu) a spevnené dno (dno by malo mať nožičky alebo by malo byť celoplastové, čo zabráni zašpineniu a prevlhnutiu, a tým zvýši životnosť). Pri výške dieťaťa do 120 cm sa odporúča školská taška horizontálneho typu. Ak má dieťa výšku viac ako 130 cm, možno zvoliť aj vertikálne modely.

Čo v prípade, že máte drobných prvákov s výškou pod 120 cm?

Keďže batohy pre deti s takouto výškou na trhu nie sú, je potrebné vyberať školské tašky s výškou okolo 34 – 37 cm. Ideálne je vybrať radšej školskú aktovku alebo školskú tašku s výškovo nastaviteľnými ramennými popruhmi. Treba sa vyhýbať príliš širokým ramenným popruhom. Tie by mali byť maximálne do 3 cm.

Môže nesprávna voľba školskej tašky spôsobiť nesprávne držanie tela u detí/prvákov?

Vedecké štúdie a štatistiky uvádzajú, že nesprávne držanie tela u detí môže spôsobovať práve nesprávna voľba batohu pre školopovinné dieťa. Preto by mala byť bezpečnosť a ochrana zdravia dieťaťa hlavným kritériom pri výbere školskej tašky alebo školského batoha. Ďalšími významnými parametrami pri výbere školskej tašky by mala byť jej praktickosť a trvácnosť (z hľadiska rodičov) ako aj atraktívny vzhľad (z hľadiska dieťaťa).

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 5 Priemerne: 4.8]