test mobilnych telefonov pre seniorovNeustály vývoj telefónov premenil obyčajné zariadenia na multifunkčné inteligentné zariadenia, ktoré dokážu plnohodnotne nahradiť hneď niekoľko zariadení. Pre používateľov v pokročilejšom veku sa však tieto zariadenia stali nedostupné – cenovo, ale hlavne čo sa týka ovládania. Obzvlášť pre ľudí, ktorí trpia slabším zrakom alebo zhoršenou motorikou. Telefón je však v dnešnej uponáhľanej dobe nutnosť a ide o nápomocné zariadenie. Niektorí výrobcovia mobilných zariadení sa tak rozhodli vyrábať telefóny určené priamo pre seniorov.

Prečo telefón pre seniorov?

Niektorí technicky zdatnejší seniori dokážu s prehľadom používať dotykové zariadenia či dokonca používať rôzne aplikácie a sociálne siete. Väčšinou však ide len o výnimky, keďže nie každý senior sa chce novým technológiám neustále prispôsobovať. Niektorý výrobcovia tak vyrábajú telefóny, ktoré sú  prispôsobené práve pre túto skupinu populácie – mobily pre seniorov. Čo najjednoduchšie používanie, odolnosť a nízka cena. Práve na tieto aspekty sa kladie dôraz najviac. Telefón pre seniorov zväčša nevyzerá najmodernejšie, neobsahuje 3 fotoaparáty, výkonný procesor a prémiové spracovanie. Vo väčšine prípadov je čo najjednoduchší, odolný voči častým pádom a dostupný pre každého. A práve takými tieto zariadenia sú.

Náš test mobilných telefónov pre seniorov vám predstavuje rebríček tých najlepších mobilných telefónov pre seniorov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

TOP 7 najlepšie tlačidlové mobilné telefóny pre seniorov

Telefón pre dôchodcov musí spĺňať špecifické kritériá jednoduchosti, čitateľnosti a bezpečnosti, a naša tabuľka telefónov pre seniorov poskytuje prehľad ideálnych modelov, ktoré tieto požiadavky vynikajúco spĺňajú.

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Evolveo EasyPhone XD
mobilny telefon pre seniorov Evolveo EasyPhone XD
92 %; 76 recenzií40€
Aligator A675 Senior
mobilny telefon pre seniorov Aligator A675 Senior
95 %; 14 recenzií40€
Nokia 3310 2017 Dual SIM
mobilny telefon pre seniorov Nokia 3310 2017 Dual SIM
84 %; 105 recenzií40€
4.
CPA Halo 11 Pro Senior
mobilny telefon pre seniorov CPA Halo 11 Pro Senior
92 %; 2 recenzie40€
5.
EVOLVEO EP-500 EasyPhone
mobilny telefon pre seniorov EVOLVEO EP-500 EasyPhone
87 %; 59 recenzií35€
6.
myPhone Halo Easy
mobilny telefon pre seniorov myPhone Halo Easy
83 %; 28 recenzií29€
7.
Maxcom MM 135 Dual SIM
mobilny telefon pre seniorov Maxcom MM 135 Dual SIM
93 %; 4 recenzie19€

TOP 4 najlepšie dotykové mobily (smartfóny) pre seniorov

Dotykový telefón pre seniorov (s veľkým displejom) je navrhnutý s ohľadom na ich špecifické potreby, a naša tabuľka ponúka prehľad modelov, ktoré kombinujú jednoduchosť používania s funkciami zvýšenej prístupnosti a bezpečnosti.

Názov modeluPribližná cena
1.Aligator S6550 Duo
dotykovy telefon pre seniorov Aligator S6550 Duo
105€
2.Aligator S6550 Senior
dotykovy telefon pre seniorov Aligator S6550 Senior
105€
3.ALIGATOR S6100 Senior
dotykovy telefon pre seniorov ALIGATOR S6100 Senior
89€
4.Aligator S5550 Senior
dotykovy telefon pre seniorov Aligator S5550 Senior
79€

Ako vybrať ten najlepší mobilný telefón pre seniorov?

Hlavné črty telefónu pre seniorov:

  • Jednoduché ovládanie
  • Odolná konštrukcia
  • Zvýšená hlasitosť
  • Dlhá výdrž batérie
  • Extra funkcie (svetelná baterka, FM rádio)

1. Veľké tlačidlá a čitateľný displej

Dotykový displej? To radšej nie. Množstvo seniorov trápi zhoršená motorika, slabší zrak a celková pomalšia reakcia. Preto sa používajú primárne tlačidlové telefóny s jednoduchým displejom. Tlačidlá na telefóne by mali byť dostatočne rozoznateľné a vzdialené od seba tak, aby nedochádzalo k nechcenému stlačeniu iných tlačidiel. Výhodou je, ak tlačidlá ponúkajú zvukovú alebo vibračnú odozvu. V horšej viditeľnosti pomáha aj jednoduché podsvietenie jednotlivých tlačidiel.

Zväčšenú mierku nájdete aj na displeji. Veľké ikony a písmo, farebnosť, minimum animácií, ľahké ovládanie. Vzhľadom k nízkej cene sa využívajú displeje s nízkym rozlíšením – najčastejšie 320×240 px pri uhlopriečke 2,4“ alebo 160×128 px pri uhlopriečke 1,8“. Dôležitý je dobrý kontrast a podsvietenie displeja, aby sa zaručila dobrá čitateľnosť aj za horších svetelných podmienok.

2. Jednoduché používanie

Seniori nevedia až tak intuitívne vyhľadávať. Ovládanie telefónu by tak malo byť čo najjednoduchšie. Jednoduché menu s minimom dôležitých aplikácií, ktoré sú vyobrazené veľkými ikonami. Už z domovskej obrazovky by mal byť prístup ku kontaktom a SMS správam. Tie využívajú seniori najčastejšie. Zložitejší prístup by ich mohol odradiť od posielania správ a od celkového používania telefónu. Senior musí nadobudnúť pocit, že má nad telefónom plnú kontrolu a vie presne, čo robí. Zložitý systém môže seniora odradiť. Tak isto by sa mal k dôležitým úkonom dostať čo najrýchlejšie.

3. Hlasitosť a vibrácie

Ani najhlasnejšie nie je nikdy dosť hlasno. Seniori sa najčastejšie sťažujú, že nepočuli vyzváňanie alebo inú notifikáciu. Pokročilý vek má veľakrát dopad práve na zhoršujúci sa sluch. Preto sú tieto zariadenia vybavené hlasným reproduktorom, vďaka čomu je hlasitosť zvonenia výrazne vyššia, hlavne v porovnaní s bežnými mobilmi. Väčšina zariadení pre seniorov poskytuje nadštandardnú hlasitosť vyzváňania.

4. Používanie s ušným strojčekom

Niektorí seniori používajú ušný strojček, respektíve ušný zosilňovač zvuku. Používanie telefónu je pre takýchto ľudí nepríjemné a nemožné, keďže strojček pri bližšom kontakte s telefónom vydáva nepríjemný piskľavý zvuk, vďaka čomu je hovor skrátka nemožný. Pre tento prípad existujú 2 riešenia:

  • Nepoužívať pri telefonovaní strojček. V režime „handsfree“ je vďaka silnému reproduktoru možné hlasité odpočúvanie, takže ušný strojček ani nie je potrebný.
  • Niektoré telefóny pre seniorov obsahujú technológiu, ktorá potláča spätnú väzbu, vďaka čomu sa neobjavuje nepríjemné pískanie a je možné telefonovať aj so zapnutým strojčekom.

5. Dlhá výdrž batérie

Podstatná vec pre každý telefón, no pre tento typ telefónu to platí dvakrát. Starší ľudia jednoducho nemyslia na časté nabíjanie telefónu. Zariadenie by tak malo bez problémov vydržať minimálne týždeň a jeho nabíjanie by malo byť jednoduché. Niektoré seniorské telefóny obsahujú aj nabíjaciu stanicu, alebo inak povedané nabíjací dok, do ktorého stačí telefón len zastrčiť a nabíja sa. Väčšina sa však nabíja prostredníctvom kábla.

6. Odolnosť

Telefóny pre seniorov sú vyrobené z odolnejších materiálov ako tie bežné. Tvrdený plast a odolné sklo, ktoré kryje displej, sa postarajú, aby telefón prežil nejeden pád a pritom sa nerozbil a naďalej funkčne fungoval. Predsa len sa s nimi zaobchádza trošku náročnejšie. Niektoré seniorské telefóny majú špeciálne ergonomické tvarovanie pre lepší úchyt do jednej ruky a majú kompaktnejšie rozmery.

Ak sa rozhodujete aj medzi všeobecnými mobilmi bez špecifického zamerania, prečítajte si aj: Test mobilných telefónov

7. SOS tlačidlo

Niektoré seniorské telefóny obsahujú zabudované tlačidlo SOS, ktoré stačí v prípade núdze stlačiť a ihneď začne telefón vytáčať prednastavené telefónne číslo. Napríklad číslo príbuzného. Ak sa hovor nepodarí uskutočniť, automaticky vytáča ďalšie číslo v poradí. Takto sa dá nastaviť až 5 čísel. Tlačidlo sa dá nastaviť aj na privolanie polície, rýchlej zdravotnej služby alebo odoslanie vopred nastavenej SMS. Niektoré zariadenia umožňujú aj nastavenie zvukového upozornenia, kedy začne telefón vydávať hlasný výstražný zvuk, čím upozorní okoloidúcich ľudí, že sa niečo deje. Ide o veľmi šikovnú a užitočnú funkciu, ktorá neraz dokáže zachrániť ľudský život.

8. Stručný manuál

Balenie okrem telefónu obsahuje aj veľmi stručný manuál, ktorí poslúži k rýchlemu a jednoduchému nastaveniu telefónu. Manuál býva v rodnom jazyku a je písaný väčším písmom, doplnený o ilustračné obrázky popisujúce jednotlivé kroky. Vďaka manuálu je prvotné nastavenie zariadenia rýchle a jednoduché, vďaka čomu ho bez problémov zvládne aj spomínaný senior.

Rôzne extra funkcie

a) Nastavenie mobilného telefónu na diaľku prostredníctvom iného smartfónu

Pri výbere zariadenia pomôžu aj menej dôležité extra funkcie telefónu. Jednou z nich je napríklad špeciálna funkcia, pomocou ktorej dokážete mobil nastaviť na diaľku pomocou svojho smartfónu, alebo mu posielať fotografie či hudbu pomocou pripojenia Bluetooth alebo WiFi.

b) Možnosť prispôsobenia farebnosti displeja pre osoby s poruchou zraku

Ďalšou užitočnou funkciou je možnosť prispôsobenia farebnosti displeja pre osoby s poruchou zraku. Potešia aj rôzne aplikácie, ako svetelná baterka či FM Rádio. To však funguje len pri pripojení slúchadiel, ktoré následne slúžia ako anténa. Pre počúvanie rádia nahlas však stačí len prepnúť na reproduktor.

c) Schopnosť rozoznať pád

Niektoré drahšie a modernejšie zariadenia sú vybavené gyroskopom, GPS a špeciálnou funkciou, ktorá dokáže identifikovať pád osoby, ktorá mobil používa a následne skontaktovať rodinného príslušníka alebo ho informovať vopred nastavenou SMS.

d) Fotoaparát

Ďalšou prídavnou funkciou je fotoaparát. Ten je však prispôsobený len na občasné fotenie a aby telefón extra nepredražil a nezaťažoval systém telefónu, ponúka len nízke rozlíšenie. Na dnešnú dobu možno aj komicky nízke – 0.3 Mpx  až 2 Mpx. Pre seniorov a občasné zábery je však plne postačujúce. Nízke rozlíšenie má však pozitívny vplyv na veľkosť fotiek, ktoré zaberajú zopár kilobajtov. Zväčša totiž bývajú telefóny vybavené malou pamäťou – v niektorých prípadoch ani nie 1 GB. Avšak pamäť sa dá rozšíriť externou pamäťovou kartou až do 32 GB.

e) Bluetooth

Pre zdieľanie súborov, fotiek a hudby obsahujú niektoré telefóny funkciu Bluetooth. Tie lepšie WiFi. Avšak tým pádom sú aj o trošku náročnejšie na používanie a prirodzene aj drahšie. Pre seniora je však posielanie súborov prežitok, a tak sa bezproblémovo bez tejto funkcie zaobíde. Telefón už od výroby obsahuje zopár obrázkov a melódií pre nastavenie zvonenia.

f) Funkcia proti náhlemu vypnutiu

Ide o poistku, ktorá bráni nechcenému vypnutiu zariadenia, napríklad neplánovaným podržaním tlačidla alebo nechceným stlačením tlačidla v kabelke či vrecku. Pre reálne vypnutie telefónu je tak ešte potrebné opätovné potvrdenie.

Cena

Telefóny pre seniorov sa snažia byť aj cenovo dostupné, aby si ich spomínaný seniori mohli vôbec dovoliť. Základné modely začínajú už na 20 €. Ide o seniorské telefóny s menším 1,8 palcovým farebným TFT plastovou displejom a jednoduchou konštrukciou. Niektoré drahšie modely sa dokážu vyšplhať aj na 60€. V porovnaní s bežnými telefónmi, ktoré dnes používame ide o veľmi prijateľnú nízku sumu. Drahšie modely disponujú aj funkciou GPS, väčšou kapacitou batérie, kvalitnejším fotoaparátom a lepšími extra funkciami. Naďalej si však zachováva jednoduchosť a odolnosť.

Odporúčané značky

Výrobou telefónov pre seniorov sa zaoberajú hlavne značky Evolveo, Aligátor a CPA, ktoré ponúkajú širokú škálu rôznych modelov. Niektoré značky ponúkajú aj vyklápacie telefóny. Tie tiež spĺňajú vyššie spomínané aspekty, a tak záleží len od osobných preferencií. Medzi obľúbené značky týchto zariadení patrí aj Fínska Nokia s modelom 3310 a menej známa firma iGET.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.7]