test mobilnych klimatizaciiMobilná klimatizácia je prenosný nezávislý systém určený na aktívne schladzovanie izieb a miestností. Zvyčajne je ich miesto práve na podlahe odkiaľ vykonávajú svoju činnosť. Niektoré majú kolieska vďaka ktorým je presúvanie z miestnosti do miestnosti oveľa príjemnejšie a jednoduchšie. Na to, aby fungovala, je potrebná zásuvka ako zdroj energie, ako aj vývod pre odstraňovanie teplého vzduchu a častokrát aj samotnú vlhkosť.

Ako funguje?

Mobilná klimatizácia funguje na princípe ochladzovania horúceho/teplého vzduchu ktorý je kontinuálne vťahovaný z izby do interiéru zariadenia. Odtiaľ sa schladený vzduch dostáva naspäť do miestnosti, najčastejšie do hornej časti miestnosti kde sa koncentruje najväčšie množstvo teplého vzduchu. Horúci vzduch je medzitým vypúšťaný von cez okennú inštaláciu určenú pre odpadové hadice, alebo cez pootvorené okno (takéto vypúšťanie výraznejšie ovplyvňuje efektívnosť zariadenia).

Náš test mobilných klimatizácií vám predstavuje rebríček tých najlepších mobilných klimatizácií, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie mobilné klimatizácie

Ako si vybrať tú správnu mobilnú klimatizáciu?

Cena

Trh mobilných klimatizácií je posiaty rôznymi značkami rôznej kvality a s rôznymi funkciami. Hoci je cena výrobku dôležitým faktorom, dôležitejším sú najmä jeho vlastnosti. Jedná sa totižto o zariadenie, ktorého elektrický príkon je relatívne vysoký, je teda oveľa výhodnejšie siahnuť po energeticky účinnej klimatizácii za ktorú si mierne priplatíte. Energetická účinnosť je rovnako označená ako v prípade iných zariadení, ako sú napr. práčky či televízory. Najúčinnejšou triedou je A+++ a najnižšia trieda je trieda G.

Chladiaci výkon

Chladiaci výkon je dôležitým ukazovateľom udávajúcim schopnosť (teda výkonnosť) zariadenia schladzovať miestnosť určitej veľkosti. V tomto prípade nechcete prisilnú ani prislabú mobilnú klimatizáciu, ktorá zo siete berie príliš veľké množstvo energie v oboch prípadoch. Prislabá klimatizácia bude musieť bežať dlhšie než obvykle, čím sa opotrebuje rýchlejšie, zatiaľ čo bude brať viac elektrickej energie než správne zakúpená klimatizácia. Každá klimatizácia by mala mať v popise napísané, na akú veľkú miestnosť je najvhodnejšia.

Daný v BTU/h, čím vyššia hodnota, tým vyššia účinnosť ochladzovania.

TIP: Ak máte veľmi slnečnú spálňu či obývačku, pokojne siahnite po o niečo výkonnejšej klimatizácii, ktorá si dá radi s teplom spôsobeným intenzívnymi slnečnými lúčmi.

Hlučnosť

Pokiaľ plánujete počúvať rádio či sledovať televízor počas toho, ako vyležiavate vriace letné dni, nechcete aby klimatizácia prehlušovala zdroj vašej zábavy. Mobilná klimatizácia je vysokovýkonné zariadenie, z toho dôvodu nielenže využíva veľké množstvo energie, no taktiež je pomerne hlučné. Často platí, že čím výkonnejšia klimatizácia je, tým je hlučnejšia. Tichšie varianty môžu byť drahšie.

TIP: Hlučnosť (akustický výkon) ako ukazovateľ v decibeloch nemusí byť v popise udávaný. Rovnako ako pri akomkoľvek produkte ktorý plánujete zakúpiť, aj tu si dôkladne prečítajte zmysluplné recenzie.

Tepelné čerpadlo

Mobilná klimatizácia nemusí fungovať výlučne na ochladzovanie vzduchu. Niektoré môžu pokojne pomáhať s vykurovaním vašej izby, a to efektívne a bez akýchkoľvek priamych emisií. Zariadenie vťahuje vzduch z izby do svojho vnútra, kde ho zohrieva a následne vypúšťa späť do izby. Hoci nenahradí celodomové či celobytové vykurovanie, ak máte spálňu ktorá je chladnejšia počas zimy než kuchyňa alebo iné miestnosti, s touto funkciou si budete môcť dopomôcť k dosiahnutiu príjemnej teploty bez toho, aby ostatné izby či miestnosti neboli až nepríjemne vyhriaté. Výkonnosť udávaná v označení COP.

Dve odpadové hadice vs. jedna odpadová hadica.

Niektoré mobilné klimatizácie majú výlučne jednu odpadovú hadicu, zatiaľ čo iné môžu mať dve – jedna určená na prísun vzduchu z okolia, druhá na výstup izbového horúceho vzduchu.

  • Mobilná klimatizácia s jednou odpadovou hadicou vťahuje vzduch z miestnosti v ktorej je, schladí ho, a väčšinu vzduchu vypúšťa naspäť do miestnosti. Počas tohto procesu je malé množstvo tohto vzduchu využité na schladenie samotného zariadenia a následne vypustené von z bytu cez hadicu. To vytvára mierne negatívny tlak v izbe, ktorá je ochladzovaná. Ak sa do tejto izby dostáva vzduch z vedľajšej miestnosti, dochádza k zníženej efektívnosti ochladzovania.
  • Mobilná klimatizácia s dvoma odpadovými hadicami využíva jednu hadicu na prísun čerstvého vzduchu z vonka, ochladzujúc tým zariadenie, zatiaľ čo druhú využíva na vypúšťanie izbového horúceho vzduchu. Vďaka tomuto procesu sa v izbe nevytvára negatívny tlak. Jediným problémom je, že takéto klimatizácie využívajú teplejší, neochladený vzduch na ochladzovanie, čo vedie k nižšej účinnosti. Kvôli tomu využívajú dve vnútorné ventilátory ktoré môžu nevýrazne zvýšiť spotrebu energie.

Časovač

Vďaka časovaču si dokážete nastaviť odkedy dokedy bude klimatizácia v aktívnom režime. Takáto funkcia vám môže pomôcť najmä vtedy, ak nemáte čas neustále si nastavovať vaše zariadenia v domácnosti, poprípade ak chcete prísť z práce do príjemne vychladenej spálne kde si ľahnete a oddýchnete. Rovnako sa nebudete musieť obávať toho, že pri pár minútovom odbehnutí, z ktorej sa vykľuje niekoľkohodinová, bude vaša klimatizácia zbytočne bežať niekoľko hodín. Časovač je jednou z najzákladnejších funkcií ktorá sa vám určite jedného dňa zíde.

Funkcia odvlhčovača

Mobilné klimatizácie môžu obsahovať funkciu odvlhčovania. Počas ochladzovania vzduchu bude klíma zo vzduchu odoberať vlhkosť. Funkcia vhodná najmä pre domácnosti ktoré majú problém s vysokou vlhkosťou a bytovou plesňou.

Filter HEPA

Niektoré klimatizácie obsahujú HEPA filter, ten dokáže zo vzduchu filtrovať rôzne nečistoty – od baktérií po prachové častice a iné alergény.

Funkcia vyparovania vody

Mobilné klimatizácie poskytujú tri spôsoby zbavovania sa naakumulovanej vlhkosti.

  • Samospád: vyzrážaná voda steká cez odpadovú rúrku
  • Nádoba: vyzrážaná voda jednoducho steká do nádoby na vodu, ktorú je potrebné pravidelne vymieňať
  • Vyparovanie vody: vlhkosť je vyparovaná a následne odvádzaná cez odpadovú hadicu  von z bytu

Často kladené otázky

Môžem ponechať zapnutú mobilnú klimatizáciu bez odpadovej hadici?
Odpoveď: V takomto prípade bude klimatizácia vydávať horúci vzduch naspäť do miestnosti. Pointa ochladzovania vzduchu klimatizáciou je, že klimatizácia sa horúceho vzduchu zbaví cez odpadovú hadicu. Ak odpadová hadica nie je pripojená, motor sa veľmi ľahko preťaží a prehreje pretože vykonáva ochladzovanie bez toho, aby akékoľvek ochladenie dosiahol.
Je mobilná klimatizácia schopná ochladzovať niekoľko miestností naraz?
Odpoveď: Podobne, ako je to v prípade statických klím, aj v tomto prípade je klíma účinná len v miestnosti, v ktorej je nainštalovaná. Ochladený vzduch sa nedostane cez úzke priestory, no ak váš dom má široké otvory, je možné, že trocha ochladeného vzduchu sa dostane aj do chodby samotnej. V takom prípade môžete použiť ventilátory ktoré pomôžu v distribuovaní chladného vzduchu cez celú domácnosť.
Je mobilná klimatizácia energeticky náročná?
Odpoveď: Záleží na jej energetickej účinnosti ako aj účinnosti chladenia. Konieckoncov, mobilná klimatizácia má pomerne vysokú spotrebu, a je teda dôležitá dávať si pozor na preťaženie zásuvky zariadeniami, ktoré si vyžadujú vysoký príkon.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.9]