Najlepšie domáce pekárneVôňa a chuť domáceho chlebu, či pečiva je na nezaplatenie. Toto vie snáď každý, kto si aspoň pár krát do roka upečie domáci čerstvý chlieb. Práve domáca pekáreň je skvelý kuchynský pomocník, ktorý veľmi uľahčuje a zefektívňuje prípravu domáceho chlebu.

Určite ste už počuli o tomto šikovnom zariadení určenom v prvom rade na pečenie chleba. Najlepšie domáce pekárne vám nie len chleba do chrumkava upečú, ale za vás aj zamiesia cesto, nechajú ho vykysnúť a o pár hodín vašu kuchyňa prevonia čerstvým, domácim chlebíkom.

domácou pekárňou ušetríte čas a kopec špinavých riadov. Funguje na jednoduchom princípe, čo do nádoby nasypete, to si v chlebíku po upečení aj nájdete. Žiadne zbytočné tuky, nezdravé oleje a konzervanty, iba čerstvé, zdravé a  kvalitné suroviny. Čas pečenia, stupeň prepečenia a veľkosť chleba závisí od typu pekárničky.V našom teste domácich pekární sme sa zamerali na domáce pekárne, ktoré sú z hľadiska svojich funkčných vlastností a recenzií najobľúbenejšie a najkvalitnejšie.

Test domácich pekární je spracovaný do prehľadného testu, ktorý obsahuje tabuľku najlepších produktov. Veríme, že vám tento test najlepších domácich pekární pomôže pri jednoduchom výbere tej najlepšej domácej pekárne.

Test – TOP 7 najlepšie domáce pekárne

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Tefal PF 611838
domaca pekaren Tefal PF 611838
179€
2.ETA 7149 90030
domaca pekaren ETA 7149 90030
129€
3.TEFAL PF 220838
domaca pekaren TEFAL PF 220838
109€
4.ETA Crustum II 2150
domaca pekaren ETA Crustum II 2150
89€
5.ETA 8149 90000
domaca pekaren ETA 8149 90000
79€
6.Guzzanti GZ 635
domaca pekaren Guzzanti GZ 635
79€
7.Guzzanti GZ 620
domaca pekaren Guzzanti GZ 620
69€

Ako vybrať najlepšiu domácu pekáreň?

Pri jej kúpe by ste teda mali brať do úvahy parametre ako:

1. Veľkosť

Porozmýšľajte pre koľko ľudí potrebujete chlieb a teda aký asi veľký chleba dokážete spotrebovať. V prípade, že ste len dvaja zvoľte radšej pekáreň určenú na pečenie 500 – 1200 g. chleba. Ak ste však veľká rodina hodí sa vám radšej väčšia pekáreň v ktorej upečiete chlieb až z 1500 – 1800g múky.

2. Rozmery a váha

S veľkosťou chlebíka súvisia aj samotné rozmery vašej domácej pekárničky. Dôkladne teda vopred zvážte jej vhodné umiestnenie, najlepšie také, aby ste ju mali po ruke. Rátajte s tým, že najmenšie pekárničky vážia cca 5 kg a merajú na šírku 20-30 cm a na dĺžku 40cm. Samotná pekáreň nezaberie veľa miesta v porovnaní s jej manipuláciou- otváranie a zatváranie. Nezabudnite teda na dostatok priestoru aj v jej okolí.

3. Spotreba

Čo sa týka spotreby elektriny je dôležité vedieť, že pekáreň od momentu spustenia až po samotné vybratie pečiva nejde na plný výkon. Nemusíte sa báť, že kúpou pekárne rapídne narastie váš účet za elektrinu. Samozrejme výkon pekárne závisí aj od množstva múky a ďalších surovín. Ak chcete chlebík väčší, samotný proces pečenia trvá dlhšie a spotreba energie narastá.

4. Forma

Dôležitou súčasťou pekárne je aj jej forma. Tá môže byť vyrobená z nerezu, keramiky, alebo teflónu. Najkvalitnejšie a zároveň aj najodolnejšie sú nerezové pekárenské formy. Môžete do nich postaviť čokoľvek, formy sa nezničia ani nepoškriabu. Vyberanie hotového chlebíka však v porovnaní s ostatnými formami je o niečo ťažšie, najmä, ak sa na ňu prilepí. V prípade teflónovej formy chlebík vyberiete bez problémov, oproti tomu sa ale ľahko poškriabe a znehodnotí. Najvhodnejším riešením je keramická forma, pevná a odolná voči ostrým predmetom. Chlieb z nej ľahko vyklopíte, následne ju vypláchnete vodou, poutierate a tak pripravíte na ďalšie použitie.

5. Počet nožov

Na miesenie chleba cesta v pekárni slúžia zabudované nože. Niektoré pekárne majú dva, iné zas len jeden. V tomto prípade však neplatí, čim viac, tým lepšie. Pekárne s dvoma miešacími nožmi zostávajú v chlebe aj počas jeho pečenia. Znamená to, že keď chlieb vyberiete, bude v ňom jedna alebo dve veľké diery. Chuť chleba to ale nijako neovplyvní. Ak vám však záleží aj na estetickej stránke, siahnite po pekárničke s jedným nožom, ktorý sa hneď po vymiesení cesta zasunie naspäť na svoje miesto.

Ak plánujete pekárničku využívať aj na miesenie cesta, ktoré potom dáte sami do rúry, prípadne máte radi rôzne recepty, ktoré obsahujú semienka, budú vhodnejšie dva nože, ktoré vám dôkladne premiešajú a prevzdušnia cesto.

6. Hlučnosť

Ak máte doma deti, určite venujte pozornosť aj samotnej hlučnosti zariadenia. Určite sa nejedná o príliš hlučné zariadenie, ale je v každom prípade dobré myslieť aj na túto stránku. Priemerná hodnota hlučnosti sa pohybuje od 50 do 60 dB. Samozrejme platí, čím menej hluku, tým je to lepšie.

Tiež je vhodné, ak je pekáreň vybavená funkciou, ktorá udržiava teplotu, a to minimálne na 60 minút. V tomto prípade si treba dávať pozor predovšetkým na drahšie modely, ktoré musia pred ďalším pečením úplne vychladnúť. Veľa pekární disponuje s dvomi stupňami dopečenia, vďaka ktorému sa vám podarí dobre prepiecť kôrku chleba. Rátajte s tým, že chlebík z domácej pekárne bude chrumkavý len z vrchnej strany, je to preto, že na zvyšných piatich stranách sa počas pečenia dotýka stien pekárne.

Výhody domácich pekární

✅ Rýchlejšia príprava

Milovníci domácej pekárne oceňujú predovšetkým to, že výsledok dosiahnete oveľa rýchlejšie ako bežnou prípravou pečiva. Vďaka tomu môžete stráviť oveľa viac času vymýšľaním receptov a zdokonaľovaním svojho umenia. Čas strávený bežným pečením chleba môže byť zdĺhavý nielen pre to, že potrebujete čas na prípravu, ale aj kvôli tomu, že sa chlieb pečie oveľa dlhšie a treba tiež čakať, kým vám vykysne cesto. Takto si celý proces uľahčíte.

✅ Rôzne možnosti a variabilnosť

Dnešné moderné pekárne majú oveľa viac funkcionalít a možností, vďaka čomu vám umožňujú neustále skúšať množstvo nových receptov. Pekárničky tiež oceňujú celiatici či tí, ktorí majú iné alergie. Ľahko si tak vykúzlia chutné pečivo, ktoré zodpovedá práve ich nárokom. S domácou pekárňou máte na výber množstvo receptov a možností, ktoré sú pred vami.

✅ Menej riadu

Domáca pekáreň zvládne prípravu skvelého pečiva aj bez veľkého množstva riadu, ktoré po tom musíte upratovať. To ocenia napríklad mamičky, alebo aj tí, ktorí sú každý deň veľmi zaneprázdnení a chcú mať s prípravou pečiva čo najmenej starostí. Na to mysleli práve výrobcovia, vďaka ktorým na vás nebude čakať množstvo mís a príslušenstva, ktoré bude treba umyť.

✅ Ušetrené náklady

Investícia do domácej pekárne sa síce môže zdať na prvý pohľad vyššia, ale predstavte si veľké množstvo peňazí, ktoré vynaložíte na kúpu chleba a pečiva pre seba a svoju rodinu. Domáca pekáreň vám bude slúžiť dlhé roky. Ďalšou nesmiernou výhodou je taktiež to, že suroviny môžete mať uskladnené doma a kedykoľvek sa rozhodnete, vyberiete si z nich len práve to, čo budete aktuálne potrebovať.

✅ Zábava pri pečení a zdravšia voľba

Domáca pekáreň vám dáva priestor v neposlednom rade stravovať sa oveľa zdravšie a chutnejšie. Uvidíte, že aj vy si prirodzene nájdete spôsob, ako vytvoriť z vášho pečiva dobrú a zdravú voľbu.

Ďalšie skvelé funkcie domácich pekární

Doteraz sme hovorili skôr o parametroch klasických domácich pekární určených primárne na pečenie chleba. Veľa domácich pekárni má však aj iné využitie a funkcie o ktorých často krát nevedia ani samotní  užívatelia.

Prídavné programy

Vrátane programov na prípravu celozrnných, slnečnicových a iných typov chlebíkov v sebe skrývajú aj možnosť upiecť si pizzu či chutný koláčik. Bez problémov vám ešte aj zamiešajú cesto na tortu. Dokonca zvládnu aj výrobu džemu a sladkej marmelády.

Možnosť pečenia bezlepkového pečiva

Výrobcovia najnovších pekárni mysleli aj na celiatikov, ktorí si môžu pri príprave chlebu, alebo koláča zvoliť bezlepkový program. Domáca pekáreň teda nie je len o pečení čerstvého, chrumkavého chlebíka, ale aj všelijakých maškŕt, ktoré potešia každého.

Ak sa nechcete stratiť v množstve ovládaní a nástrojov, voľte čo najjednoduchšie a prehľadné nastavenia.

Väčšinu pekární nájdete vybavených s displejom a s tlačidlami, takže si môžete veľmi jednoducho sledovať celý priebeh pečenia a nastaviť si vhodný program. Vďaka tomu budete mať prehľad, v akej fáze je pečenie a aký čas ešte zostáva do skončenia daného programu.

Veľkou výhodou je, ak sú tlačidlá prehľadne popísané a nie je ich veľa. Zvyčajne ich býva zhruba 8. Vhodný model by mal tiež disponovať priehľadným vekom a prípadne tiež vnútorným osvetlením. Cesto tak bez problémov skontrolujete bez otvárania veka.

Aj keď samotné funkcie nebudú ovplyvňovať výslednú kvalitu vášho pečenia, sú skvelé pre váš jednoduchší spôsob prípravy a lepšie ovládanie.

  • Displej – mal by byť prehľadný;
  • Zvukový signál – ide o veľmi dôležitú funkciu, pri ktorej vás prístroj upozorní, že program je na konci;
  • Funkcia odloženého štartu – ide o praktickú funkciu, ktorú využijete predovšetkým vtedy, ak ste veľmi zaneprázdnený;
  • Udržanie teploty – je to tiež veľmi užitočná funkcia, vďaka ktorej ostane váš chlebík teplý aj 60 minút po dopečení;
  • Pamäť – ak by sa náhodou stalo, že sa pekáreň vypne, a to napríklad pri výpadku prúdu, dokáže nadviazať tam, kde prestala;
  • Prisypávač ingrediencií – táto funkcia vám automaticky umožňuje prisypávať rôzne sypké ingrediencie, ako sú napríklad bylinky, rasca, hrozienka alebo oriešky.

Ďalším skvelým pomocníkom v kuchyni sú umývačky riadu – tie nájdete v článku -> testy umývačiek riadu

Cena domácej pekárne

Cena je pri výbere domácej pekárne bezpochýb veľmi dôležitá. Ten najlacnejší model kúpite už zhruba za 70 Eur, avšak v tomto prípade treba rátať so značnými nedostatkami v podobe vyššej hlučnosti či lacnejšími materiálmi. Ak to s pečením domáceho pečiva myslíte vážne, určite vám odporúčame kvalitnejšie modely. Investícia sa vám určite oplatí. Nemusíte pritom kupovať ani tie najdrahšie modely. Môžete si vybrať vhodný kompromis v cene okolo 100 či 150 Eur. Už takýto model splní mnohé vaše požiadavky. Vhodnými značkami sú napríklad Eta, Sencor alebo Tefal.

Niekoľko ďalších užitočných tipov

  • Pri výbere sa spoliehajte skôr na osvedčené značky a tradičných výrobcov domácich pekární, ktorí majú s ich výrobov dlhoročné skúsenosti;
  • Zamerajte sa na vhodné technické parametre, nezabudnite na kapacitu, materiál či počet nožov a programov;
  • Ujasnite si, ako často a pre koľko osôb budete pekáreň využívať;
  • Zohľadnite jej veľkosť a umiestnenie, pamätajte, že istý priestor budete potrebovať aj na otvorenie horného veka.

Bezpečnostné prvky

Domáce pekárne patria do kategórie úplne bežných elektrických spotrebičov, ktoré však podliehajú prísnym bezpečnostným normám. Riziko, že by sa domáca pekáreň vznietila je však minimálna. Aj tak je však lepšie, ak je domáca pekáreň vybavená vhodnými bezpečnostnými prvkami, ktoré riziko požiaru znížia na minimum.

Radšej sa uistite, že vám vaša pekáreň bude signalizovať prípadnú poruchu. V tomto prípade vám pekáreň dovolí začať cyklus samotného pečenia. Niektoré pekárne tiež dokážu hlásiť prehriatie prístroja. Predovšetkým ak máte malé deti, uistite sa, že je prístroj dobre tepelne izolovaný a že sa dá ovládací panel uzavrieť zámkom.

Najčastejšie otázky pri výbere domácej pekárne

Čo dokáže pekáreň zvládnúť?

Domáce pekárne sú v súčasnosti úžasné multifukčné prístroje. Zďaleka už nejde len o prípravu samotného chleba. Medzi základné funkcie samotných pekární patrí príprava a pečenie chleba a pečiva. Avšak pekárne dokážu odviesť takmer všetku prácu za vás. Dokážu vymiesiť cesto, nechajú ho nakysnúť a následne ho upečú. Ľahko tak vykúzlite tmavé, svetlé, ale aj toastové chleby, bábovky, či dokonca buchty alebo záviny. Tiež dokážu cesto pripraviť a vy ho potom len spracujete a upečiete v rúre. Takto si dokážete vytvoriť žemle, rožky, ale aj šišky. V domácej pekárni dnes pripravíte aj oškvarky, marmelády, jogurty, rôzne druhy kaší, guláš a rizoto.

Je lepšia jednoháková alebo dvojháková pekáreň?

Nedá sa úplne jednoznačne povedať, ktorý typ pekárne je lepší. Pokiaľ máte záujem o objemnejšiu nádobu na pečenie, určite siahnite po pekárni s dvomi hákmi na miesenie. Pokiaľ by mala objemná nádoba len jeden hák, nemusela by cesto dobre vymiesiť a premiešať, a to by logicky ovplyvnilo aj chuť a konzistenciu upečeného chleba.

Ak potrebujem piecť bez lepku, je pre mňa domáca pekáreň vhodná?

Áno, v domácej pekárni je možné pripravovať aj pečivo bez lepku. Niektoré modely majú na pečenie bezlepkového pečiva priamo program. Ak plánujete piecť bezlepkové pečivo pravidelne, určite sa vám oplatí investovať do pekárne, ktorá tento program ponúka. Bezlepkovo sa dá piecť aj bez špeciálneho programu, možno použiť program Sprint/Rýchly alebo Rapid. Podrobnejšie informácie nájdete v návode. Tak čo? Už máte jasnejšiu predstavu o tom, akú domácu pekáreň si vybrať? Ak si niektorú vyberiete, určite tento výber neoľutujete a prinesie vám množstvo skvelých momentov s vašou rodinou a v neposlednom rade aj chutné a zdravšie pečivo, ktoré ocenia všetci okolo vás.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 35 Priemerne: 4.9]