test cestovnych kufrovCestovný kufor je dôležitým a nenahraditeľným spoločníkom pri cestovaní. Vďaka nemu môžete nielen bezpečne, ale aj pohodlne prenášať svoje oblečenie. V tomto článku si povieme, čo to vlastne cestovný kufor je a podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe.

Cestovný kufor je taška alebo box s pevným rámom, ktorý je rozdelený na dve časti. Otvára a uzatvára sa pomocou zipsov. Disponuje praktickým držadlom, ktoré zaistí pohodlné prenášanie. Cestovný kufor slúži na transport oblečenia a osobných vecí počas cestovania – či už sa chystáte nad dovolenku, predlžený víkend na chatu alebo pracovnú cestu.

Cestovný kufor je druh prenosnej batožiny, ktorý sa vyrába z rôznych kvalitných materiálov, vďaka čomu sa zabráni poškodeniu uschovaného oblečenia a ďalších vecí pri náhodnom páde či pošmyknutí. Na našom trhu sú k dispozícií cestovné kufre rôznych veľkostí a kapacít.

Náš test cestovných kufrov vám predstavuje rebríček tých najlepších cestovných kufrov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie cestovné kufre

Ako vybrať ten najlepší cestovný kufor?

Parametre, ktoré si treba pri výbere cestovného kufra všímať

Na našom trhu sa nachádza pestrý výber cestovných kufrov. Tento druh batožiny je dostupný v rôznych druhoch a veľkostiach. Vyznať sa a vybrať si medzi toľkými druhmi tejto cestovnej batožiny môže byť náročné. My vám chceme výber uľahčiť a preto sme si pre vás pripravili analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si mali pri kúpe všímať. Pred samotnou kúpou cestovného kufra sa zamerajte na nasledujúce parametre a vlastnosti:

1. Veľkosť a objem cestovného kufra

Veľkosť cestovného kufra je kľúčovým parametrom pri jeho výbere. Vďaka správnej veľkosti budete môcť do kufra vložiť všetky potrebné veci a oblečenie. Treba myslieť aj na skutočnosť, že pri odchode z dovolenky je dobré mať v cestovnom kufri nejakú rezervu, čiže miesto navyše – budete môcť uschovať kúpené oblečenie, darčeky a suveníry z vašich dovoleniek a ciest.

Veľmi dôležité je riadiť sa na základe vlastnej fyzickej sily. To znamená, že si vyberte len taký veľký cestovný kufor, s ktorým nebudete mať pri transporte problémy. Čiže manipulácia s ním má byť jednoduchá a pohodlná zároveň.

Cestovné kufre môžu byť označované písmenami S (malý), M (stredný), L (veľký), XL (extra veľký). Nevýhodou však je, že každý výrobca má svoje rozmery pre jednotlivé veľkosti (dané písmená), čo znamená, že nie sú jednotné. Kvôli tomu je oveľa lepšie sa držať samotných rozmerov, ako označenia veľkostí spomínanými písmenami.

Pri kúpe cestovného kufra je smerodajný aj objem, ktorý sa uvádza v litroch. V takomto prípade budete mať lepšiu predstavu, aká je kapacita cestovného kufra.

2. Typy cestovných kufrov

Cestovné kufre možno rozdeliť podľa viacerých hľadísk. Z pohľadu ich veľkosti a rozmerov sa tento druh batožiny delí na štyri základné typy.

Kabínové cestovné kufre

Už podľa názvu je mnohým zrejmé, že sa jedná o typ kufra, ktorý si môžete so sebou vziať na palubu lietadla – tzv. príručná batožina. Treba si však dať pozor na maximálne rozmery a hmotnosť, ktoré sa nesmú v prepravnej leteckej spoločnosti prekročiť.

Čo sa týka rozmerov, jedná sa o najmenšie cestovné kufre. Zvyčajne sú označované veľkosťou S a mali by zodpovedať rozmerom 55 x 40 x 20 cm (výška x šírka x hĺbka). Ich objem sa pohybuje od 30 do 40 litrov a nosnosť nesmie presiahnuť 10 kg.

Kabínové cestovné kufre sú vhodné pre jednotlivca na kratšie cesty. Výhodou je, že máte batožinu neustále pri sebe a nemusíte tak strácať čas pri odbavení a vyzdvihnutí batožiny.

Stredne veľké cestovné kufre

Tento typ cestovných kufrov využíva drvivá väčšina cestujúcich. Sú vhodné pre jednotlivcov na rôzne príležitosti, napríklad na kratšie, ale aj dlhšie pracovné cesty, prípadne na dovolenku.

Stredne veľké cestovné kufre sú označované veľkosťou M, pričom výška tohto typu batožiny sa pohybuje v rozmedzí od 60 až do 80 cm. Ich objem sa pohybuje od 60 do 90 litrov a nosnosť je zvyčajne od 10 kg až do maximálne 20 kg.

Veľké cestovné kufre

Veľké cestovné kufre sú ideálne na dlhšie pobyty a dovolenky. Tento typ batožiny je určený hlavne pre jednotlivcov, ktorí potrebujú mať viac batožiny, ale rovnako sú vhodné aj pre dvoch ľudí, ktorí chcú mať jednu veľkú spoločnú batožinu.

Veľké cestovné kufre sú označované veľkosťou L až XL, pričom ich objem sa pohybuje od 90 až do 150 litrov. Nosnosť tohto typu cestovného kufra sa pohybuje okolo 30 kg.

Veľkou nevýhodou tohto typu batožiny je horšia manipulácia – sú veľké a ťažké zároveň. Ďalšou nevýhodou je, že ak nie je kufor dostatočne naplnený, v takom prípade sa môžu uschované veci pri manipulácií a preprave poškodiť.

Cestovné kufre s expandérom (rozšíriteľné kufre)

Cestovné kufre s expandérom sú rozšíriteľné kufre, ktoré v prípade potreby ponúkajú možnosť rozšírenia objemu (zhruba 10 – 15 litrov). Stretnúť sa môžete aj s názvom expandéry. Tento typ kufra je vybavený špeciálnym zipsom, ktorý keď sa odzipsuje, tak ponúkne väčší objem pre uskladnenie batožiny.

Cestovné kufre s expandérom sú ako vyšité pre vášnivých cestovateľov, ktorí si z dovolenky radi so sebou prinesú nejaký ten suvenír alebo pamiatku. Vďaka rozšíriteľnému kufru už viac nebude nutné riešiť, ako do batožiny napratať viac vecí. Stačí odzipsovať špeciálny zips a kufor ponúkne viac úložného priestoru.

3. Materiál cestovného kufra

Materiál cestovného kufra určuje, do akej miery je celá batožina odolná. Obzvlášť, ak cestujete lietadlom, tak je dôležité vybrať kvalitný a hlavne odolný materiál. Dôvodom je, že na letiskách pracovný personál nezaobchádza s batožinou v rukavičkách.

Okrem odolnosti má materiál zásadný vplyv aj na celkovú životnosť kufra. Takže voľba materiálu cestovného kufra je ďalším dôležitým parametrom, ktorý by ste pri výbere mali zohľadniť.

Cestovné kufre sa vyrábajú z viacerých materiálov. Medzi najviac využívané patria tri materiály, ktorými sú škrupina, textil a koža.

Škrupinové cestovné kufre

Škrupinové cestovné kufre sú vyrobené z plastu alebo hliníka, vďaka čomu poskytujú perfektnú odolnosť. Veľkou výhodou je, že dokonale ochránia uskladnené oblečenie a ďalšie veci. Za zmienku určite stojí, že sú nepremokavé (odolné voči vode) a ľahko umývateľné – je možné ich čistiť jednoducho a rýchlo za pomoci handričky alebo vlhčenej servítky.

Medzi nevýhody škrupinových cestovných kufrov patrí nepoddajnosť. To znamená, že sa tento typ kufrov nedá stlačiť a naplníte ich iba do určitého objemu. Ďalšou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Škrupinové cestovné kufre sa najčastejšie vyrábajú z nasledujúcich materiálov:

  • Škrupinové kufre z ABS (Akrylonitril-butadién-styrénový) – jedná sa o kopolymér, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu či zmenám teplôt. Tento plast je ľahký, menej náchylný na poškriabanie a cenovo dostupný.
  • Škrupinové kufre z polykarbonátu (PC) – je podobný ako materiál ABS, no v porovnaní s ním je ľahší a viac flexibilnejší (pružnejší). Vďaka tomu sú cestovné kufre z tohto materiálu viac odolné proti poškodeniu, ktoré je spôsobené nárazom či škrabancami.
  • Škrupinové kufre z polypropylénu (PP) – tento plast patrí k najkvalitnejším materiálom, z ktorého sa vyrábajú kvalitné a odolné cestovné kufre. Navyše je odolný voči ohňu a v porovnaní s ABS materiálom je pružnejší a ľahší ako polykarbonát. Veľkou výhodou je, že tento materiál je možné zafarbiť ľubovoľnou farbou, vďaka čomu sú tieto kufre k dispozícií vo viacerých dizajnoch. K extrémne odolným, tenkým a zároveň pružným cestovným kufrom patria tie, ktoré majú označenie CURV a Duraflex.
  • Škrupinové kufre z hliníka – vyznačujú sa skvelou odolnosťou a ak sa s nimi správne zaobchádza, možno ich označiť za nezničiteľné. Tieto cestovné kufre sa vyrábajú z hliníka v kombinácií so zliatinou horčíka, vďaka tomu sú pevné a ľahké zároveň. Nevýhodou týchto cestovných kufrov je ich vyššia cena.

Textilné cestovné kufre

Textilné cestovné kufre sú flexibilnejšie. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou, majú dobre riešenú organizáciu vnútorného aj vonkajšieho priestoru a sú dostupné za prijateľné ceny. Výhodou je veľmi dobrá skladnosť, možnosť rozšírenia objemu kufra pomocou expandéra a manipulácia s nimi je jednoduchá.

V porovnaní so škrupinovými cestovnými kuframi sú viac poddajné, takže ak budete potrebovať pár centimetrov, prípadne bude nutné batožinu stlačiť, jednoducho tak urobíte a kufor sa poddá.

Nevýhodou textilných cestovných kufrov je nedostatočná ochrana uskladneného a prenášaného oblečenia a ďalších vecí. Tieto kufre nie sú odolné voči vode a sú oveľa viac náročné na údržbu. Dôvodom je, že textil sa veľmi rýchlo zašpiní a namočí (v prípade, ak vám kufor zmokne) a navyše pohlcuje pachy z okolia. Takže o textilný kufor sa musíte dôkladne starať, aby mal ako takú životnosť.

Textilné cestovné kufre sa najčastejšie vyrábajú z nasledujúcich materiálov:

  • Cestovné kufre z nylonu – poskytujú pevnosť, výbornú odolnosť, sú k dispozícií vo viacerých farebných prevedeniach a navyše nie sú ťažké. Medzi výhody patrí jednoduchá údržba.
  • Cestovné kufre z polyesteru – cestovné kufre z tohto materiálu sú menej odolné, ale v porovnaní s nylonovými sú lacnejšie. Ak sa rozhodnete pre tento typ kufra, vyberte si ten, ktorý má hrubšie vlákna.
  • Cestovné kufre z balistického nylonu – tieto cestovné kufre sú pevné a dostatočne odolné, takže dokážu zniesť aj horšiu manipuláciu. Výhodou je ich údržba – ľahko sa čistia. Medzi nevýhody patrí vyššia cena a na výber je málo farebných prevedení.

4. Kolieska na cestovnom kufri

Každý cestovný kufor by mal byť vybavený kolieskami, pretože vďaka nim je s ním manipulácia rýchlejšia a oveľa jednoduchšia. Pri výbere cestovného kufra teda dbajte na to, aby mal aspoň dve alebo štyri kolieska.

  • Cestovné kufre s dvoma kolieskami – kufre, ktoré sú vybavené dvoma kolieskami, umožňujú jednoducho prejsť cez rôzne prekážky (obrubníky, schody a iné). Pri postavení si treba dať pozor, aby sa cestovný kufor neprevrátil. Nevýhodou je ich horšia stabilita.
  • Cestovné kufre so štyrmi kolieskami – kolieska sa otáčajú o 360 stupňov a vďaka rovnomernému rozloženiu sú oveľa viac stabilnejšie. Keď cestovný kufor postavíte na kolieska, nemusíte sa obávať, že sa prevráti. Manipulácia s kufrom je vďaka nim taktiež veľmi jednoduchá. Horšie sa s ním prechádza cez prekážky.

Veľmi dôležitá je pri výbere cestovného kufra kvalita koliesok. Vyberajte si taký model, ktorý je vybavený pogumovanými kolieskami a vnútorné ložiská má vyrobené z kovu. Pogumované kolieska umožňujú tichý chod cestovného kufra a dokážu prejsť bez zaseknutia cez akýkoľvek povrch.

5. Vybavenie cestovného kufra

Vybavenie cestovného kufra umožňuje zvýšiť pohodlie pri používaní, zjednodušuje manipuláciu s kufrom a zároveň tak dokáže uľahčiť celé cestovanie. Medzi najdôležitejšie patrí nasledujúce vybavenie:

  • Rukoväť – cestovný kufor môže byť vybavený teleskopickou rukoväťou, čo znamená, že si ju môžete nastaviť podľa vašich potrieb (je možné ju nastaviť podľa výšky). Veľkou výhodou je, ak je táto teleskopická rukoväť vybavená poistkou proti spätnému zasunutiu, vďaka čomu si pri manipulácií s cestovným kufrom zachováva nastavenú dĺžku.
  • Držadlá – tie sú veľmi dôležité, pretože umožňujú prenášať a lepšie manipulovať s cestovným kufrom. Slúžia pre jednoduchšie nosenie v ruke a vďaka nim budete môcť batožinu naložiť alebo vyložiť. Držadlá by mali byť vyrobené z kvalitného a hlavne pevného materiálu, aby boli odolné a mali dlhšiu životnosť.
  • Ochranný obal – je vyrobený z kvalitného materiálu, ktorý je odolný voči vode a slúži na ochranu cestovného kufra pred rôznymi nečistotami či dažďom.
  • Menovka – niektoré druhy cestovných kufrov majú v sebe zabudovanú vymeniteľnú menovku, ktorú stačí vypísať. Ak ju však kufor nebude mať, jednoducho si ho označíte svojou vlastnou menovkou či štítkom.

6. Bezpečnostné prvky cestovného kufra

Bezpečnostné prvky slúžia na ochranu uschovanej batožiny. Pri výbere teda určite dbajte na to, aby cestovný kufor mal aspoň jeden bezpečnostný prvok. Medzi najzákladnejšie bezpečnostné prvky cestovných kufrov patrí zámok a dvojitý zips.

Zámok cestovného kufra

Zámok cestovného kufra môže byť integrovaný, ktorý zaisťuje jazdce zipsov alebo visiaci zámok, ktorý uzamyká jazdce zipsov smerom k sebe. Vybrať si môžete číselný zámok alebo klasický zámok na kľúč.

V súčasnosti sa môžete stretnúť aj s kódovaným TSA zámkom (TSA je skratka pre Transportation Security Administration – Prepravná bezpečnostná správa), ktorý vznikol ako reakcia z 11. septembra 2001 a majú za úlohu zvýšiť bezpečnosť leteckej prepravy. Agenti TSA kontrolujú cestovné kufre skenovacím prístrojom, ale niektoré podrobia aj fyzickej kontrole. A pokiaľ má váš kufor klasický zámok, tak ho jednoducho zničia a tým pádom nebude váš kufor zabezpečený. Pokiaľ by bol cestovný kufor vybavený TSA zámkom, tak ho môžu TSA agenti odomknúť špeciálnym univerzálnym kľúčom.

Dvojitý zips na cestovnom kufri

Dvojitý zips na cestovnom kufri slúži na ochranu batožiny. V porovnaní s klasickým zipsom je viac bezpečnejší. Jeho úlohou je zamedziť vniknutiu ostrých predmetov do vnútorného priestoru cestovného kufra.

Najlepšie značky cestovných kufrov

Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť lacný cestovný kufor, môže sa stať, že vám vydrží jednu cestu alebo dovolenku a na ďalšiu už nebude použiteľný. Dôvodom je, že mnohí výrobcovia lacnejších modelov cestovných kufrov ponúkajú výhodné ceny, avšak nedbajú na kvalitný výber materiálov. Potom sa bežne stáva, že cestovný kufor môže mať po pár použitiach pokazený zips, nefunkčné koliesko alebo zlomenú rukoväť.

Ak chcete cestovný kufor používať pravidelne, tak investovať doňho sa určite oplatí. Medzi najlepších výrobcov cestovných kufrov patria nasledujúce značky.

Samsonite

Americká značka Samsonite vznikla v roku 1910 a jej hlavným cieľom bolo vyrábať batožinu najvyššej kvality. Ich batožina je všestranná, kvalitná, pevná a odolná, pričom vyhovuje cestovateľom kdekoľvek na svete.

V ponuke tejto celosvetovo známej značky nájdete široký výber cestovnej batožiny, ako napríklad príručnú batožinu, cestovné a pilotné kufre či batožinové sety. Okrem toho však môžete nájsť v ponuke klasické tašky, batohy, tašky na notebook, kozmetické tašky,  peňaženky a mnoho iného.

American Tourister

Už podľa názvu je samozrejmé, že American Tourister je americká značka, ktorá vznikla v roku 1933. Jedná sa o modernú značku, ktorá sa radí medzi druhú najväčšiu značku batožiny na svete. Svedčí o tom aj skutočnosť, že značka pôsobí vo viac ako 90 krajinách sveta.

Pre túto značku je charakteristický moderný a mladistvý dizajn. Batožina je štýlová, praktická a vyrobená z kvalitných materiálov.

Travelite

Nemecká značka Travelite ponúka kvalitnú a cenovo dostupnú batožinu. Vybrať si môžete rôzne druhy cestovných kufrov, palubné a cestovné tašky, kufre na obleky, skladacie tašky, kozmetické kufríky a ďalšie.

Často kladené otázky

Čo znamená, keď má kufor expandér?

Expandér je priestor navyše v cestovnom kufri, ktorý dokáže rozšíriť jeho objem o zhruba 10 až 15 litrov. Vypadá rovnako ako klasický kufor, no pomocou špeciálneho zipsu sa dokáže rozšíriť a uskladniť tak väčšie množstvo batožiny.


Z čoho sú vyrobené škrupinové cestovné kufre?

Škrupinové cestovné kufre sa vyrábajú najčastejšie z plastu alebo hliníka. Na výber sú materiály ako ABS (Akrylonitril-butadién-styrénový), polykarbonát (PC), polypropylén (PP).


Aké veľkosti cestovných kufrov existujú?

Na našom trhu sú k dispozícií štyri druhy veľkostí cestovných kufrov. Sú označované písmenami – S (malý), M (stredný), L (veľký), XL (extra veľký). Treba však upozorniť, že každý výrobca sa riadi svojimi rozmermi, ktoré nie sú jednotné. To znamená, že veľkosť M môže byť u každého výrobcu rozmerovo iná. Preto sa odporúča držať sa samotných rozmerov cestovných kufrov alebo sa orientujte podľa uvádzaného objemu.


 Akú veľkosť cestovného kufra si vybrať?

Výber cestovného kufra závisí od toho, kam sa chystáte. Na krátke výlety či pracovné cesty stačí malý kufor, ktorý sa v prípade dopravy lietadlom dá vziať aj na palubu lietadla ako príručná batožina. Treba si však vopred zistiť, aké rozmery musí spĺňať – každá letecká spoločnosť má uvádzané svoje rozmery príručnej batožiny, ktoré musia byť dodržané. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku či dlhšie cestovanie, tak vhodnejší je cestovný kufor väčších rozmerov. Vybrať si môžete napríklad textilný kufor s expandérom, ktorý umožňuje v prípade potreby rozšíriť svoj objem o pár litrov.


Oplatí sa investovať do cestovného kufra s kolieskami?

Kolieska na cestovnom kufri sú praktickým a navyše aj pohodlným riešením. Manipulácia s kufrom je vďaka kolieskam oveľa jednoduchšia. Vybrať si môžete modely s dvoma kolieskami alebo so štyrmi kolieskami. Cestovné kufre s dvoma kolieskami ťaháte za sebou a dokážu si ľahko poradiť s rôznymi prekážkami (schody, obrubníky..). Cestovné kufre so štyrmi kolieskami sa pohybujú vedľa vás a umožňujú bezproblémovú manipuláciu s kufrom vo všetkých smeroch, avšak sú vhodnejšie len na rovný povrch bez prekážok.


Čo je to TSA?

TSA je skratka pre Transportation Security Administration  (Prepravná bezpečnostná správa). Jedná sa o bezpečnostný systém vyvinutý ako reakcia na 11. september 2001, ktorý má za úlohu zvýšiť bezpečnosť leteckej prepravy. Agenti kontrolujú batožinu cez skenovací prístroj, no niektoré kontrolujú aj fyzicky. To znamená, že ak má váš kufor bezpečnostný zámok, títo pracovníci (agenti TSA) ho musia zničiť, aby fyzicky skontrolovali obsah batožiny. Existuje však zámok TSA, ktorý sa dá otvoriť špeciálnym univerzálnym kľúčom, ktorý majú agenti TSA. Vaša batožina, respektíve zámok na nej tak zostane nepoškodený.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 10 Priemerne: 4.8]