Akumtest akumulatorovych vrtaciekulátorová (Aku) vŕtačka je elektrické zariadenie využívajúce znovunabíjateľné batérie (akumulátory) na pohon vŕtacej hlavy bez dodatočného káblu, ktorý by bol napojený do siete. Takýto druh vŕtačiek je najrozšírenejší na trhu a poskytuje spotrebiteľovi rôzne funkcie zľahčujúce domáce práce, údržby alebo práce pre profesionálov.

Nabité batérie dodávajú energiu motoru poháňajúcemu vŕtaciu hlavu, ktorá má vo všeobecnosti dve funkcie – vŕtať do rôznych materiálov a skrutkovať. Akumulátorová vŕtačka môže byť jednoprevodová, no najrozšírenejšie vŕtačky sú práve tie dvojprevodové. V takomto prípade je prvá rýchlosť (nižšie otáčky za minútu) zvyčajne určená na skrutkovanie do materiálov, zatiaľ čo druhá rýchlosť (vyššie otáčky za minútu) je určená na vŕtanie dier.

 

Náš test akumulátorových vŕtačiek vám predstavuje rebríček tých najlepších aku-vŕtačiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie akumulátorové vŕtačky

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.DeWalt DCD796D2
aku vrtacka DeWalt DCD796D2
199€
2.Makita HP457DWE
aku vrtacka Makita HP457DWE
119€
3.DeWalt DCD791NT
aku vrtacka DeWalt DCD791NT
119€
4.Einhell TE-CD 18/2 Li Kit Expert Plus 4513830
aku vrtacka Einhell TE-CD 18/2 Li Kit Expert Plus 4513830
89€
5.Makita DDF482Z
aku vrtacka Makita DDF482Z
79€

Ako vybrať tú najlepšiu akumulátorovú vŕtačku?

Vždy vyberajte podľa viacerých parametrov. Medzi hlavné patria:

a) Hmotnosť

Nakoľko je vŕtanie časovo dlhodobejšia práca, najmä ak ide o vŕtanie v materiáloch s vyššou hustotou a teda tvrdosťou, hmotnosť aku vŕtačky je dôležitým parametrom. Celková hmotnosť aku vŕtačky môže byť ovplyvňovaná tak materiálom konštrukcie a hlavy, ako aj samotným akumulátorom a jeho množstvom. Vo všeobecnosti je veľkým plusom nižšia hmotnosť akumulátorovej vŕtačky. Dôležité je dávať si pozor na aku vŕtačky s nižšou hmotnosťou no nekvalitným telom.

Hmotnosť aku vŕtačiek je typicky uvádzaná spoločne s pripojeným akumulátorom. Čím nižšia hmotnosť, tým ľahšia fyzická manipulácia.

V obchode by mal spotrebiteľ, ak je to možné, osobne vyskúšať držanie vŕtačky spoločne s akumulátorom priamo nad jeho hlavou, simulujúc montážne práce. Takto môže spotrebiteľ vyhodnotiť, či je mu daná váha komfortná alebo by mal zvážiť siahnuť po ľahšej.

b) Držadlo

Držadlo akumulátorových vŕtačiek je takmer rovnako dôležitým parametrom ako je ich hmotnosť, nakoľko sa opäť jedná o komfort pri dlhodobejšom vŕtaní.

  • Tvar držadla: Na výber sú buďto takzvané vŕtačky s pištoľovým držadlom a vŕtačky s držadlom v tvare T. Najkomfortnejší a najbezpečnejší tvar je práve ten v tvare T, spodok zabraňuje vykĺznutiu z ruky. Ergonomické tvary zlepšujú celkový pocit ale aj bezpečnosť z držania vŕtačky.
  • Materiál držadla (povrchová úprava): Povrch držadla moderných vŕtačiek je vo väčšine upravený protišmykovou ochranou, ktorá zabraňuje vykĺznutiu z ruky pracovníka a zvyšuje tak silu úchopu. Akékoľvek trasenie ako vedľajší účinok vŕtania môže taktiež byť tlmené takouto povrchovou úpravou.

c) Akumulátory

Poznáme 3 hlavné typy akumulátorov:

1. Li-ion

Novodobejšia technológia batérií znižujúca celkovú hmotnosť vŕtačky. Kapacita takýchto akumulátorov je vyššia oproti jeho starším náprotivkom. Na trhu sú najrozšírenejšie, a to práve kvôli tomu, čo ponúkajú – vyšší výkon a vyššia kapacita, teda dlhší pracovný čas. Ich nabíjanie netrvá tak dlho, ako je to pri starších batériových technológiách. Na rozdiel od starších technológií, batérie typu li-ion sa nevybijú pri nepoužívaní. Je doporučené ich nabíjať priebežné, táto technológia batérií sa poškodzuje ak je batéria úplne vybitá.

+ Vyššia kapacita
+ Potlačený pamäťový efekt
+ Lepší výkon
+ Batéria akumuluje energiu efektívnejšie
+ Je v poriadku ju nabíjať aj keď nie je úplne vybitá

– Batéria stráca na kvalite ak sa spotrebiteľom nechá úplne vybiť
– Vyššia cena

2. NiMh

Novšia technológia batérií s vyššou kapacitou a hmotnosťou. Kompromis medzi NiCd a Li-ion batériami.

+ Lepší pomer ceny/výkon
+ nižší pamäťový efekt než u NiCd
+ lacnejší akumulátor
+ vyššia kapacita
+ žiadna prítomnosť toxického kadmia

– prítomný pamäťový efekt
– nižšia prúdová zaťažiteľnosť
– neporovnateľný výkon s Li-ion batériami

3. NiCd

Staršia technológia batérií s vyšším výkonom, vyššou hmotnosťou no nižšou kapacitou.

+ vysoký výkon
+ vysoká prúdová zaťažiteľnosť

– vyššia hmotnosť
– pamäťový efekt
– prítomnosť nebezpečného kadmia

Kapacita

Určuje množstvo ampérhodín ktoré môže baterka maximálne akumulovať. Maximálna kapacita batérie sa časom znižuje, nakoľko sa kvalita jej článkov stráca využívaním. Udávaná v ‚Ah‘.

Napätie

Ak od vŕtačky spotrebiteľ požaduje vysoký výkon, je dôležité si nájsť práve tento parameter indikujúci silu ktorou je vŕtačka schopná disponovať pri práci. Vyššie napätie sa rovná vyššiemu výkonu. Najvyššie napätia sú určené najmä na vŕtanie do tvrdších materiálov ako je murivo či iné, stavebné materiály.

Na bežné práce vystačujú nižšie napätia do 14,4 V

Množstvo akumulátorov

Pokiaľ spotrebiteľ plánuje vykonávať dlhšie práce, vŕtačka s 2 akumulátormi je výhodnejšia. Problémom je výsledná vyššia hmotnosť vŕtačky. Vŕtačka/skrutkovač s 1 akumulátorom úplne vystačuje na jednoduché domáce práce ako je skladanie nábytku.

Nabíjačky

Na trhu sa nachádzajú inteligentné nabíjačky ktoré cez meracie procesy nabijú batériu aj za menej ako 9 minút bez akéhokoľvek poškodenia batérie. Pozor na rýchlonabíjačky, nakoľko teplo z rýchleho nabíjania poškodzuje batériu.

d) Počet prevodov

Jednoprevodová
Na vŕtačke je prítomná len jediná rýchlosť, vo väčšine prípadoch vhodná len na skrutkovanie. Vhodná na domáce a nenáročnejšie práce.

Dvojprevodová
Vŕtačka s dvoma prevodmi/rýchlosťami umožňuje skrutkovanie na prvej rýchlosti a vŕtanie na druhej.

e) Druhy motorov

Klasický elektromotor
Najrozšírenejší motor, závadovejší než bezuhlíkový, vyššia hmotnosť, nižšia cena a nižšia energetická účinnosť.

Bezuhlíkový motor
Ľahší, energeticky účinnejší, menší a kompaktnejší. Vyššia cena než u klasického elektromotora.

Funkcia príklepu aku-vŕtačiek

Aku vŕtačka s funkciou príklepu umožňuje účinné vŕtanie do muriva a iných stavebných materiálov. Jestvujú vŕtačky ktorých vrtáky nevyžadujú prítomnosť tejto funkcie.

 

 

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]