test akumulatorovych kosaciekKosenie trávy je pre niekoho oddych, pre druhého nutná povinnosť. V súčasnosti existuje viacero modelov kosačiek, ktoré uľahčujú proces kosenia. Či už máte veľký alebo malý trávnik, práve akumulátorová kosačka je ideálnou voľbou. V tomto článku sa dozviete, čo je akumulátorová kosačka, ako funguje a podľa čoho sa rozhodovať pri jej kúpe.

Akumulátorová kosačka je špeciálne záhradnícke zariadenie, ktoré je určené na kosenie trávnika. Je napájaná nabíjateľnou batériou, ktorá poskytuje energiu na roztočenie žacieho noža alebo v prípade kosačky s pojazdom na pohonom kolies.

Akumulátorové kosačky v porovnaní s tradičnými sú ľahšie, ponúkajú jednoduchšie ovládanie, vyžadujú si minimálnu údržbu a sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Najväčšou výhodou je, že sú bezpečnejšie a ponúkajú slobodu pohybu, pretože umožňujú jednoduché kosenie bez použitia kábla.

V našom teste akumulátorových kosačiek nájdete tipy na tie najlepšie aku kosačky. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších akumulátorových kosačiek

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Makita DLM432PT2
akumulatorova kosacka Makita DLM432PT2
97 %; 22 recenzií420 €
2.VEGA 42S ECO 4IN1
akumulatorova kosacka VEGA 42S ECO 4IN1
95 %; 1 recenzie360 €
3.Riwall Pro Ralm 4640 SPi AM18B1901054B
akumulatorova kosacka Riwall Pro Ralm 4640 SPi AM18B1901054B
-340 €
4.Makita DLM330ST
akumulatorova kosacka Makita DLM330ST
88 %; 9 recenzií250 €
5.Makita DLM382Z
akumulatorova kosacka Makita DLM382Z
94 %; 7 recenzií220 €
6.Kärcher LMO 18-33 Battery 1.444-401.0
akumulatorova kosacka Kärcher LMO 18-33 Battery 1.444-401.0
-250 €
7.Riwall Pro RALM 3820 AM18E2001003B
akumulatorova kosacka Riwall Pro RALM 3820 AM18E2001003B
97 %; 21 recenzií220 €

Ako vybrať tú najlepšiu akumulátorovú kosačku?

Parametre, ktoré si treba pri výbere akumulátorovej kosačky všímať

Na našom trhu existuje niekoľko modelov akumulátorových kosačiek. Odlišujú sa medzi sebou nielen výrobcom, ale aj dostupnými parametrami, vlastnosťami, kvalitou a najmä cenou. Niekedy môže byť veľmi ťažké sa medzi jednotlivými modelmi vyznať a vybrať si. Aby sme vám tento výber uľahčili, urobili sme za vás analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Zamerajte sa najmä na nasledovné parametre a vlastnosti:

1. Typy akumulátorových kosačiek

Každá kosačka, vrátane akumulátorovej, sa vyrába v niekoľkých variantoch, ktoré sa od seba líšia konštrukciou. Každý jeden typ je vhodný na iný účel. Rozlišujeme tri typy aku kosačiek:

 • Rotačné akumulátorové kosačky – patria k najbežnejším typom akumulátorových kosačiek, ktoré sú dostupné s pojazdom alebo bez neho. Batéria je umiestnená v ráme. Ovládanie je dostupné na držadle. Pokosená tráva sa zvyčajne zbiera do zbernej nádoby (koša). Nevýhodou je, že je nutné odstraňovať zvyšky trávy z nožov, v opačnom prípade môžu upchať kosačku.
 • Vretenové akumulátorové kosačky – sú určené pre rovné a husté trávnaté plochy. Od iných typov sa odlišujú hlavne tým, že trávu nekosia, ale strihajú, vďaka čomu sú vhodné na tie najkvalitnejšie trávniky.
 • Strunové akumulátorové kosačky – sú to tzv. vyžínače, ktoré fungujú na batériu. Pre tento typ aku kosačiek je charakteristická nízka hmotnosť a ľahká manipulácia. Perfektne sa hodia do úzkych terénov a ťažko prístupných miest, kde sa bežná kosačka nezmestí. Niektoré modely môžu mať namiesto strún vymeniteľné nože.

2. Batéria

Srdcom akumulátorovej kosačky je akumulátor, teda batéria, preto výkon a kvalitu hľadajte tam. Vybrať si môžete z viacerých druhov. Medzi najbežnejšie patria lítium-iónové alebo olovené batérie. Lepšou voľbou sú lítium-iónové batérie (označované ako Li-Ion batérie), ktoré uchovávajú viac energie a majú nízku hmotnosť. Na druhej strane, olovené batérie sú odolnejšie voči korózií.

V súčasnosti sú lítium-iónové batérie takmer štandardom. To znamená, že väčšina modelov akumulátorových kosačiek má práve tento typ batérie. Vydržia zvyčajne v rozmedzí od 3 do 5 rokov alebo zhruba 500 nabití.

Kapacita batéria sa udáva v ampérhodinách (Ah). Tento parameter predstavuje množstvo prúdu, ktoré sa odoberá z batérie za 1 hodinu. Množstvo prúdu, ktoré je možné odobrať z batérie, závisí od zaťaženia alebo odporu. Čím nižší je odpor, tým vyšší je odber prúdu. Aku kosačky majú zvyčajne batérie v rozmedzí od 2 do 5 Ah. Ideálne je vybrať si model aku kosačky, ktorý má vyššiu kapacitu batérie, prípadne kúpiť druhú batériu, ktorú po vybití jednoducho vymeníte.

Čo sa týka času nabíjania, ten je rozdielny v závislosti od modelu. Batériu je možné nabiť v rozmedzí od jednej až do troch hodín.

3. Šírka záberu

Tento parameter označuje, akú šírku je schopná akumulátorová kosačka kosiť na jeden ťah. Udáva sa v centimetroch. Tu platí jednoduchá zásada – čím vyššia hodnota, tým rýchlejšie bude trávnik pokosený.

Na trhu sú dostupné akumulátorové kosačky, ktoré ponúkajú šírku záberu zvyčajne od 35 do 50 cm. Existujú však aj modely, ktoré majú šírku záberu menšiu ako 20 cm (zvyčajne sa jedná o robotické akumulátorové kosačky), ale aj väčšiu ako 70 cm.

Poďme sa pozrieť, aká šírka záberu je vhodná pre konkrétnu trávnatú plochu:

 • šírka záberu zhruba do 30 až 32 cm je vhodná pre menšie trávniky, čiže trávnaté plochy do 250 m²
 • šírka záberu od 33 do 40 cm je postačujúca pre väčšie trávniky do 500 m²
 • šírka záberu od 40 do 50 cm je ideálna pre trávniky s plochou do 1000 m²
 • šírka záberu nad 50 cm je vhodná pre trávnaté plochy nad 1000 m²

4. Zberný kôš a jeho objem

Niektoré modely akumulátorových kosačiek sú vybavené zberným košom. Môže byť látkový alebo plastový. Slúži na zber pokosenej trávy. Tu opäť platí jednoduché pravidlo – čím je zberný kôš väčší, tým viac trávy sa doňho zmestí a teda aj viac pokosíte. Objem zberného koša je zvyčajne od 30 do 60 litrov.

Pri výbere je nutné myslieť aj na to, že kôš sa bude vysypávať – čím bude väčší, tým sa bude naplnený aj ťažšie vysypávať. To znamená, že nie je vhodné voliť veľmi veľký objem koša, ale primeraný. Okrem toho, pri výbere si treba dať pozor, aby bol zberný kôš súčasťou základného vybavenia, pretože to nie je pravidlom.

5. Pojazd

Akumulátorové kosačky môžu byť s pojazdom alebo bez neho. Pri výbere má tento parameter zásadný vplyv, pretože môže uľahčiť námahu a čas pri kosení. Poďme sa pozrieť na obe možnosti:

 • Akumulátorové kosačky s pojazdom – majú pohon a fungujú tak, že po spustení sa kosačka pohne dopredu. Nie je nutné ich tlačiť, pretože sa pohybujú mechanicky dopredu. Kráča sa za ňou a celá námaha spočíva v tom, že ju treba viesť (smerovať) po trávniku. Nemá problém kosiť aj husté trávnaté plochy alebo svahovitý terén. Pohon môže byť predných, zadných alebo všetkých kolies. Výhodou týchto kosačiek s pojazdom je, že ušetria váš čas a energiu. Vďaka nemu môžete kosiť trávnik bez námahy.
 • Akumulátorové kosačky bez pojazdu – v tomto prípade je nutné pre pohyb kosačky, či už dopredu alebo dozadu, vynaložiť potrebnú energiu. Výhodou je, že sú o niečo úspornejšie.

6. Hmotnosť a rozmery

Hmotnosť a rozmery sú parametre, ktoré sú dôležité najmä pre skladovanie kosačky. Pokiaľ máte obmedzený priestor pre skladovanie, vyberte si model, ktorý umožňuje sklopenie držadla. Uprednostnite látkový zberný kôš pred plastovým, pretože sa dá ľahko zložiť do kompaktnejších rozmerov. Vďaka tomu nebude potrebný veľký priestor pre odloženie tohto záhradníckeho zariadenia. Dostupné sú aj akumulátorové kosačky, ktoré umožňujú možnosť zloženia kosačky.

Čo sa týka hmotnosti, tak aku kosačky patria zvyčajne k najľahším na trhu. Nízka hmotnosť uľahčuje používanie a zdvíhanie kosačky. Ak budete kosačku skladovať na miestach, kde vedú schody, presvedčte sa, či je hmotnosť na to prispôsobená. V tomto prípade mnohí ocenia aj úchopy, ktoré uľahčia prenášanie.

7. Ergonómia

Ak kosíte pravidelne a viac ako len pár minút, tak veľmi dôležitá je aj ergonómia kosačky. Pri výbere si všímajte, či je dostupná možnosť nastaviť si rukoväť kosačky. Dokonca aj správne umiestnenie akýchkoľvek ovládacích prvkov má zásadný vplyv na používanie, najmä ak ich musíte držať stlačené pri kosení.

8. Overené značky

Dobrá značka nemusí znamenať vyššiu kvalitu. Oveľa dôležitejšie je vybrať si na základe hodnotení, skúseností a recenzií zákazníkov, ktorí potvrdia kvalitu produktu. Aku kosačky sú na našom trhu dostupné od mnohých výrobcov. Medzi najznámejšie a overené značky týchto záhradníckych pomocníkov patria nasledujúce:

 • Makita
 • Bosch
 • Stiga
 • Husqvarna
 • Gardena
 • Fieldmann
 • Hecht
 • Kärcher
 • Riwall
 • Einhell

9. Dostupné funkcie

Existujú funkcie, ktoré do určitej miery uľahčia alebo zefektívnia používanie akumulátorovej kosačky. Tu je zoznam obľúbených a užitočných funkcií, ktoré mnoho používateľov ocení pri používaní:

 • Nastavenie výšky kosenia – niektoré modely aku kosačiek umožňujú nastavenie výšky kosenia (sekania), podľa ktorej sa trávnik kosí, respektíve zarovnáva.
 • Mulčovanie – veľmi užitočná funkcia, vďaka ktorej kosačka trávu rozseká na malé kúsky a tie zanechá na trávniku. Takáto tráva pôsobí ako prírodné hnojivo. Nevýhodou je, že táto funkcia uberá viac energie.
 • Nastaviteľná rukoväť – funkcia zabezpečí jednoduchšiu obsluhu záhradníckeho zariadenia. Umožňuje nastavenie rukoväte podľa vašich potrieb.
 • Ukazovateľ úrovne nabitia batérie – ideálna funkcia, vďaka ktorej viete, aká je aktuálna výdrž batérie.
 • Regulácia rýchlosti – táto funkcia zabezpečí lepšiu manévrovateľnosť.

10. Cena, pomer ceny a kvality

Na výber akumulátorovej kosačky má zásadný vplyv jej obstarávacia cena. Je vhodné, aby ste  si stanovili maximálnu možnú cenu, ktorú ste ochotní do tohto záhradníckeho zariadenia investovať. Vybrať si môžete z rôznych cenových hladín, na ktoré vplývajú jednotlivé parametre, ako typ kosačky, značka či dostupné funkcie. Okrem toho, na cenu vplýva aj to, či je súčasťou príslušenstva aj batéria alebo je nutné ju dokúpiť zvlášť.

Vybrať si môžete základné modely akumulátorových kosačiek, ktoré sú dostupné v rozmedzí od 150 do 200 eur. Najlepší pomer ceny a kvality poskytujú aku kosačky v rozmedzí od 200 do 600 eur. A najdrahšie akumulátorové kosačky s pojazdom stoja od 600 eur a viac, pričom cena za tieto záhradnícke nástroje sa môže vyšplhať aj na niekoľko tisícok eur.

Užitočné tipy, ako vybrať akumulátorovú kosačku na trávu

Ak ste sa rozhodli pre kúpu novej akumulátorovej kosačky, mohlo by vás zaujímať, ako si vybrať čo najmúdrejšie, aby ste neskôr nemuseli banovať, že ste zbytočne vyhodili peniaze za model, ktorý nespĺňa všetky vaše požiadavky. Tu sú užitočné tipy:

 1.     Ujasnite si, aký veľký máte trávnik – mnoho ľudí pri kúpe akumulátorovej kosačky neberie do úvahy veľkosť svojho trávnika. To vedie k tomu, že batéria v kosačke nevydrží na jedno kosenie. Riešením je kúpiť si ďalšiu batériu a keď sa vám vybije, jednoducho ju môžete vymeniť za náhradnú a pokračovať v kosení.
 2.     Vyberajte kosačku, ktorá je vyrobená z kvalitných materiálov – keďže kosačka patrí k zariadeniam, ktoré slúžia niekoľko rokov, oplatí sa do nej investovať. Uprednostnite modely, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov.
 3.     Pozor na extra funkcie (premyslite si, koľko funkcií reálne budete používať) – na cenu kosačky vplýva každá jedna funkcia. Na trhu existuje široký výber akumulátorových kosačiek, ktoré sú vybavené viacerými užitočnými funkciami. Mnoho ľudí však reálne využíva maximálne dve alebo tri funkcie. Preto si pri výbere premyslite, koľko funkcií reálne budete používať a neplaťte zbytočne veľa peňazí za model s množstvom funkcií.
 4.     Vyberajte overené značky – základom dobrej kosačky je vybrať si kvalitnú a zároveň overenú značku. Pred kúpou si pozrite viaceré recenzie, ideálne, ak budú nezaujaté. V takom prípade je úplne jedno, kde si akumulátorovú kosačku kúpite – či už v špecializovanom obchode, v záhradníckom centre alebo prostredníctvom internetu.
 5.     Pred kúpou si dôkladne overte spôsob záručného servisu a reklamácie – jedným z najdôležitejších aspektov, ktoré treba pri kúpe akumulátorovej kosačky zvážiť je, čo sa stane, ak sa vyskytne problém s kosačkou. Niektoré obchody ponúkajú vynikajúci záručný servis a umožňujú jednoduché reklamovanie tovaru (stačí zaniesť kosačku do predajne). Ak by ste však kupovali kosačku cez internet, možno bude možnosť reklamácie alebo záručného servisu náročnejšia – pokazenú kosačku budete musieť poslať predajcovi (niektorí predajcovia vyžadujú, aby kosačka bola zabalená v pôvodnej krabici.) Pre niekoho je to problém, pre niekoho bezvýznamná maličkosť.

Najčastejšie otázky ohľadom výberu akumulátorovej kosačky

Aké sú výhody akumulátorovej kosačky na trávu?

Výber akumulátorovej kosačky na trávu má niekoľko pozoruhodných výhod. Keďže nie sú poháňané benzínom, vyžadujú si podstatne menej údržby – nepotrebujú výmenu oleja, zapaľovacej sviečky a ani remeňa. Akumulátorové kosačky navyše nevypúšťajú žiadne škodlivé emisie a počas prevádzky sú výrazne tichšie, čo vám umožňuje kosiť bez toho, aby ste hlukom obťažovali svoju rodinu alebo susedov.

Ako dlho vydrží kosačka na trávu s akumulátorom?

Pri správnej údržbe by mala akumulátorová kosačka na trávu vydržať niekoľko rokov, zhruba osem až desať. Treba však upozorniť, že kapacita nabitia batérie sa v priebehu času znižuje. To znamená, že po určitom čase budete musieť batériu vymeniť – zvyčajne po piatich rokoch.

Ako sa zapína akumulátorová kosačka na trávu?

Zapnutie akumulátorovej kosačky na trávu je neuveriteľne jednoduché. Pri väčšine modelov stačí vložiť kľúč a stlačiť tlačidlo štart – nie je potrebné ich napĺňať benzínom a ani kontrolovať hladinu paliva.

Môže sa akumulátorovou kosačkou kosiť aj mokrý trávnik?

Keďže akumulátorová kosačka funguje za pomoci batérie, tak môžete trávnik kosiť aj po daždi, keď je tráva mokrá. Ideálne je však kosiť iba mierne vlhkú trávu, pretože veľmi mokrá tráva sa bude počas kosenia lepiť na bubon kosačky. To znamená, že mokrý trávnik môžete kosiť, ale budete musieť bubon kosačky častejšie čistiť.

Je možné prebiť batériu kosačky na trávu?

Odpoveď je jednoznačná – áno, batériu kosačky na trávu môžete prebiť, ak ju budete nadmerne nabíjať. Je vhodné používať automatickú nabíjačku, ktorá sa po nabití automaticky vypne.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 3 Priemerne: 5]