black fridayBlack Friday je neformálny názov na označenie dňa po dni Vďakyvzdania. Svoju históriu začal písať v polovici 20. storočia. Zväčša je to najrušnejší nákupný deň v roku. V tomto období začína aj sviatočné obdobie, ktoré je veľmi dôležité pre ekonomiku.

Kedy bude Black Friday 2023?

Deň vďakyvzdania sa každoročne uskutočňuje posledný štvrtok v novembri a Black Friday sa začína nasledujúci deň. Čo znamená, že Black Friday tento rok pripadne na piatok 24. 11. (Novembra). Čoraz častejšie sa však tieto výpredaje začínajú čoraz skôr. Predpokladáme, že ani tento rok nebude výnimka.

Krátko po Black Friday nasleduje Cyber Monday. Ktorý sa začne 27. novembra 2023. Čo znamená, že akonáhle sa Cyber Monday začne, Black Friday skončí. Najlepšie zľavy, ktoré budete môcť nájsť sú zvyčajne obmedzené len na tieto dva dni a víkend, ktorý je medzi nimi. Avšak niektoré ponuky pretrvávajú do konca nasledujúceho týždňa.

Black Friday kategória – Elektro

NázovHodnotenie
TPD.sk
✔ NÁŠ TIP
✔ OVERENÉ
Andreashop.sk
✔ OVERENÉ
Electronic-star.sk
✔ NÁŠ TIP
Klarstein.sk
Vsetkonamobil.sk
✔ OVERENÉ

Black Friday kategória – Bývanie a nábytok

NázovHodnotenie
4home.sk
✔ NÁŠ TIP
✔ OVERENÉ
Delimano.sk
Kondela.sk
✔ OVERENÉ
Kinekus.sk
✔ OVERENÉ
Merkurymarket.sk
Homepoint.sk
✔ OVERENÉ
Magnet-3pagen.sk
Idea-Nabytok.sk
✔ NÁŠ TIP

Black Friday kategória – Šport

NázovHodnotenie
GymBeam.sk
✔ OVERENÉ
Insportline.sk
✔ NÁŠ TIP
✔ OVERENÉ
Exisport.sk
✔ OVERENÉ
Decathlon.sk
✔ OVERENÉ

Black Friday kategória – Móda, Beauty

NázovHodnotenie
Vivantis.sk
✔ NÁŠ TIP
✔ OVERENÉ
Amiatex.sk
Gate.shop
Timestore.sk
✔ OVERENÉ
Blancheporte.sk
✔ OVERENÉ

Vysvetlivky – viac ako 90% zákazníkov odporúča Eshop podľa dotazníka spokojnosti Heureky za posledných 90 dní

Čo je vlastne Black Friday?

Začiatky dňa Black Friday

Prvé záznamy o používaní výrazu Black Friday ukazujú, že sa tento výraz nepoužíval na nákupy po sviatku po vďakyvzdaní, ale na finančnú krízu. Konkrétne to bola kríza v ktorej dňa 24. septembra 1869 skrachoval americký trh so zlatom.

Táto kríza sa odohrala kvôli dvom notoricky bezohľadním finančníkom z Wall Street. Jim Fisk a Jay Gould spolupracovali na nákupe čo najväčšieho množstva národného zlata. Robili to v nádeji, že vyženú cenu zlata do neba a predajú ho s obrovským ziskom. Avšak toho osudného dňa sa stal presný opak. Tento čin priviedol burzu ku krachu. Zbankrotovali všetci, od barónov z Wall Street až po farmárov.

Avšak s Black Friday sa spájajú ďalšie príbehy, ktoré stoja za touto tradíciou. Najčastejšie ju ľudia spájajú s maloobchodníkmi. Oficiálny, no avšak nepresný príbeh za touto tradíciou je ten, že maloobchodné spoločnosti vo svojom účtovníctve zvykli zaznamenávať straty červenou a zisky čiernou farbou.

Black Friday: od finančného krachu až po nákupnú horúčku

V posledných rokoch vyplával na povrch ďalší mýtus, ten tvrí, že v roku 1800 si majitelia južanských plantáži práve v tento deň mohli kúpiť zotročených robotníkov so zľavou. Hoci táto verzia viedla niektorých k tomu, aby bojkotovali proti tomuto sviatku, v skutočnosti nemá žiadne korene.

Ani skutočná história nie je taká ružová, ako by ste si mohli myslieť. Policia v Philadelphii tento výraz používala v 50-tych rokoch minulého storočia na opis chaosu, ktorý nastal deň po Vďakyvzdaní. Vtedy sa do mesta nahrnuli obrovské skupiny nakupujúcich z predmestí a turistov pred veľkým futbalovým zápasom armády a námorníctva. Policajti si v tomto období museli zobrať mimoriadne dlhé zmeny, aby dávali pozor na dodatočné davy ľudí a premávku. Tento chaos mohli využiť aj zlodeji.

V 1961 sa Black Friday, uchytil v meste. Uchytil sa na takej úrovni, že sa mestskí obchodníci neúspešne pokúsili zmeniť ho na “Veľký piatok”. Tento výraz sa do ostatných štátov rozšíril až oveľa neskôr. Ani v roku 1985 sa tento výraz nepoužíval v celej krajine. Avšak na konci osemdesiatych rokov maloobchodníci našli spôsob, ako z Black Friday urobiť niečo pozitívne. Čoho výsledom bol už spomenutý koncept “red to black” a predstava, že tento deň znamenal príležitosť, aby americké obchody konečne dosiahli zisk.

Čoskoro sa na temnejšie korene tohto termínu vo Philadelphii zabudlo. Odvtedy sa z tohto jednodňového nákupného cenovo výhodného šialenstva stala štvordňová udalosť, ktorá splodila ďalšie maloobchodné sviatky.

Ako postupovať pri nákupe počas Black Friday?

Počas Black Friday sa dá naozaj výborne nakúpiť. Pre ešte výhodnejší nákup sa riaďte týmito tipmi.

1.    Kontrolujte reklamy a aplikácie

Mnoho maloobchodníkov spúšťa reklamy na Black Friday týždne pred začatím tohto nákupného dňa. Čo vám dáva dostatok času na zorganizovanie si celého dňa a využitia tých najlepších zliav. Taktiež zvážte aj stiahnutie aplikácii od vašich obľúbených predajcov. To vám zaručí včasné informácie o zľavách. Navyše niektoré aplikácie ponúkajú push notifikácie, vďaka ktorým budete včas informovaný.

2.    Porovnajte si ceny predajcov

Porovnávajte si ceny, aby ste sa uistili, že získate najvýhodnejšiu cenu. Robte tak najmä u položkách s vyššou cenou. Na porovnanie cien, dnes už môžete nájsť rôzne stránky, ktoré slúžia na tento účel. Asi najznámejšia stránka na porovnanie cien je Heuréka. Tá vám na konkrétnej položke, ukáže obchod s najvýhodnejšou ponukou.

3.    Využite skoršie zľavy

Mnohí predajcovia ponúkajú zľavy ešte pred Black Friday, čo môžete využiť vo svoj prospech. Skorší nákup vám dáva väčšiu šancu dostať svoje produkty, bez toho aby ste sa báli, že sa vypredajú. Môžete očakávať, že predajcovia budú počas novembra a decembra ponúkať rôzne zľavové ponuky. Tieto akcie môžu byť obmedzené na určité časové obdobie. Preto ich pozorne sledujte.

4.    Stanovte si rozpočet

Len za to, že sú zľavy a výhodné predaje, neznamená, že máte minúť celú svoju výplatu a úspory za pár dní. Úplne ako jedna z prvých vecí, ktoré by ste mali urobiť je stanoviť si rozpočet, ktorý ste ochotní minúť počas výpredajov.

5.    Urobte si zoznam toho, čo si chcete kúpiť

Po stanovení limitu a pozretí ponuky zliav od predajcov, si stanovte to, čo si chcete kúpiť. Tak sa vyhnete impulzívnym nákupom. Pamätajte si, že kupujete len veci, ktoré si chcete naozaj kúpuť. Len za to že je niečo vo výpredaji, neznamená, že to skutočne šetrí peniaze.

6.    Dávajte si pozor na bezpečnosť e-shopu

Ak nakupujete na stránkach, ktoré nepoznáte a nikdy ste na nich nenakupovali, uistite sa, že platby na nich sú bezpečné. Ak chcete ale aj tak na nej nakúpiť, v možnostiach platby, zvoľte možnosť: platba na dobierku. Tak budete mať istotu, že produkty, ktoré si objednáte naozaj prídu.

7.    Využívajte cash back-ové stránky

Počas svojich nákupov, využite cashbackové stránky. Tie vám vrátia určité percento z toho, čo miniete.

8.    Čo by ste ale počas Black Friday nemali robiť?

Medzi najčastejšie chyby, ktoré ľudia často robia počas tohto obdobia patrí napríklad, že sa nechajú uniesť a nadmerne míňajú, hľadajú najlacnejšie ponuky namiesto najvýhodnejších. Poučte sa z ich chýb a nakupujte s rozumom.

Oplatí sa nakupovať počas Black Friday?

S výpredajmi sa môžete stretnúť počas celého roka, tak naozaj potrebujete nakupovať aj na Black Friday? Aj keď ste sa už tento rok mohli stretnúť so zľavovými ponukami, my si myslím, že nakupovanie na Black Friday sa naozaj oplatí. Oplatí sa sledovať zľavové ponuky, ktoré Black Friday prináša.

Avšak dávajte si pozor na cenové ponuky, pretože nie každá sa oplatí. Pretože to, že je tovar v akcii, ešte neznamená, že je za najlepšiu cenu. Preto si ceny produktov porovnávajte na porovnávacích stránkach. Tie vám ukážu, kde sa jeho kúpa naozaj oplatí.

Počas obdobia Black Friday získate skvelé ponuky vo všetkých kategóriach. A to vrátane produktov, na ktoré sa len zriedka zobrazujú zľavy, ako sú napríklad produkty od Apple. V závislosti od toho, čo kupujete, môže byť toto obdobie, to najvýhodnejšie na nákupy.

No nie každá akcia je výhodná, a z tejto výpredajovej sezóny budú mať najvýhodnejší nákup, len tí šikovní nakupujúci, ktorí plánujú vopred. Pre tých neopatrnejších, to nemusí dopadnúť výhodne. Na to aby ste tomu zabránili a aby ste čo najvýhodnejšie nakúpili sa môžete riadiť tipmi, ktoré sme už uviedli vyššie.

Ktoré kategória sa počas Black Friday najviac oplatia?

Počas Black Friday sa najviac oplatí  nakupovať v kategóriach: elektronika a domácnosť, šport a móda, beauty. Na Slovensku sa do akcií Black Friday zapojí moho e-shopov, toto je pár z nich:

 • elektronika a domácnosť:
  • sk, mall.sk, alza, bonami.sk, hej.sk, footshop.sk, okay.sk …
 • šport:
  • sk, eFitness.sk, Master.sk
 • móda a beauty:
  • sk, zoot.sk, astratex.sk, elnino.sk, answear.sk

Na čo si dávať pozor počas Black Friday?

Veci, ktoré by ste nemali robiť počas obdobia Black Friday:

1.    Nemiňte viac ako ste chceli

Kvôli rozruchu, ktorý Black Friday spôsobuje, môžete ľahko minúť oveľa viac, ako ste pôvodne chceli. Dávajte si pozor na to, čo kupujete, aby ste to neprehnali.

K tomu aby ste neminuli viac ako chcete vám pomôže jeden trik: urobte si zoznam, toho, čo si chcete kúpiť. Ak vás zaujme niečo čo nie je na vašom zozname, postupujte pri tom opatrne.

A ak sa vám nechce vytvárať zoznam a preferujete väčšiu flexibilitu, jednoducho si nastavte limit, ktorý môžete minúť.

2.    Nevyhľadávajte tú najnižšiu cenu, ale tú najvýhodnejšiu

Obdobie Black Friday je jedno z málo období, kedy by ste nemali dávať na najnižšiu cenu. Namiesto toho sa sústreďte na najvyššiu hodnotu za túto cenu. Ako na to prídete? Jednoducho. Všímajte si percento o ktoré klesla cena produktu, to často lepšie vyjadruje hodnotu ceny viac ako konečná suma na cenovke. Existuje aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré zvyšujú hodnotu ceny. Tie treba tiež zohľadniť pri kúpe. Všimnite si cenu poštovného, či sa dá tovar vrátiť a záruku tovaru. Toto všetko zvyšuje hodnotu ceny tovaru.

3.    Nekupujte to čo už máte

Aj keď sa to môže zdať ako banalita, nekupujte, to čo už máte. To že je to iný model a lepšia cena, ešte neznamená, že to máte kúpiť. Vyhnite sa rôznym verziám produktov, ktoré už máte, nech už je zľava akákoľvek. Radšej zainvestujte, do niečoho čo chcete a ešte nemáte. Uvidíte, že vám to urobí oveľa väčšiu radosť.

4.    Nenakupujte bez rozumu

Tak isto ako Black Friday priťahuje obrovské davy ľudí, priťahuje aj podvodníkov. A tak verte svojmu zdravému rozumu a vyhnite sa ponukám, ktoré sú podozrivé. Pri nakupovaní online sa riaďte týmito troma zásadami:

 • nikdy nenakupujte od nedôveryhodných výrobcov
 • dávajte si pozor na reklamné správy, ktoré vám prídu do doručenej pošty
 • vyhnite sa príliš agresívnym reklamám

Zdroje

https://www.thebalance.com/what-is-black-friday-3305710

https://eu.usatoday.com/story/money/reviewed/2022/08/02/black-friday-2022-early-deals-sales/10205672002/

https://www.history.com/news/black-friday-thanksgiving-origins-history

https://www.britannica.com/story/why-is-it-called-black-friday

https://www.thebalance.com/getting-black-friday-deals-951870

https://www.forbes.com/sites/lizfrazierpeck/2019/11/22/10-tips-for-smart-shopping-on-black-friday/?sh=73db6f501420

https://www.plotprojects.com/blog/best-shopping-tips-black-friday/

https://www.dealnews.com/features/black-friday/ways-youre-doing-black-friday-wrong/

https://www.popsci.com/top-black-friday-mistakes/

https://www.nytimes.com/2019/11/20/smarter-living/5-things-to-avoid-on-black-friday.html

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 5 Priemerne: 4.8]