test čítačiek kníhČítačka elektronických kníh je digitálne zariadenie so zvyčajne 6 palcovým, čiernobielym displejom, ktoré slúži na čítanie elektronických kníh. Zariadenie funguje úplne jednoducho. Kúpite si elektronickú knihu v ktoromkoľvek on-line kníhkupectve, alebo inom špecializovanom obchode. Po zaplatení, zvyčajne cez sms, alebo platobnou kartou si môžete knihu ihneď stiahnuť, alebo poslať na email.

Takto si môžete vytvoriť veľkú knižnicu, ktorá vám nezaberie v domácnosti žiadne miesto a môžete ju zobrať prakticky kdekoľvek.
Výhodou je nie len jej nízka váha, ale aj výdrž batérie a výborná cena. Knihu od vášho obľúbeného autora tak kúpite v elektronickej podobe o pár eur lacnejšie ako v tlačenej podobe.

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych tipov čítačiek, od tých najlacnejších so základnými parametrami, až po tie kvalitnejšie s viacerými funkciami. Pre lepšiu orientáciu vám v našom teste čítačiek kníh ponúkame niekoľko bodov, na ktoré by ste pri kúpe tohto šikovného zariadenia mali myslieť.

Pre mnohých z vás sú knihy dnes neoddeliteľnou súčasťou života. Príbehy či krátka poézia sa stávajú akýmsi pohladením pre dušu, inšpiráciou a neopísateľným umeleckým zážitkom. V súčasnosti si však už môžete svoju obľúbenú knihu prečítať v elektronickej podobe vďaka čítačke kníh. Preto neprehliadnite náš test čítačiek kníh, kde sa dozviete viac.

Test čítačiek kníh je spracovaný do prehľadného rebríčka. Veríme, že vám pomôže pri výbere a rozhodovaní ohľadom kúpy čítačky.

 

Test – TOP7 najlepšie čítačky kníh

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Pocketbook 1040 InkPad X
citacka knih Pocketbook 1040 InkPad X
100 %; 6 recenzií399€
2.Pocketbook 740 InkPad 3
citacka knih Pocketbook 740 InkPad 3
90 %; 40 recenzií209€
3.Amazon Kindle Paperwhite 5
citacka knih Amazon Kindle Paperwhite 5
96 %; 6 recenzií179€
4.PocketBook 632 Touch HD 3
citacka knih PocketBook 632 Touch HD 3
94 %; 23 recenzií155€
5.PocketBook 628 Touch Lux 5
citacka knih PocketBook 628 Touch Lux 5
95 %; 12 recenzií119€
6.Amazon Kindle Paperwhite 4
citacka knih Amazon Kindle Paperwhite 4
93 %; 19 recenzií119€
7.Amazon Kindle 2020
citacka knih Amazon Kindle 2020
100 %; 3 recenzie95€

Ako správne vybrať najlepšiu a vyhovujúcu čítačku kníh?

1. Formát elektronických kníh a typ čítačky

Jednou z najdôležitejších vecí je formát, v ktorom si knižku stiahnete. Nie každá čítačka podporuje všetky formáty,  preto je dobré vedieť sa orientovať v základných formátoch, v ktorých sa elektronické knihy predávajú a sťahujú.

MOBI
MOBI je formát vyvinutý spoločnosťou Amazon, ktorá je vo svete elektronických kníh ikonou.
Čítačky Amazon Kindle sú na tento formát kníh prispôsobené, zatiaľ čo ostatné modely už menej. Popularita samotnej značky Amazon však ovplyvňuje aj to, že väčšina kníh je dostupná najmä v tomto formáte.

ePUB
ePUB je druhým najbežnejším formátom elektronických kníh. V slovenských a českých kníhkupectvách rebríček dokonca vedie, takže ak máte záujem skôr o domácu ako zahraničnú literatúru, určite po ňom siahnite.

PDF
PDF je všeobecne známy formát, v ktorom sa ukladajú najmä dokumenty. Čo sa týka elektronických kníh, nejde o štandardný formát, ale niektorý vydavatelia ho napriek tomu používajú.
Čítačky kníh niekedy majú s prečítaním PDF súboru problém, preto je vhodné pred kúpou overiť či daný model umožňuje aj čítanie v „landscape režime“, teda otočení na šírku.

Ďalšie formáty
Na trhu je dostupných ešte niekoľko ďalších formátov. Väčšinou sú to však formáty konkrétnych značiek, a teda sa málokedy dajú otvoriť na iných zariadeniach, ako ponúka daná značka. Známe sú napríklad tieto formáty: AZW (Amazon), DOC a DOCX (Microsoft Office), TXT, HTML, PDB.Niektorí z vás však sťahujú prevažne zahraničné knihy vo formáte MOBI, čo je ideálny formát pre Amazon Kindle čítačky.

2. Rozlíšenie displeja

Rozlíšenie displeja je parameter, ktorý udáva počet vykresľovaných pixelov či bodov na danej plochej. Od rozlíšenia závisí koľko informácií displej dokáže zobraziť a v akej kvalite budú.
Pri rozlíšení displeja platí pravidlo, že čím väčšie je rozlíšenie, tým lepší bude samotný zážitok z používania. Tiež je však dôležité brať do úvahy veľkosť uhlopriečky displeja.
Najčastejšie sa používa rozmer 600 x 800 pixelov pre čítačky so šesťpalcový displejom a v prípade osempalcového displeja rozmer 1024 x 768 pixelov.

3. Podsvietenie displeja

Podsvietenie displeja sa odvíja od jeho typu.
LCD displeje sú podsvietené všetky, pretože je to nevyhnutné pre správne fungovanie. Svetlá, ktoré podsvietenie zabezpečujú, sú umiestnené pod displejom. Výhodou LCD displeja je to, že vám umožní obsah čítať aj v horších svetelných podmienkach či tme. Avšak, neustále podsvietenie unavuje oči oveľa viac ako E-Ink displej.
Čo sa týka E-Ink displejov, čítačky s nimi sa delia na dve kategórie. Prvá, lacnejšia, podsvietením väčšinou nedisponuje, čo používatelia pocítia negatívne hlavne v horších svetelných podmienkach. Drahšie modely podsvietením vybavené sú, dokonca ide o oveľa lepšiu technológiu než používajú LCD displeje. Podsvietenie sprostredkúvajú diódy a optické vlákna, vďaka ktorým je displej osvetlený rovnomerne. E-Ink displeje sú taktiež lepšie pre oči, ktoré sa pri čítaní z nich namáhajú menej.

4. Veľkosť displeja

Čo sa týka veľkosti displeja u čítačiek kníh, najčastejšie používanou veľkosťou sú 6-palcové čítačky. Avšak ak neplánujete čítačku kníh používať veľmi často mala by vám vystačiť aj čítačka s 5-palcovou uhlopriečkou. Taktiež poznáme aj variantu s veľkosťou displeja 8″, ktoré sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí preferujú väčšiu veľkosť displeja.

5. Ovládanie čítačky

Ovládanie čítačky je parameter, ktorý úzko súvisí s jej displejom a má veľký vplyv na celkovú funkčnosť zariadenia.
Pri lacnejších modeloch sa stretnete výhradne s ovládaním pomocou tlačidiel. Čo sa týka o niečo vyšších modelov, štandardom je dotykový displej.
Tlačidlové ovládanie je pre vás vhodné, pokiaľ čítačku chcete používať hlavne na čítanie, pretože posúvanie strán a základné operácie sa pomocou tlačidiel ovládajú veľmi ľahko.
Dotykové ovládanie je zase správnou voľbou pre tých, ktorí očakávajú od čítačky viac. Ovládanie niektorých aplikácií alebo zadávanie textu je totiž cez tlačidlá menej pohodlné.

6. Veľkosť vnútorného úložiska

Väčšina čítačiek má vnútorné úložisko, okolo 4GB, čo pre bežných užívateľov úplne stačí. Ak však patríte medzi ozajstných knihomoľov siahnite po čítačke s možnosťou vloženia pamäťovej karty, tak si budete môcť kedykoľvek zväčšiť úložný priestor čítačky kníh vo forme vloženia pamäťovej karty. Takto budete mať niekoľko tisíc kníh stále pri sebe a ostane vám miesto aj pre ďalšie, nové tituly.

7. Výdrž batérie

Čo sa týka batérie, čítačky, ktoré majú inkustový displej vydržia podstatne dlhšie v porovnaní s tými, ktoré majú LCD displej. Je to spôsobené tým, že čítačky kníh, ktoré využívajú technológiu s inkoustovým displejom využívajú energiu iba keď prechádzate na ďalšiu stránku. Teda v praxi to znamená, že či danú stránku čítate 30 sekúnd alebo 2 hodiny, stále ste spotrebovali také isté množstvo energie, keďže ste neprešli na druhú stránku a displej tak nemusel vykresliť novú. V tomto prípade teda LCD čítačky kníh a ich batéria vydrží podstatne kratšie, keďže batéria ich prípade využíva energiu po celý čas ako displej čítačky kníh svieti.

8. Možnosti pripojenia

Čítačky kníh sa najčastejšie nabíjajú cez USB kábel a práve ten slúži aj na ich pripojenie k počítaču.
Drvivá väčšina čítačiek je tiež vybavená pripojením Wi-Fi. Funkčnosť Wi-Fi sa ale líši od modelu k modelu. Pri niektorých slúži toto pripojenie iba na nákup a sťahovanie elektronických kníh z e-shopu. V pokročilejších modeloch sa môžete stretnúť aj s možnosťou prehliadania základných webových stránok. Rýchlosť pripojenia je ale oveľa pomalšia ako pri tabletoch alebo počítači.
Wi-Fi pripojenie je niekedy nahradené pripojením cez mobilné dáta, a to pomocou SIM karty, ktorá sa vkladá do čítačky.
Ďalšou technológiou umožňujúcou bezdrôtové pripojenie je Bluetooth. Toto pripojenie spočíva v tom, že sa vždy spájajú dve zariadenia, napríklad počítač a čítačka. Bluetooth umožňuje medzi týmito zariadeniami zdieľanie súborov.

9. Špecifické funkcie

Pri kúpe čítačky by ste si mali zvážiť aj jej funkciu. Tí, čo plánujete aktívne sťahovať novinky z internetu, čítať knihy a pritom počúvať hudbu, investujte do čítačky s Wifi a mp3 prehrávačom, prípadne inými aplikáciami. Ďalšou prídavnou funkciou veľkého počtu čítačiek kníh sú hry, prostredníctvom ktorých si môžete krátiť čas, zvyčajne bývajú už súčasťou systému. Ak však uprednostňujete iba čítanie kníh, dbajte predovšetkým na kvalitu displeja a výdrž batérie.

Medzi typické pokročilé funkcie patria najmä tieto:

Písanie dokumentov
Táto funkcia je primárne určená na zápis poznámok k jednotlivým knihám, ale keďže ide o jednoduchý textový program, môže sa využiť aj na písanie iných dokumentov.
Používanie slovníkov
Väčšina čítačiek kníh, ktoré sú dostupné na trhu, sú vybavené funkciou prekladu slov alebo nájdenia ich významu. Používateľ jednoducho označí neznáme slovo a čítačka mu ponúkne vysvetlenie z výkladového slovníka alebo preklad z toho prekladateľského.
Prevod textu na reč
Funkcia „text-to-speech“, prevádza text knihy na reč. Pokiaľ je čítačka vybavená touto funkciou, celú knihu si môžete vypočuť cez hlasové predčítanie. Dôležité ale je, aby čítačka podporovala jazyk, v ktorom je elektronická kniha napísaná.
Prehrávanie hudby
Ak je čítačka vybavená prehrávačom hudby stáva sa z nej multifunkčné zariadenie, s ktorým sa zabavíte takmer stále. Takto vybavená čítačka nemá problém prehrať hudbu vo formáte MP3, pričom ponúka možnosť použitia slúchadiel a ak je vybavená aj reproduktorom, aj prehrávania hudby nahlas.
Prehliadanie internetu
Niektoré čítačky kníh umožňujú prehliadanie základných webových stránok. Vďaka tejto funkcii si napríklad môžete prečítať maily alebo novinky zo správ.
Hry
Niektoré modely čítačiek kníh ponúkajú možnosť stiahnutia a hrania hier. Vo všeobecnosti ale ide o drahšie modely, pričom ich grafika sa málokedy vyrovná tej na tablete či počítači.

10. Jazyk zariadenia

Keďže čítačka kníh je výdobytkom svetovej modernej techniky, základný jazyk, ktorým tieto zariadenia disponujú je angličtina. Ponuka vo väčšine prípadov zahŕňa aj ďalšie svetové jazyky, napríklad francúzštinu alebo nemčinu.
Pokiaľ ide o slovenčinu či češtinu, tieto jazyky nie sú až takou samozrejmosťou pri všetkých modeloch. Častokrát závisí od samotného výrobcu a toho, kde sa čítačky predávajú.
Keď hovoríme o jazyku zariadenia, ide o jazyk, v ktorom prebieha inštalácia, menia sa nastavenia a zobrazujú upozornenia. Elektronické knihy, ktoré v čítačke čítate môžu byť aj v iných jazykoch, než sú tie v nastaveniach. Odporúčame si to však overiť u predajcu alebo výrobcu.
Na ovládanie zariadenia v inom jazyku stačí jeho základná znalosť, preto sa nemusíte báť siahnuť aj po zahraničnom modely, ak vám vyhovuje viac.

11. Cena
Momentálne je na trhu veľké množstvo čítačiek kníh v rôznych cenových hladinách.
Najlacnejšie modely stoja do 80€.Takáto čítačka je však vybavená iba základnými funkciami, čo môže skaziť celkový dojem
Čítačku strednej triedy kúpite za 80 až 130€. Ide o pokročilejšie zariadenie, ktorého funkcie sú lepšie a je ich o niečo viac oproti lacnejším modelom.
Čítačky s cenovkou vyššou ako 130€ sú určené tým najnáročnejším používateľom, ktorí majú záujem o multifunkčné a naozaj spoľahlivé zariadenie. V tejto cenovej kategórie je väčšina doplnkových funkcií samozrejmosťou.

Typy čítačiek kníh

Čítačky s E-Ink displejom
Čítačky s elektronickým inkustom, teda technológiou elektronického atramentu, sú charakteristické tým, že pri čítaní budete mať pocit, akoby ste v rukách držali skutočnú knihu skutočnú knihu. Elektronický inkust totiž napomáha tomu, že text je v najväčšej možnej kvalite, ale zároveň s nie príliš veľkým osvetlením.

Čítačky kníh s LCD displejom
Čítačky s LCD displejom sú veľmi podobné tabletom, ktoré sú tiež vybavené LCD displejom. Takéto čítačky nie sú vhodné na dlhé nepretržité čítanie, pretože LCD displej používa väčší jas na to, aby bol text dobre čitateľný.  Okrem toho sa obsah na displeji pri silnom dennom svetle leskne. Výhodou čítačiek kníh s LCD displejom je ale to, že sú viac prispôsobené aj pre iné činnosti okrem čítanie.

Aký je rozdiel medzi čítačkou kníh a tabletom?

Na prvý pohľad sa zdá, že čítačka kníh má na trhu konkurenciu v podobe podobného zariadenia – tabletu. Nie je to však celkom pravda, tieto dva výdobytky modernej techniky sa značne odlišujú.

Tablety disponujú moderným LCD displejom, ktorý pri čítaní na slnku nie je tou najlepšou voľbou. Ostré slnečné lúče a lesk displeja výrazne znižujú viditeľnosť textu. Prostredníctvom čítačky môžete čítať pokojne aj na slnku, E-Ink displej s nastaviteľným osvetlením sa vám dokonale prispôsobí.

Odlišná je aj výdrž batérie. Kým batéria na tablete vydrží maximálne niekoľko hodín, čítačka vám vydrží bez nabíjania aj niekoľko týždňov. Čo sa týka aplikácií a samotnej funkčnosti, tablet ich ponúka nespočetné množstvo. Od pozerania filmov, auto navigácie až po fotoaparát či možnosť vloženia sim karty.

V porovnaní s čítačkou kníh mu však chýba možnosť prevodu textu do zvukového záznamu. Čítačka je teda vhodná najmä pre tých, ktorí milujú čítanie a nechcú byť pri ňom ničím rozptyľovaní. Tablet naopak poteší milovníkov vyhľadávania najnovších aplikácií a surfovania na webe. Cena oboch zariadení závisí od značky, pamäti, displeja a iných parametrov.

Čítačka elektronických kníh sa stane vašim verným priateľom na dovolenke, vo vlaku, alebo len tak doma na gauči.

Často kladené otázky

Ako do čítačky kníh nahrať knihy?
Pre nahratie nových kníh do čítačky kníh môžete použiť viacero spôsobov. Najjednoduchšie je knihy stiahnuť priamo do čítačky cez internetové pripojenie. Prípadne môžete využiť iné bezdrôtové pripojenie – Bluetooth. Rovnako však môžete na nahratie použiť USB kábel, ktorý je výhodný, ak máte knihy stiahnuté v počítači.
Proces nahrávania nie je zvlášť náročný alebo zdĺhavý. Trvá niekoľko minúť a väčšinou je sprevádzaný zobrazovaním okien, ktoré informujú o tom, ako treba ďalej postupovať.

Aké sú výhody čítania kníh cez čítačku?
Najväčšou výhodou používania čítačky kníh je to, že umožňuje mať so sebou desiatky či stovky kníh, bez toho, aby ste to cítili na váhe či nedostatku miesta v batožine. Z technického uhľa pohľadu je skvelou voľbou, pretože čítačka ponúka možnosť prispôsobenia si textu, teda jeho zväčšenia či zmenšenia alebo celkovej úpravy fontu. Lákadlom pre kúpu čítačky je určite aj to, že čítanie kníh nemusí byť jedinou činnosťou, na ktorú čítačku používate. Do niektorých sa totiž dajú pridať hry, zatiaľ čo iné umožňujú prehliadanie internetu. Za povšimnutie ale stojí aj to, že vďaka čítačke si akúkoľvek knihu viete zadovážiť takmer okamžite, stačí vám prístup na internet.

Ako budem vedieť, kde mám knihy v čítačke uložené?
Na triedenie kníh vo vnútri čítačiek sa používajú automaticky alebo umelo vytvorené priečinky. Správa týchto priečinkov je veľmi podobná ako pri počítačoch. Používateľ si teda jednoducho vytvorí priečinok a jednotlivé knihy si do neho uloží. Presun a úprava priečinkov je taktiež spravená takým spôsobom, aký sa používa v počítačoch.

Vyžaduje si čítačka kníh nejakú údržbu?

Podobne ako tablet alebo notebook, aj čítačka kníh je náchylná na poškodenie displeja či preniknutie prachu alebo vody dovnútra zariadenia. Údržba teda spočíva najmä vo vhodnom zaobchádzaní s čítačkou počas jej používania aj mimo neho.

Displej čítačky by sa mal čistiť suchou handričkou, prípadne prípravkami, ktoré odporúča výrobca. Iné prípravky môžu celé zariadenie znefunkčniť. Vhodnou investíciou určite je aj ochranné sklo na displej, ktoré ho ochráni pred škrabancami alebo prasklinami.

Počas skladovania čítačky alebo čítania pri cestovaní, odporúčame mať čítačku v ochrannom obale. Tieto obaly sú ľahko dostupné a veľmi podobné tým na mobilné telefóny.

Kde kúpiť elektronické knihy?

Elektronické knihy sa kupujú v internetových kníhkupectvách.
Ak plánujete čítať slovenskú literatúru, zvoľte tie domáce, v prípade záujmu o cudzojazyčnú zasa tie zahraničné. Niektoré elektronické knihy sa však dajú zohnať aj zadarmo. Ide najmä  o tie, ktorým už vypršali autorské práva.

Pri kúpe odporúčame skontrolovať aj samotný formát knihy a kupovať iba tie, ktoré vaša čítačka kníh prečíta.

Koľko elektronické knihy stoja?

Cenu elektronických kníh určujú predovšetkým vydavateľstvá, pričom predajcovia ju niekedy ešte upravujú. Všeobecne platí, že elektronická kniha je približne o 30% lacnejšia ako rovnaká v tlačenej podobe.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 61 Priemerne: 4.7]