testy autosedačiekBezpečnosť na prvom mieste. Toto heslo by malo platiť vždy a všade, obzvlášť, ak hovoríme o cestovaní s dieťaťom. Zabezpečiť ochranu dieťaťa v aute je hlavnou úlohou nie len vodiča, ale hlavne kvalitnej autosedačky. Z názvu je už zrejmé, že hovoríme o zariadení, ktoré slúži na bezpečný transport dieťaťa do škôlky, ku starým rodičom, či kdekoľvek inde.

Autosedačka je zariadenie pozostávajúce z hlavnej časti, pevnej konštrukcie, ktorá sa bezpečne pripevní na sedačku automobilu. Pohodlnosť dieťaťu zabezpečí jej mäkký poťah s nastavením opierky hlavy a vhodnej polohy.Preto si určite prezrite prehľad autosedačiek v našom teste autosedačiek.

Veľmi dôležité sú aj bezpečnostné pásy, vďaka ktorým bude vaše dieťa dokonale zafixované počas celej jazdy. Nemusíte sa tak báť, že pri prudšom zastavení, alebo inej nepredvídanej udalosti sa uvoľní zo sedačky a poraní. Kvalitná detská sedačka do auta je tá najlepšia ochrana vášho dieťaťa počas jazdy autom.

V našom teste autosedačiek nájdete prehľad tých najlepších autosedačiek na trhu. Test autosedačiek je spracovaný do prehľadnej tabuľky. Veríme, že vám pomôže pri výbere a rozhodovaní ohľadom kúpy tej správnej autosedačky.

Test autosedačiek 0-13 kg

Test autosedačiek 9-18 kg

Test autosedačiek 15-36 kg

Ako správne vybrať tú najlepšiu autosedačku?

Výber správnej autosedačky by ste rozhodne nemali podceniť. Okrem výšky a hmotnosti dieťaťa existujú aj ďalšie rozhodujúce faktory od ktorých sa odvíja bezpečnosť, kvalita a samotný komfort. Vyznať sa v jednotlivých kategóriách bude pre vás prínosné a preto si pred jej samotným výberom vyhraďte čas k oboznámeniu sa so základnými parametrami. Každý užívateľ má inú predstavu o tom, ako má vyzerať kvalita a pohodlie.

1. Typy autosedačiek

V smere jazdy

Autosedačky v smere jazdy môžeme pokladať za autosedačky vyššej kategórie a všeobecne pri tomto type platí, že sú vhodné pre deti ťažšie ako 9 kg. Takýto typ autosedačky by mal byť v aute umiestnený nepretržite, čo znamená, že by sa s touto autosedačkou nemalo manipulovať a mala by byť vo vozidle umiestnená nepretržite. Čo sa týka bezpečnostných pásov, tie môžu byť súčasťou samotnej autosedačky alebo je možné dieťa pripútať pásmi auta. Táto alternatíva je ale vhodnejšia pre staršie deti.

V protismere

Autosedačky umiestnené v protismere jazdy majú svoj špecifický význam. Ich umiestnenie dopraje vášmu dieťaťu pokojnejšiu jazdu tým, že rušivé zvuky z okolia počas jazdy sú tlmené. Práve kvôli tomuto špecifiku sú tieto autosedačky určené pre deti do 10 kg. Ich veľkou výhodou je aj flexibilita, ktorú v dnešnej uponáhľanej dobe veľmi oceníte. Kedykoľvek, keď to potrebujete ju môžete odopnúť a prenášať bez toho, aby ste vaše dieťa nejak rušili.

Vanička

Tieto autosedačky sú vhodné pre novorodencov. V aute sa upevňujú tromi bezpečnostnými popruhmi na zadnom sedadle. Umiestnené sú bokom vzhľadom k smeru jazdy a ich menšou nevýhodou je možno len to, že v aute rozmerovo zaberú dve až tri miesta na sedenie. To však nemení nič na tom, že táto autosedačka je veľmi bezpečná a vhodná pre tie najmenšie deti.

Kombinovaná verzia

Kombinované autosedačky už len svojim názvom napovedajú, že pôjde o autosedačky, ktoré je možné z hľadiska umiestnenia k smeru jazdy meniť a polohovať. Takéto autosedačky sú na rozdiel od iných typov hmotnostne ťažšie. Ich veľkou výhodou je však možnosť kombinovania umiestnenia, buď v smere jazdy alebo opačne. Pred tým, než si takúto autosedačku vyberiete, odporúčame, aby ste si ju vo svojom aute pred kúpou vyskúšali. Vzhľadom k tomu, že každé auto je priestorovo odlišné a typ sedenia sa môže líšiť, ak máte tú možnosť, vyskúšajte si či je autosedačka kompatibilná s vašim autom priamo u predajcu. Tieto autosedačky sú určené pre staršie deti do 18 kg.

Každý typ autosedačky má svoje výhody aj nevýhody. Je potrebné si ale vopred premyslieť, pre aké dieťa bude autosedačka určená a ako často ju budete využívať. Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste, preto odporúčame investovať do kvality materiálov a overenej značky. Pre niekoho možno len nepatrná autosedačka dokáže v prípade potreby zachrániť nejeden ľudský život.

💡 Výskumníci, ktorí v štúdii z roku 2011 pozorovali deti jazdiace v autách, odhadli, že 46% autosedačiek a podsedákov sa používalo nesprávne, čo môže znížiť ich účinnosť. Bežné problémy zahŕňajú nesprávny uhol sklonu autosedačiek otočených chrbtom k smeru jazdy, nastavenie autosedačky s „vôľou“, teda tak, že autosedačka nebola pripevnená dostatočne, uvoľnené popruhy a popruhy za rukami alebo nohami dieťaťa.

2. Umiestnenie v aute

Pred kúpou autosedačky by ste si mali overiť, či je vami vybraná autosedačka kompatibilná s vašim autom a či je možné ju bezpečne a vhodne vo vašom aute umiestniť. Na trhu je dnes obrovské množstvo autosedačiek a nie všetky sú vhodné pre každý typ vozidla. Najlepšie spravíte, ak ju pred kúpou vyskúšate a dieťa do nej posadíte. Autosedačka by sa mala dať v aute pevne pripevniť a pás by mal byť umiestnený v správnom uhle. Vyskúšajte, či pás obopne celú autosedačku. Pri niektorých modeloch sa navyše vyžaduje nastavenie výšky bezpečnostných pásov, ak to vozidlo umožňuje.

Ak ste sa rozhodli pre kúpu autosedačky cez internet, mali by ste vedieť, že na vyskúšanie atosedačky máte väčšinou 14 dní. Pokiaľ by autosedačka nebola vhodná, môžete ju bez udania dôvodu do tejto doby vrátiť. Niektoré obchody navyše poskytujú zákazníkovi predĺženú dobu na vrátenie alebo predĺženú záruku. Tieto a mnohé ďalšie informácie nájdete v obchodných podmienkach každého predajcu.

Nespoliehajte sa na to, že ak si kúpite najdrahšiu autosedačku, bude bezchybne bezpečná. Všetko záleží od jej inštalácie. Pozorne si prečítajte manuál a snažte sa ju do auta umiestniť podľa vopred stanovených pokynov. Pri každom produkte nájdete brožúru alebo manuál k inštalácií a zároveň aj odporúčania predajcu k jeho používaniu.

Detaily sú dôležité

Pri skúšaní autosedačky si teba všímať aj tie najmenšie detaily. Myslite na to, že vaše dieťa môže v autosedačke niekedy sedieť aj dlhší čas, preto sa zamerajte aj na pohodlie. Najlepšie spravíte ak počas nákupu dieťa vezmete so sebou.

Dôležitá je šírka autosedačky, ktorá by mala byť primeraná. To znamená, že by nemala byť pre dieťa tesná ale ani príliš široká. Okrem toho by v nej mal byť dostatok priestoru na voľný pohyb nôh. Opierka hlavy by mala byť pre dieťa vyhovujúca. Dneš už na trhu nájdete autosedačky s ergonomicky nastaviteľnými opierkami hlavy, ktoré sú bezpečné a zároveň pohodlné. V prípade batoliat existujú navyše autosedačky, ktoré umožňujú nastavenie polohy úplne v ľahu, čo je pre zdravý vývin najmenšieho dieťaťa mimoriadne dôležité. Nezabudnite ani na spôsob upínania. Dieťa by sa malo v autosedačke cítiť predovšetkým pohodlne

3. Bezpečnostná norma ECE

V súčasnosti nájdete na trhu množstvo autosedačiek od tých najznámejších značiek, až po tie menej známe. Nie všetky však spĺňajú bezpečnostnú normu. Sú dovezené zo zahraničia bez toho, aby prešli akýmkoľvek bezpečnostným testom. Pri ich kúpe teda podstupujete veľké riziko, že vaše dieťa počas jazdy dostatočne zafixujú a ochránia. V prvom rade teda dbajte na to, aby daná autosedačka prešla bezpečnostnými testami a spĺňala túto normu.

4. Typ automobilu

Veľmi dôležitým kritériom z hľadiska bezpečnosti je aj značka vášho automobilu. Nie všetky autosedačky sú vhodné pre každý typ auta. V prípade, že  vlastníte viac áut mali by ste sa poobzerať po autosedačkách s označením ,,Universal,,. Tieto sedia na akýkoľvek typ automobilu. Ušetríte tak peniaze za kúpu druhej autosedačky do automobilu inej značky. Nezabudnite však, že dieťa rastie a vyvíja sa.  Nie je teda vhodná pre všetky vekové kategórie  dieťaťa. Tieto informácie nájdete v príbalovom letáku, alebo priamo na stránke výrobcu.

5. Značky autosedačiek

Pre tých náročnejších

V dobe, kedy sa nikto z nás nezastaví a potrebuje byť neustále v pohybe je investícia do bezpečnosti tou najdôležitejšou. Pre zákazníka u ktorého cena nehrá až takú podstatnú rolu by sme do popredia uviedli autosedačky značky Cybex. Táto značka disponuje viacerými hodnovernými modelmi, ktoré očaria aj náročnejšieho užívateľa.

Napríklad autosedačka Pallas M-Fix predstavuje revolučnú autosedačku z pohľadu bezpečnosti, na základe čoho si vyslúžila aj niekoľko ocenení od známych európskych inštitúcií a zvíťazila tiež medzi ostatnými autosedačkami v testoch nemecnej organizácie Stiftung Warentest. To, čo pri tejto autosedačke chceme vyzdvihnúť je fakt, že táto autosedačka doslova rastie s vašim dieťaťom a prispôsobuje sa jeho hmotnosti a veľkosti až po dobu 11 rokov. Vďaka vypracovanému bezpečnostnému systému sú ochrana hlavy, ramien a vnútorných orgánov dieťaťa na prvom mieste.

V porovnaní s bežnými 5 bodovými pásmi disponujú tieto autosedačky nastaviteľným bezpečnostným pásom, ktorý dieťaťu ponúka slobodu pohybu a maximálnu bezpečnosť v prípade čeného nárazu. Toto je len jeden z modelov, ktorý je hodný uznania v rámci tejto značky.V prípade detí do 13 kg sú veľmi dobre hodnotené autosedačky Cybex-Sirona. Pre lepšiu predstavu vám odporúčame pozrieť si portfólio produktov priamo u predajcu.

Zlatá stredná cesta

Ak chcete autosedačku ktorá bude bezpečná, no zároveň za ňu nemusíte zaplatiť naozaj veľa, dobrou voľbou môžu byť autosedačky značky Petite&Mars. Obľúbený je aj model Prime II Isofix určený pre deti patriace do troch vekových skupín od 9 do 36 kg. Táto autosedačka podobne ako tá od Cybexu rastie spolu s dieťaťom a prispôsobuje sa mu aj z hľadiska ergonómie. Má prispôsobené polohovanie, či už bude dieťa v sede alebo v polohe na spanie.

Čo sa týka bezpečnostnej stránky disponuje 5 bodovými pásmi a systémom bočnej ochrany Side Armor. Navyše ak v aute nie sú k dispozícií Isofixové kotvy je možnosť využiť bezpečnostné pásy dostupné v aute. Okrem bezpečia ponúka táto autosedačka aj vysokú mieru komfortu. O pohodlie dieťaťa sa postará mäkké polstrovanie a 5 stupňové polohovanie sklonu chrbtovej opierky, vďaka ktorému sa vášmu dieťaťu bude spať dobre aj počas dlhej cesty (pri ktorej budete pravdepodobne potrebovať už aj navigáciu). Značka Petite&Mars ponúka na výber aj mnohé ďalšie modely, z ktorých si vyberie každý.

Cenovo výhodné

Pri výbere autosedačky nie je ukrátený ani užívateľ, ktorý nemá k dispozícií veľké finančné prostriedky. Existujú totiž modely, ktoré sú bezpečné, spĺňajú normy a navyše sú k dispozícií za rozumné ceny. Ako sme už spomínali, firma Cybex ponúka skutočne kvalitné autosedačky za ktoré je ale potrebné si priplatiť. Medzi ich portfóliom sa však nájdu aj také, ktoré si môže dovoliť každý. Medzi cenovo výhodnú voľbu patrí napríklad autosedačka Cybex-Aton 5.

Táto autosedačka je určená pre deti do 18 kg , pričom poskytuje bezpečnosť a pohodlie za rozumnú cenu. Pri tejto autosedačke dominuje Y systém pásov, ktorý zaručuje lineárnu ochranu pri bočnom náraze najmä v prípade menších detí. Okrem toho je možné autosedačku polohovať aj v prípade prevozu dieťaťa poležiačky. V spolupráci s lekármi a pôrodnými asistentkami bola vyvinutá funkcia na zabezpečenie pozície v úplnom ľahu, ktorá bráni prepadnutiu hlavy dieťaťa a tým aj možnému výskytu dýchacích problémov počas jazdy autom. Ak teda hľadáte priestorovo úspornú, bezpečnú a navyše cenovo výhodnú autosedačku, táto voľba môže byť tá správna.

6. Vnútorný komfort dieťaťa

Možnosť nastavenia polohy, opierky hlavy, mäkkosť poťahu, to všetko vplýva na spokojnosť dieťaťa pri cestovaní. Autosedačka by nemala byť pre dieťa akási klietka, kde musí bez pohnutia sedieť. Mala by dieťaťu poskytnúť nie len dostatočnú bezpečnosť, ale aj pohodlie. Vhodné je teda, aby ste ju spolu s dieťaťom pred kúpou vyskúšali a zvážili aj tie najmenšie drobnosti. Napríklad možnosť vybrať poťah v prípade zašpinenia, opierky rúk, priestor pre nohy, či hĺbka autosedačky, aby v nej dieťa neprepadalo.

7. Váha dieťaťa

Váha vášho drobca patrí medzi jedno z najzákladnejších kritérií. Nemali by ste teda voziť škôlkara v sedačke, ktorú ste kúpili pred narodením. Nie len, že tam dieťa bude stiesnené, ale aj ohrozíte jeho bezpečnosť.

8. S Isofixom alebo bez ?

Autosedačku dokážete do auta zakotviť dvoma spôsobmi. Buď ju ukotvíte bezpečnostným pásom alebo kotviacim systémom nazývaným aj Isofix. Výhodou Isofixu je bezpečné ukotvenie autosedačky bez toho, aby ste museli mať obavy z toho či ste to urobili správne alebo nie. Naopak, v prípade bezpečnostného pásu hrozí riziko nesprávneho ukotvenia. Autosedačka bez Isofixu je však dobrou voľbou pre tých, ktorí plánujú autosedačku premiestňovať z auta do auta alebo ju budú využívať len zriedkavo.

Je pravda, že autosedačky so systémom Isofix sú cenovo drahšie. Bez ohľadu na to, ale ponúkajú bezpečnejšie ukotvenie a zvyšujú bezpečnosť v prípade nárazu. Kategórie 0 a 0+ nie sú systémom Isofix vybavené a preto ak sa  pre neho napriek tomu rozhodnete je nutné, aby ste si k nemu dokúpili aj základňu. Pozor si ale dávajte na kompatibiliu s vašim vozidlom.

Isofix má nepochybne veľké množstvo výhod,vďaka ktorým je čoraz viac preferovanejší. Jednou z nich je aj to, že v prípade nehody ostane autosedačka pevne prichytená k sedadlu. Navyše je tu riziko nesprávneho uchytenia niekoľkonásobne nižššie ako v prípade uchytenia štandardným bezpečnostným pásom. Od roku 2006 sú výrobcovia automobilov povinní zabezpečiť, aby Isofix bol súčasťou každého vozidla.

Podľa váhy dieťaťa sa rozdeľujú sedačky do niekoľkých kategórií

ECE 0- vhodná pre deti od narodenia až po 10 kilogramov.
Špecifikom tejto sedačky je jej upevnenie proti smere jazdy a polo ležatá poloha dieťaťa. V prípade, že dieťa prevážate na prednom sedadle, nezabudnite vypnúť airbag, ktorý môže dieťaťu v prípade nehody vážne ublížiť.

ECE 0+ – od narodenia do 13 kilogramov.
Vhodná najmä pre deti do 18 mesiacov, ktoré sú vyvinutejšie a väčšie. Taktiež je uložená v proti smere jazdy.

ECE I –  od 9 do 18 kilogramov.
Autosedačka pre dieťa približne do 4 rokov. Typická je najmä bezpečnostnými pásmi a vyvýšenou plochou na sedenie, ktorá deťom umožňuje dieťaťu výhľad. V porovnaní s predchádzajúcimi autosedačkami je umiestnená v smere jazdy.

ECE II – od 15 do 25 kilogramov.
Ideálna pre deti do 7 rokov s väčším priestorom na sedenie, nastaviteľnou polohou a nechýbajú ani bezpečnostné pásy.

ECE III – od 22- 36 kilogramov
Do tejto kategórie patria okrem klasických autosedačiek aj podsedáky. Treba však dať pozor na pevné upevnenie bezpečnostných pásov.

Označenie detskej autosedačky i-Size a ECE R44

Detská autosedačka sa môže na našom trhu predávať iba v prípade, ak spĺňa určité normy, ktoré sú dané zákonom. Existujú dve normy pre detské autosedačky – ECE R44 a ECE R129. Prvá je staršia norma a druhá je nová. Treba však upozorniť, že nová nenahrádza starú, ale obe normy platia súčasne.

Európska smernica pre autosedačky ECE R129 je známa pod označením I-Size. Vstúpila do platnosti 9. júla 2013. Podľa tejto normy sa detské autosedačky rozlišujú podľa výšky dieťaťa – v budúcnosti sa bude nutné orientovať týmto parametrom. Staršie modely detských autosedačiek s označením ECE R44 sa rozdeľujú podľa hmotnosti dieťaťa.

Nová norma, teda i-Size (ECE R129) vznikla hlavne kvôli tomu, aby sa zabránilo nesprávnemu upevneniu detskej autosedačky do automobilu. Vďaka tomu je možné sa vyhnúť zbytočným tragickým rizikám. Pretože ak by bola detská autosedačka zle upevnené, môže dôjsť až k smrteľnému ohrozenie životu dieťaťa. Podľa novej normy ECE R129, čiže i-Sze musia výrobcovia nových automobilov dbať na to, aby sedadlá vozidla mali správne uchytenie pre autosedačky i-Size.

Každá detská autosedačka s označením i-Size musí spĺňať nasledujúce kritéria:

  • Detská autosedačka je určená pre deti od narodenia až po výšku 105 cm
  • Má k dispozícií vnútorné bezpečnostné viacbodové pásy
  • Dieťa má byť do 15 mesiacov pripútane v protismere jazdy (je to bezpečnejšie ako v smere jazdy)
  • Musí byť vybavená systémom Isofix
  • Spĺňa predpísané crash testy a to aj pri bočnom náraze
  • Váha tejto autosedačky vrátane dieťaťa nepresahuje 33 kilogramov

Detská autosedačka s označením i-Size má upevnenie Isofix. To znamená, že nemusí byť kompatibilná so staršími modelmi automobilov. Autosedačka s týmto označením je vhodná pre automobily, ktoré sú vyrobené po roku 2013. Teda možno tvrdiť, že tie najbezpečnejšie autosedačky sú tie, ktoré spĺňajú normy.

Ako však zistíte, aké označenie má vaša detská autosedačka? Označenie nájdete na štítku každej detskej autosedačky. Overení výrobcovia takéto informácie nezatajujú, ale bežne uvádzajú.

Ako správne používať detskú autosedačku?

Môžete mať najdrahšiu a najkvalitnejšiu detskú autosedačku. Ak ju však neviete správne používať, môže to viesť až k fatálnemu ohrozeniu života vášho dieťaťa. Pred každou jazdou s dieťaťom vo vozidle treba dôkladne skontrolovať nasledovné:

  • Upevnenie sedačky musí byť stabilné a uchytené podľa návodu – to znamená, že sa treba presvedčiť, či je detská autosedačka umiestnená správne (nesmie sa hýbať, drží pevne).
  • Pred každou jazdou treba dôkladne skontrolovať, či je dieťa bezpečne a správne pripútané.
  • Detskú autosedačku je možné upevniť aj na predné sedadlo vedľa vodiča. Niektoré automobily sú vybavené airbagom, v takom prípade je dôležité airbag vypnúť.

Asi netreba pripomínať, že treba používať vhodnú sedačku. Teda takú, ktorá zodpovedá váhe, veku či výške dieťaťa. Treba však zdôrazniť, že ani na krátke presuny automobilom netreba zabudnúť na autosedačku. Nestačí držať dieťa v náručí alebo ho nechať sedieť na kolenách. V takomto prípade ho nedokážete ochrániť tak, ako detská autosedačka. Nikdy neviete, čo sa môže stať.

Dôležitosť certifikátov a výskumných testov autosedačiek

Úlohou detskej autosedačky je chrániť život dieťaťa. Neoplatí sa na nej šetriť. Pokiaľ však chcete kúpiť kvalitnú autosedačku, musí spĺňať rôzne bezpečnostné štandardy a certifikáty. Ak si chcete byť jej kvalitou istí, v takom prípade je dobré sledovať nezávislé recenzie a testy. Medzi najznámejšie crash testy patria napríklad ADAC (nemecký), ÚAMK (český), ÖAMTC (český), TCS (švajčiarsky). Tieto testy sa zameriavajú na tvar, zloženie, praktickosť, využitie detských autosedačiek a najmä ich bezpečnosť.

I najznámejšie značky, ako napríklad Cybex či Britax Römer majú svoje vlastné testy a výskumy, vďaka ktorým je bezpečnosť detských autosedačiek na veľmi vysokej úrovni.

Často kladené otázky – FAQ

Ako si vyberiem autosedačku vhodnú pre môj typ vozidla?

Mali by ste vedieť, že autosedačky kotviace pomocou systému Isofix musia byť kompatibilné s vašim vozidlom. Ak na skúšobnej značke nie je symbol Univerzal, musíte nájsť takú, ktorá je vhodná pre konkrétny typ vášho vozidla. V prípade autosedačiek upínaných pomocou bezpečnostných pásov platí, že sú univerzálne a určené pre všetky typy vozidiel čo dáva voľnú ruku a výber aj majiteľom starších typov vozidiel.

Je detská autosedačka použiteľná aj po nehode ak nejaví známky poškodenia?

Bez ohľadu na to, či je alebo nie je autosedačka viditeľne poškodená, je rizikom ju naďalej používať. Počas nehody mohla byť konštrukcia autosedačky oslabená aj v častiach, ktoré nie sú voľným okom viditeľné a v prípade dalšej nehody by nemusela plniť svoj účel stopercentne.

Kedy je potrebné autosedačku vymeniť?

Autosedačku musíte vymeniť zakaždým, ak z nej dieťa vyrastie. Existuje tiež rozdelenie autosedačiek podľa hmotnostnej kategórie a veku dieťaťa. Vo všeobecnosti platí, 0 (pre deti do 10 kg a do 9 až 12 mesiacov), 0+ (do 13 kg a do 18 mesiacov), 1 (od 9 do 18 kg a do 4 rokov), 2 (od 15 do 25 kg a do 7 rokov) a 3 ( od 22 do 36 kg a do 14 rokov). Existujú aj autosedačky, ktoré spĺňajú niekoľko hmotnostných skupín naraz a s dieťaťom doslova rastú. Tieto autosedačky patria do skupiny tzv. kombinovaných autosedačiek.

Je nutné kupovať novú autosedačku, alebo postačí si zaobstarať detskú autosedačku z druhej ruky?

Odpoveď je celkom jednoznačná. Ak vám záleží na bezpečí, pohodlí a zdraví vášho dieťatka, v takom prípade si kúpte novú detskú autosedačku.

Pri kúpe použitej autosedačky je síce výhodnejšia cena, ale na druhej strane nebudete mať dokonalý prehľad o jej kvalite. Môže sa stať, že si pri kúpe autosedačky z druhej ruky si nevšimnete rôzne chyby, ktoré nie sú na pohľad viditeľné. Jedná sa o skryté chyby, ktoré zvyčajne vznikajú, ak sa s detskou sedačkou nesprávne zaobchádza a aj v prípade, ak sa nesprávne používa. V konečnom dôsledku, kúpená autosedačka z druhej ruky nemusí byť plne funkčná a tým pádom ani bezpečná.

Okrem toho, mnohí predajcovia detských autosedačiek uvádzajú, že sú po jednom dieťatku. Predajca síce môže tvrdiť, že je to pravda, ale vôbec to tak nemusí byť. Pokiaľ autosedačka nemá žiadne viditeľné poškodenia (ako napríklad zničený poťah alebo polstrovanie), v takom prípade nemáte šancu zistiť, či ju predajca nekúpil ešte od niekoho druhého.

Je možné použiť detskú autosedačku aj po dopravnej nehode, ak nemá žiadne viditeľné známky poškodenia?

Pokiaľ nemá detská autosedačka žiadne viditeľné známky poškodenia, vy nemáte stopercentnú istotu či sa nejakým spôsobom nenarušilo jej vnútro. Pri dopravnej nehode sa mohla uvoľniť nejaká vnútorná súčiastka, prípadne mohlo dôjsť k narušeniu konštrukcie. Takéto chyby však voľným okom nevidieť, preto sa po autonehode odporúča zaobstarať si novú a nepoškodenú detskú autosedačku.

Kedy je vhodné vymeniť detskú autosedačku?

Bežne sa detské autosedačky rozdeľujú podľa váhy dieťatka. Každé dieťa je však iné. Jedno môže byť chudšie a vyššie a iné zas menšie a pribratejšie. Preto je veľmi dôležité, okrem váhovej kategórie, dbať aj na ďalšie parametre, ako napríklad výška vášho dieťatka.

Existujú tri základné znaky, vďaka ktorým budete vedieť, že je čas zmeniť vašu aktuálnu detskú autosedačku:

1.      Dieťa nemôže prerásť svoju autosedačku. To znamená, že keď dieťa sedí v autosedačke a prevyšuje z nej jeho hlavička, v takom prípade budete musieť vašu aktuálnu autosedačku vymeniť za novú. Dôvodom je, že pri dopravnej nehode by takáto detská autosedačka nedokázala poskytnúť dostatočnú a bezpečnú ochranu hlavy dieťatka.

2.      Ak je dieťa viac oblečené alebo má na sebe oblečenú zimnú bundu a pri jeho zabezpečení je mu v autosedačke tesnejšie. I v tomto prípade sa odporúča vymeniť detskú autosedačku.

3.      Detský vnútorný bezpečnostný pás nesmie začínať pod ramenom dieťaťa. Ak je dieťa usadené v detskej autosedačke, tak správny rozmer bezpečnostného pásu by mal byť zhruba 2 až 4 centimetre nad ramenom vášho dieťaťa.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 37 Priemerne: 4.7]